Współczesne grille węglowe topowych producentów najczęściej przypominają kształtem kulę. Kiedyś jednak tak nie było. Można śmiało powiedzieć, że wynalezienie grilla węglowego w kształcie kuli zrewolucjonizowało sztukę grillowania. Dlaczego? W czym taki grill jest lepszy niż grille o innych kształtach?

Przypadkowy wynalazek Webera

Historia wynalazku jest dosyć nietypowa. Pomysł stworzenia grilla wcale nie powstał “na papierze”, nie poprzedziły go wielogodzinne debaty i testy grillowania w sprzętach o różnym kształcie. Wręcz przeciwnie - początek wynalazku związany jest z rejsem żaglówką.

Przenieśmy się do lat 50. ubiegłego wieku. Wtedy to pewien Amerykanin i jednocześnie pasjonat grillowania poszukiwał rozwiązania kulinarnego problemu. Popularne ówcześnie grille z cegły nie spełniały jego oczekiwań - nie dość, że mięso często ulegało przypaleniu i osadzał się na nim popiół, to pora grillowania uzależniona była od pogody.

Dodajmy jeszcze, że nasz bohater był ojcem jedenaściorga dzieci. Można sobie wyobrazić, jaka była jego złość, gdy zamiast smacznego posiłku dla takiej gromadki, otrzymywał zwęglone kawałki mięsa. Ta złość była jednak konstruktywna, bo prowadziła do poszukiwań rozwiązania problemu. Niestety na początku nieskutecznych.

Dopiero, gdy nasz Amerykanin udał się w rejs żaglówką, doznał olśnienia. Widok boi zainspirował go do stworzenia nowego grilla. Nie namyślając się zbyt długo, przeciął metalową boję na połowę, z dolnej części stworzył kocioł i wyposażył go w trzy nóżki, a górną część użył jako pokrywy. W ten właśnie sposób powstał całkowicie nowy wynalazek, a jego autorem jest George Stephen, który niedługo potem stał się właścicielem firmy Weber-Stephen Products Co.

George Stephen - twórca grilla w kształcie kuli

Od 1952 roku, czyli daty sprzedaży pierwszego węglowego grilla w kształcie kuli, zmienił się wystrój amerykańskich, a następnie też europejskich ogrodów. Zniknęły z nich grille z cegły, a ich miejsce zajęły dużo bardziej funkcjonalne grille węglowe Webera.

Rewolucyjny grill węglowy w kształcie kuli

Dlaczego wynalazek George’a Stephena został tak dobrze przyjęty i w krótkim czasie zyskał ogromną popularność?

  • Grill z pokrywą umożliwił grillowanie również podczas deszczu i co ważne - warunki atmosferyczne przestały mieć wpływ na jakość przygotowanej potrawy.
  • Grill węglowy stał się urządzeniem przenośnym. Grille ceglane - raz zbudowane - pozostawały w jednym miejscu.
  • Grill w kształcie kuli umożliwił stosowanie innych, doskonalszych i zdrowszych technik grillowania. Palenisko przykryte pokrywą stworzyło we wnętrzu takie warunki, jak w piekarnikach z termoobiegiem powietrza.
  • Grillowanie stało się łatwą metodą przygotowywania potraw i jednocześnie dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu.
  • Grill węglowy zaczął wyglądać nowocześnie i ten nowy, trochę zaskakujący design, przypadł do gustu ludziom na całym świecie.

Pizza na kulistym grillu Master-Touch GBS Weber

Kuliste grille marki Weber

Grill węglowy w kształcie kuli do dzisiaj jest najpopularniejszym modelem marki Weber i nie tylko. W ofercie tego producenta znajdziemy m.in. grille Kettle (Original i Plus) oraz Master-Touch GBS.

Grill węglowy w kształcie kuli z serii Master-Touch GBS Weber

Master-Touch GBS to flagowe modele grilli węglowych Webera. Wszystkie wyposażone są w system Gourmet BBQ System - ciekawe rozwiązania, poszerzających możliwości grillowania. Dzięki Gourmet BBQ System na grillu możemy przygotować właściwie każdą potrawę - nie tylko te tradycyjne, ale również zupy, gofry, ciasta, tortillę czy dania azjatyckie. Nasze bestsellery z tej serii to Master-Touch Premium SE E-5775 oraz Master-Touch Premium E-5770.

Jeśli nie zależy Ci na takich udoskonaleniach, to polecamy modele grilli węglowych z serii Kettle. Są one dostępne w kilku wariantach i rozmiarach, ale niestety nie posiadają systemu GBS. Ich przewagą jest natomiast atrakcyjna cena. Grilla z serii Kettle można kupić już za ok. 600 zł (np. Weber Classic Original Kettle One-Touch 47 cm lub Weber Compact Kettle 57 cm), podczas gdy Master-Touch GBS kosztuje min. ok. 1500 zł.