Każdy miłośnik kawy doskonale wie, jak wygląda klasyczne włoskie Espresso, Latte Macchiato lub Cappuccino, ale czy znasz dobrze pozostałe specjały dostępne w menu ulubionej kawiarni? Czy próbowałeś już kiedyś Espresso Macchiato? To klasyczna włoska kawa, parzona metodą ciśnieniową, z dodatkiem niewielkiej porcji mleka. Dowiedz się, jak przygotować ten napój i poznaj wszystkie rodzaje Espresso!

Historia Espresso

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest Espresso Macchiato, opowiemy Ci nieco o historii klasycznej wersji tego popularnego specjału, bez którego nie byłoby wielu współcześnie znanych kaw.

Espresso to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie, został wymyślony we Włoszech. To właśnie w tym kraju powstał pierwszy ekspres ciśnieniowy, który zupełnie zrewolucjonizował sposób parzenia kaw. Wszystko zaczęło się w 1901 roku – właśnie wtedy Luigi Bezzera stworzył urządzenie działające na zasadzie przepływu wody i pary, czyli pierwszy ekspres do Espresso. Sprawił on, że czas parzenia kawy znacznie się skrócił, a mała porcja napoju wyróżniała się dużą intensywnością.

Początkowo ten wynalazek nie zyskał dużego rozgłosu, ale zaczęło się to zmieniać, gdy Desiderio Pavoni w 1903 roku odkupił patent i wprowadził do sprzedaży ulepszoną wersję ekspresu ciśnieniowego. Jego urządzenia potrafiły w ciągu jednej godziny przygotowywać nawet tysiące filiżanek Espresso!

Prawdziwa popularność tego niewielkiego specjału przyszła jednak wraz z zakończeniem I Wojny Światowej, kiedy Pier Teresio Arduino opracował bardziej kompaktowy model. Promował go za pomocą kreatywnego plakatu, przedstawiającego mężczyznę, który parzy kawę z rozpędzonego pociągu – ta wizja przemówiła do wyobraźni odbiorców, a wkrótce Espresso o niewielkiej objętości zyskało sławę w całej Europie! Z kolei w 1945 roku Achille Gaggia przedstawił urządzenie, które wykorzystywało ciśnienie na poziomie aż 10 barów, co pozwalało uzyskać na powierzchni warstwę ciemnej pianki, nazywanej cremą. 

Współcześnie wszystkie ekspresy automatyczne potrafią przygotowywać Espresso – ta kawa ma wielu zwolenników. Nazwa napoju pochodzi od włoskiego słowa "presso", które oznacza "tłoczenie, wyciskanie lub prasowanie" i na tym w istocie polega parzenie tego specjału. Proces parzenia w ekspresie ciśnieniowym trwa około 30 sekund – w jego trakcie dochodzi do przepuszczenia 25-35 ml gorącej wody pod ciśnieniem 8,5-9,5 bara przez drobno zmielone ziarna kawy.

Napój jest serwowany w niewielkich filiżankach o objętości 70 ml, które zostają napełnione tylko do połowy, a ich powierzchnia jest zwieńczona gęstą, brązową pianką – cremą. Chociaż wiele osób myśli, że to jeden z najbardziej pobudzających napojów, to tak naprawdę zawartość kofeiny jest mniejsza niż w przypadku kaw przelewowych i innych długo parzonych specjałów. Wynosi tylko około 40-65 mg, podczas gdy kawy parzone innymi metodami mogą mieć nawet 140 mg kofeiny!

Espresso w białej filiżance

Zobacz też: Ile kofeiny ma kawa?

Espresso Macchiato – co to jest?

Wiele osób rozpoczyna każdy dzień od porcji klasycznego, włoskiego Espresso, ale ten napój stanowi także bazę dla wielu innych specjałów kawowych, na przykład popularnego Cappuccino oraz Latte Macchiato. Ponadto, powstało wiele wariacji na temat Espresso – niektórzy preferują napój zaparzony z podwójnej porcji zmielonych ziaren, z kolei inni wolą złagodzić intensywny smak większą porcją wody.

Jedną z alternatywnych wersji jest kawa Espresso Macchiato. Czym się różni od swojego pierwowzoru? Słowo "Macchiato" oznacza w języku włoskim "splamiony", a więc w dosłownym tłumaczeniu jest to kawa wytłaczana poplamiona mlekiem. Metoda parzenia i rozmiar tego specjału jest dokładnie taki sam, jak w wersji klasycznej, jednak Espresso Macchiato wyróżnia się plamką spienionego mleka unoszącego się na powierzchni filiżanki.

Espresso Macchiato ze szklanką wody

Zobacz też: Czarna kawa, czyli kilka słów o kawie Americano

Jak przygotować Espresso Macchiato?

Jeśli odpowiada Ci intensywny smak włoskiego Espresso, to wersja wzbogacona o spienione mleko również powinna przypaść Ci do gustu. Do zrobienia tego specjału najlepiej sprawdzi się funkcjonalny ekspres do kawy, który wydobędzie pełnię aromatu ukrytego we wnętrzu ziaren kawowca. Przygotowanie Espresso Macchiato jest szybkie i proste – kluczem do uzyskania wyśmienitego smaku jest użycie kawy speciality wysokiej jakości.

Składniki do Espresso Macchiato

  • 7 (lub więcej) gramów świeżo zmielonej kawy
  • 1 łyżka spienionego mleka
  • filtrowana woda wysokiej jakości
  • filiżanka o pojemności 50-70 ml

Espresso Macchiato – przepis

  1. Zacznij od przygotowania porcji Espresso. Będziesz potrzebować minimum 7 gramów drobno zmielonej kawy. Według zaleceń Krajowego Instytutu Espresso we Włoszech czas ekstrakcji w wodzie o temperaturze 90-95 stopni Celsjusza, powinien wynosić około 30 sekund. Idealna objętość otrzymanego napoju to 25-35 ml.
  2. Przygotuj porcję gorącej pianki mlecznej – najlepiej sprawdzi się krowie mleko o zawartości tłuszczu 2-3,2%. Możesz także zastosować mleko roślinne – na przykład sojowe, migdałowe lub owsiane. Najlepszy efekt uzyskasz, korzystając z elektrycznego spieniacza do mleka.
  3. Dodaj jedną łyżkę pianki mlecznej na powierzchnię zaparzonej kawy, by uzyskać Espresso Macchiato. Barwa napoju ma pozostać czarna – nie wlewaj mleka do filiżanki i nie mieszaj nałożonej pianki.
  4. Możesz zabrać się do picia kawy – Espresso Macchiato jest już gotowe!

Spienianie mleka do Espresso Macchiato

Espresso Macchiato – jak pić?

Bariści zalecają, by wypijać Espresso Macchiato od razu po przygotowaniu. Nie jest to kawa, którą możesz się delektować przez długi czas – ze względu na jej niewielką objętość najlepiej wypić ją nie później niż w minutę.

Do czasu podania kawa Espresso Macchiato powinna pozostać niewymieszana – dzięki temu zachowa charakterystyczną, czarną barwę. Później możesz wymieszać spienione mleko z kawą, by złagodzić nieco smak intensywnego napoju – zrób to ruchem filiżanki lub skorzystaj z łyżeczki.

Podawaj wraz ze szklanką świeżej wody – należy nią przepłukać kubki smakowe przed skosztowaniem pierwszego łyka kawy. Dzięki temu wyczujesz wszystkie walory ukryte w ziarnach zaparzonej kawy. 

Espresso Macchiato przygotowanie

Ekspresy do kawy z funkcją przygotowania Espresso Macchiato

Współczesne automatyczne ekspresy do kawy potrafią przygotowywać nawet kilkanaście różnych specjałów kawowych, a to wszystko za naciśnięciem jednego przycisku! Funkcjonalny model zmieli za Ciebie ziarna, dobierze odpowiedni czas ekstrakcji i przygotuje piankę mleczną o perfekcyjnej konsystencji! Jednym z najbardziej uznanych producentów jest marka Jura, pochodząca ze Szwajcarii. W swojej ofercie posiada urządzenia, które potrafią przygotować wiele specjałów o doskonałych proporcjach i bogatym aromacie, w tym Espresso Macchiato! Mamy dla Ciebie kilka propozycji!

Ekspres do kawy Jura E6 Piano Black

Model wyposażony w nowoczesny młynek Professional Aroma Grinder, który zapewni idealne rezultaty i cichą pracę. Posiada także technologię Procesu Ekstrakcji Pulsacyjnej, dzięki któremu specjały o małej objętości posiadają niezwykle bogaty aromat. Przygotuje 11 specjałów kawowych – przede wszystkim kawy bezmleczne, ale posiada także wbudowany spieniacz, dzięki któremu przygotuje Espresso Macchiato i Cappuccino. Nie uzyskasz w nim jednak Latte Macchiato w wysokiej szklance.

Ekspres do kawy ENA 8 Jura Touch Full Nordic White

Ten ekspres przewyższa powyższy model ilością zaprogramowanych specjałów kawowych – przygotuje ich łącznie 12, w tym Latte Macchiato, którego brak w ekspresie Jura E6. Jest to bardziej kompaktowy model, z mniejszymi zbiornikami, jednak posiada wszystkie flagowe technologie Jura. Dużym udogodnieniem jest dotykowy wyświetlacz, który zapewni najwyższą wygodę podczas wyboru kawy.

Ekspres do kawy Jura Z10 Aluminium White (EA)

Najbardziej funkcjonalny model do użytku domowego, dostępny w ofercie marki Jura. Potrafi przygotowywać wszystkie najpopularniejsze kawy z kawiarni oraz orzeźwiające napoje Cold Brew! Możesz wybierać spośród 32 specjałów kawowych – m.in. Flat White, Latte Macchiato, Lungo Barista oraz Cortado! Ogromnym atutem jest także inteligentny młynek Product Recognising Grinder, który dobierze najbardziej optymalną grubość mielenia ziaren.

Inne rodzaje kawy Espresso

Wiesz już, czym jest Espresso Macchiato, ale to nie jedyna alternatywa dla klasycznej wersji popularnej włoskiej kawy. Istnieje wiele różnych wersji tego napoju, a oto najpopularniejsze z nich:

  • Espresso Doppio – kawa na podwójnym Espresso, dzięki czemu ma jeszcze bardziej intensywny smak. Espresso Doppio ma także większą zawartość kofeiny.
  • Espresso Lungo – przedłużona wersja parzona przez 60 sekund. Wyróżnia się większą objętością.
  • Kawa Americano – łagodniejsza wersja, która składa się z większej porcji wody, co skutkuje znacznie łagodniejszym smakiem.
  • Caffe Affogato – specjał, któremu bliżej do deseru niż do kawy. Składa się z porcji lodów waniliowych, zalanych porcją Espresso.
  • Espresso con panna – porcja niewielkiej kawy wzbogacona bitą śmietaną i posypką z kakao.
  • Espresso Martini – drink idealny dla miłośników kawy. Składa się z wódki, likieru kawowego, świeżej porcji Espresso oraz syropu cukrowego.
  • Tonic Espresso – czyli kawa, której smak urozmaicono, dzięki dodaniu toniku oraz kostek lodu.

Prezentacja drinki z Martini

Zobacz też: Caffe Affogato – jak przyrządzić ten pyszny deser, prosto w Włoch?

Jaka kawa ziarnista do Espresso Macchiato?

W przypadku Espresso Macchiato czas ekstrakcji jest krótki, więc jeśli chcesz uzyskać napój o złożonym smaku i aromacie, wybieraj kawy speciality wysokiej jakości. Pochodzenie ziaren i stopień ich wypalenia mają ogromny wpływ na efekt parzenia, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie kilka proponowanych produktów, które zawierają wyłącznie starannie wyselekcjonowanych ziarna kawy, by ułatwić Ci wybór.

HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Yellow Espresso Blend

To mieszanka ziaren stworzona dla osób, które lubią odkrywać nowe, ciekawe smaki. Składa się w 100% z ziaren Arabiki i jest połączeniem dwóch najbardziej bestsellerowych produktów marki HAYB. 50% stanowią ziarna z regionu Brazylia Cerrado, a druga połowa to ziarna 50% Gwatemala Huehuetenango. Podczas picia filiżanki Espresso wyczujesz w smaku kawy nuty klasycznego orzecha, przełamane śliwką.

COFFEED kawa ziarnista Specialty Brazylia Monte Carmelo Espresso

Składa się z ziaren Arabiki pozyskanych z brazylijskich plantacji Monte Carmelo oraz Chapadao de Ferro, gdzie kawowce wzrastają na rozległych terenach, w optymalnych warunkach atmosferycznych. Dzięki temu cechują się łagodnym smakiem z subtelną kwasowością – delektując się kawą, wyczujesz nuty czekolady deserowej, słodkiego toffi oraz suszonych owoców.

LaCava Bella Crema Kawa Ziarnista

Kawa speciality dedykowana do ekspresów ciśnieniowych, która stanowi połączenie łagodnych ziaren Arabiki oraz ziaren Robusty z wyczuwalną goryczką. Dzięki temu jest bardziej pobudzająca, niż mieszanki składające się wyłącznie z Arabiki, a jej aromat jest bardziej zróżnicowany. Pijąc Espresso Macchiato, przygotowane na bazie tego produktu, wyczujesz w smaku kawy nuty musu czekoladowego, kremu kakaowego oraz prażonych owoców.

Zobacz też: Caffe Latte a Latte Macchiato – jakie są różnice?