Kiedy wysokie temperatury mocno dają się we znaki, warto sięgnąć po orzeźwiający napój. Gorący napar nie jest dobrym pomysłem w upalny dzień – w sezonie wakacyjnym o wiele lepiej sprawdza się kawa mrożona! A opcji do wyboru jest wiele – możesz zdecydować się na Frappe, Caffe Freddo lub Cold Brew! Taki napój bez problemu przygotujesz we własnym domu – przedstawiamy domowe sposoby na chłodną, orzeźwiającą kawę.

Kawa mrożona – jak zrobić?

W sezonie letnim kawa mrożona cieszy się dużą popularnością – oprócz doskonałego smaku, stanowi świetny sposób na orzeźwienie i ugaszenie pragnienia. Aktualnie możemy spotkać różne warianty kawy mrożonej – na przykład Frappe, Cold Brew oraz Caffe Freddo. Chłodny napój można przygotować na dwa sposoby:

  • parząc kawę tak jak zwykle, na gorąco, a następnie dodając do niej schłodzone mleko oraz kostki lodu
  • parząc kawę na zimno, czyli mocząc ziarna kawy w chłodnej wodzie przez co najmniej 12 godzin

Najpopularniejszy w sezonie letnim napój z zawartością kofeiny, czyli Frappe, powstało przez zupełny przypadek dopiero w XX wieku! Wymyślił je smakosz kawy pracujący dla Nestle, promując w Grecji nowy produkt marki. Miał ochotę na kawę, lecz akurat nie miał dostępu do gorącej wody. Jednak wpadł na pewien pomysł, który okazał się przełomem – wsypał do shakera kawę rozpuszczalną, cukier oraz zimną wodę. W ten sposób powstała pierwsza kawa mrożona typu Frappe, którą obecnie można spotkać niemal w każdej kawiarni!

Chociaż kawa mrożona zaczęła zyskiwać popularność na szeroką skalę, dopiero w drugiej połowie XX wieku, to niektóre receptury na schłodzoną kawę powstawały znacznie wcześniej. Kawa parzona na zimno, czyli Cold Brew była znana w Japonii już w XVII wieku!

Swoje chłodne specjały kawowe posiadają również Włosi – to właśnie stąd pochodzi Caffe Freddo, czyli espresso z lodem i pianką mleczną, czasem wzbogacane również o bitą śmietanę lub gałkę lodów. To nie jedyny przepis Włochów na kawę mrożoną – wymyślili również Affogato, czyli pyszny deser z dodatkiem kawy – na gałkę lodów waniliowych należy wylać espresso.

Kawa Affogato

Co będzie potrzebne do przygotowania kawy mrożonej?

Najważniejszym składnikiem potrzebnym do przygotowania orzeźwiającego napoju, będzie kawa ziarnista dobrej jakości. Napój ze świeżo zmielonych ziaren jest bardziej aromatyczny i posiada znacznie więcej walorów smakowych, niż dostępna w supermarketach kawa rozpuszczalna.

Do przygotowania kawy mrożonej, będziemy potrzebować również odpowiednich szklanek. Najlepiej sprawdzą się takie, które posiadają grube ścianki oraz grube dno – w takim naczyniu kostki lodu nie rozpuszczą się zbyt szybko, a niska temperatura zostanie utrzymana przez dłuższy czas. Szklanka do kawy musi mieć także sporą objętość, aby zmieściło się w niej dużo kostek lodu. Zanim przystąpisz do przygotowywania kawy mrożonej, wstaw wybrane naczynie na godzinę do lodówki – schłodzona szklanka utrzyma chłód napoju przez dłuższy czas!

Kawa mrożona – sposób przygotowania

Do przygotowania podstawowej wersji mrożonej kawy nie będziesz potrzebować wielu składników – jeśli picie kawy jest Twoją codziennością, to na pewno znajdziesz je w domu. W upały najczęściej sięgamy po Frappe –  najprostszą do przygotowania kawę. W tradycyjnym przepisie stosuje się kawę rozpuszczalną wymieszaną z dodatkiem wody oraz cukru. Wystarczy wsypać do wysokiej szklanki dwie łyżeczki kawy rozpuszczalnej, a następnie zalać 50 ml zimnej wody i miksować przy użyciu blendera, aż do momentu uzyskania piany. Jeszcze tylko dodaj kostki lodu – kawa mrożona gotowa!

Kawa mrożona w wysokiej szklance

Jeśli należy Ci na intensywnym smaku i aromacie, lepiej sprawdzi się baza z pojedynczego lub wzmocnionego espresso. Do zaparzenia kawy najlepiej będzie wykorzystać świeżo mielone ziarna. Idealnie przygotowana kawa powinna odznaczać się intensywną, brązową barwą oraz odpowiednią gęstością. Ważna jest także crema, czyli kremowa pianka o wysokości kilku milimetrów. Bazę do kawy mrożonej możesz przygotować w ekspresie automatycznym – nawet najbardziej podstawowy model posiada funkcję przyrządzania espresso. Z espresso możesz przygotować na przykład orzeźwiający włoski klasyk – Cafe Freddo.

Do przygotowania kawy mrożonej typu Cafe Freddo będziesz potrzebować:

  • 50 ml Espresso
  • 0,5 litra zimnego mleka
  • 6-8 kostek lodu
  • cukier (według uznania)

Przygotowanie tej kawy wygląda podobnie, jak Frappe. Po prostu zmiksuj w blenderze espresso, cukier i mleko. Uzyskasz napój z puszystą pianką – teraz dolej schłodzoną wodę oraz dodaj kostki lodu.

Cold Brew – najbardziej aromatyczna kawa mrożona

Wiele osób uważa, że kawa mrożona przygotowywana tradycyjnym sposobem, czyli parzona z gorącej wody nie jest tak dobra w smaku, jak kawa tradycyjna. Wskutek schładzania gorącej wody, w mrożonym napoju wyczuwalna jest goryczka, która odbiera aromat i smak. Czy jest jakiś sposób na to, aby parzona kawa zachowała wszystkie swoje walory smakowe? Tak! Przygotowując kawę metodą parzenia na zimno, uzyskasz wyśmienite Cold Brew, wyciągające wszystkie nuty smakowe z ziaren kawy! Jednak do przygotowania tego specjału potrzeba wiele cierpliwości – zmielona kawa musi być namaczana przez kilkanaście godzin. Czy istnieje jakieś rozwiązanie dla osób niecierpliwych? Tak, niedawno na rynku pojawił się pierwszy ekspres, który potrafi przygotować kawę metodą ekstrakcji na zimno w kilka minut! Jura Z10 potrafi przygotować aż 32 specjały kawowe, z czego aż połowa to napoje typu Cold Brew! (więcej znajdziesz tutaj: Nowości od marki Jura – czym zaskakuje ekspres do kawy Jura Z10?)

Jeśli długie czekanie nie stanowi dla Ciebie problemu, mamy kilka wskazówek na temat przygotowania specjału Cold Brew. Zacznijmy od gatunku kawy – warto wybrać lekką kawę z nutami owocowymi – będzie się świetnie komponować z orzeźwiającym napojem. Aby przygotować chłodny specjał kawowy, będziesz potrzebować:

  • 70 g grubo mielonej kawy
  • 1 litr wody

Zmieloną kawę zalej przefiltrowaną, zimną wodą. Następnie zakryj folią naczynie w którym przygotowujesz kawę i wstaw do lodówki na około 12 godzin – najlepiej na noc, wtedy napój będzie gotowy następnego dnia. Oczywiście z proporcjami możesz eksperymentować, tak aby odnaleźć smak najbardziej odpowiadający Twoi preferencjom. Istnieje jednak poważna wada próbowania różnych proporcji – na efekty kolejnej próby poczekasz wiele godzin. 

Sprawdź także: