Nie wyobrażasz sobie grilla bez mięsnych potraw? Jednak nie zawsze wychodzą one perfekcyjnie? Upewnij się, czy robisz wszystko, by wydobyć z nich pełnię smaku i z dumą móc podać je gościom. Sprawdź, jakie wybrać mięso na grilla i w jaki sposób je przygotować. Mamy dla Ciebie wiele wskazówek, przepisy, a także przegląd akcesoriów, które ułatwią przygotowanie pysznych dań!

Jakie mięso na grilla?

Zanim zabierzesz się do przygotowywania potraw i nagrzewania rusztu, musisz zadbać o odpowiednie mięso na grilla. Możesz grillować dosłownie każdy jego rodzaj – najważniejsza jest jakość. Podczas zakupów kieruj się przede wszystkim swoimi preferencjami – wybierz mięso, które lubisz Ty i trafia w gusta gości. Oto wskazówki:

  • Jeśli chodzi o wieprzowinę, to na grillu świetnie sprawdza się karkówka oraz żeberka.
  • Natomiast w przypadku kiełbasek wieprzowych zwróć uwagę przede wszystkim na stopień rozdrobnienia – najlepszy będzie średni. Zawartość mięsa powinna mieścić się w przedziale od 60 do 95%, a osłonka powinna być jadalna – z jelita wieprzowego.
  • Z wołowiny zazwyczaj przygotowujemy grillowane steki, przygotowane z polędwicy, ale dobrym wyborem będzie także rostbef i antrykot.
  • W przypadku drobiu tak naprawdę każda część kurczaka, indyka czy kaczki będzie dobrym wyborem: filety z piersi, skrzydełka, udka czy podudzia. Drób możesz także grillować w całości.
  • Jakie mięso na szaszłyki z grilla? Możesz zdecydować się na drób (np. z udźca indyka) lub wieprzowinę (zwłaszcza łopatkę), a jeśli masz ochotę na nieco odmienne smaki, to świetnym wyborem będzie baranina lub jagnięcina. Najważniejsze, aby czas opiekania warzyw i wybranego mięsa był podobny.
  • Dla fanów burgerów polecimy też mięso mielone na grilla – najlepszym wyborem jest wołowina, ale niektórzy lubią wymieszać ją z wieprzowiną. Części przeznaczone do mielenia powinny być dobrze ukrwione i zawierać około 30% tłuszczu. Poproś o zmielenie na średnich oczkach – takie mięso na grilla nie wyschnie i będzie najłatwiejsze do uformowania. 

Mięso na grilla przygotowanie

W kwestii wyboru obowiązują nas właściwie tylko dwie główne zasady:

  1. Mięso musi być świeże i dobrej jakości – świetnie, jeśli posiadasz zaufany sklep mięsny i wiesz, z jakiego źródła kupujesz mięso. Wybrane części powinny mieć odcienie różu lub czerwieni – unikaj mięs zbyt bladych lub szarawych. Warto także przeprowadzić test świeżości za pomocą dotyku – zdrowe mięso po naciśnięciu palcem szybko powinno wrócić do poprzedniego kształtu.
  2. Im mniej przetworzone będzie mięso, tym lepiej. Mówimy tutaj przede wszystkim o marynacie oraz częściach mięsa mielonego, jeśli masz zamiar przygotować burgery. Wybieranie zamarynowanych mięs nie jest dobrym pomysłem. Po pierwsze, trudniej jest ocenić Ci ich świeżość. Po drugie, nie każde mięso lubi spędzać w marynacie kilka dni, a nie wiesz, kiedy producent je w niej umieścił. Oczywiste też jest, że najlepiej kupić kawałek wołowiny czy wieprzowiny i poprosić, by na Twoich oczach sprzedawca zmielił mięso – wtedy masz pewność, jak wcześniej wyglądało. 

Jeśli jesteś na diecie, to możesz także zwrócić uwagę na kaloryczność – kurczak, indyk i ryby są znacznie łatwiej trawione przez organizm niż tłusta wieprzowina lub wołowina.

Świeże mięso na girlla różne gatunki

Zobacz też: Jakie mięso na burgery z grilla będzie najlepsze?

Jak przygotować mięso na grilla?

Często to właśnie tutaj popełniamy podstawowy błąd. Zaraz po zakupie chcemy położyć mięso na grilla, bez zbędnych ceremonii. Tymczasem zazwyczaj wymaga ono przygotowania, zanim położymy je na ruszcie. Dobrze jest więc pomyśleć kilka godzin przed grillowaniem o tym, jakie mięso chcemy przyrządzić i w jakiej formie. W przypadku większości mięs (a już na pewno słynnej karkówki), dobrze spisze się sporządzenie wcześniej specjalnej marynaty.

Do przygotowania mięs zaliczamy też ich odpowiednie pokrojenie, czy rozbicie, jeżeli mamy do czynienia z karkówką czy grubym stekiem wołowym. Równie ważne jest odpowiednie ułożenie na blaszce/patelni/ruszcie i dobór właściwej metody grillowania.

Mięso na grilla na rożnie

Zobacz też: Jak grillować – grillowanie bezpośrednie i pośrednie oraz łączona metoda 50/50

Jak przyprawić i zamarynować mięso na grilla?

Standardowe przyprawy używane w kuchni to sól i pieprz. To w zupełności wystarczy, jeżeli chodzi o przyrządzanie steków (polecamy pieprz grubo mielony).

Jednak jeżeli zamierzamy przyrządzić soczystego fileta z kurczaka czy karkówkę, niezastąpiona okaże się odpowiednia marynata. Jak ją zrobić i jak zamarynować mięso? Dobra marynata powinna składać się z:

  • Oleju lub oliwy z oliwek
  • Jogurtu lub kefiru
  • Kwaśnego dodatku – soku z cytryny, octu winnego, a nawet wina

Do tego możemy dodać przyprawy według uznania (pieprz, papryka ostra, słodka, bazylia, tymianek, rozmaryn, czosnek i inne).

Przykładowa marynata do grillowanych mięs to zmieszanie ze sobą: oliwy z oliwek, octu balsamicznego, kilku ząbków czosnku, plasterków cebuli, ostrej musztardy oraz odpowiednich przypraw: słodkiej i ostrej papryki, mielonego pieprzu i soli, suszonego oregano, bazylii i tymianku.

Przprawy do mięsa na grilla

Mięsa powinny w niej moczyć się na tyle długo, aby mogły wchłonąć przynajmniej jej część i nasycić się aromatem przypraw. Można przyjąć, że duże kawałki mięs potrzebują ok. 12-16 godzin w marynacie. Bardzo częstą praktyką jest więc marynowanie mięsa wieczorem, w przeddzień grillowania.

Z kolei małe kawałki, np. pokrojone na szaszłyki, wymagają znacznie krótszego czasu marynowania. W zależności od tego, jaki rodzaj mięsa wybierzesz (drób, wołowina, wieprzowina) może to być od kilkudziesięciu minut do kilku godzin.

Prawidłowo wykonane marynowanie mięsa, nada mu wyjątkową kruchość i soczystość. Oprócz wystarczająco długiego czasu moczenia w marynacie, równie ważne jest jej dokładne rozprowadzenie po całej powierzchni mięsa. Wykorzystaj do tego pędzelek silikonowy wysokiej jakości.

Kolejne niezwykle przydatne akcesorium, to specjalna strzykawka, które znacząco ułatwi wniknięcie marynaty do wewnętrznych struktur, zapewniając niezywkle soczyste mięso. Taki produkt ma w swojej ofercie kanadyjski producent Broil King – strzykawka pomieści aż 44 ml płynu i ma podziałkę do łatwego odmierzania porcji.

Zobacz też: Marynata do karkówki na grilla

Grillowanie mięsa – co warto wiedzieć?

Pamiętaj, by odpowiednio nagrzać ruszt, zanim położysz na nim mięso do opiekania. Na szczęście większość nowoczesnych sprzętów posiada wbudowany w pokrywę termometr, który pokazuje nam, kiedy grill jest wystarczająco rozgrzany.

Następny krok to położenie i nadzorowanie mięs. Najłatwiej jest w przypadku grillowania dużych kawałków mięs na rożnie, gdyż wtedy po nadzianiu ich na rożen właściwie nie musimy się już martwić – silnik obraca produkty dookoła, zapewniając równomierny stopień wypieczenia. Jeżeli posiadamy akcesoria do grillowania, takie jak patelnia grillowa, kosz do grillowania czy brytfanna, to szansa przypalenia mięs jest również znikoma.

Jeśli zamierzasz grillować mięso bezpośrednio na ruszcie, to będzie to wymagało trochę więcej uwagi i kontroli. Wtedy ważne jest, by od czasu do czasu otwierać pokrywę, sprawdzając stopień wypieczenia bądź temperaturę wewnętrzną poszczególnych kawałków.

Mięsa opiekane na ruszice grilla gazowego Napoleon

Odpowiedni czas grillowania dla różnych rodzajów mięs

Ile czasu powinno spędzić mięso na grillu? Prezentujemy zestawienie w zależności od rodzaju mięsa dla najpopularniejszych potraw:

  • Karkówka – najlepiej grillować mięso pod przykryciem, każdą stronę po około 4-6 minut, w temperaturze około 180 stopni Celsjusza.
  • Kiełbaski wieprzowe – każda ze stron powinna piec się około 5-6 minut bezpośrednio nad żarem, w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Kiełbaski warto ponacinać przed włożeniem ich na ruszt.
  • Kaszanka – nie może mieć bezpośredniego kontaktu z ogniem, więc zaleca się grillowanie jej na patelni żeliwnej, powoli i na mniejszym żarze, w temperaturze około 170 stopni Celsjusza. Powinno to trwać około 10-15 minut. Nigdy nie grilluj kaszanki na aluminiowej tacce – to szkodliwe dla zdrowia.
  • Stek wołowy – najważniejsza jest wysoka temperatura na ruszcie, rozgrzewamy grill do około 300 stopni Celsjusza. Czas opiekania zależy od tego, jak mocno wypieczony stek chcemy uzyskać.
  • Żeberka – to dosyć wymagająca potrawa, która będzie gotowa dopiero po 4-5 godzinach opiekania metodą pośrednią w temperaturze 130 stopni Celsjusza.
  • Mięso drobiowe – kawałkom bez kości wystarczy zaledwie 10 minut na ruszcie, natomiast te z kośćmi grillujemy około 35 minut. Optymalna temperatura grillowania wynosi 180 stopni Celsjusza.
  • Burgery z mięsa mielonego – najlepiej formować je za pomocą specjalnej prasy do burgerów, która nada im idealny kształt i grubość. Grilluj je po około 4-5 minut z każdej strony, w temperaturze 300 stopni Celsjusza
  • Grillowane szaszłyki – kawałki mięsa powinny być podobnej wielkości, by wszystkie równomiernie się przypiekały. Nabijaj je na szpilki lub patyki do szaszłyków i nie ściskaj zbyt mocno. Grilluj na średnim ogniu i dopiekaj na małym żarze. Czas grillowania i temperatura będą różne, w zależności od tego, jakie warzywa i mięsa wybierzesz.

Grillowanie mięsa na ruszcie

Zobacz więcej zaleceń dotyczących grillowania: Jak grillować? Poznaj optymalny czas i temperaturę

Mięso z grilla – przydatne akcesoria, które ułatwią przygotowanie

Przygotowanie perfekcyjnie wypieczonych potraw będzie znacznie łatwiejsze, gdy skorzystasz z dedykowanych akcesoriów! Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w specjalny zestaw do szaszłyków oraz stojaki, dzięki którym obracanie grillowanej potrawy na drugą stronę, nie będzie konieczne. Oto przegląd produktów, które będą doskonałym wyborem na początek:

Termometr do błyskawicznego pomiaru temperatury Broil King

Warto sprawdzać temperaturę wewnątrz mięs, aby wiedzieć, w którym momencie najlepiej ściągnąć je z grilla. Ten elektroniczny termometr z długim szpikulcem do pomiaru, błyskawicznie wskaże osiągniętą wartość. Doskonale sprawdzi się dla początkujących.

Stojak na kurczaka z żeliwnymi uchwytami Switch Grid Enders

W tym naczyniu przygotujesz zarówno danie główne, jak i dodatki. Wystarczy wlać do stojaka aromatyczny płyn i nadziać kurczaka, by przygotować soczyste mięso dla całej rodziny. Natomiast w pojemnej brytfannie zmieści się sporo warzyw!

Zestaw do szaszłyków Broil King

W skład zestawu wchodzą 4 szpikulce ze stali nierdzewnej oraz stojak, który chroni je przed nadmiernym przypiekaniem. Dzięki temu grillowane szaszłyki będą równomiernie wypieczone, bez żadnych przypaleń!

Wieszak na podudzia z brytfanną Broil King

Dzięki temu naczyniu grillowane podudzia z kurczaka będą soczyste, jak nigdy wcześniej! Dolną tackę wypełniasz aromatyczną marynatą, natomiast u góry znajdziesz specjalne uchwyty na kawałki mięsa.

Patelnia żeliwna z uchwytami Switch Grid Enders

Patelnia ma średnicę 31 cm i doskonale pasuje do wielu grilli z okrągłym systemem wymiennych wkładów. Doskonale kumuluje ciepło, a dzięki wyższym krawędziom grillowane jedzenie nie wypadnie podczas mieszania. 

Zestaw noży do steków Broil King

4 profesjonalne noże ze stali szlachetnej, dzięki którym z łatwością pokroisz różne gatunki mięs, nawet krwistego steka!

Zobacz więcej: Najciekawsze akcesoria do grillowania

Mięso na grilla – przepisy

Szukasz pomysłu na oryginalne danie, dzięki któremu przełamiesz rutynę w grillowaniu? Mięso na grilla można przygotowywać na wiele różnych sposobów – ograniczeniem jest właściwie tylko nasza wyobraźnia! Mamy dla Ciebie przepisy, dzięki którym zaskoczysz najbliższych niezwykłymi połączeniami smaków!

Żeberka z grilla wędzone

Przygotowanie na grillu żeberek jest dosyć czasochłonne, ale gotowe danie zachwyca niepowtarzalnym aromatem. Ponadto, jeśli posiadasz grill gazowy kompatybilny ze skrzynką do wędzenia, to możesz jeszcze bardziej wzbogacić walory smakowe dania!

Składniki:

  • 5 kg żeberek
  • 2 łyżki kolendry
  • 1 łyżka chili
  • 2 łyżki papryki słodkiej
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • Zrębki jabłoni do wędzenia
  • Stojak na żeberka
  • Papier rzeźnicki

Żeberka z grilla wędzone

Wykonanie:

  1. Rozpocznij od oczyszczenia mięsa z osocza oraz błony, a następnie przetnij zbyt duże części na połowę.
  2. Po osuszeniu mięsa ręcznikiem papierowym, nasmaruj je olejem.
  3. Następnie wymieszaj w misce wszystkie przyprawy, pokryj nimi dokładnie mięso i nasmaruj olejem raz jeszcze.
  4. Przygotuj drewienka do wędzenia (my wykorzystaliśmy drewno jabłoni) – zalej je wodą w pojemniku i zostaw na kilka minut. Następnie przełóż do skrzynki wędzarniczej.
  5. Umieść żeberka w specjalnym stojaku lub na górnym ruszcie i pozostaw pod zamkniętą pokrywą na 3 godziny, w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Na grillu gazowym uzyskasz taką temperaturę, ustawiając zewnętrzne pokrętła na minimum.
  6. Zdejmij żeberka z rusztu i owiń je papierem rzeźnickim. Następnie połóż je ponownie na grillu na ostatnie 30 minut w zmniejszonej temperaturze (w grillu gazowym zostawiamy włączone tylko jedno pokrętło).

Stek z grilla z sosem pieprzowym

Wielu miłośników steków doprawia je wyłącznie solą i pieprzem, ale sos domowej roboty doskonale podkreśli smak mięsa i będzie idealnym dopełnieniem całości. Wypróbuj koniecznie!

Składniki:

  • 260 g antrykotu
  • Olej do posmarowania mięsa
  • 4 ząbki czosnku
  • 100 ml sosu demi-glace
  • 150 ml śmietany
  • 50 ml brandy
  • Musztarda francuska
  • Pieprz ziarnisty
  • Sól i pieprz do smaku
  • Olej do podsmażenia czosnku

Stek z grilla z sosem pieprzowym

Wykonanie:

  1. Przygotuj kawałek antrykotu oraz wszystkie składniki na sos pieprzowy.
  2. Rozgrzej olej, korzystając z kuchenki lub palnika bocznego w grillu. W tym samym czasie rozgnieć i posiekaj ząbki czosnku, a następnie dorzuć je na patelnię i delikatnie podsmaż.
  3. Dodaj brandy, sos demi-glace oraz musztardę francuską. Pozostaw na małym ogniu, aby sos zgęstniał.
  4. Zacznij nagrzewanie grilla do temperatury 280 stopni Celsjusza i nasmaruj w tym czasie kawałki antrykotu z obu stron olejem. Następnie dopraw solą i świeżo zmielonym pieprzem.
  5. Grilluj mięso przez 5 minut z obu stron, pod zamkniętą pokrywą.
  6. Po zdjęciu steka z grilla, odstaw mięso na kilka minut.
  7. W tym czasie dokończ przygotowywanie sosu pieprzowego. Do rondelka z podgrzewanymi składnikami wlej śmietanę, a następnie kilka ziarenek pieprzu. Dopraw solą.
  8. Pokrój stek na mniejsze kawałki, a następnie dopraw solą i fermentowanym pieprzem.
  9. Na koniec wylej na mięso przygotowany sos pieprzowy. Gotowe!

Więcej przepisów znajdziesz na naszym kanale na YouTubie!