Klasyczne Espresso szybko dostarcza energii do działania w porannym pośpiechu, ale nie jest to specjał, którym można się delektować podczas spotkania z bliską osobą w kawiarni. Objętość tego napoju jest mała i starcza zaledwie na kilka łyków. Miłośnicy intensywnych kaw bez dodatku mleka mogą jednak sięgnąć po Espresso Lungo, czyli przedłużoną wersję tradycyjnego włoskiego klasyka, o większej objętości. Dowiedz się, czym się wyróżnia kawa Lungo i poznaj sposób przygotowania!

Klasyczne Espresso – baza kawy Lungo

Aby dobrze zrozumieć, czym właściwie jest kawa Lungo, warto lepiej poznać sposób przygotowania klasycznego Espresso. Każdy miłośnik kawy doskonale wie, czym się charakteryzuje filiżanka tego napoju, ale czy wiesz na czym właściwie polega proces parzenia i co sprawia, że ten włoski klasyk jest tak intensywny, pomimo swojej niewielkiej objętości? 

Do uzyskania Espresso niezbędny jest ekspres ciśnieniowy. To właśnie we Włoszech ponad 100 lat temu, w 1901 roku, powstał pierwszy prototyp tego urządzenia, który pozwolił na przygotowanie esencjonalnego napoju z dodatkiem gęstej, brązowej pianki, czyli cremy. Nazwa najsłynniejszej kawy bezmlecznej pochodzi od włoskiego słowa "presso", które można przetłumaczyć jako "tłoczenie, wyciskanie lub prasowanie". To dobre podsumowanie dla parzenia metodą ciśnieniową! Cały proces trwa około 25 sekund – w tym czasie przez ziarna drobno zmielonej kawy przetłacza się gorącą wodę.

Według Instituto Nacional del Espresso de Italia (INEI), czyli Włoskiego Narodowego Instytutu Espresso, temperatura wody stosowanej podczas parzenia powinna wynosić 88-92 stopni Celsjusza, a najbardziej optymalne ciśnienie wynosi 8,5-9,5 bara. Natomiast idealne proporcje dla Espresso to 7 gramów kawy oraz 25-35 ml wody. Jeśli mierzenie wszystkich proporcji wydaje Ci się zbyt skomplikowane, to mogą Cię wyręczyć automatyczne ekspresy do kawy, posiadające wbudowane programy parzenia. Funkcjonalne modele posiadają specjalne technologie, które optymalizują ekstrakcję dla krótko parzonych specjałów.

Espresso Lungo i inne kawy na bazie Espresso

Powstało także wiele alternatywnych wersji dla tego wyjątkowego napoju. Miłośnicy mocnych kaw często wybierają specjał zaparzony z podwójnej porcji zmielonych ziaren – Espresso Doppio, natomiast zwolennicy napojów o większej objętości decydują się na wersję zaparzoną z większej porcji wody, czyli Espresso Lungo! Można także przygotować kawę zaparzoną z dwukrotnie mniejszej ilości wody, czyli Ristretto lub dodać niewielką porcję mlecznej pianki, by uzyskać Espresso Macchiato. Aromatyczny włoski klasyk jest także bazą dla wielu znanych klasyków – bez tego specjału nie powstałyby napoje takie jak: Cappuccino, Latte Macchiato czy Flat White.

Zobacz też: Espresso Macchiato – co to za kawa?

Kawa Lungo – co to?

Jedną z alternatyw dla klasycznego Espresso jest kawa Lungo (inaczej Caffe Lungo lub Espresso Lungo), czyli specjał zaparzony przy użyciu większej ilości wody. Jego nazwa w języku włoskim oznacza "długi" i odnosi się do przedłużonego czasu parzenia. Przygotowanie standardowej wersji w małej filiżance wynosi około 30 sekund, natomiast proces ekstrakcji Lungo może potrwać nawet 60 sekund. W efekcie uzyskujemy znacznie większą objętość ekstraktu – od 110 ml do 170 ml!

Smak tej kawy będzie nieco bardziej subtelny, ale cenny aromat nadal pozostanie mocno wyczuwalny. Ponadto, wskutek dłuższego parzenia, kawa Lungo będzie miała większą zawartość kofeiny. To świetne rozwiązanie dla osób, które preferują intensywny smak czarnej kawy w stylu włoskim, ale mają ochotę delektować się aromatycznym napojem przez dłuższy czas.

Kawa Lungo w filiżance

Jak przygotować Espresso Lungo?

Podczas przygotowywania klasycznego Espresso większość osób postępuje zgodnie z rekomendacjami Włoskiego Narodowego Instytutu Espresso, ale dla Caffe Lungo nie znajdziemy zalecanych proporcji. Bariści przygotowują przedłużone Espresso na różne sposoby – niektórzy zwiększają jedynie długość parzenia, a inni wykorzystują także większą porcję zmielonych ziaren, by zrównoważyć proporcje. Oto 3 najczęściej stosowane metody przygotowania kawy Lungo:

  • Zmiana proporcji – według zaleceń INEI do przygotowania standardowej wersji Espresso potrzebujemy 7 gramów kawy. Wielu baristów zwiększa ilość drobno zmielonych ziaren do zaparzenia Espresso Lungo – jeśli objętość napoju ma wynosić około 120 ml, to jest ich trzy razy więcej, czyli nawet 21 gramów. Czas parzenia jest natomiast dwa razy dłuższy – trwa około 50 sekund.
  • Podwojenie ilości wody – w tym wariancie zaparzona kawa Lungo ma dwa razy większą objętość niż klasyczne Espresso, czyli około 50 ml. Czas ekstrakcji wynosi około 40 sekund, natomiast ilość zmielonej kawy pozostaje taka sama, jak w przypadku klasycznej wersji rekomendowanej przez INEI.
  • Dłuższy czas parzenia, taka sama porcja ziaren – postępując zgodnie z tą metodą, można uzyskać najbardziej łagodną wersję Espresso Lungo. Parzenie trwa około 60 sekund – dzięki znacznemu wydłużeniu czasu ekstrakcji uzyskujemy 130-170 ml napoju. Ilość kawy pozostaje taka sama, jak w przypadku standardowej wersji – 7 gramów.

Parzenie Espresso Lungo

Kawa Americano a Espresso Lungo – czym się różnią?

Zarówno Caffe Lungo, jak i kawa Americano to specjały bez dodatku mleka, przygotowane na bazie Espresso, ale sposób ich przygotowania jest zupełnie inny. Oto charakterystyczne cechy, dzięki którym zrozumiesz na czym polegają różnice:

  • Kawa Americano – aby otrzymać ten specjał, należy przygotować w ekspresie ciśnieniowym standardową porcję Espresso według zaleceń INEI. Gdy filiżanka będzie już napełniona porcją intensywnego napoju, wystarczy rozcieńczyć otrzymaną kawę w wodzie o temperaturze nie wyższej niż 100 stopni Celsjusza. Proporcje Espresso i wody powinny wynosić 1:2.
  • Kawa Lungo – w tym przypadku nie przerywa się procesu parzenia, woda przez cały czas jest przelewana przez ziarna w jednostce zaparzającej. Parzenie specjału trwa dwa razy dłużej – około 1 minuty.

Oznacza to, że uzyskana kawa Lungo jest bardziej aromatyczna i bogatsza w smaku, niż rozcieńczone Americano. Ponadto, dłuższy kontakt ziaren z wodą sprawia, że będzie mieć w sobie więcej kofeiny.

Dwie porcje lungo

Zobacz też: Czarna kawa, czyli kilka słów o kawie Americano

Ekspresy do kawy z funkcją przygotowania Lungo

Do przygotowania Espresso Lungo będziesz potrzebować urządzenia, które parzy specjały metodą ciśnieniową. Może to być ekspres kolbowy, w którym samodzielnie dobierzesz odpowiednie proporcje, ale na rynku są dostępne również funkcjonalne ekspresy automatyczne, które potrafią serwować kilkanaście różnych specjałów, w tym również przedłużone Espresso. Takie modele znajdziesz w ofercie szwajcarskiej marki Jura – zasłynęła ona na całym świecie dzięki innowacyjnym technologiom, które zapewniają efekt parzenia porównywalny z efektem pracy doświadczonego baristy. Zebraliśmy dla Ciebie kilka propozycji urządzeń, które potrafią serwować kawę Lungo.

Ekspres do kawy Jura E8 Piano White (EB)

Jeden z najpopularniejszych modeli w ofercie marki Jura – przygotuje aż 17 specjałów kawowych. W jego repertuarze znajdziesz wszystkie najpopularniejsze kawy czarne, a także modne specjały z dodatkiem aksamitnej pianki. Zaserwuje Ci także kawę Lungo, a dzięki funkcji Extra Shot możesz uzyskać wyjątkowo intensywne Cappuccino, Flat White lub Latte Macchiato. Ekspres Jura E8 znajdziesz u nas także w wersji czarnej. 

Ekspres do kawy Jura Z10 Aluminium White (EA)

Ekspres Jura Z10 to prawdziwa rewolucja na rynku automatycznych urządzeń do parzenia kawy. To pierwszy model na świecie, który jest w stanie przygotowywać orzeźwiające kawy Cold Brew – szwajcarski producent opracował innowacyjną metodę Cold Extraction, by w kilka minut zagwarantować efekt, na który w przypadku parzenia specjałów Cold Brew metodą tradycyjną, trzeba czekać kilkanaście godzin. Łącznie przygotuje 32 specjały kawowe, w tym nawet dwie porcje kawy Lungo jednocześnie!

Jaka kawa ziarnista do Lungo?

Jeśli chcesz uzyskać kawę o bogatym aromacie, w której są wyczuwalne różne nuty smakowe – stosuj wyłącznie kawy speciality. To produkty wysokiej jakości, które powstają wyłącznie ze starannie wyselekcjonowanych ziaren, odpowiednio zadbanych na każdym etapie produkcji – od momentu dorastania na plantacji, aż po proces wypalania.

COFFEED kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso

Brazylia jest uznawana za jeden z najlepszych krajów do uprawy kawowców – właśnie stąd pochodzą ziarna kawy COFFEED. To mieszkanka składająca się ze stuprocentowej Arabiki, pochodzącej z brazylijskich regionów Monte Carmelo i Chapadao de Ferro, gdzie warunki atmosferyczne sprzyjają dojrzewaniu owoców kawowca. Picie kawy przygotowanej na bazie tego produktu będzie niezapomnianą przyjemnością – delektując się naparem, wyczujesz nuty czekolady deserowej, słodkiego toffi oraz suszonych owoców.

Kafar kawa ziarnista Specialty Gwatema Acatenango Espresso

To kawa przeznaczona do parzenia Espresso metodą ciśnieniową. Składa się wyłącznie z ziaren Arabiki pochodzących z wuklanicznego regionu Acatenango w Gwatemali. Zebrane ziarna zostały poddane obróbce na mokro, a po zaparzeniu uwalniają nuty kakao, chałwy oraz owoców leśnych.

Kawa ziarnista Impressa Blend 250 g Jura

Szwajcarska marka Jura kojarzona jest przede wszystkim z produkcją ekspresów wysokiej klasy, ale w swojej ofercie posiada także kawy wysokiej jakości! To typowa włoska mieszanka, która idealnie sprawdzi się do zaparzenia Espresso i innych specjałów na jego bazie. W jej składzie znajdziemy 70% ziaren Arabiki oraz 30% ziaren Robusty.

Zobacz też: Grubość mielenia kawy – dlaczego jest taka ważna, na co wpływa?