Większość miłośników kawy wie, że najlepiej smakują napoje przygotowane ze świeżo zmielonych ziaren, ale to nie wszystko! Zanim uruchomisz młynek do kawy lub ekspres automatyczny, dobierz grubość mielenia kawy do wybranego specjału i metody parzenia! Dlaczego to takie ważne i czym się kierować podczas ustawiania młynka? Dowiesz się z naszego artykułu!

Dlaczego grubość mielenia kawy jest ważna?

Kawa zmielona tuż przed zaparzeniem jest znacznie bardziej aromatyczna i wyrazista w smaku, niż długo przechowywana mieszanka z rozdrobnionych ziaren. Dlaczego? Wewnątrz ziaren ukryte są cenne olejki eteryczne, które sprawiają, że kawa smakuje tak wyjątkowo – jednak po zmieleniu szybko się utleniają, a w efekcie ich cenne walory zanikają. Już po upływie 15 minut, zmielone ziarna mają nawet o połowę aromatu mniej! Jeśli więc zależy Ci na tym, by przygotowany napój był pełen różnorodnych nut smakowych – unikaj mielonych kaw marketowych i nigdy nie miel większej porcji kawy na zapas.

Mielenie kawy to proces, w trakcie którego stosunkowo duże ziarna pozyskane z owoców kawowca, są przemieniane w drobne cząsteczki. To kluczowy etap, niezbędny do wydobycia z ziaren ukrytych w nich smaków i aromatów. Namaczanie w wodzie niezmielonych ziaren nie jest w stanie wydobyć ich walorów, nawet jeśli pozostałyby w filiżance przez wiele godzin – barierą jest twarda skorupa, otaczająca ziarna. Dlatego będziesz potrzebować funkcjonalnego młynka do kawy z dużym zakresem regulacji mielenia. Świetnie sprawdzą się także ekspresy do kawy z wbudowanym młynkiem wielostopniowym.

Grubość mielenia kawy a smak

Świeżo zmielone ziarna to nie jedyny czynnik, który wpływa na smak zaparzonego naparu – duże znaczenie ma także grubość mielenia kawy. Podczas przygotowywania napoju zachodzi proces ekstrakcji, który polega na wyciąganiu z cząsteczek zmielonych ziaren składników, które nadają smaku i aromatu – rozpuszczalnikiem w tym procesie jest woda. W zależności od stosowanej metody parzenia, odpowiedni stopień mielenia będzie inny. Jest to niezbędne do uzyskania dobrego efektu, ponieważ:

  • Jeśli ziarna są zbyt drobno zmielone, a czas parzenia jest krótki – smak kawy będzie zbyt ciężki i przytłaczający.
  • Jeśli ziarna są zbyt grubo zmielone dla krótkiego czasu parzenia – nie poczujesz bogactwa nut smakowych ukrytego w ziarnach.

Mielenie kawy

Sprawdź też: Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Mielenie kawy – jak dobrać grubość mielenia ziaren?

W jaki sposób ustawić grubość mielenia kawy, tak aby wydobyć z drobinek ziaren jak najwięcej smaku? Zwróć uwagę na długość parzenia wybranego specjału! W przypadku Espresso jest on bardzo krótki, więc stosowane ziarna powinny być drobno zmielone – dzięki temu przepływająca przez nie woda będzie w stanie wydobyć ich cenne walory. Jeśli natomiast wybrana metoda parzenia potrwa stosunkowo długo – cząstki ziaren powinny być większe. Można więc powiedzieć, że im dłużej parzona jest kawa, tym grubiej powinny być zmielone ziarna. Chociaż zaawansowane młynki do kawy oferują nawet kilkanaście stopni regulacji, to drobinki mielonej kawy można podzielić na cztery podstawowe typy:

  • Kawy bardzo drobno mielone – ich konsystencja jest podobna do pudru lub mąki. Faktura jest zlewająca i przylepia się do palców.
  • Kawy drobno mielone – to małe drobinki ziaren, które przypominają drobny piasek.
  • Kawy średnio mielone – są zbliżone swoją wielkością do ziarenek grubszego piasku. Ich struktura jest wyczuwalna, a wpływ grawitacji sprawia, że nie utrzymują się na palcach.
  • Kawy grubo mielone – najbliżej im wielkościowo do kryształków soli morskiej, a każde ziarenko jest dobrze wyczuwalne.

Grubość mielenia ziaren

Długość parzenia a grubość mielenia kawy

Być może Twoje Espresso zawsze wychodziło idealnie, ale próby przygotowywania innego specjału kończyły się niepowodzeniem? Podczas przygotowywania kawy zwracamy uwagę przede wszystkim na proporcje, odmierzając odpowiednią ilość wody oraz ziaren, ale to nie wystarczy. Ważna jest także odpowiednia grubość mielenia kawy, która ma ogromny wpływ na smak. Możliwe, że w przypadku niektórych specjałów nieświadomie stosowałeś do tej pory prawidłową grubość mielenia, ale inne nie smakowały dobrze właśnie z powodu kompletnego niedopasowania do sposobu parzenia. Dlatego warto wiedzieć, jaki stopień mielenia kawy będzie najbardziej optymalny do wybranej metody parzenia. Oto wskazówki:

  • Espresso – to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kaw, która ma wielu zwolenników. Jest to krótko parzony specjał, więc do jego zmielenia najlepiej stosować ziarna, które przypominają drobny pył. Dzięki temu uzyskasz intensywne Espresso z warstwą cremy. Zbyt duża grubość mielenia kawy skutkowałoby wodnistym, kwaśnym napojem.
  • Kawa z kawiarki – stosuj ziarna drobno zmielone, jednak nieco grubsze niż w przypadku Espresso. Ich struktura powinna być podobna do drobnego piasku. Unikaj jednak zbyt drobno zmielonych kaw, ponieważ mogą zatkać wnętrze kawiarki.
  • Kawa z tygielka – to jedna z najstarszych metod parzenia, zaczerpnięta z krajów arabskich. Ziarna w tygielku powinny być bardzo drobno zmielone w równomierny pył, podobny do mąki.
  • Kawa z Aeropressu – to poręczne, lekkie urządzenie, które możesz ze sobą zabrać w podróż, jeśli nie chcesz rezygnować z dobrej kawy. Rekomendowana jest średnia grubość mielenia kawy – drobinki powinny przypominać grubszy piasek. Możesz także wypróbować, jak smakuje kawa z drobniej zmielonych ziaren.
  • Parzenie metodami przelewowymi – do tej grupy zaliczają się zarówno kawy z ekspresów przelewowych, jak i z chemexa. Stosowane drobinki ziaren powinny być średnio lub grubo zmielone, podobne wielkością do kuleczek w żelu peelingującym lub zmielonej soli. Jeśli kawa będzie zmielona zbyt drobno, zaparzony napar będzie miał gorzki smak.
  • Kawa z French Pressu – czas parzenia jest stosunkowo długi, więc większość osób stosuje grubo mielone ziarna kawy. Zbyt drobne cząsteczki sprawiłyby, że smak kawy byłby kwaśny i gorzki.
  • Cold Brew – czas parzenia tego specjału na zimno jest długi, więc zalecana jest duża grubość mielenia kawy. Każde ziarenko powinno być osobno wyczuwalne, a swoją wielkością przypominać grubo zmieloną sól morską.

Grubość mielenia kawy prezentowana na łyżkach

Możesz oczywiście eksperymentować z grubością mielenia kawy, wpływając w ten sposób na smak naparu w filiżance. Jeśli czujesz, że zaparzony specjał jest zbyt intensywny w smaku – spróbuj następnym razem zmielić ziarna nieco grubiej. Jeśli natomiast czujesz, że zaparzona kawa nie jest wystarczająco aromatyczna – następnym razem zmiel ziarna drobniej.

Zobacz też: Ile kofeiny ma kawa?

Jaka grubość mielenia kawy w ekspresie?

Najbardziej funkcjonalne ekspresy automatyczne dostępne na rynku mogą Cię odciążyć od ręcznego regulowania stopnia mielenia. Szwajcarska marka Jura posiada w swojej ofercie modele, które są w stanie automatycznie ustawić grubość mielenia kawy, na podstawie wybranego specjału. Inteligentny młynek z technologią Product Recognising Grinder (P.R.G.) elektronicznie ustawia grubość mielenia, w zależności od tego, jaką kawę wybierzesz w menu urządzenia.

Przykładem modelu wyposażonego w tę technologię jest ekspres do kawy Jura Z10, który potrafi przygotowywać 32 różne specjały kawowe, w tym wyjątkowo orzeźwiające kawy na chłodno. Jeśli zdecydujesz się na Espresso, młynek przetworzy ziarna kawy w bardzo drobne cząsteczki, natomiast dla przedłużonych specjałów Cold Brew wykorzysta grubo mielone ziarna.

Zobacz też: Nowości od marki Jura – czym zaskakuje ekspres do kawy Jura Z10?

Jaką kawę ziarnistą wybrać?

Odpowiednio dobrana grubość mielenia ziaren wpływa na smak kawy, ale to nie wystarczy, by uzyskać smakowitą kawę. Najważniejszy jest wybór produktu wysokiej jakości – wybieraj mieszanki ziaren pochodzących z regionów, które słyną z uprawy krzewów kawowca. Upewnij się także, że zebrane ziarna zostały starannie wyselekcjonowane i obrabiane z najwyższą dbałością na każdym etapie produkcji. Jeśli zależy Ci na najwyższej jakości, zdecyduj się na kawy speciality – są one produkowane na niewielką skalę i zaskakują bogactwem nut smakowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka proponowanych produktów, które zdobyły uznanie wśród koneserów kawy.

JAVA Coffee Roasters kawa ziarnista Brazylia Fazenda Moinho

Kawa powstała z mieszanki brazylijskiej ziaren Arabiki, które zostały następnie wypalone według receptury opracowanej przez Mistrza Polskich Roasterów 2018. Dzięki temu uzyskano idealnie zbalansowaną kawę o łagodnym smaku, w której po zaparzeniu wyczujesz nuty czekolady, migdałów oraz pomarańczy. Te ziarna doskonale nadają się do ekspresów automatycznych, kolbowych i przelewowych. Świetny efekt uzyskasz również parząc kawę w kawiarce lub we french pressie.

COFFEED kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND

To kawa speciality, która cechuje się gładkim body, a jednocześnie dostarcza sporej dawki kofeiny. Ten efekt uzyskano, łącząc starannie wyselekcjonowane ziarna brazylijskiej Arabiki (70%) z ugandyjską Robustą (30%). W filiżance z zaparzoną kawą wyczujesz aromaty orzechów laskowych, czekolady oraz egzotycznych cytrusów.

Coffee Plant Kawa Ziarnista Flower touch

To propozycja dla osób, które poszukują zbalansowanej kawy, która dostarczy słodyczy i łagodnej kwasowości. Po zaparzeniu poczujesz intensywny zapach fiołków oraz bzów. W smaku wyczujesz delikatne nuty mango, ale nie zabrakło także tradycyjnych nut ciemnej czekolady. Ta mieszanka jest dedykowana do ciśnieniowych metod parzenia.