Przygotowując sprawdzone klasyki na grillu, najczęściej opiekamy je bezpośrednio nad źródłem ciepła – jest to grillowanie metodą bezpośrednią. Jednak na funkcjonalnym grillu, który potrafi utrzymywać wysokie temperatury przez długi czas, możesz stosować także inne metody grillowania. Wydajny sprzęt marki Broil King sprawdzi się do grillowania pośredniego, opiekania mięs na rożnie, a nawet do wędzenia! Tym razem opowiemy Ci, na czym polega grillowanie pośrednie i przedstawimy dwie metody wykorzystywane w tej technice: ociekową oraz jednopalnikową. Zwiększ swoje umiejętności grillowania i zaskocz bliskich zupełnie nowymi smakami!

Na czym polega grillowanie pośrednie?

Funkcjonalne, dopracowane grille gazowe marki Broil King, wyposażone w szczelną pokrywę i doskonale izolowany piekarnik, zapewniają wysoką wydajność. Dzięki temu świetnie sprawdzają się do przygotowywania różnych gatunków mięs. Jeśli jednak chcesz uzyskać doskonałe efekty za każdym razem, zadbaj o to, aby dobrać odpowiednią technikę grillowania do potrawy, którą masz zamiar ułożyć na ruszcie.

  • Klasyczne danie z rusztu, takie jak kiełbaski, burgery czy skrzydełka z kurczaka grillujemy metodą bezpośrednią, opiekając przez stosunkowo krótki czas, nie dłuższy niż 25 minut.
  • Natomiast grillowanie pośrednie będzie odpowiednie w przypadku większych i bardziej wymagających kawałków mięs, które potrzebują opiekania przez dłuższy czas – powyżej 25 minut. Wybierz tę metodę, jeśli masz zamiar przygotować na grillu żeberka, pieczeń, kurczaka w całości lub duże kawałki innych mięs.

Grillowanie pośrednie infografika

Grillowanie pośrednie polega na opiekaniu potraw przy zamkniętej pokrywie, w pewnym oddaleniu od bezpośredniego płomienia – za pomocą gorącego powietrza, które krąży dookoła mięsa umieszczonego na ruszcie. Palniki znajdujące się w części rusztu pod grillowanym daniem, w zależności od wybranej metody, pozostają wyłączone lub ustawione na pozycji MEDIUM/LOW – ciepło dociera do mięsa z dalszych, bardziej rozgrzanych części grilla. Grillowanie pośrednie można wykonywać na dwa różne sposoby:

  • Metodą ociekową – z wykorzystaniem tacy ociekowej lub innych akcesoriów do grillowania, wypełnionych aromatycznym płynem, który wskutek odparowania pod wpływem ciepła, doda przysmakom na ruszcie walorów smakowych.
  • Metodą jednopalnikową – rozpoczyna się od przypieczenia mięsa z obu stron na rozgrzanym ruszcie, aby następnie przełożyć je nad wyłączony palnik i opiekać ciepłem docierającym z innych palników.

Grillowanie pośrednie będzie skuteczne tylko na wydajnych sprzętach – grille gazowe oferowane przez markę Broil King wyróżniają się dopracowaną pokrywą, która zagwarantuje świetną izolację cieplną oraz zamkniętą konstrukcją piekarnika z minimalną ilością otworów wewnątrz, dzięki czemu ciepło nie ucieka i przez cały czas opiekasz dania w stabilnej temperaturze. Przypomina to opiekanie potraw w kuchennym piekarniku przy wykorzystaniu funkcji termoobiegu, jednak na grillu możesz uzyskać znacznie bardziej aromatyczne i soczyste dania.

Dużym atutem tej techniki jest brak potrzeby obracania potraw na drugą stronę – wystarczy kontrolować temperaturę pieczenia oraz temperaturę wewnętrzną grillowanej potrawy, aby uzyskać równomiernie wypieczone mięso, które będzie rozpływać się w ustach.

Grillowanie pośrednie z tacką ociekową

Przeczytaj też: Efekt komina w grillu gazowym

Grillowanie pośrednie metodą ociekową

Jeśli planujesz swoje pierwsze grillowanie pośrednie, możesz rozpocząć od metody ociekowej. Nie musisz kupować na początek specjalnych akcesoriów – wystarczą jednorazowe tacki aluminiowe, wypełnione marynatą nadającą wyjątkowy aromat. Możesz także wypełnić tackę wodą, winem, piwem czy sokiem owocowym.

Podczas grillowania metodą ociekową, zawartość tacki będzie odparowywać do mięsa, dzięki czemu osiągniesz wyśmienity efekt, a Twoi najbliżsi będą prosić o dokładkę. Jak wykonać grillowanie pośrednie metodą ociekową? Podążaj krok po kroku, według wskazówek poniżej:

  1. Przed uruchomieniem palników wyciągnij z grilla jedną kratkę rusztu, a następnie ułóż tacę ociekową lub brytfannę bezpośrednio na aromatyzerach.
  2. Jeśli naczynie jest stabilnie ułożone, napełnij je marynatą, wodą, winem lub innym płynem, który doda grillowanym produktom wyjątkowych walorów smakowych. Pamiętaj o tym, że w trakcie grillowania zawartość będzie odparowywać z tacki lub brytfanny – kontroluj stan naczynia i uzupełniaj je na bieżąco.
  3. Ułóż ponownie wyjętą kratkę rusztu w odpowiednim miejscu, a następnie rozgrzewaj grill do najwyższej temperatury przez około 10 minut.
  4. Po upływie tego czasu zmień pozycję palników na pozycję MEDIUM lub MEDIUM/LOW, a następnie przygotuj ruszt do grillowania, pokrywając jego powierzchnię olejem roślinnym lub specjalnym sprayem.
  5. Umieść wybrane mięso na ruszcie, bezpośrednio nad naczyniem wypełnionym aromatycznym płynem. Dodatkowo możesz nawilżyć mięso przygotowaną marynatą, za pomocą silikonowego pędzelka. Zamknij pokrywę i poczekaj, aż mięso będzie gotowe.

Produkty grillowane tą metodą nie wymagają obracania na drugą stronę – wystarczy kontrolować temperaturę wewnętrzną, aby uzyskać danie odpowiednio wypieczone w środku. Jeśli grillowanie pośrednie przypadnie Ci do gustu, rozważ zakup trwałej brytfanny ze stali szlachetnej, która wytrzyma wiele sezonów grillowania.

Grillowanie pośrednie metodą ociekową

Metoda jednopalnikowa – drugi sposób na grillowanie pośrednie

Metoda ociekowa to nie jedyny sposób na grillowanie pośrednie – inną techniką jest metoda jednopalnikowa, idealna do przygotowywania pieczeni, grubych steków czy kawałków kurczaka z kośćmi. Zastanawiasz się, skąd pochodzi nazwa tej metody? Mięso będzie opiekane w części grilla z wyłączonym co najmniej jednym palnikiem – ciepło pod pokrywą zostanie uzyskane wskutek pracy pozostałych palników, które są oddalone od dania, wymagającego dłuższego czasu opiekania. Oto zasady grillowania metodą jednopalnikową:

  1. Tak samo jak w przypadku grillowania pośredniego metodą ociekową, przygotuj tacę aluminiową lub brytfannę, a następnie umieść ją na aromatyzerze. Wybierz obszar nad palnikiem, który w dalszej części grillowania zostanie wyłączony.
  2. Następnie rozgrzej grill, ustawiając wszystkie pokrętła na pozycji HIGH – wystarczy 10 minut. Po upływie tego czasu wyłącz przynajmniej jeden wybrany palnik.
  3. Zabezpiecz ruszt przed przywieraniem potraw za pomocą oleju roślinnego lub sprayu, a następnie umieść mięso nad zapalonym palnikiem i opiecz z obu stron.
  4. Następnie zmniejsz przepływ gazu, ustawiając pokrętła na pozycji MEDIUM i przełóż grillowane mięso na obszar z wyłączonym palnikiem. Opiekaj dalej, przy zamkniętej pokrywie, aż do osiągnięcia pożądanej temperatury wewnętrznej.

Grillowanie pośrednie pieczeni na grillu gazowym Broil King

Podczas grillowania pośredniego, pokrętła grilla możesz ustawiać w różnych konfiguracjach, dostosowując poziom ciepła do wymagań konkretnego gatunku mięsa. Oto możliwe konfiguracje na przykładzie grillów gazowych wyposażony w 5 palników:

  • Trzy palniki pozostają wyłączone, czwarty jest ustawiony na pozycji LOW, natomiast ostatni na pozycji MEDIUM.
  • Wszystkie dostępne palniki ustawione na pozycji LOW.
  • Palnik pierwszy, drugi oraz czwarty są wyłączone, trzeci pracuje z pozycji MEDIUM, natomiast ostatni z pozycji LOW.
  • Jeden palnik pracuje na pozycji HIGH, natomiast cztery pozostałe są zupełnie wyłączone.
  • Trzy środkowe palniki są wyłączone, a pozostałe dwa pracują na pozycji MEDIUM.
  • Trzy środkowe pokrętła należy ustawić na pozycji LOW, natomiast dwa zewnętrzne na pozycji MEDIUM.

Grillowanie pośrednie konfigurowanie palników

Grillowanie pośrednie konfiguracja palników 2

Dobór konfiguracji będzie zależeć od wymagań mięsa ustawionego na ruszcie. Kieruj się zaleceniami z przepisów.

Dowiedz się więcej: Jak grillować? Poznaj optymalny czas i temperaturę

Jakie akcesoria będą Ci potrzebne do grillowania pośredniego?

Jeśli zamierzasz przygotować na ruszcie mięsa, które wymagają dłuższego czasu opiekania – zdecyduj się na grillowanie pośrednie. Korzystając z tej techniki, warto zaopatrzyć się w termometr z sondą, który dokona pomiaru wewnątrz mięsa ustawionego na ruszcie. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że grillowane danie osiągnęło już odpowiednią temperaturę w środku i jest gotowe do podania na stół.

Grillowanie pośrednie pomiar termometrem Broil King

Termometry do grillowania pośredniego

W ofercie marki Broil King znajdziesz zarówno proste termometry analogowe, jak i bardziej funkcjonalne termometry z cyfrowym wyświetlaczem. Oto nasze propozycje:

  • Termometr mini Broil King, 4 sztuki – to zestaw niewielkich termometrów ze wskazówkami, które dobrze sprawdzą się nawet do pomiaru małych kawałków mięs. Dwa w kolorze czerwonym służą do sprawdzania temperatury drobiu, natomiast kolejne dwa, w kolorze czarnym – do wołowiny i wieprzowiny.

  • Termometr do błyskawicznego pomiaru temperatury Broil King – model z długim szpikulcem, który może wniknąć w głębsze warstwy grillowanego mięsa. Szybko wskaże dokładną temperaturę na cyfrowym ekranie.

  • Termometr z dwiema sondami Broil King – funkcjonalny termometr z dwiema sondami w zestawie, dzięki którym możesz w tym samym czasie kontrolować temperaturę dwóch różnych dań. Pozwala ustalić wartość pożądanej temperatury dla grillowanego mięsa, dzięki czemu uzyskasz perfekcyjny efekt. 

Akcesoria do grillowania pośredniego

W ofercie kanadyjskiej marki Broil King znajdziesz także dedykowane akcesoria, przystosowane do grillowania konkretnych rodzajów mięs. W grillowaniu pośrednim wykorzystywane są również tace ociekowe lub brytfanny wypełnione aromatycznymi płynami, które odparowując w stronę rusztu, zwiększają walory smakowe grillowanych specjałów.

Grillowanie pośrednie podudzi kurczaka na stojaku Broil King

  • Brytfanna ze stali szlachetnej Broil King – to naczynie o wielu zastosowaniach. Sprawdzi się nie tylko do nawilżania mięs w trakcie grillowania pośredniego, ale również do opiekania mięs i warzyw bezpośrednio na ruszcie. Dzięki zaokrąglonym narożnikom jest łatwa w czyszczeniu.

  • Wieszak na podudzia z brytfanną Broil King – jeśli lubisz chrupiące, soczyste udka z kurczaka, możesz zdecydować się na zakup specjalnego wieszaka na podudzia, na którym zmieścisz nawet 12 kawałków kurczaka. W zestawie znajdziesz również brytfannę, którą możesz wypełnić płynną marynatą.

  • Premium Broil King: Stojak do kurczaka z brytfanną – preferujesz kurczaka pieczonego w całości? Użyj stojaka z brytfanną, na którym możesz opiekać dowolne mięso drobiowe w pozycji pionowej. Odkryj zupełnie nową jakość smaku, wypełniając brytfannę piwem i świeżymi ziołami.

  • Premium Broil King: Kosz do grillowania żeberek i pieczeni – masz ochotę na grillowane żeberka? Wykorzystaj specjalny kosz, który posiada aż 5 części na żeberka. To naczynie sprawdzi się również do grillowania innych dużych mięs.

Zobacz też: Akcesoria Broil King pomocne w grillowaniu i nie tylko

Grillowanie pośrednie – przepisy

Mamy dla Ciebie przepisy, dzięki którym lepiej zrozumiesz, na czym polega grillowanie pośrednie metodą ociekową i jednopalnikową. Sprawdź i przekonaj się, że potrawa przygotowana w taki sposób, zachwyci wszystkich zaproszonych gości!

Przepis na grillowane żeberka w sosie teriyaki

Do przygotowania soczystych żeberek o bogatym aromacie wystarczy trochę cierpliwości. Proces grillowania jest dłuższy niż w przypadku grillowania kiełbaski lub karkówki, ale efekt wynagradza czekanie! Przygotowane żeberka będą niezwykle miękkie w środku, a sos teriyaki nada im zniewalający, słodki smak.

Składniki na grillowane żeberka w sosie teriyaki:

  • 1,5 kg mięsnych żeberek
  • 200 ml sosu sojowego
  • 150 ml wody
  • 5 dużych plastrów świeżego imbiru
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łyżki miodu
  • 1 łyżeczka cukru brązowego
  • 2 łyżki oleju z prażonego sezamu
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Żeberka w sosie teriyaki

Wykonanie:

  1. Umieść w niewielkim rondelku składniki potrzebne do marynaty: posiekany czosnek i imbir, sos sojowy, miód, cukier oraz wodę. Gotuj przez 5 minut na małej mocy palnika, mieszając od czasu do czasu. Na koniec dodaj olej i dokładnie wymieszaj.
  2. Odstaw do ostudzenia, a następnie zalej przygotowaną marynatą żeberka i zostaw na noc w lodówce.
  3. Następnego dnia, wyjmij żeberka z lodówki przynajmniej 20 minut przed rozpoczęciem grillowania.
  4. Przejdź do przygotowania sosu teriyaki. Przelej marynatę ponownie do rondelka, gotuj przez 2-3 minuty i odcedź imbir i czosnek. Wlej do rondelka łyżeczkę mąki rozpuszczonej w 2 łyżkach wody.
  5. Zdejmij z palnika i mieszaj energicznie, aż do zgęstnienia sosu.
  6. Nagrzej grill do temperatury 150 stopni Celsjusza, włączając tylko zewnętrzne palniki.
  7. Na środku, nad wyłączonymi palnikami ustaw żeberka.
  8. Grilluj po około 70 minut z każdej strony, pod zamkniętą pokrywą.
  9. Na 20 minut przed końcem grillowania posmaruj obficie żeberka przygotowanym sosem teriyaki.
  10. Podaj żeberka wraz z ulubionymi dodatkami.

Przepis na kurczaka z rożna

Jeśli Twój grill gazowy Broil King jest wyposażony w rożen, to możesz bez żadnego wysiłku przygotowywać równomiernie opieczone mięsa drobiowe w całości. Dzięki zastosowaniu brytfanny wypełnionej aromatycznym płynem z dodatkami, mięso będzie w środku jeszcze bardziej soczyste!

Składniki:

  • 2 kg kurczak zagrodowy
  • sól
  • pieprz
  • 2 pomarańcze
  • 2 cytryny
  • ½ szklanki oliwy
  • 1 łyżeczka słodkiej papryki
  • 1 główka czosnku
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • 3 gałązki rozmarynu
  • 2 łyżki masła

Rożen obrotowy w grillu gazowym Broil King

Wykonanie:

  1. Umytego i osuszonego kurczaka natrzyj solą i świeżo mielonym pieprzem. Zrób to również wewnątrz.
  2. Wymieszaj oliwę z trzema ząbkami czosnku przeciśniętymi przez praskę, a następnie dodaj paprykę i ocet. Następnie wyciśnij sok z jednej cytryny i pomarańczy i również wymieszaj z oliwą.
  3. Pozostałe owoce pokrój w plastry.
  4. Dodaj około 1 łyżeczkę drobno posiekanego rozmarynu. Pozostałe gałązki rozmarynu wrzuć do marynaty.
  5. Połącz masło z 2-3 łyżkami marynaty i posiekanym rozmarynem. Następnie odchyl skórę kurczaka i dodaj do środka przygotowane masło, które zapewni wyjątkową soczystość.
  6. Dokładnie posmaruj kurczaka marynatą – to, co zostanie, wlej do środka. Następnie obłóż dookoła cytrusami w plasterkach i włóż na noc do lodówki. Najlepiej marynować kurczaka w worku strunowym, dzięki czemu dokładnie przesiąknie marynatą.
  7. Następnego dnia odstaw kurczaka do temperatury pokojowej, a następnie nabij na rożen. Nogi zabezpiecz szpikulcami.
  8. Pozostałą marynatę wlej do brytfanny. Dodaj do niej plasterki cytrusów, rozmaryn, przekrojoną główkę czosnku oraz szklankę wody lub białego wina.
  9. Ustaw brytfannę na aromatyzerach i uruchom zewnętrzne palniki – ich pokrętła ustaw na średnią moc. Nagrzewaj przez około 10 minut, do uzyskania temperatury 200 stopni Celsjusza.
  10. Następnie wyłącz palniki. Uruchom silnik rożna oraz jego palnik. Grilluj przez około 30 minut na największej mocy.
  11. Zmniejsz moc na średnią i opiekaj jeszcze przez około 2 godziny.
  12. Na ostatnie 15 minut możesz zwiększyć temperaturę na maksymalną, aby uzyskać przypieczoną skórkę.
  13. Ściągnij mięso z rożna, gdy temperatura wewnątrz wyniesie 77 stopni Celsjusza dla piersi i 83 stopni Celsjusza dla nóżek.

Zobacz też: Grill gazowy Broil King z rożnem – dlaczego warto go mieć?