Czy grill na pellet jest wymagający w konserwacji? Jak czyścić takie urządzenie? Czy proces przypomina czyszczenie grilla węglowego czy gazowego? Jakie akcesoria będą potrzebne, by wyczyścić grilla na pellet? Na te wszystkie pytania odpowiadamy w artykule.

Grill na pellet i jego konstrukcja

W ofercie marki Broil King znajdziesz grille na pellet w dwóch seriach: Crown oraz Regal i dwóch rozmiarach (oznaczone liczbą 400 lub 500). Różnią się one niektórymi parametrami, ale ich konstrukcja jest taka sama - posiadają piekarnik, w którym znajdziesz rynny ociekowe oraz deflektory paleniska, a także pojemnik na pellet (sprasowane wiórki drzewne) z podajnikiem elektrycznym. Pod piekarnikiem znajduje się miejsce na tackę zbierającą tłuszcz oraz pojemnik na popiół.

Na poniższym filmiku możesz zobaczyć, jak grill na pellet wygląda w środku.

Jak czyścić grilla na pellet?

Czyszczenie grilla na pellet - podobnie jak każdego innego typu grilla - zaczynamy od rusztów. Najlepiej zrobić to zaraz po skończonym grillowaniu, gdy ruszty są jeszcze gorące. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Jeśli ruszty nie są gorące, to najpierw ustaw najwyższą temperaturę, zamknij pokrywę i poczekaj ok. 10 minut, by wypaliły się pozostałości po potrawach, które osiadły na rusztach. Ten proces nazywamy pirolizą.
  2. Otwórz pokrywę, wyłącz grilla i odłącz od źródła zasilania. Poczekaj aż ruszty nieco ostygną (ale nadal powinny być ciepłe) i za pomocą szczotki usuń zabrudzenia, które nie zostały wypalone.

Te dwie czynności wystarczają, by odpowiednio wyczyścić ruszty. Proste, prawda?

Przejdźmy więc do czyszczenia samego urządzenia. Zakładamy, że grill jest odłączony od zasilania i zimy (zdążył ostygnąć), a czynność wykonujesz po wyczyszczeniu rusztów.

  1. Wyciągnij ruszty i zdemontuj rynny ociekowe oraz deflektory paleniska. Przy okazji zapamiętaj, jak były zamontowane, by móc je szybko ponownie włożyć.
  2. Za pomocą skrobaka usuń przypalony tłuszcz z rynien ociekowych i jeśli będzie to potrzebne - wyczyść zabrudzenia używając szmatki i środka do czyszczenia.
  3. Jeśli wnętrze piekarnika jest zabrudzone - używamy skrobaka do usunięcia zanieczyszczeń. Można skorzystać też ze środka czyszczącego.
  4. W piekarniku prawdopodobnie będzie znajdował się popiół - najprościej usunąć go za pomocą odkurzacza.Ponadto warto wyczyścić piekarnik wilgotną szmatką.
  5. Ostatni krok - wyjmij pojemnik na tłuszcz oraz pojemnik na popiół, opróżnij je i ponownie umieść w odpowiednich miejscach.

Czyszczenie grilla na pellet nie jest trudne, ale koniecznie pamiętaj o tym, by do piekarnika nie wlewać wody czy środków chemicznych - urządzenie to posiada elementy elektryczne, a te nie lubią wilgoci.

I jeszcze jedna uwaga: jeśli do czyszczenia używasz środków chemicznych, to przed umieszczeniem potraw musisz wypalić grilla w maksymalnej temperaturze przez ok. 40 minut.

Jak często czyścić grilla na pellet?

Ruszty powinno się czyścić po każdym użyciu grilla, ewentualnie przed każdym grillowaniem. Tackę na tłuszcz oraz palenisko najlepiej jest czyścić co 3-5 grillowań i koniecznie przed każdym użyciem grilla trzeba sprawdzić, czy w palenisku zgromadził się popiół. Jeśli będzie obecny, to wyczyść palenisko, choćby przy użyciu odkurzacza.

Dlaczego regularne czyszczenie jest takie ważne? Przede wszystkim, by zagwarantować sobie bezpieczeństwo i najlepszy smak potraw. Położenie potrawy na zabrudzone ruszty lub w sytuacji, gdy w palenisku jest popiół, który może się osadzić na żywności nie jest dobrym pomysłem.

Ponadto regularne czyszczenie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie grilla - począwszy od poprawnego rozpalenia, przez utrzymanie lepszego przepływu powietrza i tym samym kontroli temperatury, aż do zapobiegania niemiłym niespodziankom, jak np. zapalenia się tłuszczu, jeśli zbiornik jest wypełniony po brzegi.

Jak konserwować ruszty i inne elementy?

W przypadku grilli na pellet konserwacja rusztów właściwie nie jest konieczna, ponieważ w urządzeniu tym nie osiągamy tak wysokich temperatur, jak w grillach gazowych. Jeśli jednak przez dłuższy czas nie używasz grilla, to warto zabezpieczyć ruszty olejem.

Jeśli chodzi o konserwację samego urządzenia, to grill na pellet również nie jest pod tym względem wymagający. Warto o to zadbać, gdy nie będziesz go używać przez dłuższy czas, czyli np. wykonać przegląd urządzenia, zabezpieczyć go przed szkodnikami (umieścić w pokrowcu), a później - przed ponownym uruchomieniem - sprawdzić, czy grill wymaga czyszczenia.