Jaki grill do zabudowy wybrać? Dla kogo lepszą propozycją jest grill na butlę gazową, a kto powinien postawić na grilla podłączonego do gazu ziemnego? O czym należy pamiętać, planując zabudowę grilla w ogrodzie? Odpowiadamy na wszystkie te pytania i prezentujemy modele grilli do zabudowy z oferty Broil King.

Grill do zabudowy na butlę czy na gaz ziemny?

Grill gazowy umieszczony w zabudowie staje się stacjonarną kuchnią ogrodową, więc znacznie wygodniej jest podłączyć go do gazu ziemnego. Nie musisz się wtedy martwić tym, czy posiadasz wystarczający zapas gazu w butli, czy nie skończy się on podczas grillowania. Nie będzie też niemiłych niespodzianek w postaci weekendowych wypraw w poszukiwaniu nowej butli.

Podłączenie grilla do gazu ziemnego wymaga jednak więcej pracy, którą należy zlecić specjalistom. To właściwie jedyny minus tego rozwiązania - gazu ziemnego nie doprowadzisz samodzielnie do grilla, chyba że posiadasz odpowiednie uprawnienia potwierdzone certyfikatem. Oczywiście mogą występować także pewne techniczne ograniczenia co do miejsca, w którym można będzie umiejscowić kuchnię ogrodową. Warto więc wcześniej skonsultować to z fachowcem.

Zabudowa grilla Broil King Imperial XL

Jaki grill gazowy do zabudowy? Przegląd oferty Broil King

Broil King oferuje grille do zabudowy w dwóch seriach: Regal lub Imperial (najbardziej prestiżowa linia grilli). Są to modele 4-palnikowe lub 6-palnikowe, a w serii Imperial grille dodatkowo wyposażone są w palnik boczny. Nasz przegląd zaczniemy od najmniejszych modeli do zabudowy.

Grill gazowy Regal 420 do zabudowy

Grill Regal 420 występuje w wersji do zabudowy bez szafek. Posiada on ruszty żeliwne o wymiarach 65 cm x 49 cm, na których bez problemu przygotujesz potrawy dla 4-8 osób jednocześnie. Jest to więc świetny wybór, jeśli preferujesz grillować przede wszystkim rodzinnie i czasem organizujesz przyjęcia w ogrodzie.

Grill do zabudowy Broil King Regal 420

Oczywiście grill Regal 420 posiada także półkę górną (o wymiarach 64 cm x 20 cm), na której można podgrzewać potrawy. Jest to standard stosowany w większości grilli gazowych Broil King. Model, o którym mówimy nie jest wyposażony w kuchenkę boczną i zestaw rożna obrotowego.

Podsumowując - Regal 420 rekomendujemy tym, którzy szukają średniej wielkości grilla do zabudowy, posiadającego podstawowe funkcje, ale jednocześnie będącego urządzeniem najwyższej jakości. Znajdziesz go w dwóch wariantach:

Grill gazowy do zabudowy Broil King Imperial 490 

Większy wybór wariantów mamy w serii Broil King Imperial. Model oznaczony liczbą 490 dostępny jest w następujących konfiguracjach:

Grill ten posiada 4-palniki główne, a wymiary rusztów i półki bocznej są takie same, jak w przypadku modelu Regal 420. Znowu więc możemy bez problemu przygotować na takim grillu potrawy dla 8 osób jednocześnie. Dodatkowo Imperial 490 został wyposażony w palnik boczny (kuchenkę) i zestaw rożna obrotowego. Jak wspomnieliśmy - seria Imperial jest najbardziej prestiżową w ofercie Broil King. Te modele grilli posiadają ruszty główne wykonane z odlewu stali szlachetnej (a nie żeliwne) i oświetlony piekarnik.

Grill gazowy Broil King Imperial 490 - na butlę gazową, bez szafek

Komu polecamy grille do zabudowy Imperial 490? Przede wszystkim tym, którzy:

  • chcą zainwestować w najwyższą jakość,
  • szukają średniej wielkości urządzenia (grillowanie dla 4-8 osób),
  • planują na grillu przyrządzać różnorodne potrawy (w zestawie rożen + kuchenka boczna),
  • chą mieć wybór pomiędzy grillem z szafką lub bez szafki (model Regal 420 nie jest dostępny w wersji z szafką).

Grill gazowy do zabudowy Broil King Imperial XL S

Ostatni i jednocześnie największy model grilla gazowego do zabudowy w ofercie Broil King to Imperial XL S. Dopisek “S” oznacza, że zewnętrzne części grilla zostały wykonane ze stali szlachetnej (szafka z drzwiami, półki boczne). Skrótowca XL nikomu nie trzeba wyjaśniać - Broil King podkreślił, że jest to grill potężnej wielkości, więc przyjrzyjmy się jego rozmiarom.

W Imperial XL S znajdziemy aż 6 palników i dwa ruszty główne o wymiarach: 65 cm x 49 cm plus 32 cm x 49 cm, łącznie ruszty o szerokości niemal 100 cm i głębokości prawie 50 cm. Na takim grillu można jednocześnie przyrządzić potrawy dla 12 osób i nie mówimy tu o przystawkach, ale daniach głównych.

Grill na gaz ziemny Broil King Imperial XL S do zabudowy z szafką

Czy to oznacza, że Broil King Imperial XL S jest przeznaczony tylko dla osób często urządzających duże przyjęcia w ogrodzie lub do gastronomii? Wręcz przeciwnie - marka wprowadziła rozwiązanie, dzięki któremy nawet ich największy grill może być ekonomicznie wykorzystywany, gdy grillujemy choćby dla 2 osób. Imperial XL S posiada bowiem dwa piekarniki - jeden większy, a drugi mniejszy i można z nich korzystać osobno lub razem. Właściwie każdy palnik możemy uruchomić oddzielnie, ponieważ posiadają one odrębne pokrętła.

Imperial XL S wyposażony jest dodatkowo w kuchenkę boczną oraz zestaw rożna obrotowego. Do zabudowy przeznaczone są następujące modele:

Mamy więc wszystkie dostępne konfiguracje - zasilanie butlą lub gazem ziemnym, urządzenie dostępne z szafkami lub bez szafek.

Zobacz prezentację grilli Broil King do zabudowy, którą nagraliśmy w naszym sklepie:

Zabudowa grilla - jak stworzyć kuchnię ogrodową?

Zanim kupisz grilla do zabudowy, zastanów się, jak powinna wyglądać kuchnia, którą chcesz stworzyć - jakie sprzęty mają się w niej znaleźć? Najczęstszy wybór to:

  • grill obudowany z dwóch stron blatem i posiadający niżej szafki do przechowywania akcesoriów (lub też butli, jeśli wybierasz ten typ urządzenia),
  • zlewozmywak,
  • niewielką lodówkę.

To wersja optymalna, jeśli zależy Ci na w pełni wyposażonej kuchni ogrodowej. Dosyć skomplikowana do zaplanowania i wymagająca różnych przyłączy, ale na pewno najwygodniejsza. Wiele osób decyduje się jednak tylko na montaż grilla z blatem i szafkami. Część grilli do zabudowy posiada palnik kuchenki bocznej, więc możemy nie tylko grillować, dusić czy piec potrawy, ale też podgrzewać sosy, gotować zupy lub choćby wodę.

Grill gazowy Broil King w zabudowie

Najpopularniejszy typ zabudowy to wyspa w kształcie litery L lub standardowa wyspa (jednostronna, z szafkami dolnymi przykrytymi blatem). Nieopodal wyspy najczęściej znajduje się stół lub w dużych ogrodach - część będąca jadalnią i część wypoczynkowa.

Planując kuchnię ogrodową warto pomyśleć o zadaszeniu - dosyć praktycznym wyborem jest zabudowa grilla w miejscu będącym przedłużeniem tarasu. Oczywiście można też umieścić zabudowę z grillem w większej altanie. Pamiętaj, że z grilli gazowych Broil King możesz korzystać przez cały rok, również w zimie. Więcej piszemy o tym w tekście: Grill zimą - podstawowe zasady przygotowania potraw i przechowywanie grilli Broil King.

Zabudowa grilla gazowego - wybór miejsca w ogrodzie

Planując zabudowę grilla gazowego w ogrodzie, musisz wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • Grill powinien stać w miejscu osłoniętym od wiatru, a jeśli jest to niemożliwe, to w takim, gdzie wiatr będzie dmuchał na piekarnik od przodu. Ze względów bezpieczeństwa grill nie powinien być ustawiony tyłem do wiatru.
  • Nie wolno grillować w zamkniętych pomieszczeniach - kuchnia ogrodowa może posiadać zadaszenie, filary, ściankę boczną, może zostać wkomponowana w taras, ale powinna pozostać konstrukcją otwartą.
  • Wybierz miejsce, do którego możliwe jest doprowadzenie wszystkich niezbędnych mediów. Bardzo ważne jest, by w kuchni ogrodowej umieścić źródło oświetlenia, ponieważ grill party nie kończy się o zmroku, dlatego najprawdopodobniej konieczne będzie doprowadzenie prądu. A co z gazem i wodą? To zależy, od tego, z jakiego zasilania chcesz korzystać i czy planujesz zamontować zlewozmywak.
  • Pamiętaj o tym, by grilla umieścić w bezpiecznej odległości od roślinności. Ciepło wydobywające się z piekarnika może poparzyć rośliny, więc najlepiej ich na to nie narażać.

Jeśli znasz już podstawowe wymogi dotyczące miejsca montażu i dostępne modele grilli do zabudowy, to możesz podjąć decyzję: wykonać zabudowę samodzielnie czy zlecić to specjalistom? Zapewne poradzisz sobie z dosyć prostym projektem, bo wbudowanie grilla w blat i dodanie półek nie jest zbyt skomplikowane. Jeśli jednak planujesz rozbudowaną wersję kuchni ogrodowej, która wymaga różnych przyłączy, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty firm specjalizujących się w takich instalacjach.

W przypadku pytań o grille do zabudowy służymy pomocą - możesz do nas zadzwonić, napisać maila czy porozmawiać na czacie. Dane znajdziesz w zakładce Kontakt.