Kilka prostych trików, garść sprawdzonych porad grillowych, solidny sprzęt oraz dobrej jakości produkty. To wszystko, czego początkujący grillmaster potrzebuje, aby wraz z nadejściem sezonu grillowego przygotować dla swoich bliskich prawdziwą ucztę dla podniebienia. Sprawdź nasze porady.

Grill master na zakupach

Każdy, nawet najbardziej doświadczony grill master, bez solidnego, dobrej jakości sprzętu nie będzie w stanie wspiąć się na wyżyny swoich możliwości. Pamiętaj o tym, decydując się na zakup grilla. Zainwestuj w sprzęt znanej, sprawdzonej marki. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że twój grill posłuży Ci nie na jeden sezon, ale na długie lata. Porównaj wyselekcjonowane przez nas grille najlepszych marek. W zależności od preferencji sprawdź:

Kolejna kwestia to przypadne narzędzia i akcesoria. Ostry nóż, szczypce i szpikulec to podstawa. Jeśli chcesz jednak zostać grill masterem z prawdziwego zdarzenia, zaopatrz się w nieco bardziej wyszukane akcesoria do grillowania, takie jak stojak na żeberka, kamień do pizzy oraz szpadki do szaszłyków.

Stojak na podudzia do grillowania

Sekret soczystych mięs z grilla

Pamiętaj o marynacie. Dzięki niej mięso z grilla będzie delikatne, kruche i zyska niepowtarzalny smak. Minimalny czas trzymania mięsa w marynacie to według ekspertów 30 minut. Im jednak dłużej, tym lepiej, choć oczywiście czas marynowania zależy od rodzaju i wielkości mięsa. O marynacie warto pomyśleć dzień przed planowanym grillowaniem.

Grillowanie smaczne i zdrowe

Jeśli jesteś posiadaczem grilla węglowego, to zaopatrz się w aluminiowe brytfanki. Gdy ułożysz brytfankę wypełnioną wodą pod rusztem, pomiędzy brykietem, a nad nią ułożysz mięso, to tłuszcz nie będzie kapał na rozżarzone węgle. Taki sposób grillowania jest znacznie zdrowszy.

Poznaj metody i techniki grillowania

Poznaj metody i techniki grillowania - dowiedz się, czym różni się metoda bezpośrednia od pośredniej, jakie są zalety grillowania pod pokrywą oraz jak przy pomocy termometru sprawdzić, czy mięso jest już gotowe. Informacji możesz szukać na blogach grillowych ekspertów (takich jak nasz!) lub oficjalnych stronach producentów profesjonalnego sprzętu do grillowania.

Znajdziesz tam również oryginalne przepisy - nie tylko na mięsne potrawy z grilla, ale także grillowane warzywa, wyraziste marynaty, a nawet desery. Nie bój się eksperymentować!

Grillowanie potraw na grillu gazowym

Wybieraj dobrej jakości produkty

Nie oszczędzaj, gdy wybierasz produkty na grilla. W przypadku mięsa sprawdź datę ważności, przyglądnij się uważnie kupowanej wołowinie – jeśli jest dobrej jakości, to powinna być zwarta, miękka w dotyku, z widocznymi żyłkami tłuszczu, barwy jasnoczerwonej. Kupuj jak najbardziej świeże produkty i nigdy nie korzystaj ze wstępnie przygotowanych dań, np. już zamarynowanych mięs.

Stosuj różne sposoby aromatyzowania dań

Mówiliśmy już o marynacie, ale na tym nie kończą się sposoby aromatyzowania dań. Świetnym pomysłem jest wędzenie na grillu z wykorzystaniem desek drewnianych lub wiórków drzewnych. Szczegółowe informacje o tych technikach znajdziesz na naszym blogu we wpisach: Grillowanie na desce oraz Wędzenie na grillu gazowym.

Wędzenie na grillu gazowym

Nie spiesz się podczas grillowania

Znasz powiedzenie, że pośpiech jest złym doradcą? Sprawdza się ono także w kwestii grillowania. Nie stosuj niebezpiecznych podpałek w płynie, by szybciej rozpalić grilla węglowego. Nie otwieraj zbyt często pokrywy, ponieważ niecierpliwisz się, że potrawy jeszcze nie są gotowe.

Zanim położysz mięso na grilla, potrzymaj je chwilę w temperaturze domowej - nie chodzi o to, by czekać aż całkiem się zagrzeje, bo nie jest to bezpieczne, ale umieszczanie na ruszcie niemal zmrożonych kawałków też nie jest dobrym pomysłem. I wreszcie - "daj opocząć potrawom" (zwłaszcza mięsnym) po grillowaniu - nie nakładaj ich od razu na talerz, ale potrzymaj chwilę w cieple na górnym ruszcie. Ten prosty zabieg sprawi, że pyszne soki nie wypłyną podczas krojenia, bo zdążą równomiernie rozejść się wewnątrz mięsa.

Wybierz właściwe miejsce do grillowania

Zanim przystąpisz do grillowania, sprawdź, czy grill znajduje się w miejscu, do którego masz łatwy dostęp, najlepiej w bliskiej odległości od biesiadników. Im dalej będziesz nosić potrawy i im trudniejsza będzie to trasa, tym większe prawdopodobieństwo, że może dojść do jakichś niemiłych wypadków. Pamiętaj o tym, że grill powinien być umieszczony w miejscu odsłoniętym od wiatru i najlepiej także deszczu. 

Grill party - grill umieszczony blisko stołu

Zawsze posiadaj więcej paliwa niż potrzebujesz

Jeśli przerwiesz grillowanie, bo skończy Ci się gaz czy wypali cały dostępny brykiet i węgiel drzewny, to masz dosłownie chwilę, by uratować przygotowywane potrawy. Najlepiej bardzo szybko umieścić je w rozgrzanym piekarniku i poczekać aż się dopieką. Jest to jednak dosyć ryzykowne, dlatego zawsze posiadaj więcej brykietu niż potrzebujesz, a w przypadku grilla gazowego - zapasową butlę.

Po każdym grillowaniu zadbaj o swój sprzęt

Nawet najlepszy sprzęt nie będzie nam długo służył, jeśli nie zadbamy o niego odpowiednio. Czyszczenie grilla nie jest skomplikowane, ale musi być wykonywane po każdym grillowaniu, najlepiej, gdy ruszty są jeszcze ciepłe. W przypadku grilla węglowego poczekaj, aż żar się wypali, pozbądź się popiołu, usuń z rusztu przy pomocy spejcalnej szczotki przypalony tłuszcz i resztki jedzenia, a następnie wytrzyj go do sucha papierowym ręcznikiem. W przypadku grilla gazowego musisz właściwie tylko wyczyścić ruszt szczotką. Wszystkie potrzebne środki i narzędzia znajdziesz w kategorii: Akcesoria do czyszczenia grilla

Zachęcamy też do przeczytania naszych porad:

Życzymy udanego grillowania!