Przydatność kawy nie kończy się tylko na ostatnim łyku małej czarnej z filiżanki. Jak się okazuje fusy z kawy są niezwykle przydatne w wielu dziedzinach naszego życia. Jak wykorzystać fusy z kawy? Gdzie sprawdzą się najlepiej i do czego mogą nam posłużyć? Dowiedz się z naszego tekstu!

Fusy z kawy

Zużyte fusy powstają w wyniku zaparzenia kawy i są produktem końcowym po jej przygotowaniu. Pomimo posiadania kilku wysoce pożądanych składników, zużyte fusy z kawy są uważane za odpady i zwykle wyrzucane lub kompostowane. Od 2019 r. szacuje się, że rocznie wytwarzamy ponad 15 mln ton zużytych fusów kawowych. Ze względu na tę ilość, ale także właściwości fusów z kawy, cały czas znajdowane są dla nich nowe zastosowania. Ciekawostką jest, że pod koniec XIX wieku fusy z kawy były używane do fałszowania czystej kawy! Poniżej znajdziesz kilka przykładów zastosowania fusów. 

Właściwości fusów z kawy

Zużyte fusy z kawy są bogate w cukry, które stanowią około połowy ich wagi. Kolejne 20% to białka, a kolejne 20% to ligniny. Suche fusy z kawy zawierają znaczne ilości potasu (11,7 g/kg), azotu (2,8 g/kg), magnezu (1,9 g/kg) i fosforu (1,8 g/kg). Ilość kofeiny pozostająca w zużytych fusach kawy wynosi około 48% tej, którą znajdziemy w ziarnach przed obróbką. Zużyte fusy z kawy zawierają znacznie mniej garbników niż świeża kawa. 

Właściwości fusów z kawy

Średnio z 1 tony zielonej kawy powstaje około 650 kg zużytych fusów, a rocznie wytwarza się ponad 15 milionów ton zużytych fusów. Zgodnie z podejściem zrównoważonego rozwoju, tak duża ilość odpadów wymaga planów zagospodarowania. Ze względu na ilość wytworzonych zużytych fusów kawowych i ich właściwości chemiczne, intensywnie analizowane są metody ich ponownego zastosowania. 

Fusy z kawy jako nawóz

Większość gleby nie zawiera niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do optymalnego wzrostu roślin. Ponadto, gdy rośliny rosną, pochłaniają składniki odżywcze z gleby, sprawiając, że staje się ona jałowa. W związku z tym większość ogrodów wymaga nawożenia, aby zapewnić roślinom odpowiednią ilość składników mineralnych. 

Fusy z kawy zawierają kilka kluczowych minerałów dla wzrostu roślin — azot, wapń, potas, żelazo, fosfor, magnez i chrom. Mogą również pomóc w absorpcji metali ciężkich, które często zanieczyszczają glebę. Co więcej fusy z kawy pomagają przyciągać pożyteczne owady, takie jak dżdżownice, które spulchniają ziemię. Aby użyć fusów z kawy jako nawozu, po prostu wysyp je na ziemię otaczającą rośliny.

Nawóz z fusówJeśli nie potrzebujesz natychmiastowego nawozu, możesz kompostować fusy z kawy do późniejszego wykorzystania. Kompostowanie to naturalny proces, który zamienia produkty organiczne, takie jak resztki jedzenia, w pełen minerałów materiał zwany kompostem. Dodanie kompostu do ziemi w ogrodzie może pomóc glebie zatrzymać więcej składników odżywczych i wody, poprawiając w ten sposób zdrowie roślin. Jedno z badań wykazało, że kompost z fusów kawy i odpadów kuchennych był bogatszy w składniki odżywcze niż kompost z samych odpadów.

W innym badaniu porównano cztery partie kompostu zawierające 0, 10, 20 i 40% fusów z kawy. Partia zawierająca 40% fusów kawy wytworzyła najmniejszą emisję gazów cieplarnianych i najlepszej jakości kompost. Inne przedmioty do kompostowania to skoszona trawa, liście, kora, zioła, skorupki jajek, czerstwy chleb oraz skrawki owoców i warzyw. Należy unikać kompostowania resztek mięsa i ryb, produktów mlecznych, chorych roślin, tłuszczu i olejów.

Fusy z kawy do storczyków

Fusy z kawy są doskonałym źródłem azotu, który jest powszechnym składnikiem odżywczym występującym w sklepowych nawozach i jednym z głównych składników odżywczych potrzebnych do wzrostu roślin. Dodanie fusów z kawy do kompostu lub bezpośrednio do gleby wokół storczyka pozwala uzyskać bardzo korzystne substancje, wspierające wzrost roślin. 

Nawóz z kawy do storczyków

W miarę rozkładu fusów z kawy ich składniki odżywcze zostaną wchłonięte przez glebę, która nawozi storczyki. Fusy z kawy pomagają również obniżyć pH gleby, zwiększyć jej kwasowość i stworzyć idealne środowisko do wzrostu storczyków. Ponieważ storczyki to rośliny kochające kwaśną ziemię, które najlepiej radzą sobie w glebie o niskiej zawartości zasad, nawóz z fusów kawy jest dla nich idealny. 

Istnieje wiele korzyści z używania fusów z kawy jako nawozu dla storczyków. Jedną z nich jest to, że zaoszczędzamy pieniądze na kupnie nawozów. Fusy z kawy są również korzystne, ponieważ przyciągają pożyteczne mikroorganizmy, które poprawiają strukturę gleby i ją napowietrzają. Mikroorganizmy pomagają również rozkładać fusy z kawy i wnikać w glebę składnikom odżywczym. Ułatwia to podlewanie roślin, a orchidea będzie w stanie szybciej wchłonąć korzystne mikroelementy.

Nawóz z kawy do storczyków

Fusy z kawy na ślimaki

Ślimaki są szkodnikami ogrodowymi, które niszczą starannie pielęgnowane rośliny. Walka z tymi bezkręgowcami jest trudna, ale nie niemożliwa. Ślimaki bardzo nie lubią kofeiny, która występuje naturalnie w roślinach, takich jak kawa, kakao i herbata. Prawdopodobnie kofeina pojawiła się w tych roślinach w drodze ewolucji w celu samoochrony przed zjedzeniem. Zdecydowana większość przedstawicieli fauny unika roślin z zawartością kofeiny.

Sprawdź także: Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Czy do ochrony przed ślimakami powinniśmy więc używać zużytych fusów czy może zmielonych ziaren kawy? Kawa ma większą zawartość kofeiny niż fusy, będzie więc skuteczniej chronić nasze rośliny. Fusy z kawy mają natomiast nieprzyjemną strukturę, po której ślimaki nie lubią się przemieszczać. Jednak to zmielona, jeszcze nie zaparzona kawa chroni skuteczniej nasze rośliny. Według badań przeprowadzonych przez naukowców z USDA, roztwory zawierające 1-2% kofeiny zabijają ślimaki w ciągu dwóch dni, a stężenia do 0,01% kofeiny mogą działać jako repelenty. Jak przeliczyć te wartości na kawę? Ziarna kawy mogą zawierać od 0,8 do 2,8% kofeiny. Kawa rozpuszczalna zawiera zazwyczaj 0,05% kofeiny, a zwykła kawa parzona często zawiera nieco więcej kofeiny.

Fusy z kawy na ślimaki

Jak pozbyć się ślimaków dzięki fusom z kawy?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy zaparzyć skoncentrowaną filiżankę kawy o wysokiej zawartości kofeiny. Następnie powinniśmy wylać jej zawartość na ziemię wokół roślin, które chcemy chronić, Jeśli zobaczymy, że ślimaki nadal przemieszczają się wokół roślin, powinniśmy powtórzyć tę czynność. Fusy z kawy odstraszają także mrówki i inne niepożądane owady. 

Sprawdź także: Cascara – co to jest i jak ją parzyć?

Jak kawa wpływa na rośliny?

Nie wszystkie rośliny lubią kawę, więc powinniśmy unikać stosowania tej metody na niektórych okazach. Nie należy stosować kawy na roślinach takich jak pomidory, koniczyna, lucerna. Z drugiej strony, z kawy mogą skorzystać rośliny kochające kwaśną glebę, takie jak róże, jagody, azalie, marchew, rzodkiewki, rododendrony, hortensje, kapusta, lilie i ostrokrzew.

Róże a fusy z kawy

Peeling z fusów kawy

Kolejne bardzo skuteczne zastosowanie to peeling z fusów kawy. Kawa jest źródłem składników odżywczych i przeciwutleniaczy, które korzystnie wpływają na skórę, skórę głowy i włosy. Fusy z kawy możemy stosować do złuszczania, leczenia trądziku, zwiększania przepływu krwi i równoważenia poziomu pH. Kawa ma właściwości antybakteryjne, które mogą chronić skórę przed drobnoustrojami. Fusy z kawy są natomiast doskonałym środkiem złuszczającym – nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu dobrze usuwają martwy naskórek. Przeciwutleniacze zawarte w kawie zwiększają poziom kolagenu i zmniejszać przedwczesne starzenie się komórek.

Kwas kawowy ma również właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że ​​może pomóc chronić skórę przed drobnoustrojami. Warto przygotować prosty pelling z fusów z kawy, aby zadbać o swoje ciało. 

Składniki na peeling z fusów kawy:

  • jedna czwarta filiżanki świeżych fusów z kawy
  • jedna czwarta szklanki brązowego cukru
  • sok z cytryny do uzyskania pożądanej konsystencji

Peeling z fusów kawy: zastosowanie

Mieszankę wcierać w skórę raz na kilka dni po umyciu ciała. Pozostaw peeling na skórze przez kilka minut, a następnie spłucz.

Peeling do ciała z fusów kawy

Sprawdź także: Jak zrobić domowe lody kawowe na bazie Espresso?

Peelling z kawy może również pomóc w zmniejszeniu cellulitu na skórze. Badania dowodzą, że miejscowe stosowanie produktów zawierających kofeinę i kilku innych składników aktywnych było bardziej skuteczne w redukcji uporczywego cellulitu u kobiet niż produkt zawierający placebo.

Fusy kawy – ulga dla spuchniętych oczu

Kawa może przynieść korzyści osobom ze spuchniętymi, zmęczonymi oczami. Kofeina stymuluje przepływ krwi i rozszerza naczynia krwionośne, co może pomóc w poprawie naturalnego napięcia skóry. Rezultatem będzie zmniejszenie gromadzenia się limfy pod oczami. Inne związki zawarte w kawie, takie jak kwasy chlorogenowe, mogą również zmniejszać stan zapalny wokół oczu.

Skłonność do zastojów limfy pod oczami, której wynikiem jest właśnie opuchlizna, może być dziedziczna, ale zazwyczaj jest efektem przemęczenia lub niewyspania. Z wiekiem, gdy spada napięcie mięśnia okrężnego oka, problem nasila się i dotyczy głównie osób po 40 roku życia. 

Spróbuj natrzeć okolice oczu pastą z bardzo drobno zmielonej kawy lub z fusów po kawie. Pozostaw do wchłonięcia przez kilka minut.

Pelling z kawy na opuchnięte oczy

Ochrona przed słońcem

Kawa zawiera przeciwutleniacze, takie jak polifenole. Mogą one pomóc w ochronie przed promieniami ultrafioletowymi (UV) i niektórymi oznakami starzenia związanymi z ekspozycją na słońce. Badania naukowców dowodzą, że uczestnicy z najwyższym spożyciem polifenoli z kawy lub innych źródeł mieli mniej plam starczych UV na twarzach. Picie kawy lub nakładanie jej na skórę to proste sposoby dostarczania tych przeciwutleniaczy do organizmu.

Leczenie trądziku

Zawarte w kawie przeciwutleniacze, stymulanty i kwasy chlorogenowe mogą sprawić, że będzie to skuteczny peeling do twarzy zwalczający trądzik. Trądzik pojawia się, gdy sebum, martwe komórki skóry i inne substancje zatykają pory, które mogą zostać zainfekowane przez bakterie, powodując stan zapalny. Wykonanie peelingu fusami z kawy może pomóc usunąć martwy naskórek i odblokować pory. Kwasy chlorogenowe zawarte w kawie mogą również łagodzić stany zapalne i chronić przed niektórymi szczepami bakterii.

Przyciemnianie włosów fusami z kawy

Osoby o brązowych włosach, które chcą dodać trochę głębi swojemu naturalnemu kolorowi, mogą spróbować przyciemnić je fusami z kawy. Jest to o wiele tańsza metoda niż kupowanie sklepowej farby do włosów lub poprawianie koloru w salonie fryzjerskim. Dodatkowo sięgamy po całkowicie naturalny produkt. Ta metoda sprawdzi się zwłaszcza dla osób, które mają skórę skłonną do alergii lub cierpią na Atopowe Zapalenie Skóry.

Farbowanie włosów kawą jest dość proste i tak naprawdę nie potrzebujemy wiele dodatkowych produktów. Wystarczy zaparzyć kilka filiżanek ciemnej kawy lub Espresso, używając dwukrotnie większej ilości fusów niż zwykła porcja. Następnie zostawiamy kawę do ostygnięcia, mieszamy z odżywką, nakładamy na włosy jak tradycyjną farbę do włosów i pozostawiamy na co najmniej godzinę. Spłukujemy miksturę z włosów.

Farbowanie włosów kawą

Świeczki z fusów kawy

Fusy z kawy doskonale nadają się jako dodatek do świeczek. Sprawdzą się jako aromat – możesz z powodzeniem zastąpić nimi drogie, aromatyczne olejki – prawdziwe fusy z kawy pachną o wiele bardziej wyraziście, a do tego świetnie wyglądają, gdy są ułożone warstwowo w świecach. Gdy świece się palą, fusy uwalniają bogate, kawowe aromaty. Możesz także dodać do świeczek ziarna kawy, aby jeszcze bardziej je udekorować.

Świeczki z fusów kawy

Fusy z kawy na lód

Zimą zamarznięte chodniki stanowią duży problem do pokonania. Jeżeli chcemy, aby nawet w czasie dużego mrozu chodniki były wolne od lodu, wystarczy sięgnąć po nasz ekspres do kawy. Po przygotowaniu w ekspresie kawy, zachowujemy fusy i stosujemy je jako ochrona przed oblodzeniem. Fusami z kawy posypujemy oblodzony podjazd lub chodnik. Lód stopi się, ponieważ fusy z kawy posiadają naturalną kwasowość. Ponadto fusy mają konsystencję podobną do piasku lub soli, dzięki czemu zapewniają tarcie i lepszą przyczepność do podłoża. 

Jaką kawę wybrać?

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów kawy, od delikatnej i kremowej Arabiki, po wyraziście paloną Robustę. Którą kawę wybrać? Najlepiej sięgnąć po kawy jakości premium, w których producenci gwarantują nam najlepsze zestawienia aromatów i wyjątkowe profile sensoryczne. Poniżej polecamy kilka wybranych rodzajów kawy. 

Kawa ziarnista Kimbo Aroma Gold 1 kg

Palarnia, produkująca Kimbo, rozpoczęła swoją działalność już w latach 50. XX wieku w Neapolu, który słynie z bycia światową stolicą kawy Espresso. Do dziś jest jedną z najlepszych palarni na całym świecie, oferującą najwyższej jakości ziarna Arabiki, które sprowadzane są z różnych zakątków świata. Kawa Kimbo Aroma Gold wyróżnia się subtelnym smakiem z delikatnie wyczuwalną nutą karmelu i czekolady. 

JAVA Coffee Roasters kawa ziarnista Brazylia Fazenda Moinho 1 kg

Brazylia Fazenda Moinho to Arabika z wyczuwalnymi nutami migdałów, pomarańczy oraz czekolady. Wyróżnia się średnim stopniem palenia, łagodnym smakiem, słodkimi nutami i mniejszą zawartość kofeiny. Doskonale sprawdzi się jako Espresso, ale również bardzo dobrze współgra z mlekiem lub napojem roślinnym.

COFFEED kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso 250 g

Kawa Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso od COFFEED sprawi, że na chwilę zapomnisz o miejscu, w którym jesteś i przeniesiesz się do świata pełnego smaku doskonałej, aromatycznej kawy otulonej nutami słodkiego toffi, czekolady deserowej i delikatnie wyczuwalnego aromatu suszonych owoców. To wspaniałe połączenie zachwyci Cię pod każdym względem!

Palarnia Blend kawa ziarnista Uganda Zombo (ESP) 250 g

Średni stopień palenia i wyczuwalne nuty smakowe, takie jak melasa, cytryna i orzech włoski nadają tej mieszance wyrazistości. Kawa ziarnista Uganda Zombo uzyskała aż 86 punktów SCA! Z pewnością docenią ją wszyscy miłośnicy kaw jakości premium.

Sprawdź także: Arabica czy Robusta – którą wybrać?