Chai Latte, inaczej masala chai, to aromatyczny napój pochodzący z Indii, który zyskał popularność na całym świecie. W tradycyjnym przepisie podstawowym składnikiem jest indyjska herbata, ale miłośnicy kawy mogą przygotować wersję zaparzoną ze świeżo zmielonych ziaren. Nie może także zabraknąć korzennych przypraw. Jak przygotować domową wersję indyjskiego specjału i dlaczego warto skosztować tego napoju? Poznaj wszystkie właściwości aromatycznych przypraw i wypróbuj nasz przepis na Chai Latte!

Co to jest Chai Latte?

Chai Latte to wyjątkowy napój, którego nie może zabraknąć podczas spotkań towarzyskich w Indiach. Zachwyca zniewalającym aromatem korzennych przypraw i wpływa korzystnie na działanie organizmu, dzięki właściwościom rozgrzewającym. Właśnie dlatego zyskał popularność niemal na całym świecie! Oryginalnie Chai Latte składa się z mocnej, czarnej herbaty, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować wersję na bazie świeżo mielonej kawy ziarnistej.

W Indiach znany jest pod nazwą Masala Chai, która dokładnie opisuje, z czego składa się ten napój. Słowo masala oznacza mieszankę przypraw, natomiast chai to po prostu napar z herbaty. Niezbędnym składnikiem receptury jest także spienione mleko. To napój przygotowywany na bazie podstawowych, łatwo dostępnych produktów – powszechnie dostępny dla każdego, niezależnie od klasy społecznej.

Herbata Chai Latte

Ten tradycyjny specjał z Indii można przygotowywać na wiele różnych sposobów – poszczególne wersje różnią się między sobą kompozycją przypraw i ich proporcjami. Ponadto, niektórzy dodają imbir lub kardamon w całości, a inni je rozgniatają, by uwolnić jeszcze więcej aromatu. Można także przygotowywać wszystkie składniki naparu osobno lub zaparzyć całość w jednym naczyniu. Niemal każda rodzina ma swoją własną recepturę, co sprawia, że każde Chai Latte jest niepowtarzalne!

Jakie przyprawy do Masala Chai?

W Chai Latte wyczujemy różne przyprawy, a dokładny skład mieszanki jest w dużej mierze powiązany z konkretnymi regionami Indii. Podstawowa baza w większości przepisów to cynamon, kardamon, imbir, czarny pieprz oraz goździki, a pozostałe składniki mogą być zupełnie różne. Mieszkańcy miasta Bhopal często dodają do naparu szczyptę soli, natomiast wersja kaszmirska jest znacznie delikatniejsza – powstaje na bazie zielonej herbaty i dominują w niej migdały, cynamon, szafran oraz goździki. Z kolei na zachodzie Indii unika się czarnego pieprzu i goździków – zamiast tego napar doprawiony jest trawą cytrynową.

Jakie inne przyprawy sprawdzą się do przygotowania Chai Latte? Spotkamy wersje z gałką muszkatołową, anyżem, kuminem, lukrecją, wanilią, kolendrą, chili, kakao oraz czekoladą. Ilość kombinacji jest właściwie nieograniczona i za każdym razem możemy wykorzystywać różne składniki, by wciąż na nowo odkrywać zupełnie nowe połączenia smaków. W zależności od wykorzystanej mieszanki ten wyjątkowy specjał będzie słodki, mocny, cierpki lub pikantny.

Przyprawy do Chai Latte

Jeśli nie przepadasz za eksperymentowaniem w kuchni, możesz także postawić na sprawdzone rozwiązania – niemal we wszystkich supermarketach dostępne są gotowe mieszanki sproszkowanych przypraw. Pamiętaj jednak o tym, że wersja przygotowana na bazie gotowego produktu nigdy nie będzie tak aromatyczna, jak Chai Latte ze świeżych przypraw.

Zobacz też: Kawa z kardamonem – jak przyrządzić?

Jakie właściwości ma Chai Latte?

Ciepły napój Chai Latte to idealna propozycja na zimowe dni – aromatyczne przyprawy, które wzbogacają smak naparu, mają właściwości rozgrzewające. Okazuje się jednak, że kawa lub herbata z korzennymi przyprawami, wspiera pracę organizmu w wielu innych aspektach. Oto najważniejsze zalety, o których warto wiedzieć:

  • Cynamon – ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki czemu wspiera walkę z sezonowymi infekcjami przy pierwszych objawach. Ponadto, wspomaga odchudzanie, regulując poziom cukru we krwi i przyspieszając metabolizm. Łagodzi także bóle migrenowe, a dzięki zwalczaniu wolnych rodników spowalnia starzenie organizmu.
  • Imbir – podobnie jak cynamon, reguluje procesy trawienne, przyspieszając spalanie tkanki tłuszczowej. Ponadto, łagodzi problemy gastryczne, zwiększa zdolności poznawcze i niweluje oznaki zmęczenia. Regularne spożywanie Chai Latte z imbirem wzmocni także odporność organizmu.
  • Kardamon – oczyszcza organizm z toksyn i jest cennym źródłem witaminy A, C, żelaza, fosforu, magnezu oraz potasu. Udrażnia drogi oddechowe i łagodzi kaszel, dzięki czemu wspomaga walkę z przeziębieniem. Ponadto, działa rozkurczowo na żołądek i łagodzi zgagę, nudności, czy wzdęcia.

Chai Latte i korzenne przyprawy w tle

Przepis na Chai Latte

W tradycyjnym Chai Latte najważniejsza jest mocna herbata liściasta połączona ze spienionym mlekiem i świeżymi przyprawami korzennymi. Jednak jeśli preferujesz kawę, możesz przygotować wersję na bazie świeżo mielonych ziaren. Taki napój zachowa wszystkie swoje walory smakowe i właściwości zdrowotne, a ponadto kofeina zniweluje oznaki zmęczenia i pobudzi do efektywniejszej pracy.

Chai latte – przepis na tradycyjną wersję z herbatą

Jak zrobić klasyczne Chai Latte, które tak bardzo uwielbiają Hindusi? Będą Ci potrzebne następujące składniki:

  • Szklanka wody
  • 2/3 szklanki mleka
  • Czarna herbata liściasta (najlepiej gatunku Assam) – około 2-3 łyżeczki
  • Imbir – około 1/2 łyżeczki lub kawałek o długości 3 cm pokrojony na plasterki
  • Cynamon – około 1/2 łyżeczki lub jedna laseczka cynamonu
  • Kardamon – 1 łyżeczka lub 5 ziaren świeżego kardamonu
  • Ziarna czarnego pieprzu
  • Goździki – około 10 sztuk (ewentualnie 10 ziaren czarnego pieprzu)

Jeśli chcesz uzyskać bardziej słodką wersję, dodaj także dwie łyżeczki brązowego cukru lub miodu. Pamiętaj o tym, że Chai Latte dobrze komponuje się z różnymi składnikami – możesz przygotować wersję z gałką muszkatołową, anyżem lub kakao. Ilość poszczególnych przypraw możesz także dowolnie zmieniać lub zupełnie zrezygnować z dodawania niektórych z nich, by uzyskać efekt najbardziej odpowiadający Twoim preferencjom.

Przygotowanie Chai Latte

Chai latte – przepis

Jak przygotować Chai Latte? Oto przepis na tradycyjną wersję prosto z Indii:

  1. Rozpocznij od wlania szklanki wody do rondelka. Następnie gotuj na średnim ogniu przez kilka minut.
  2. Przygotuj świeży imbir, cynamon, kardamon oraz czarny pieprz, a następnie rozbij odpowiednią ilość w moździerzu. Możesz także wykorzystać gotową mieszankę przypraw, ale pamiętaj o tym, że nie będzie ona aż tak aromatyczna.
  3. Dopraw wodę w rondelku sproszkowanym imbirem i resztą przypraw. Zmniejsz ogień. Całość gotujemy przez około 10 minut.
  4. Po upływie tego czasu dodaj do naczynia brązowy cukier.
  5. Gdy woda ponownie się zagotuje, dodaj do mieszanki czarną herbatę liściastą, najlepiej gatunku Assam i gotuj przez kolejne 2-3 minuty.
  6. Po upływie tego czasu zdejmij garnek z palnika i odlej herbatę z korzennymi przyprawami przez małe sitko do szklanki.
  7. Wlej do rondelka dwie szklanki mleka i podgrzej, ale nie dopuść do tego, żeby się zagotowało.
  8. Przelej mleko do pustej szklanki i spień, korzystając ze specjalnej trzepaczki. Możesz to również zrobić przy pomocy blendera lub spieniacza.
  9. Wlej spienione mleko do naczynia z zagotowanym wcześniej naparem. Herbatę możesz jeszcze doprawić cynamonem.

Herbata Chai Latte gotowa!

Chai Latte z kardamonem

Jak zrobić Chai Latte z kawą?

Przygotowanie kawy Chai Latte jest znacznie łatwiejsze, szczególnie gdy korzystasz z automatycznego ekspresu do kawy, który zrobi dla Ciebie zarówno aromatyczną kawę, jak i porcję spienionego, ciepłego mleka. My wykorzystaliśmy bestsellerowy model Z10 Jura, który znajdziesz w ofercie naszego sklepu.

Jeśli zdecydujesz się dodać do specjału mieszankę gotowych przypraw, przygotowanie całości zajmie Ci zaledwie kilka minut!

Oto przepis na Chai Latte na bazie kawy:

  1. Na początek dodaj przyprawy korzenne do pustej szklanki i dokładnie wymieszaj. My wybraliśmy cynamon, imbir oraz cukier waniliowy, aby uzyskać łagodny efekt. Możesz dodać znacznie więcej składników, jeśli lubisz mieszanki o złożonych smakach.
  2. Następnie przygotuj w tej samej szklance kawę ze świeżych ziaren, z dodatkiem spienionego mleka. My skorzystaliśmy z ekspresu Jura Z10, wybierając pozycję "kawa biała". Dużym atutem tego modelu jest możliwość dostosowania mocy kawy i ilości pianki mlecznej do indywidualnych preferencji.
  3. Na koniec udekoruj napój porcją bitej śmietany i laską cynamonu lub posyp sproszkowanym cynamonem. Kawa Chai Latte gotowa!

Zobacz też: Kawa zimowa – przepis na 3 kawy idealne w chłodne dni

Jaką kawę wybrać do Chai Latte?

Chai Latte to świetna zimowa alternatywa dla Cappuccino czy Latte Macchiato z dodatkiem syropów korzennych. Dzięki mieszance aromatycznych przypraw zapewni niezwykłe doznania smakowe. Pamiętaj także o tym, by zadbać o kawę ziarnistą wysokiej jakości – wybierz produkt z segmentu speciality, który wzbogaci specjał o dodatkowe nuty smakowe. Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

COFFEED kawa ziarnista ARABICA BLEND Brazylia Cerrado, Indie Malabar

Kawa od polskiego producenta, w której skład wchodzą ziarna Arabiki pozyskane z Brazylii i Indii. Ma bardzo niski poziom kwasowości, dzięki czemu jest uniwersalnym produktem idealnym do różnych metod parzenia. Bogata w nuty orzechów włoskich i prażonych migdałów, które równoważy śliwka węgierka.

The White Bear kawa ziarnista BRAZYLIA / INDIE

Ta mieszanka składa się z ziaren Arabiki i Robusty w proporcjach 50:50, dzięki czemu zapewni większą dawkę kofeiny. Wyróżnia się intensywnym aromatem kakao i orzechów włoskich. W jej smaku dominuje gorycz, łagodzona słodkimi nutami karmelu.

HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Blue Espresso Blend

W opakowaniu znajdziesz ziarna Arabiki pochodzące z trzech krajów – Brazylii, Gwatemali i Etiopii. To mieszanka o dużej zawartości słodyczy, w której można wyczuć aromaty marcepanu, jagód oraz czekolady deserowej, zrównoważone delikatną nutą herbacianą.