Piękna pogoda zachęca do grillowania, ale wielu mieszkańców Wrocławia nie posiada własnego ogrodu. Czy w takiej sytuacji można legalnie zrobić grilla w miejscu publicznym? Okazuje się, że tak, ale pod pewnymi warunkami! W niektórych parkach, lasach oraz kąpieliskach znajdziesz miejsca wyznaczone specjalne dla miłośników grillowania. Gdzie można grillować we Wrocławiu i o czym należy pamiętać, rozpalając sprzęt w miejscu publicznym? Zobacz naszą listę oraz mapki z oznaczeniami lokalizacji – miejsca na grilla we Wrocławiu w roku 2023!

Gdzie we Wrocławiu można rozpalić grilla?

Posiłki przyrządzane na ruszcie grilla to świetne urozmaicenie podczas każdego spotkania na świeżym powietrzu z bliskimi. Jednak czy można grillować w miejskim plenerze bez obaw o mandat? To zależy! Teoretycznie nie ma żadnego zakazu, który zabraniałby wprost korzystania z grilla w miejscu publicznym, ale zarządcy parków mogą ustalać swoje własne zasady. W regulaminie przed wejściem na teren konkretnych obiektów często znajdziemy zapisy mówiące wprost o zakazie grillowania.

Sprawdź: Ranking grilli węglowych 2024

Jeśli takiego zakazu nie ma, to rozpalenie grilla teoretycznie jest możliwe, ale nie możemy stwarzać zagrożenia pożarowego, a dym unoszący się z rozpalonego paleniska nie powinien nikomu przeszkadzać. Z tego względu lepiej unikać zatłoczonych miejsc, ponieważ Straż Miejska może ukarać za zakłócanie porządku publicznego. Istnieją również inne zasady, których powinniśmy przestrzegać:

  • Chroń roślinność, która rośnie dookoła miejsca wybranego na grillowanie – pamiętaj o tym, aby nie deptać trawników.
  • Do rozpalania grilla węglowego stosuj tylko dozwoloną podpałkę – brykietu lub węgla drzewnego dobrej jakości. Zabronione jest wykorzystywanie w tym celu zielonych odpadów lub innych śmieci.
  • Unikaj hałasowania – nie puszczaj głośnej muzyki, unikaj krzyków oraz zbyt głośnych rozmów.
  • Nie pozostawiaj po sobie żadnych śmieci, a popiół wrzuć do specjalnego pojemnika – nie można wysypywać żaru w dowolne miejsce.
  • Pamiętaj o tym, że spożywanie alkoholu w przestrzeniach publicznych zazwyczaj jest zabronione.
  • Przestrzegaj zasad ciszy nocnej obowiązującej od godziny 22:00 do 6:00 rano.
  • Zadbaj o to, by w pobliżu nie było żadnych przedmiotów łatwopalnych.
  • Nigdy nie pozostawiaj grilla bez nadzoru – pamiętaj o tym, że zawsze musi nad nim czuwać ktoś dorosły.

Grillowanie w mieście nad kąpieliskiem

Zdecydowanie najlepszą opcją będzie zorganizowanie grilla w jednym ze specjalnie wyznaczonych miejsc.

Jeśli w wybranym przez Ciebie miejscu nie ma zakazu grillowania, ale brakuje także odpowiednio wyposażonej strefy do przygotowywania potraw, to pamiętaj o tym, aby zachować odległość 100 m od granicy lasu. Mówi o tym art. 82 § 3. Kodeksu Wykroczeń:

Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości dotyczące grillowania w mieście, skontaktuj się Zarządem Zieleni Miejskiej we Wrocławiu lub ze Strażą Miejską Miasta Wrocławia. Lepiej rozwiać wszelkie wątpliwości i nie narażać się na mandat.

Specjalnie wyznaczone miejsca na grilla we Wrocławiu

We Wrocławiu znajdziemy parki, lasy oraz kąpieliska przystosowane do potrzeb miłośników potraw z rusztu – są one wyposażone w specjalne stanowiska do grillowania, drewniane ławy i stoły, miejsca na ogniska, a nawet wiaty leśne chroniące przed deszczem.

Poniżej znajdziesz listę wszystkich najpopularniejszych miejsc, w których rozpalisz grilla bez obaw o mandat. Dla ułatwienia przygotowaliśmy również mapki z oznaczeniami, dzięki którym wiesz, w jakiej dzielnicy miasta znajduje się dane miejsce. Oczywiście musisz pamiętać o tym, aby sprzęt, z którego korzystasz, był w pełni sprawny i ustawiony na stabilnym, płaskim podłożu.

Lista miejsc na terenie Wrocławia, gdzie możesz legalnie grillować

W roku 2023 zrobienie grilla we Wrocławiu jest dozwolone w następujących miejscach:

  • Park Tysiąclecia – w zachodniej części miasta, wejście od strony ulicy Sukielickiej. Posiada jedno wyznaczone miejsce do rozstawienia grilla.
  • Park Wschodni – znajduje się na osiedlu Księże, w południowo-wschodniej części miasta, również posiada jedno stanowisko do grillowania.
  • Kąpielisko Królewiecka – na ulicy Królewieckiej, w którym zamontowano aż 7 metalowych stanowisk do grillowania.
  • Wyspa Słodowa – znajdująca się w pobliżu Starego Miasta i Śródmiejskiego Węzła Wodnego. Dozwolone jest tutaj również spożywanie alkoholu. To miejsce jest popularne wśród studentów, ale każdy może tutaj przyjść ze swoim grillem.
  • Okolice mostu Szczytnickiego – obszar łąk nad Odrą między mostami Warszawskimi i Jagiellońskimi, a także w kierunku mostu Trzebnickiego. Tutaj również należy przynieść swój własny sprzęt do grillowania.
  • Wzgórze Gajowe – zapewnia widoki na południową część Wrocławia, a także na górskie szczyty (m.in. Śnieżkę oraz Ślężę). Jednak w okresie letnim należy tutaj uważać, ponieważ wskutek wysychającej roślinności zdarzały się przypadki stworzenia zagrożenia pożarowego, co może skutkować mandatem.

Mapka z miesjcami do grillowania we Wrocławiu

Lista lasów, w których możesz rozpalić ognisko lub grill we Wrocławiu

We Wrocławiu znajdują się aż trzy lasy komunalne, w których można legalnie zrobić ognisko. W każdym z nich zadbano o kilka wybrukowanych okręgów do rozpalania ognia, które bez problemu odnajdziesz. Ponadto, zadbano o komfort użytkowników, zapewniając ławy, stoły oraz deszczochrony. Co ważne, korzystanie z tych udogodnień jest zupełnie darmowe.

Ognisko rozpalisz w następujących miejscach:

  • Las Osobowicki – oferuje aż 8 stanowisk na ognisko lub grilla. Są one zlokalizowane w rejonie boiska sportowego, w rejonie Szwedzkich Szańców oraz przy parkingu w środkowej części kompleksu leśnego.
  • Las Rędziński – na jego terenie znajduje się aż 7 miejsc do palenia ognisk. Jest to m.in. polana nad Widawą oraz polana przy zbiorniku wodnym w pobliżu ul. Żużlowej.
  • Las Sołtysowicki – oferuje dwa miejsca przy zbiorniku wodnym. Znajduje się w południowo-wschodniej części Wrocławia.

Gdzie można grillować we Wrocłąwiu mapka z lasami

Czy można rozpalić grilla we Wrocławiu na balkonie?

Czasami mamy już w lodówce zapasy produktów do grillowania, jednak pogoda na zewnątrz jest niepewna. W takiej sytuacji rozpalanie sprzętu w plenerze nie jest zbyt dobrym pomysłem i lepiej pozostać w domu. Jednak czy w takiej sytuacji, jeśli nie masz własnego ogrodu, musisz całkowicie rezygnować ze swoich planów przygotowywania posiłków na ruszcie? A może korzystanie z niedużego, mobilnego sprzętu jest dozwolone także na balkonie? To zależy!

Każda spółdzielnia mieszkaniowa ma swój własny regulamin, w którym znajdziesz informacje o wszystkich zabronionych aktywnościach. Niestety na tej liście często znajduje się również grillowanie, które mogłoby stwarzać niebezpieczeństwo i zakłócać spokój innym mieszkańcom. Jeśli w regulaminie nie ma wzmianki o zakazie korzystania z grilli, to teoretycznie możesz rozpalić swój sprzęt, jednak grill elektryczny będzie znacznie lepszym wyborem niż grill węglowy.

Grill na balkonie Enders

Zawsze pamiętaj o przepisach przeciwpożarowych, które znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku. Nigdy nie korzystaj ze sprzętu z otwartym paleniskiem, ponieważ istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się ognia. Zadbaj o to, aby w pobliżu nie było przedmiotów łatwopalnych i nigdy nie pozostawiaj rozpalonego sprzętu bez nadzoru.

O stanowisko dotyczące korzystania z grilli na balkonie zapytaliśmy rzecznika Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej. Poniżej prezentujemy otrzymaną odpowiedź.

https://media.decofire.pl/pub/media/wysiwyg/czy-mozna-grillowac-na-balkonie-komendant.webp

Na jej podstawie możemy wyciągnąć kilka wniosków:

  • Grille węglowe, które generują dużo dymu, są uciążliwe dla sąsiadów i stwarzają największe ryzyko pożarów. Nie korzystaj z takich sprzętów na balkonie.
  • Grill elektryczny, znacznie bezpieczniejszy i bardziej przyjazny środowisku, również nie może nigdy pozostawać bez nadzoru.
  • Korzystaj tylko z urządzenia w pełni sprawnego, zgodnie z zaleceniami producenta, która znajdziesz w instrukcji. Jeśli zauważysz, że sprzęt działa inaczej niż dawniej, napraw usterkę w serwisie, zanim zabierzesz się za przygotowywanie posiłków z rusztu.

Jeśli Twój balkon jest niewielki, lepiej nie korzystaj na nim z grilli – ciężko wtedy o zapewnienie komfortowych i bezpiecznych warunków.

Zobacz więcej: Grill na balkonie. Czy można grillować na balkonie?

Polecane grille turystyczne na grillowanie w miejskim plenerze

Planujesz urządzić grillowanie w miejscu, które nie udostępnia stacjonarnych grilli dostępnych dla każdego? Warto zainwestować w zakup solidnego sprzętu z materiałów wysokiej jakości, który zapewni stabilne utrzymanie wysokich temperatur i równomiernie wypieczone dania. Kupowanie jednorazowych grilli, które w letnim sezonie są dostępne niemal w każdym sklepie, nie jest dobrym pomysłem. Są one wykonane z aluminium, które szkodzi zdrowiu i ciężko uzyskać na nich równomiernie wypieczone przysmaki.

Sprawdź także: Grill jednorazowy – czy warto?

Warto wybrać mobilny grill turystyczny, który został stworzony właśnie z myślą przygotowywania posiłków w plenerze. Dzięki kompaktowym wymiarom zmieszczą się w każdym bagażniku i często posiadają składane części, które ułatwiają transport. Sprzęty od uznanych producentów wcale nie odstają jakością o pełnowymiarowych grilli! Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka polecanych modeli.

Grill węglowy przenośny Weber Smokey Joe Premium 37 cm szałwiowy

Ten sprzęt oferuje ruszt ze stali platerowanej o średnicy 37 cm, a jego kocioł wykonano z emalii porcelanowej odpornej na uszkodzenia. W pokrywie posiada przesłony wentylacyjne, dzięki którym wyregulujesz stopień nagrzania, a uchwyt pokrywy z nylonu pozwala na bezpieczne otwieranie w dowolnym momencie. Jego konstrukcja jest osadzona na składanych nóżkach. Waży zaledwie 5,48 kg, dzięki czemu jest wygodny do przenoszenia.

Grill przenośny gazowy Napoleon TravelQ PRO285X z wózkiem

Ciekawa propozycja dla osób, które preferują większy komfort grillowania. Ten model jest zasilany nabojami z gazem, a do jego rozpalenia wystarczy przekręcić wybrane pokrętło. Sprzęt ma aż dwa palniki o łącznej mocy 4,1 kW, a pod wysoką pokrywą zmieści się nawet kurczak w całości! W trakcie transportu grill przypomina walizkę na kółkach, a po rozłożeniu jest osadzony na wysokim stojaku. Wymiary jego żeliwnego rusztu wynoszą 54 x 37 cm, natomiast termometr Accu-Probe w pokrywie umożliwia kontrolowanie stopnia nagrzania.

Grill gazowy Enders Urban PRO

Kompaktowa propozycja od niemieckiej marki Enders. Oferuje dwa niezależne palniki ze stali nierdzewnej o łącznej mocy 4,4 kW, a wszystkie przysmaki rozmieścisz na żeliwnym ruszcie o wymiarach 48 x 32 cm. Jego dodatkowymi atutami są składane półki boczne, termometr w pokrywie oraz dwie wyjmowane tacki do łatwego czyszczenia. To sprzęt osadzony na krótkich nóżkach, ale jego konstrukcja jest kompatybilna z wózkiem dostępnym w dodatkowej ofercie.

Zobacz też: Grill walizkowy – jaki wybrać?