Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i dowiedz się, jak grillować. Nasz mini poradnik Grill Mastera zawiera porady i wskazówki, które przydają się przed, w trakcie i po zakończeniu grillowania.

Grillowanie to sztuka, która potrafi rozgrzać serca i podniebienia każdego smakosza. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z grillowaniem, czy jesteś doświadczonym mistrzem kuchni na ruszcie, nasz poradnik Grill Mastera zapewni Ci niezbędne wskazówki i triki, aby każde grillowanie zakończyło się sukcesem. Od przygotowania grilla po wybór odpowiednich produktów i technikę grillowania. Jesteśmy gotowi, aby podzielić się z Wami naszymi sekretami, które uczynią każdy grillowany posiłek absolutnie wyjątkowym. Czas rozpocząć kulinarne przygody na otwartym ogniu!

W tekście znajdziesz informacje:

  1. Czy grill zawsze należy wcześniej rozgrzać?
  2. Co zrobić, gdy pojawia się ogień na ruszcie?
  3. Kiedy jedzenie jest odpowiednio ugrillowane?
  4. Grill gazowy czy węglowy – jaki wybrać?
  5. Jak podgrzać mięso z grilla?
  6. Grillowanie pośrednie i bezpośrednie – czym się różnią?
  7. Jak często czyścić ruszt grilla?
  8. Czy podczas rozpalania grilla pokrywa powinna pozostać otwarta?
  9. Jak bezpiecznie rozpalić grill?
  10. Czy grill elektryczny może być używany w domu? 
  11. Jak podłączyć butlę do grilla gazowego?
  12. Skąd wiadomo, ile gazu jest w butli?
  13. Jak sprawdzić szczelność butli gazowej?
  14. Pokrowiec na grilla: tak czy nie?

Więcej pytań i odpowiedzi na temat grillowania znajdziesz w naszym dziale: Q&A. 

Jak grillować, poradnik grill mastera

1. Czy grill zawsze należy wcześniej rozgrzać?

To bardzo dobra praktyka. Wcześniejsze rozgrzanie grilla umożliwia pozbycie się resztek marynat i pozostałości po wcześniejszym grillowaniu. Zachowanie higieny rusztu i dbałość o jego stan, przekładają się bezpośrednio na smak potraw. Jeżeli chcesz grillować mięso lub użyć akcesoriów do grillowania, np. wymiennych wkładów, rozgrzewaj grill przez około 12-15 minut. Dzięki temu urządzenie osiągnie idealną temperaturę do pieczenia bardziej wymagających dań. Jeżeli natomiast chcesz upiec warzywa lub delikatne składniki, wystarczy, że uruchomisz grill około 10 minut wcześniej, przed właściwym grillowanie.

2. Co zrobić, gdy pojawia się ogień na ruszcie?

Nie panikuj. Flare ups to inaczej nagłe i niespodziewane pojawianie się wybuchów ognia na ruszcie. Zjawisko to powstaje, gdy na dnie piekarnika dojdzie do nagromadzenia zbyt dużej ilości tłuszczu i resztek z grillowania, powstałych w wyniku rzadkiego czyszczenia tego elementu. Jeżeli płomienie nie znikną po zmniejszeniu temperatury na grillu, całkowicie wyłącz palniki i poczekaj. Pamiętaj, aby nie zalewać płomieni wodą, gdyż wywoła to efekt odwrotny do zamierzonego. Aby uniknąć takich sytuacji, regularnie czyść swój grill oraz ruszt. Nie grilluj cały czas na najwyższych temperaturach i zamykaj pokrywę. Podczas grillowania zwróć również uwagę na ilość tłuszczu oraz marynaty – nie przesadzaj z ich ilością.

3. Kiedy jedzenie jest odpowiednio ugrillowane?

Jak rozpoznać, że grillowane dania są gotowe bez konieczności krojenia ich na kawałki? To jedna z zagadek, z którą zmagają się zwłaszcza początkujący miłośnicy grillowania. Wszystko przychodzi z czasem, jednak na początku warto zaopatrzyć się w termometr. Każdy rodzaj grillowanej potrawy ma wskazany zakres temperatur, po osiągnięciu których mamy pewność, że jedzenie jest gotowe do zjedzenia. Dla pewności pamiętaj, aby termometr lub sondę wbić w najgrubszym miejscu. Przykład: 

Jak sprawdzić czy mięso jest ugrillowane

Więcej wskazówek znajdziesz w naszym artykule: Jak sprawdzić, czy danie z grilla jest gotowe? Grillowanie a temperatura w środku mięsa

4. Grill gazowy czy węglowy – jaki wybrać?

Decyzja o wyborze grilla gazowego lub węglowego będzie zależna od wielu czynników. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, dlatego mamy nadzieję, że poniższa grafika pomoże Wam w podjęciu decyzji:

Grill gazowy czy węglowy? Wady i zalety - jaki wybrac?

5. Jak podgrzać mięso z grilla?

Wcześniej upieczone na grillu mięso lub posiłek, który został nam z dnia poprzedniego, najlepiej podgrzać w naczyniu żaroodpornym. Unikajmy natomiast wielokrotnego podgrzewania posiłków w mikrofalówce, gdyż będą one przesuszone i zmienią swój smak. Jeżeli zależy Ci na czasie, możesz powtórnie podpiec mięso na patelni – pamiętaj jednak o jego regularnym obracaniu.

6. Grillowanie pośrednie i bezpośrednie – czym się różnią?

Te techniki to must have każdego miłośnika grillowania. Dzięki nim możesz zyskać doskonały smak i perfekcyjny stopień wypieczenia swoich dań. Metoda bezpośrednia polega na bezpośrednim pieczeniu posiłków nad źródłem ciepła (palnikiem lub żarem). W ten sposób mięso lub warzywa szybko się przypiekają i zyskują charakterystyczną grillową „kratkę”. Metoda pośrednia jest nieco bardziej skomplikowana, gdyż musimy utworzyć tzw. strefy ciepła. W tym celu na grillu węglowym rozstawiamy brykiet lub węgiel po obu bokach rusztu, w specjalnych koszach lub przegrodach, natomiast na grillu gazowym pokrętła znajdujące się nad potrawą zostawiamy na niskiej pozycji, a te bardziej oddalone rozgrzewamy bardziej.

Grillowanie pośrednie i bezpośrednie

7. Jak często czyścić ruszt grilla?

Dla zachowania pełni smaku potraw oraz utrzymania grilla w dobrej kondycji zalecamy czyszczenie rusztu po każdym grillowaniu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że jedzenie przyrządzane na ruszcie ma odpowiednie warunki do przebywania w wysokich temperaturach oraz unikniesz przerdzewień lub uszkodzeń rusztu. Więcej o tym, jak wyczyścić ruszt grilla znajdziesz tutaj: Jak czyścić grill gazowy? Najważniejsze zasady konserwacji

Zobacz, jak wyczyścić ruszt grilla i obejrzyj film przygotowany przez naszego eksperta:

8. Czy podczas rozpalania grilla pokrywa powinna pozostać otwarta?

Otwieranie pokrywy podczas uruchamiania palników i rozpalania grilla jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas korzystania z grilla gazowego. Dzięki temu unikamy gromadzenia się gazu pod zamkniętą pokrywą, co mogłoby prowadzić do potencjalnie niebezpiecznych sytuacji. Pokrywę możemy zamknąć dopiero po uruchomieniu palników. Wtedy spokojnie poczekajmy aż grill osiągnie pożądaną temperaturę i przejdźmy do grillowania.

9. Jak bezpiecznie rozpalić grill?

Niezależnie od tego, jaki grill posiadamy, pamiętajmy o bezpieczeństwie i używaniu surowców od sprawdzonych dostawców, zwłaszcza butli gazowych, węgli drzewnych, brykietów, czy rozpałek. Rozpalając grill gazowy, sprawdź szczelność instalacji i butli gazowej. Uruchom pierwszy palnik, a następnie kolejne – tę czynność wykonuj przy otwartej pokrywie.

Grill węglowy będzie wymagał nieco więcej zaangażowania. Dla uzyskania najlepszych rezultatów, możesz użyć komina. Na dolnym ruszcie rozpal rozpałkę, a następnie połóż komin z brykietem. Po około 15 minutach brykiet będzie gotowy do rozłożenia i pieczenia potraw metodą pośrednią lub bezpośrednią.

Zasięgnij porady eksperta i zobacz, jak rozpalić grill węglowy:

10. Czy grill elektryczny może być używany w domu?

To zależy. Na ogół grille elektryczne mogą być używane w domu, jednak pod pewnymi warunkami. Małe urządzenia o mniejszej mocy lepiej sprawdzą się w domowych warunkach, większych modeli o dużych gabarytach i bardziej zaawansowanych możliwościach wygodniej używać na zewnątrz. Co więcej, koniecznie zachowaj bezpieczną odległość od przedmiotów łatwopalnych. Umieść urządzenie na stabilnej powierzchni i uważaj na kapiący tłuszcz.

Grill elektryczny na balkonie

11. Jak podłączyć butlę do grilla gazowego?

Podłączenie butli z gazem propan-butan – zaczniemy od instrukcji, jak podłączyć najbardziej standardową butlę, czyli butlę 11-kg z gazem propan-butan. Do większości grilli gazowych w naszym sklepie dostajesz w zestawie wąż i reduktor – za ich pomocą Twój grill gazowy zostanie podłączony do butli.

  1. Rozpocznij od dokładnego przeczytania instrukcji na butli gazowej i usuń folię zabezpieczającą.
  2. Następnie sprawdź, czy zawór butli jest zamknięty, kręcąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
  3. Usuń nasadkę ochronną.
  4. Sprawdź stan uszczelki w butli.
  5. Jeśli zauważysz, że uszczelka jest odkształcona lub uszkodzona, skontaktuj się z dostawcą butli i poproś o wymianę.
  6. Upewnij się, że wąż doprowadzający gaz nie jest skręcony lub zagięty. Jeśli stan uszczelki nie budzi wątpliwości, przykręć reduktor do zaworu.
  7. Następnie powoli odkręć zawór butli, w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara.
  8. Sprawdź przy pomocy specjalnego testera, czy połączenie jest szczelne.
  9. Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo, możesz uruchomić grill i rozpocząć rozgrzewanie rusztu.

Uwaga! Podczas podłączenia grilla nie używaj w pobliżu otwartego ognia i nie pal papierosów.

Podłączanie butli gazowej

Podłączanie butli Nano z gazem propan – podłączenie butli zasilanej czystym propanem różni się nieco od podłączenia butli z gazem propan-butan. Będzie potrzeba szybkozłączka z technologią klik-on. Możesz zakupić specjalny adapter, który jest wkręcany w reduktor dołączony do zestawu z zakupionym grillem.

  1. Wkręć adapter do standardowego reduktora.
  2. Usuń zabezpieczenie z butli gazowej.
  3. Upewnij się, że urządzenie jest wyłączone, a następnie sprawdź, czy pokrętło na reduktorze jest w pozycji „off”.
  4. Umieść reduktor na zaworze butli Nano i wciśnij. Jeśli został dobrze założony, to usłyszysz charakterystyczne kliknięcie.
  5. Teraz możesz zmienić pozycję pokrętła na reduktorze na pozycję „on”, aby rozpocząć grillowanie.

12. Skąd wiadomo, ile gazu jest w butli?

Są dwa sposoby umożliwiające rozwiązanie tej zagadki. Aby dowiedzieć się, ile gazu jest w butli, zważ ją i odejmij od wagi nominalnej wagę pustej butli. Nie jest to precyzyjny sposób, jednak pozwala orientacyjnie stwierdzić, czy w najbliższym czasie będzie trzeba wymienić butlę na nową. Innym sposobem jest użycie miernika poziomu gazu w butli gazowej. To narzędzie, które wskaże precyzyjny odczyt i da jasny obraz sytuacji.

Jak sprawdzić ile gazu jest w butli

13. Jak sprawdzić szczelność butli gazowej?

Sprawdzanie szczelności przy wymianie butli gazowej to bardzo ważne zdanie. Odkręć zawór podłączonej butli gazowej. Rozprowadź przygotowany roztwór (woda i mydło w proporcjach 1:1) lub dedykowaną piankę po wszystkich połączeniach gazowych i obserwuj, co się dzieje. Jeśli zaobserwujesz unoszące się pęcherzyki, to oznacza, że w tym miejscu wystąpiła nieszczelność. Koniecznie usuń usterkę i zrezygnuj z grillowania do czasu jej naprawy.

14. Pokrowiec na grilla: tak czy nie?

Czy zakup pokrowca na grilla jest koniecznością? Nie, natomiast czy warto kupić pokrowiec na grillazdecydowanie TAK! Pokrowce chronią grill przed wieloma czynnikami takimi jak: promieniowanie UV, deszcz, kurz, brud, liście itp. Pozwalają na wygodne przechowywanie grilla w garażu lub bezpośrednio na zewnątrz. Co więcej, pokrowiec, który jest zaprojektowany dla danego modelu w pełni zabezpiecza urządzenie, jest dokładnie dopasowany do jego powierzchni, oddychający (to ważny element, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu) i nie będzie sprawiał problemów w trakcie wietrznej pogody. Pokrowiec pozwala na zachowanie lepszej kondycji urządzenia na dłużej.

Pokrowiec na grilla

Sprawdź także nasze rankingi grilli gazowych: