Domowe lody kawowe na bazie Espresso to doskonały pomysł na przygotowanie smacznego deseru, który docenią zwłaszcza miłośnicy kawy. Zobacz, jak w prosty sposób wykonasz pyszne lody z kawy.

Z jakiej kawy przygotować lody kawowe?

Lody kawowe to mrożony deser składający się z mleka, śmietanki i cukru, aromatyzowany mieloną kawą i ubijany do uzyskania gładkiej i kremowej konsystencji. Deser możesz przygotować za pomocą kawy rozpuszczalnej, Espresso lub zwykłej kawy mielonej. Ważne jest tylko, aby kawa miała odpowiedni rozmiar mielenia, co pozwoli Ci skutecznie odcedzić fusy przed procesem ubijania. Wielkość mielenia będzie w dużej mierze zależeć od wyboru kawy i ustawień młynka.

Niektóre domowe przepisy na lody kawowe mogą zawierać chrupiące ziarna kawy w czekoladzie, kawałki czekolady lub odrobinę przyprawy z mielonym kardamonem. Dobrym pomysłem jest dodanie chrupiących dodatków, aby nieco przełamać strukturę lodów. 

Lody kawowe

Jak zrobić lody kawowe? Poznaj 5 wskazówek

Istnieje wiele szkół kulinarnych na temat przygotowywania najlepszych lodów kawowych. Wszystko sprowadza się do indywidualnego gustu i ustalenia, co najlepiej odpowiada Twoim kubkom smakowym. Oto kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę przed zrobieniem partii lodów kawowych:

1. Ziarna kawy o średnim paleniu – najlepsze do lodów kawowych będą ziarna kawy o średnim paleniu. Aby uzyskać najlepszy smak końcowy, wybierając ziarna kawy, pomyśl w kategoriach Twoich odczuć smakowych związanych z filiżanką kawy. Lody zawierają zarówno śmietankę, jak i cukier, dlatego subtelny smak ulubionej jasnej, owocowej i lekkiej kawy mogą przestać być wyczuwalny. Znacznie ciemniejszy styl palenia, może z kolei nadać lodom część swojej naturalnej goryczki. Aby znaleźć równowagę, najlepiej zacząć od ziaren średniego palenia. 

2. Grubość mielenia kawy – możesz przygotować lody kawowe z kawy o tradycyjnym mieleniu, drobnego Espresso lub granulek kawy rozpuszczalnej – kluczem jest zarówno wielkość zmielenia, czyli to, co będziesz w stanie odcedzić, jak i jakość smaku. Pamiętaj, że niedroga kawa rozpuszczalna nie zapewni wyrazistego profilu smakowego.

Lody z kawy

Sprawdź także: Caffe Affogato – jak przyrządzić ten pyszny deser, prosto w Włoch?  

3. Użycie odpowiedniej ilości kawy – robiąc lody kawowe, musisz użyć więcej kawy niż w typowym porannym napoju, ponieważ baza lodów ją rozcieńczy. 

4. Wypróbuj metodę bez maszyny do lodów – lody wykonane w maszynie mogą zająć około 30 minut, czasem więcej, w zależności od urządzenia, z jakiego korzystamy. Jeśli nie masz dostępu do maszyny do lodów, możesz użyć metody klasycznej, czyli ręcznie lub za pomocą miksera ubić bazę lodów, a następnie zamrozić. 

5. Chrupiące dodatki – domowe lody kawowe będą jeszcze smaczniejsze, jeśli dodasz do nich prażone ziarna kakao albo jadalne ziarna kawy. Uzyskasz efekt przełamania kremowej tekstury dzięki chrupiącym dodatkom. Dzięki temu prostemu trickowi, lody z kawy będą jeszcze lepsze! 

Historia lodów kawowych i Narodowy Dzień Lodów Kawowych

Uważa się, że kawa była częścią kultury na Bliskim Wschodzie już od VII wieku. Mimo to, do Europy została wprowadzona dopiero w 1600 roku, kiedy mieszkańcy Wenecji zaczęli przywozić kawę z podróży i otwierać własne kawiarnie. Połowa XVII wieku była częścią kawowego szaleństwa, ale dopiero Brytyjczycy uczynili z niej podstawowy produkt w swoich domach, przyczyniając się do wzrosu jej popularności. 

Burżuazja, patrząca na wszystko przez pryzmat interesów, wkrótce wychwalała niesamowite właściwości kawy. Duńscy i angielscy żeglarze przewieźli roślinę kawowca do swoich kolonii na całym świecie. Kiedy Turcy zostali odparci pod Wiedniem w 1683 roku, pozostawili po sobie 500 worków kawy. Przedsiębiorczy polski biznesmen wykorzystał je, aby otworzyć pierwszą wiedeńską kawiarnię.

Lody z kawy

Początki jedzenia smakołyków podobnych do lodów sięgają prawdopodobnie I wieku naszej ery, kiedy to rzymski przywódca wysyłał biegaczy w góry po śnieg, który następnie był doprawiany miodem, orzechami i owocowymi dodatkami. To, co znamy jako współczesne lody, zaczęło pojawiać się w XVIII i XIX wieku, kiedy lody owocowe stały się popularnym przysmakiem w Wielkiej Brytanii i Ameryce.

Jak więc kawa stała się smakiem lodów? Dodawanie kawy do mieszanki lodów stało się popularne w 1869 roku, kiedy lody kawowe zostały użyte w deserze parfait. Lody z kawy pojawiły się również w przepisie z książki kucharskiej z 1919 roku na specyficzny rodzaj lodów o nazwie Egg Coffee, składający się ze śmietanki, kruszonego lodu i syropu kawowego. Od tego czasu lody kawowe zyskały popularność na całym świecie i zostały stałym punktem w menu każdej lodziarni.

Deser parfait

Lody kawowe – przepis

Lody kawowe możesz przygotować samodzielnie w domu. Masz wtedy pewność, że zostały zastosowane tylko naturalne składniki i możesz dostosować je do swoich preferencji smakowych. Poniżej prezentujemy prosty przepis na lody kawowe

Składniki na lody kawowe:

  • 1,5 szklanki pełnego mleka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 1,5 szklanki całych ziaren kawy
  • Szczypta soli
  • 1,5 szklanki śmietanki kremówki
  • 5 dużych żółtek
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 1/4 łyżeczki drobno zmielonej kawy 

Przepis na lody kawowe:

  1. Podgrzej mleko, cukier, całe ziarna kawy, sól i 1/2 szklanki śmietanki w średnim rondlu, aż będzie dość ciepła, ale nie wrząca. Przykryj całość, zdejmij z ognia i pozostaw na 1 godzinę w temperaturze pokojowej.
  2. Pozostałą 1 szklankę śmietanki wlej do średniej wielkości metalowej miski, połóż na lodzie na większej misce. Umieść sitko na miskach. Odłóż na bok.
  3. Podgrzej mieszankę mleka i kawy na średnim ogniu, aż znów będzie gorąca i parna (uważaj, aby nie zagotować!). W osobnej misce wymieszaj razem żółtka. Powoli wlej podgrzaną mieszankę mleka i kawy do żółtek, cały czas ubijając, aby żółtka były hartowane przez ciepłe mleko, ale nie ugotowały się. Podgrzane żółtka przełoż do rondla.
  4. Mieszaj masę na średnim ogniu szpatułką o płaskim dnie, zdrapując masę ze spodu garnka podczas mieszania, aż mieszanina zgęstnieje i pokryje szpatułkę, tak aby można było przesunąć palcem po powłoce. Może to zająć około 10 minut.
  5. Ziarna kawy dociśnij w sitku, aby wydobyć jak najwięcej smaku kawy. Następnie wyrzuć ziarna. Dodaj wanilię i drobno zmieloną kawę i mieszaj, aż ostygnie.
  6. Dokładnie schłodź miksturę w lodówce, a następnie zamroź ją w maszynce do lodów zgodnie z instrukcjami producenta.

Przepis na lody kawowe

Jak zrobić domowe lody kawowe na bazie Espresso?

Zamiast ziaren kawowych możemy użyć do przygotowania lodów gotowe Espresso. Przepis jest podobny, natomiast dzięki zastosowaniu Espresso możemy przemycić do lodów esencję smaku i aromatu kawy. Espresso możesz przygotować za pomocą ekspresu do kawy – koniecznie sprawdź ekspres JURA E4

Składniki na lody kawowe z Espresso:

  • 2 szklanki gęstej śmietanki
  • 1 szklanka pełnego mleka
  • ½ szklanki cukru
  • ¼ łyżeczki soli
  • 5 żółtek jajek
  • ½ łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 2 do 4 porcji kawy bezkofeinowej lub zwykłego Espresso (od ¼ do ½ filiżanki)

Przepis na lody kawowe z Espresso:

  1. W średnim rondlu podgrzej śmietankę, mleko, cukier i sól na średnim ogniu; ubijaj do rozpuszczenia cukru (około 4 do 5 minut).
  2. W osobnej misce ubij żółtka.
  3. Stopniowo wlewaj około 1 szklanki gorącej mieszanki mleka do miski z żółtkami, ciągle ubijając, aby zahartować jajka.
  4. Dodaj mieszankę z żółtkiem z powrotem do garnka, mieszając, aż zacznie się gotować.
  5. Zdejmij garnek z ognia, a następnie dodaj ekstrakt waniliowy i Espresso.
  6. Przelej bazę lodową przez sitko o drobnych oczkach i całkowicie schłódź.
  7. Całość przygotuj w maszynie do lodów zgodnie z instrukcjami producenta.

Lody kawowe z espresso

Jaką kawę wybrać? 

Aby otrzymać dobry produkt końcowy, musimy pamiętać o tym, że wszystkie składniki powinny być jak najlepszej jakości. Kluczowe znaczenie będzie miała tutaj gęsta, kremowa śmietanka oraz dobrej jakości kawa. Najlepiej wybierać kawę jakości speciality. 

LaCava Peru Tunki

Wysokiej jakości kawa organiczna, w 100% Arabica. Ziarna zbierane są w Peru, do którego nawiązuje także nazwa produktu. Tunki to lokalnie żyjący gatunek ptactwa, występujący w peruwiańskich Andach, a powszechnie nazywany „kogucikiem ze skał”. Kawa uprawiana jest w regionie Punco, położonym w południowo-wschodniej części Peru, przy granicy z Boliwią na wysokości ok. 1700 m n.p.m. Farmerzy hodują krzaki kawowca w cieniu, a ziarna zbierane są ręcznie, bez dodatków pestycydów czy chemikaliów.

LaCava Brazyliana

Wyczuwalne nuty smakowe, takie jak czekolada, włoskie orzechy, migdały oraz karmel sprawiają, że jest to idealny napój dla osób, które gustują w delikatnych smakach kawy. Na bazie ziaren przygotujesz esencjonalne Espresso o niepowtarzalnym smaku. Bez problemu sprawdzi się we wszystkich ciśnieniowych metod parzenia, takich jak automatyczny ekspres do kawy czy ekspres kolbowy. Średnio ciemne palenie kawy gwarantuje idealny balans między słodyczą, goryczą a kwasowością.

LaCava Gran Lattina

Średnio-ciemne tradycyjne palenie craftowe gwarantuje doskonały kawowy aromat. W profilu sensorycznym wyczujesz: karmel, masło orzechowe, migdały oraz czekoladę. Ziarna doskonale smakuja w zestawieniu zarówno z lekką kawą mleczną, jak i ciężkim Espresso. Fikuśna, ale z pełną klasą zawartości 75% Arabiki, świetnie sprawdza się w ekspresach ciśnieniowych. 

Kawa ziarnista Kimbo Aroma Gold

Kawa Kimbo Aroma Gold charakteryzuje się delikatnym smakiem z lekko wyczuwalną nutą karmelu i czekolady. Świetnie nadaje się do parzenia w automatycznym ekspresie ciśnieniowym. Ziarna tej mieszanki doskonale łączą bogaty smak z intensywnym aromatem oraz długo utrzymującą się cremą.

Sprawdź także: Kawa mrożona – jak zrobić?