Kawa po szwedzku budzi wiele skrajnych emocji. Dla jednych kawa z jajkiem to profanacja, z kolei inni nie wyobrażają sobie dnia bez kawy przygotowanej w ten sposób. Szwedzi przygotowywali kawę według tego przepisu już w latach 30., kiedy ziarna dostępne w Szwecji były gorszej jakości i wyróżniał je bardzo gorzki smak. Poznaj przepis i przygotuj kawę po szwedzku samodzielnie!

Co to jest kawa po szwedzku?

Rozpoczęcie dnia od jajek i kawy to ponadczasowa wersja śniadania, spotykana w wielu krajach na całym świecie. Ale już połączenie tych dwóch składników wbudza kontrowersje. Kawa jajeczna może przybierać różne formy. Podczas gdy wersja wietnamska zawiera gorące, słodkie, spienione jajko z naparem z Robusty, skandynawska kawa jajeczna wykorzystuje jajko jako środek klarujący, aby wzmocnić i uszlachetnić filiżankę kawy. 

Sprawdź także: Kawa po wietnamsku – jak zrobić?

Tradycyjna szwedzka kawa jest przygotowywana przez rozbicie całego jajka, w tym skorupki, do kubka, zmieszanie jajka z mieloną kawą, a następnie pozostawienie mieszanki na wolnym ogniu na kuchence. Pomysł polega na tym, aby jajko usuwało zanieczyszczenia z kawy, dzięki czemu kawa uzyskuje bardziej gładkie body.

Metoda warzenia polega na rozbijaniu całego jajka, a następnie mieszaniu go wraz z kawą na śliską papkę. Po zagotowaniu wody w garnku, dodaje się do niej mieszankę kawy i pozostawia ją do zaparzenia. Całość następnie odcedza się na sitku. Efekt? Szklanka ciemnego naparu kawy o jeszcze lepszym smaku. Jajko wchłania garbniki i zanieczyszczenia, które zwykle nadają gorycz i nieprzyjemny smak kawom niższej jakości. 

Kawa z jajkiem

Sprawdź także: Kawa po koreańsku – co to jest kawa Dalgona?

Co zapewnia dodawanie jajka do kawy?

Według osób, które lubią kawę po szwedzku, jajko zmniejsza gorycz w kawie, poprzez usuwanie zanieczyszczeń. Odpowiedzialne jest za to białko jajka. Natomiast dodanie do mieszanki skorupki zmniejsza kwasowość kawy. Jeśli do zmielonej kawy dodamy tylko białko i żółtko, ale nie skorupkę jajek, otrzymamy filiżankę kawy, która została pozbawiona zanieczyszczeń, ale nadal jest kwaśna.

Wykorzystanie jajek w deserach zwiększa ich gładkość i poprawia konsystencję. Podobna zasada obowiązuje w szwedzkim przepisie na kawę, która wyróżnia się kremowością oraz gładką teksturą. 

Czy kawa po szwedzku jest bezpieczna do picia?

Niektóre osoby nie są przekonane do tradycyjnej, szwedzkiej kawy z jajkiem. Warto wiedzieć, że gorąca woda używana w kawie po szwedzku ugotuje jajko, ale według niektórych ekspertów ds. bezpieczeństwa żywności, może nie zagotować jej wystarczająco, aby całkowicie wyeliminować możliwość narażenia na salmonellę. Często gorąca woda używana do parzenia kawy nie osiąga punktu wrzenia. Aby zadbać o bezpieczeństwo naszego napoju, wystarczy nieco dłużej gotować całą miksturę, tak, aby temperatura unieszkodliwiła wszystkie bakterie. 

Kawa z jajkiem

Dodatkowo niektóre badania wykazały, że fusy z kawy mają działanie antybakteryjne. A bariści, którzy propagują picie kawy po szwedzku, polacają, aby zaopatrywać się w dobrej jakości jajka od sprawdzonego hodowcy. Kawa z żółtkiem będzie bezpieczna, jeśli odpowiednio długo zagotujemy ją w garnku. 

Kawa po szwedzku: przepis

Jak przygotować kawę po szwedzku? To nic trudnego! Aby zrobić szwedzką kawę jajeczną, wystarczy przed zaparzeniem dodać jajko do zmielonej kawy. Po wymieszaniu składników stworzymy mieszankę podobną do ziemi doniczkowej. Niektórzy miłośnicy kawy jajecznej używają również zmiażdżonej skorupki jajka, ale jeżeli obawiasz się salmonelli, możesz zrezygnować z tego dodatku. 

Jajko pomaga klarować kawę, umożliwiając łatwe oddzielenie fusów od wody. Białko jaja niweluje gorycz ziaren i wzmacnia zawartość kofeiny. W rezultacie otrzymujemy lekki, klarowny napar bez żadnej goryczki i kwasowości oraz wyróżniający się aksamitną konsystencją. W trakcie przygotowania zauważysz, że po kilku minutach gotowania fusy zlepią się i wypłyną na wierzch. Właśnie dlatego kawa po szwedzku ma tak łagodny smak. Dodanie zimnej wody pod koniec tworzy efekt french press, powodując, że masa fusów opada na dno garnka. Do przygotowania szwedzkiej kawy jajecznej możesz użyć emaliowanego dzbanka do kawy lub rondla.

Przepis na szwedzką kawę

Składniki na kawę po szwedzku:

  • 9 i 1/4 szklanki wody
  • 3/4 filiżanki świeżo zmielonej kawy (od średniej do grubo zmielonej)
  • 1 duże jajko (w tym skorupka, opcjonalnie)
  • 1 szklanka zimnej wody

Jak zrobić kawę po szwedzku?

  1. Zagotuj 9 szklanek wody w rondelku lub emaliowanym dzbanku do kawy.
  2. Czekając, aż woda się zagotuje, wymieszaj zmieloną kawę z pozostałą 1/4 szklanki wody i jajkiem w małej misce lub miarce (możesz pominąć skorupkę jajka i użyć tylko żółtka i białka, jeśli wolisz).
  3. Gdy woda się zagotuje, ostrożnie wlej mieszankę jajek i kawy. Zmniejsz ogień i gotuj przez 3 minuty, uważając, aby nie wykipiało.
  4. Fusy z kawy stopniowo połączą się w jedną masę, która będzie unosić się na górze dzbanka. Gdy to nastąpi, natychmiast zdejmij garnek z ognia.
  5. Wlej 1 szklankę zimnej wody i pozostaw kawę na 10 minut. Dzięki temu fusy z kawy opadną na dno dzbanka.
  6. Gdy fusy opadną na dno, przelej kawę przez sitko o drobnych oczkach do filiżanek i podawaj.

Kawa po szwedzku

Im dłużej pozwolisz kawie gotować się na wolnym ogniu, tym mniej w smaku będzie wyczuwalna gorycz. Podczas przygotowania kawy po szwedzku warto jednak pamiętać, że mieszanka mielonej kawy może łatwo wygotować się, więc uważaj na dzbanek i w razie potrzeby zmniejsz temperaturę.
Ważne jest, aby dodać zimną wodę, ponieważ niższa temperatura spowoduje, że fusy z kawy opadną na dno dzbanka. Jeśli obawiasz się dodania jajka, pamiętaj, że wrząca woda zabije wszelkie bakterie, dzięki czemu kawa będzie bezpieczna do picia. Jeżeli jednak nie przemawia do Ciebie ten argument, możesz dodać samo jajko bez skorupki. 

Jaką kawę wybrać? 

Do kawy po szwedzku możesz wybrać dowolną kawę. Przepis ten był bardzo pomocny, kiedy w Szwecji serwowano kawę słabszej jakości. Aktualnie możesz spróbować, jak dodanie jajka do kawy zmienia jej smak. Poniżej proponujemy polecane przez nas kawy speciality

COFFEED kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND 1 kg

Kawa COFFEED to mieszanka starannie wyselekcjonowanych ziaren brazylijskiej Arabiki (70%) oraz ugandyjskiej Robusty (30%). Wyważone połączenie średnio palonych ziaren pozwoli Ci uzyskać doskonałej jakości esencję kawy o silnie mleczno-czekoladowym smaku, w którym wyczujesz także nuty orzechów laskowych oraz cytrusów. Wysoka zawartośc kofeiny w ziarnach Robusty zapewni zastrzyk energii na cały dzień, a aksamitna Arabika gwarantuje łagodność i delikatną cremę. 

COFFEED kawa ziarnista Speciality Brazylia Monte Carmelo Espresso 250 g

Brazylia Monte Carmelo Espresso od COFFEED to kawa idealna do Espresso oraz kaw mlecznych. Ziarna pochodzą z małych plantancji na terenie Brazylii w regionie Monte Carmelo i Chapadao de Ferro. Dobrze zbalansowane i wyważone ziarna kawy charakteryzują się wysoką słodyczą i średnią kwasowością. Wyczuwalne są nuty czekolady deserowej, toffi i suszonych owoców.

Kawa ziarnista Pellini Top 100% Arabica 1 kg

Kawa ziarnista Pellini wyróżnia się średnią zawartością kofeiny. To flagowa mieszanka palarni Pellini, przeznaczona dla najbardziej wymagających smakoszy włoskiej kawy. W skład mieszanki wchodzą najwyższej jakości ziarna Arabiki. Powolny proces palenia zapewnia zrównoważony, pełny smak i aromat.

Kawa ziarnista Jura Malabar Monsooned Indie

Monsunowanie nadaje kawie niepowtarzalny, charakterystycznie aksamitny smak. Marka Jura wychodzi z propozycją bardzo delikatnej i aromatycznej kawy. Ziarna są pozbawione kwasowości i delikatnie pikantne. Tworzą napój o pełnym, gładkim body. Kawa monsunowana to najlepszy wybór dla delikatnego żołądka. Indyjska kawa znana jest ze specjalnego procesu przygotowania i wypalania, czyli monsunowania. Po zbiorach ziarna są eksponowane na deszcz monsunowy przez czas pięciu dni. Ta praktyka znacznie zwiększa ich wilgotność. Następnie są suszone na wietrze monsunowym przez okres 7 tygodni. 

Sprawdź także: Kawa po irlandzku – jak pić?