Kawa z kardamonem to jedno z popularnych połączeń, które ma swoje korzenie w krajach azjatyckich. Kardamon już od czasów starożytności słynie ze swoich właściwości leczniczych i posiada słodko–pikantny smak oraz mocno korzenny aromat. Sprawia to, że świetnie sprawdza się jako dodatek do różnych napojów i potraw, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Niesamowite połączenie aromatycznej kawy oraz tej słynnej przyprawy z pewnością zabierze Cię w orientalne rejony Azji nawet w najzimniejsze dni roku! Przeczytaj nasz wpis i dowiedź się, jak przygotować kawę z kardamonem oraz dlaczego warto ją pić!

Kardamon – azjatycka królowa przypraw

Kardamon to jedna z najstarszych i najpopularniejszych przypraw wykorzystywanych w kuchni. Nic w tym dziwnego – dodaje potrawom wyjątkowego smaku, a także posiada wiele cennych właściwości. Co ciekawe, stosowano ją już w starożytnym Egipcie jako dodatek do perfum, z kolei w Chinach doceniono za skuteczność podczas problemów układu trawiennego. Do Europy kardamon dotarł i rozpowszechnił się w XII wieku jako składnik wzbogacający smak potraw. Przyprawę tę pozyskuje się najczęściej z kardamonu malabarskiego, nepalskiego lub jamajskiego – roślin zaliczanych do rodziny imbirowatych, uprawianych najczęściej w tropikalnych rejonach Indii, Chin, Indonezji, Sumatry oraz Cejlonu, ale też w okolicach Ameryki Środkowej i Tanzanii.

To zaraz po szafranie i wanilii trzecia najdroższa przyprawa na świecie, której cena za kilogram waha się w okolicach 50-300 zł. Choć kardamon bez wątpienia jest kosztownym dodatkiem, to jednak warto od czasu do czasu pozwolić sobie na odrobinę luksusu i przyrządzić pyszne potrawy oraz napoje z jego użyciem!

kardamon

Kawa z kardamonem – właściwości

Kawa z kardamonem charakteryzuje się wyjątkowym, korzennym smakiem oraz aromatem, jednak warto ją pić także ze względu na cenne właściwości, które wpływają pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie. Jedną z wielu zalet kardamonu jest wspomaganie oczyszczania organizmu z toksyn i produktów ubocznych przemiany materii. Przyprawa ta to również źródło ważnych substancji, takich jak witaminy A, C, wapń, żelazo, magnez, potas i fosfor.

Dzięki charakterystycznym dla roślin imbirowatych właściwościom rozgrzewającym oraz przeciwbakteryjnym, idealnie sprawdza się jako dodatek do napojów i potraw podczas przeziębienia. Świetnie łagodzi kaszel, udrażnia górne drogi oddechowe oraz wzmacnia odporność. Kardamon pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy, pomagając poradzić sobie ze wzdęciami, nudnościami i zgagą, a także działa rozkurczowo na żołądek.

Oddziałuje korzystnie także na metabolizm organizmu i tym samym ułatwia utrzymanie smukłej sylwetki. Kardamon charakteryzuje się właściwościami przeciwnowotworowymi, które pomagają uchronić się przed niektórymi złośliwymi zmianami. Mimo tych licznych zalet przyprawy, powinny uważać na nią przede wszystkim kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, a także osoby zmagające się z zapaleniem błony śluzowej żołądka lub chorobą wrzodową.

kawa z kardamonem, wanilią i innymi przyprawami.

Kawa z kolei to cenne źródło kofeiny – substancji o właściwościach pobudzających, zwiększających koncentrację oraz redukujących zmęczenie. Często wykorzystuje się ją także w środkach przeciwbólowych i przeciwastmatycznych. Kawa bogata jest również w antyoksydanty, takie jak kwasy chlorogenowe, które neutralizują wolne rodniki odpowiadające za starzenie się organizmu, a także oczyszczają go z toksyn. Według naukowców regularne picie kawy może chronić przed niektórymi chorobami nowotworowymi. Podobnie jest w przypadku chorób Alzheimera i Parkinsona – liczne badania wykazały, że początek tych schorzeń u osób pijących kawę opóźnia się nawet o kilka lat! Napój ten dzięki swoim cennym właściwościom zmniejsza również ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 oraz wspomaga metabolizm, ułatwiając odchudzanie oraz utrzymanie smukłej sylwetki.

Przeczytaj także: Kawa z cykorii – zdrowa alternatywa bez kofeiny

Przepis na kawę z kardamonem

Przyrządzenie kawy z kardamonem to idealny sposób na spędzenie chłodnego, jesiennego popołudnia, zwłaszcza że jest ono proste i nie zajmuje wiele czasu. W krajach bliskiego wschodu parzy się ją w tradycyjnym tygielku, podobnie jak kawę po turecku. Jednak bez problemu możesz przygotować ją także w domowej kawiarce lub ekspresie ciśnieniowym. Na rynku kardamon dostępny jest zarówno w postaci całych strąków z nasionami, jak i w gotowej, zmielonej wersji – wybór należy tak naprawdę do Ciebie! Dopasuj ilość przyprawy do swoich preferencji i ciesz się niezwykłą kawą z kardamonem!

Do przygotowania kawy z kardamonem będziesz potrzebować:

  • 2 czubate łyżeczki mielonej kawy,
  • mielony kardamon lub jego nasiona,
  • moździerz,
  • 100 ml wody,
  • tygielek, domową kawiarkę lub ekspres ciśnieniowy,
  • cukier, miód, cynamon lub bita śmietana (opcjonalnie).

Kawa z kardamonem – przepis

  1. Rozetnij zielone łupiny kardamonu i wyjmij z nich nasiona, a następnie dokładnie rozetrzyj je moździerzem. Możesz także wykorzystać gotową zmieloną przyprawę, którą bez problemu znajdziesz w większości sklepów.
  2. Zaparz aromatyczną kawę. Jeśli robisz to za pomocą tygielka lub domowej kawiarki, wymieszaj kawę ze zmielonym kardamonem według własnego uznania tuż przed zaparzeniem. Możesz przygotować napój także z użyciem ekspresu ciśnieniowego. Wystarczy wtedy, że dodasz kardamon już po przyrządzeniu kawy.
  3. Posłódź kawę cukrem, miodem, dodaj szczyptę cynamonu albo ozdób bitą śmietaną. Wybór należy do Ciebie!
  4. Zaserwuj kawę z kardamonem sobie i bliskim. Najlepiej wypić ją od razu po przygotowaniu – wtedy smakuje najlepiej!

kawa z kardamonem tradycyjnie przygotowywana jest w tygielku

Jaką kawę wybrać?

Kawa z kardamonem cieszy się entuzjazmem wśród miłośników ciekawych połączeń. Wybór odpowiedniej jakości kawy to podstawa uzyskania doskonałego smaku i aromatu nie tylko podczas przyrządzania przysmaku z dodatkiem kardamonu. Z wszelakiego rodzaju przyprawami najlepiej łączą się kawy ciemno i średnio palone. Podczas obróbki termicznej tracą one część swojego intensywnego aromatu, jednocześnie jednak nabierają głębszego smaku, z którego wyłaniają się czekoladowe, migdałowe oraz karmelowe nuty. Do przygotowania kawy z kardamonem i nie tylko możesz wykorzystać takie specjały jak:

  • Kawa ziarnista Bazzara PIACEREPURO – to średnio palona kawa składająca się w 100% z najlepszych ziaren Arabiki, pochodzących ze słonecznych rejonów Brazylii, Indii oraz Kolumbii. Charakteryzuje się intensywnym smakiem z nutami orzechów, migdałów i rodzynek. Dzięki niskiej zawartości kofeiny możesz delektować się nią zarówno rano, jak i późnym popołudniem.

  • Kawa ziarnista Lavazza Qualita Oro – to doskonała mieszanka ziaren Arabiki pochodzących z Afryki i Ameryki Środkowej o średnim stopniu palenia. Niska zawartość kofeiny pozwala cieszyć się nią o każdej porze dnia. Kawa charakteryzuje się bogatym smakiem z delikatnie wyczuwalnymi słodkimi nutami kwiatowymi.

  • HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Brazylia Cerrado Patrocinio – to średnio palona mieszanka najlepszych odmian Arabiki – Mundo Novo oraz Yellow Catuai pochodzących ze słonecznych rejonów Brazylii. Charakteryzuje się intensywnym smakiem z nutami karmelu, kakao oraz rodzynek, a także niską zawartością kofeiny, powalającą pić ją nawet późnym popołudniem!

  • The White Bear kawa ziarnista KOLUMBIA EXCELSO – to połączenie wysokiej jakości ziaren Arabiki palonych w białostockiej palarni. Ziarna pochodzą z Kolumbii i charakteryzują się niską zawartością kofeiny, a świeżo zaparzona kawa posiada głęboki smak z nutami czekolady, śliwki i karmelu. To idealna mieszanka dla osób, które za najważniejsze cechy dobrej kawy uznają doskonałą jakość oraz wyjątkowy smak.

Kawa z kardamonem – jak smakuje?

Kawa z kardamonem to popularny napój zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Ze względu na charakter kardamonu, cechujący się ostrymi, korzennymi i lekko pieprzowo-cytrynowymi nutami, ma on właściwości rozgrzewające i pobudzające. Połączenie specyficznego, lekko pikantnego smaku kardamonu i intensywnej kawy może nie przypaść do gustu każdemu. Jeśli jednak nigdy wcześniej go nie próbowałeś, warto skusić się właśnie w jesiennych miesiącach, kiedy szczególnie potrzebujemy dawki cennych substancji, by móc lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Smak kawy z kardamonem w dużym stopniu zależy od wyboru samego kardamonu. Jeśli sięgniemy po całe nasiona i samodzielnie je zgnieciemy moździerzem, zamiast kupować jego gotową, zieloną wersję, zachowa on wówczas swój niesamowity smak i aromat przez dłuższy czas. Kardamon jest intensywną w smaku przyprawą i każdy powinien dodawać go do kawy według własnego uznania – tutaj nie ma jednej dobrej recepty. Kawę z kardamonem często wzbogaca się także innymi dodatkami, które mogą dodać jej słodyczy i lekkości. Wybór zależy tak naprawdę od osobistych gustów smakowych i naszej wyobraźni!

kawa z kardamonem

Inne przyprawy, które warto dodawać do kawy

Kardamon to nie jedyna przyprawa, którą warto wzbogacać smak kawy, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy marzymy jedynie o tym, by zaszyć się w domu w towarzystwie pysznego napoju oraz ciekawej książki. Świetną odmianą staną się także imbir lub goździki, charakteryzujące się właściwościami rozgrzewającymi oraz lekko pikantnym smakiem, będące świetnym remedium na jesienne przeziębienia.

Popularnym dodatkiem do kawy jest także wanilia, która nadaje jej słodkiego smaku oraz aromatu. Jeśli nie posiadasz w domu laski wanilii, z powodzeniem możesz wykorzystać także cukier waniliowy. Warto wspomnieć również o cynamonie – popularnym składniku jesiennych wypieków, który świetnie sprawdza się także jako przyprawa do kawy, nadająca jej słodkiego i wyrazistego charakteru. Jeśli lubisz bardziej pikantne smaki, dobrym wyborem będzie wykorzystanie chili lub ziaren pieprzu – bez wątpienia kawa z ich dodatkiem rozgrzeje Cię nawet w najzimniejsze dni roku!

Kawę możesz doprawić także wanilią, cynamonem, imbirem, goździkami, a nawet pieprzem!

Sprawdź także: Jak zrobić Pumpkin Spice Latte?