Chcesz pić zawsze aromatyczną i wyrazistą kawę? Zadbaj o to, aby właściwie przechowywać kawę ziarnistą. Sposób przechowywania ziaren ma ogromny wpływ na ich późniejszy smak, dlatego warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które zapewnią nam kawę najwyższej jakości.

Umieszczać kawę ziarnistą w lodówce czy nie?

Nie powinniśmy wkładać kawy do lodówki ani zamrażarki. Jeśli włożymy do zamrażarki półotwartą torebkę kawy, po rozmrożeniuz ziarna nie będą smakować tak samo dobrze jak przed zamrożeniem. Struktura komórkowa kawy jest miękka i porowata, lubi wchłaniać aromaty, dlatego nie powinniśmy jej umieszczać w lodówce, gdzie znajdują się różne artykuły spożywcze. Może to spowodować wchłonięcie przez nią innych zapachów, np. cebuli lub czosnku. Z pewnością nie chcielibyśmy wyczuć tych aromatów w naszej porannej filiżance kawy. Podobną sytuację obserwujemy np. ze śmietanką czy mlekiem, które również bardzo szybko pochłaniają inne zapachy z lodówki. 

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Co więcej, w lodówce następuje kondensacja kawy, za sprawą której na powierzchnię zostają wypchane olejki eteryczne, przez co kawa szybciej się starzeje. Lodówka nie jest więc miejscem do przechowywania kawy w jakiejkolwiek formie zarówno mielonej, jak i całych ziaren, nawet w hermetycznym pojemniku. Większość domowych pojemników do przechowywania nadal przepuszcza niewielkie ilości tlenu, dlatego żywność przechowywana przez długi czas w lodówce może ulec niekorzystnym zmianom. Kawa działa jak dezodorant, pochłonie wszystkie aromaty z lodówki. Z pewnością wpłynie to negatywnie na ostateczny smak napoju. 

Sprawdź także: Ile kalorii ma kawa? 

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Największymi wrogami ziaren kawy są: powietrze, wilgoć, ciepło i światło. Aby jak najdłużej zachować świeży, prażony smak i aromat ziaren, przechowuj je w nieprzezroczystym, hermetycznym pojemniku w temperaturze pokojowej. W przezroczystych pojemnikach światło wpływa na znaczne pogorszenie smaku kawy. Ziarna najlepiej przechowywać w ciemnym i chłodnym (ale nie wilgotnym!) miejscu. W szafce w pobliżu piekarnika często panuje zbyt wysoka temperatura, podobnie jak w przypadku miejsca na blacie kuchennym, gdzie świeci silne popołudniowe słońce.

Jak przechowywać kawę?

Opakowania produktowe kawy nie są idealne do jej długotrwałego przechowywania. Ziarna najlepiej przechowywać w pojemnikach z hermetycznym zamknięciem. Warto pamiętać także o tym, że kawa zaczyna tracić świeżość niemal natychmiast po paleniu. Właśnie dlatego najlepiej kupować mniejsze porcje świeżo palonej kawy – wystarczą na tydzień lub dwa. Jeżeli mieliśmy w zwyczaju kupowanie dużego zapasu kawy, ze względu na walory smakowe i aromaty, najlepiej zmienić tę praktykę i decydować się na mniejsze gramatury. 

Sprawdź także: Espresso Martini – przepis na drinka dla fanów kawy

Ziarna kawy tracą swoje właściwości przy kontakcie z powietrzem. Jeśli chcemy przechowywać ziarna w łatwo dostępnym lub atrakcyjnym pojemniku, dobrym pomysłem może być podzielenie zapasu kawy na kilka mniejszych porcji, przy czym większą, niewykorzystaną porcję można umieścić w hermetycznym pojemniku. Jest to szczególnie ważne przy zakupie kawy mielonej, ze względu na zwiększoną ekspozycję na tlen. Jeśli kupujesz całe ziarna, zmiel potrzebną ilość bezpośrednio przed zaparzeniem.

4 najważniejsze zasady przechowywania kawy

Używając hermetycznych pojemników do przechowywania kawy, możemy z łatwością zachować świeżość i aromat kawowych ziaren. Mamy wówczas pewność, że nasza kawa zachowa swoje walory jeszcze dłużej, a jej smak będzie przypominał tę z najlepszych kawiarni. 

Słoik do przechowywania ziaren kawy

1. Unikaj światła

Naturalne lub sztuczne światło nie jest korzystne dla ziaren kawy. Mimo że kawa jest pakowana w nieprzezroczystą torbę lub puszkę, National Coffee Association twierdzi, że opakowanie detaliczne nie jest idealne do długotrwałego przechowywania ziaren kawy. Zalecamy używanie hermetycznych opakowań lub opakowań ze szkła bursztynowego, które zminimalizują kontakt z wilgocią, światłem i powietrzem. Należy pamiętać, że światło obniża jakość ziaren kawy. Szkło bursztynowe posiada unikalne właściwości blokujące światło ultrafioletowe, które zachowują świeżość jego zawartości. 

Opakowanie z litego bursztynu nie pęka, jest łatwe do wyczyszczenia i wielokrotnego napełniania. Brązowe szkło pomaga blokować szkodliwe promienie UV, zmniejszyć intensywność światła, doskonale chroni olejki eteryczne i produkty przed uszkodzeniem.

Szkło bursztynowe do kawy

2. Kup odpowiednią ilość kawy

Ziarna kawy zaczynają tracić świeżość zaraz po paleniu. Aby zapewnić filiżankę wysokiej jakości, National Coffee Association sugeruje kupowanie mniejszych ilości kawy, najlepiej takich, które wystarczą od jednego do dwóch tygodni. Na przykład, jeśli jesteś osobą wypijającą jedną filiżankę dziennie i preferujesz dwie łyżki stołowe kawy, będziesz potrzebować 28 łyżek kawy na dwa tygodnie. Łyżka stołowa kawy waży około 5 gramów, więc na 2 tygodnie powinniśmy kupować opakowanie 140 gramów kawy. Możemy zdecydować się na 2 opakowania po 100 g lub kupić opakowanie 200 g

3. Ogranicz dostęp powietrza i wilgoci

Powietrze jest również wrogiem dobrej filiżanki kawy. Upewnij się, że wybrany pojemnik ma hermetyczne zamknięcie, zwłaszcza jeśli kupujesz wstępnie zmieloną kawę. Pojemnik z kawą przechowuj w suchym miejscu, z dala od źródeł wilgoci. Kawa jest higroskopijna, co oznacza, że ​​łatwo wchłania wilgoć, zapachy, a nawet smak, który utrzymuje się w powietrzu. Nie chcemy wyczuć smaku innych potraw w naszej filiżance kawy. 

Słoik na kawę

4. Właściwa temperatura przechowywania

Najlepiej przechowywać kawę z chłodnym, zacienionym miejscu, daleko od źródeł swiatła oraz ciepła. Przykładowo szafka nad kuchenką albo obok piekarnika nie będzie dobrym rozwiązaniem. W tych miejscach zazwyczaj panuje wyższa temperatura. Złym pomysłem jest także przechowywanie kawy na blacie kuchennym – zazwyczaj dociera tutaj światło, którego kontaktu z kawą nie chcemy. Znajdź w swojej kuchni miejsce zacienione ze stabilną temperaturą. To właśnie tam najlepiej będzie czuła się Twoja kawa. 

Pojemnik na kawę ziarnistą – jaki najlepszy?

Na rynku dostępnych jest wiele pojemników na kawę ziarnistą, które sprawdzą się do jej przechowywania. Najlepiej rozważyć pojemnik na kawę z hermetycznym zamknięciem oraz z ciemnym szkłem lub pojemnik ceramiczny. Mamy wówczas pewność, że szkodliwe promienie światła nie dotrą do ziaren kawy. Dobrym rozwiązaniem będzie także pojemnik próżniowy do przechowywania kawy. Pojemniki takie zawierają zintegrowaną pompkę, a próżnia jest wytwarzana poprzez przekręcanie pokrywki, dzięki czemu nie ma konieczności używania dodatkowych akcesoriów. Dodatkiem w tego rodzaju pojemnikach są wskaźniki zamknięcia próżniowego oraz przycisk zwalniający (naciśnięcie przycisku wyrównuje ciśnienie i pozwala otworzyć pojemnik). Silikonowa uszczelka chroni przed powietrzem, wilgocią i niechcianymi zapachami.

Pojemnik na kawę

Jak długo można przechowywać kawę ziarnistą?

Przechowywanie ziaren kawy lub kawy mielonej w szczelnym, hermetycznym pojemniku może pomóc przedłużyć ich świeżość na długo po jej dacie ważności. Jednak utrzymywanie świeżości kawy to nie tylko sposób jej przechowywania – zależy to również od tego, jak kawa została przygotowana i zapakowana. Niektóre kawy nie nadają się do długiego przechowywania, więc lepiej częściej kupować mniejsze opakowania kawy, niż zaopatrywać się na dłuższy czas. 

Ważne jest również, aby wiedzieć, że kawa wstępnie zmielona lub kawa mielona samodzielnie zachowa swoje właściwości krócej niż kawa ziarnista. Ponieważ środek ziarna nie jest chroniony, naturalne procesy chemiczne, które degradują cząsteczki kawy, będą przebiegać znacznie szybciej. Jednak dzięki odpowiednim technikom pakowania i przetwarzania tę różnicę można zminimalizować.

Prawidłowo przechowywane ziarna kawy mogą pozostać świeże do 9 miesięcy, chociaż w tym czasie ich jakość będzie się powoli pogarszać. 

Jak długo przechowywać kawę?

Jaką kawę ziarnistą wybrać?

Wybierając kawę ziarnistą, zwracajmy uwagę na jej pochodzenie i jakość. Kawy z segmentu premium, tzw. kawy speciality, będa zapewniały dużo lepsze doznania smakowe niż kawy marketowe. Warto sięgnąć po opakowanie najwyższej jakości kawy, aby porównać jej aromat ze zwykłą kawą sklepową. Poniżej prezentujemy kilka rekomendowanych przez nas produktów. 

COFFEED kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND 250 g

Doskonałej jakości kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND to propozycja przygotowana przez polską markę COFFEED z myślą o miłośnikach kawy najwyższej jakości. Mieszanka stanowi połączenie brazylijskiej Arabiki (70%) z ugandyjską Robustą (30%). Odnajdziesz w niej obłędne nuty smakowe, takie jak: mleczna czekolada, orzechy laskowe i delikatne nuty cytrusów.

COFFEED kawa ziarnista Brazylia Monte Carmelo Espresso 250 g

Marka COFFEED przygotowała również kilka innych propozycji doskonałej jakości mieszanek. Pochodzące z brazylijskiej plantacji Monte Carmelo i Chapadao de Ferro to ziarna o doskonałym smaku i cudownym aromacie. Są dostarczane wprost od tutejszych plantatorów. O doskonałości tej mieszanki świadczy także słodko-gorzki smak, otulony aromatami czekolady deserowej, słodkiego toffi oraz suszonych owoców.

LaCava Fazenda Monte Belo kawa ziarnista 1 kg

Kawa ziarnista Monte Belo pochodzi z późnych zbiorów, co w praktyce oznacza wydłużenie czasu dojrzewania owoców tak długo, jak to możliwe. Przejawia się to pełniejszą słodyczą, bardziej wyrazistym body i kremowym smakiem. Średnio-ciemne tradycyjne palenie craftowe i niska kwasowość to gwarancja jakości.

LaCava San Lorenzo kawa ziarnista 1 kg

Kawa premium o wyrazistym smaku i aromacie. Nuty smakowe, które odnajdziemy w ziarnach San Lorenco, to m.in. wibrująca śliwka, figa, czekolada i słodycz agrestu. Kawę LaCava San Lorenzo możesz bez problemu przygotować za pomocą automatycznego ekspresu do kawy.

Sprawdź także: Najlepsza kawa ziarnista – ranking