Czy grillowanie na gazie ziemnym różni się znacząco od grillowania na gazie z butli? O czym należy pamiętać, jeśli zamierzasz zainwestować w grilla na gaz ziemny? Gdzie ustawić takiego grilla? Zapraszamy do krótkiego poradnika i przeglądu grilli Broil King, które przystosowane są do podpięcia do sieci gazociągowej.

Grillowanie na gazie ziemnym

Grill gazowy staje się coraz częstszym wyborem Polaków i chociaż ogromna większość stawia na urządzenia zasilane butlą z propan-butanem lub czystym propanem, to jednak marka Broil King postanowiła na nasz rynek wprowadzić także grille na gaz ziemny.

Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, ponieważ likwiduje problem cyklicznej wymiany butli. A gaz w butli – jak zapewne wiesz z doświadczenia – lubi kończyć się w najmniej oczekiwanych momentach. Dlatego też zawsze rekomendujemy posiadanie dwóch butli.

Jeśli chodzi o wydajność, to jest ona porównywalna: gaz ziemny sprawdza się tak samo dobrze, jak gaz z butli, pod warunkiem, że kupujesz urządzenie, które jest dostosowane do instalacji domowego gazu ziemnego.

No dobrze, ale wiadomo przecież, że typy gazu różnią się pod względem składu i właściwości. Rozróżnienie pomiędzy propan-butanem a butanem przedstawiamy w artykule: Zasilanie grilli gazowych – jaka butla gazowa do grilla? W dużym skrócie: różnice te mogą być znaczące dla osób grillujących w niskich temperaturach w zimie. Z wyliczeń marki Broil King wynika, że pod względem wydajności pomiędzy gazem ziemnym a propanem różnice moglibyśmy zaobserwować, ale grillując w Arktyce. Innymi słowy: nie zobaczymy ich w naszym klimacie.

Czy grill zasilany butlą można przerobić na grill podłączany do sieci gazociągowej?

Część osób zastanawia się, czy można przystosować dany typ grilla gazowego do innego zasilania (tego na butlę przerobić na gaz ziemny, a tego na gaz ziemny przerobić na zasilanie butlą). Teoretycznie jest to możliwe, ale niepolecane. Dlaczego?

By dokonać takich zmian, należy wymienić palniki, dysze, zawory, węża, więc tak naprawdę całe “serce” grilla. To największe możliwe modyfikacje i po pierwsze: trzeba być od tego specjalistą, a po drugie: mieć dostęp do oryginalnych części zamiennych marki Broil King, dostosowanych do danego modelu. Innymi słowy – taka modyfikacja jest całkowicie nieopłacalna i niebezpieczna, jeśli wykonałaby ją osoba, która nie ma odpowiednich uprawnień. 

I na koniec uwaga: grilla przystosowanego do zasilania butlą nie można podłączać do domowej sieci gazociągowej.

Grill na gaz ziemny – wymagania, odpowiednie miejsce, porównanie kosztów

Tak naprawdę różnice w wymaganiach pomiędzy grillami zasilanymi butlą a gazem ziemnym są dwie:

  • musisz mieć dostęp w ogrodzie do sieci gazowej,
  • przyłączenie grilla należy zlecić wykwalifikowanym specjalistom, którzy posiadają odpowiednie certyfikaty.

Jeśli chodzi o wybór miejsca, w którym będzie stał grill, to wymagania są identyczne, ale należy pamiętać, że urządzenia zasilanego gazem ziemnym nie przestawisz. Dlatego trzeba bardzo dobrze przemyśleć jego lokalizację. Postarać się znaleźć takie miejsce, w którym:

  • grill będzie osłonięty od wiatru, a jeśli nie jest to możliwe, to wiatr powinien wiać w stronę piekarnika, nigdy na odwrót, bo jest to niebezpieczne;
  • pomiędzy grillem a materiałami łatwopalnymi powinna zostać zachowana odpowiednia odległość (min. 76 cm), warto pamiętać o tym także w stosunku do roślinności ogrodowej;
  • grill może stać pod zadaszeniem, ale nie powinno być ono wykonane z materiałów łatwopalnych,
  • warto tak umiejscowić grilla, by stworzyć funkcjonalną kuchnię ogrodową, a zatem w bliskiej odległości od domu i od miejsca, w którym będą spożywane posiłki.

Jeśli chodzi o porównanie kosztów i pytanie: czy grill na gaz ziemny jest droższy od grilla zasilanego butlą, to różnica jest niewielka, wynosi ok. 400 zł. Należy jednak pamiętać, że modele Broil King zasilane gazem ziemnym znajdziemy w najbardziej prestiżowych seriach, co jednocześnie oznacza, że najdroższych. Prezentujemy je poniżej.

Przegląd grilli zasilanych gazem ziemnym

Zacznijmy od tego, że grille zasilane gazem ziemnym występują w dwóch konfiguracjach: jako urządzenia wolnostojące lub do zabudowy. O tych drugich napisaliśmy obszerny artykuł i jeśli marzysz o posiadaniu kuchni ogrodowej, to znajdziesz tam wiele przydatnych informacji. Zobacz: Grille do zabudowy w ofercie Broil King – przegląd modeli i informacje montażowe. Tutaj skupimy się na przedstawieniu grilli zasilanych gazem ziemnym.

Broil King Baron 490 na gaz ziemny

Broil King Baron 490 na gaz ziemny to najmniejszy (co nie znaczy, że mały) dostępny w Polsce grill tego typu w ofercie słynnej kanadyjskiej marki. Jest to model wolnostojący, posiada dwustronny żeliwny ruszt główny o wymiarach 44 cm na 65 cm i ruszt górny o wymiarach 17 cm na 65 cm.

Broil King Baron 490 grill na gaz ziemny

Grill został wyposażony zarówno w kuchenkę boczną, jak i zestaw rożna obrotowego. Poszczególne części rusztu można zastępować innymi, kompatybilnymi elementami, np. żeliwnym wokiem czy płytą do grillowania. Możemy więc przygotować na tym grillu właściwie wszystkie potrawy, o których tylko zamarzymy.

Cena grilla: 5999 zł*

Broil King Regal 490 na gaz ziemny

Kolejny w ofercie grill na gaz ziemny pochodzi z serii Regal i jest to najnowsza, ulepszona wersja modelu S 490. Mowa o wolnostojącym grillu na gaz ziemny Broil King Regal S 490 Pro, który – w odróżnieniu od poprzednika – posiada ruszty ze stali szlachetnej (pręty o średnicy 9 mm).

Grill na gaz ziemny Broil King Regal 490

Jest to model większy niż omawiany wcześniej Baron, bo w piekarniku znajdziemy ruszt główny o wymiarach 49 cm x 65 cm oraz półkę górną o wymiarach 20 cm x 65 cm. W tym przypadku w zestawie również znajduje się zestaw rożna obrotowego oraz kuchenka boczna. Dopisek S informuje nas o tym, że zewnętrzne części grilla zostały wykonane ze stali szlachetnej.

Cena grilla: 9399 zł*

Grille na gaz ziemny z serii Imperial

Największy wybór grilli na gaz ziemny znajdziemy w najbardziej prestiżowej serii Broil King, czyli Imperial. Grille z tej rodziny posiadają ruszty wykonane z odlewu stali szlachetnej, ich zewnętrzne części także są ze stali szlachetnej. W zestawie znajduje się rożno obrotowe oraz kuchenka boczna. Ponadto piekarnik jest podświetlany. Można powiedzieć, że Broil King serię Imperial wyposaża w najlepsze rozwiązania, co ma też wpływ na cenę grilli.

Grill na gaz ziemny Broil King Imperial XL S

Do wyboru mamy grille o dwóch wielkościach, występujące w różnych konfiguracjach:

W przypadku zainteresowania tymi grillami prosimy o kontakt. Jeśli potrzebujesz porady, to także możesz do nas zadzwonić, napisać lub odezwać się na czacie. Wszystkie dane znajdziesz w zakładce Kontakt.

* Obowiązujące i aktualne ceny podane są w sklepie. W artykułach podajemy stan na dzień publikacji tekstu i najczęściej nie bierzemy pod uwagę promocji.