Jeszcze do niedawna najczęściej spotykanymi wędzarniami w ogrodach były te o konstrukcji drewnianej. Jednak ten trend w ostatnich latach się zmienia – coraz więcej osób decyduje się na zakup nowoczesnych, elektrycznych wędzarni metalowych, które oferują znacznie wyższy komfort użytkowania. Jakie wady i zalety posiadają oba typy konstrukcji wędzarni? Czy materiał wykonania wpływa na jakość uzyskiwanych wędzonek? Co będzie lepsze – wędzarnia drewniana czy metalowa? Sprawdź odpowiedź!

Tradycyjne wędzarnie drewniane

Wędzarnie drewniane to sprzęty o prostej konstrukcji, które bardzo często są budowane samodzielnie. Dzięki temu ich wielkość i wygląd mogą być idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb oraz powierzchni ogrodu – właśnie stąd bierze się tak duża popularność tego rozwiązania. Oczywiście można również kupić gotową wędzarnię drewnianą od firmy, która specjalizuje się w ich produkcji.

Tradycyjne wędzarnie wykonane z drewna miały formę skrzyni ustawianych bezpośrednio na ziemi. Posiadały zewnętrzne palenisko wykopane w ziemi, które było łączone z komorą wędzarniczą za pomocą specjalnego kanału dymnego. Aktualnie w najbardziej funkcjonalnych modelach, podobnie jak w wędzarniach metalowych, dostępny jest elektroniczny panel sterowania, a także grzałka z termoregulatorem i generator dymu.

Do budowy wędzarni drewnianej zazwyczaj stosuje się sezonowane drewno olchowe lub świerkowe, a najbardziej podstawowe modele z klasycznym paleniskiem wiążą się z wydatkiem zaledwie kilkuset złotych. Jeśli jednak zdecydujesz się na sprzęt wyposażony w cyfrowy sterownik, to cena zakupu będzie porównywalna do metalowych wędzarni elektrycznych.

Wędzenie w wędzarni drewnianej

Zalety wędzarni drewnianej

Dlaczego wiele osób decyduje się właśnie na wędzarnię drewnianą? Do jej najważniejszych zalet zaliczymy przede wszystkim:

  • Cenę – budowa lub kupno wędzarni drewnianej to niewielki koszt, jeśli tylko zdecydujemy się na urządzenie „podstawowe” z klasycznym paleniskiem. Jednak gdy porównamy ceny nowoczesnych wędzarni drewnianych z panelem elektrycznym, to może się okazać, że są one zbliżone do kosztów zakupu metalowych wędzarni elektrycznych od najbardziej znanych producentów, takich jak Borniak.
  • Wagę – wędzarnie drewniane zazwyczaj są stosunkowo lekkie, w dodatku można do nich zamontować kółka i w ten sposób uzyskać wędzarnię mobilną. To rozwiązanie pozwoli ochronić sprzęt przed wpływem warunków atmosferycznych.
  • Dużą możliwość dostosowania wędzarni do własnych potrzeb – budując lub zlecając wykonanie wędzarni drewnianej, mamy bardzo mało ograniczeń. Możemy co do centymetra ustalić jej wymiary, ilość i układ półek oraz haków. Istnieją też niemal nieograniczone możliwości dopasowania wędzarni do wystroju ogrodu. Wystarczy stworzyć projekt.
  • Walory estetyczne – tradycyjna wędzarnia drewniana o dopracowanym designie będzie ciekawą atrakcją w Twoim ogrodzie.

Na tym jednak zalety wędzarni drewnianej się kończą i musimy napisać o jej podstawowych wadach.

Zalety wędzarni drewnianej

Wędzarnia drewniana – wady

Za użytkowaniem wędzarni wykonanej z drewna przemawiają względy ekonomiczne, a ogromnym atutem jest pełna swoboda modyfikowania jej wnętrza. Jednak drewno nie jest tak trwałe jak metal, a niekorzystne warunki atmosferyczne mogą po jakimś czasie doprowadzić do zniszczenia konstrukcji. Oto największe wady tego rozwiązania:

  • Drewno jest podatne na zniszczenia – musisz je co jakiś czas zabezpieczać przed wilgocią i szkodnikami za pomocą impregnatów. Ponadto, trzeba pamiętać również o regularnym sprawdzaniu konstrukcji, czy w drewnie nie pojawiły się jakieś ubytki. Niestety drewno jest bardzo chłonne i wrażliwe na zmienne warunki. Problem ten możesz ograniczyć, decydując się na wędzarnię mobilną, którą będziesz przechowywać pod zadaszeniem, czy w zamykanym pomieszczeniu.
  • Czasochłonna i kosztowna konserwacja – każda wędzarnia wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale w przypadku konstrukcji drewnianych jest to dosyć skomplikowany proces. Jeśli chcesz wydłużyć trwałość i estetyczny wygląd urządzenia, musisz regularnie zabezpieczać drewniane elementy specjalnym preparatem impregnującym. Drewno najlepiej pomalować naturalnym olejem roślinnym przynajmniej raz do roku, na wiosnę.
  • Utrzymanie wędzarni w czystości – nie mamy co marzyć o sterylnej czystości, a pielęgnacja tego urządzenia jest trudna. Co więcej, pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych i wilgoci, na drewnianej konstrukcji może się pojawić pleśń i grzyby. Wędzarnię ogrodową budujemy najczęściej po to, by przygotowywać wędzonki zdrowsze, bardziej wartościowe niż te, które oferują nam markety, więc czystość powinna być priorytetem. Dlatego w pojedynku: "wędzarnia drewniana czy metalowa" ta pierwsza otrzymuje na tyle duży minus, że dla wielu osób może być dyskwalifikującym.
  • Gorsze efekty przy zmiennej pogodzie – konstrukcja drewniana nie jest tak szczelna, jak metalowa, przez co radzi sobie gorzej z blokowaniem zimnego powietrza. To może prowadzić do spadku temperatury i wydłużenia czasu wędzenia. Może wystąpić również problem niedowędzonego mięsa. 

Wady wędzarni drewnainej

Wędzarnia metalowa lepsza od drewnianej?

Metalowe wędzarnie ogrodowe zazwyczaj są wykonywane ze stali nierdzewnej lub grubej blachy alu-cynk. Najpopularniejszym rozwiązaniem są zautomatyzowane modele elektryczne z cyfrowym sterownikiem, za pomocą którego kontrolujemy temperaturę nagrzania i czas wędzenia. Takie urządzenia posiadają pojemne zasobniki na wiórki drewna, które są przekazywane automatycznie do generatora dymu z grzałką. Dostępne są także metalowe wędzarnie tradycyjne z paleniskiem na drewno, z których korzystają przede wszystkim doświadczone osoby, ceniące sobie rytuał związany z samodzielnym wędzeniem krok po kroku.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, że każda wędzarnia metalowa będzie lepsza niż wędzarnia drewniana. Wiele zależy bowiem od jakości wykonania i użytych materiałów. Jednak nie podlega dyskusji, że metalową konstrukcję znacznie łatwiej utrzymać w czystości i jest ona trwalsza. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór metalowych wędzarni elektrycznych o różnej pojemności oraz funkcjonalnościach. Warto zwrócić na urządzenia do polskiego producenta Borniak, który specjalizuje się w produkcji trwałych wędzarni przeznaczonych do użytku domowego.

Metalowe wędzarnie elektryczne

Zobacz też: Jak działa wędzarnia elektryczna?

Zalety metalowej wędzarni elektrycznej

Chociaż cena zaawansowanej wędzarni elektrycznej będzie wyższa, niż tradycyjnej wędzarni drewnianej, to za tym wyborem przemawia wiele korzyści. Oto najważniejsze z nich:

  • Trwałe wykonanie – konstrukcje metalowym nie są tak podatne na zmienne warunki atmosferyczne, jak drewno. Nie musisz się obawiać wilgoci, promieni słońca, czy śniegu – sprzęt wysokiej jakości to gwarancja żywotności na wiele lat.
  • Stabilne warunki wędzenia – producenci funkcjonalnych modeli przykładają dużą wagę do tego, aby konstrukcja była szczelna i dobrze izolowana. Dzięki temu utrzymanie stabilnej temperatury wędzenia jest znacznie łatwiejsze, niezależnie od warunków atmosferycznych.
  • Łatwość konserwacji i czyszczenia – unikniesz czasochłonnej procedury impregnowania materiału za pomocą kosztownych środków zabezpieczających. Co więcej, w przypadku wędzarni metalowej większości zabrudzeń na powierzchni pozbędziesz się, czyszcząc powierzchnię  ciepłą wodą wymieszaną z płynem do naczyń.
  • Wygodna obsługa – proces wędzenia w sprzęcie zasilanym za pomocą prądu ogranicza się do nastawienia odpowiedniej temperatury i napełnienia zasobnika zrębkami wędzarniczymi. Cała reszta dzieje się sama – nie musisz poświęcać zbyt wiele uwagi na kontrolę tego procesu.

Zalety wędzarni metalowej

Wady metalowej wędzarni elektrycznej

Minusem wędzarni elektrycznej wykonanej z metalu może być cena – jest znacznie wyższa niż prostych wędzarni drewnianych bez dodatkowych udogodnień. Jednak sprzęty od uznanych producentów wyróżniają się wysoką trwałością, dzięki której będą sprawnie działać przez wiele lat.

Pomimo różnorodnej oferty na rynku wędzarni dla niektórych osób wadą może być również brak swobody w dostosowywaniu wnętrza komory wędzarniczej do swoich potrzeb. Układ półek i haków jest ustalany przez producenta, a samodzielna budowa domowej wędzarni metalowej wymagałaby specjalistycznych umiejętności, dlatego mało kto podejmuje się takiego wyzwania.

Wady wędzarni metalowej

Wędzarnia drewniana czy metalowa – jaki sprzęt wybrać?

Dla osób, które poszukują trwałego sprzętu na lata, prostego w obsłudze i niewymagającego skomplikowanej konserwacji, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wędzarnia elektryczna wykonana z metalu. Jeśli natomiast poszukujesz sprzętu w niskiej cenie, który zapewni sielski klimat w Twoim ogrodzie, to możesz wybrać wędzarnię drewnianą – o ile nie przeszkadza Ci konieczność regularnego impregnowania i mniejsza odporność na czynniki zewnętrzne.

Wędzarnia drewniana czy metalowa tabela z porównaniem

Zobacz też: Jak wyczyścić wędzarnię elektryczną?

Jaka wędzarnia metalowa elektryczna?

W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór wędzarni metalowych – elektrycznych, gazowych oraz węglowych. Wśród dostępnych sprzętów dominują wędzarnie elektryczne marki Borniak, które różnią się między sobą oferowaną pojemnością, panelem sterowania oraz możliwościami stopnia nagrzania. Koszt funkcjonalnego, w pełnie automatycznego urządzenia będzie oscylował w granicach od 3500 do 7000 zł.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zasadach działania wędzarni Borniak, obejrzyj poniższy film:

Przygotowaliśmy dla Ciebie również kilka propozycji modeli, na które warto zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniej wędzarni elektrycznej.

Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak UWDS-150 INOX Simple

Cyfrowa wędzarnia UWDS-150 Simple o pojemności 150 litrów zmieści nawet  20 kg mięsa. W komorze wędzarniczej znajdziesz aż 7 poziomów, dzięki czemu możesz wędzić w tym samym czasie różne produkty. Moc tego urządzenia wynosi 1115 W, a cyfrowy sterownik pozwala na precyzyjne nastawienie temperatury do 120 stopni Celsjusza. Zewnętrzna obudowa tego modelu została wykonana z wytrzymałej blachy alu-cynk, natomiast we wnętrzu zastosowano blachę nierdzewną.

Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4

To model wyposażony w jeszcze bardziej nowoczesny sterownik Borniak Timer, na którym znajdziesz 3 przyciski z symbolami i pokrętło sterujące. W prosty sposób ustawisz nie tylko temperaturę, ale także czasy grzania i osuszania. Model UWDT-70 v1.4 ma pojemność 70 l i 6 poziomów na wędzone produkty – we wnętrzu komory można wędzić w tym samym czasie nawet 10 kg wsadu. Wędzarnia jest w stanie osiągnąć 120 stopni Celsjusza.

Smoker Borniak BBQ Inox Timer BBDST-70 v1.4

To urządzenie o mocy 1115 W, które potrafi się nagrzać do jeszcze wyższych temperatur – może osiągnąć nawet 150 stopni Celsjusza. Jedno napełnienie zasobnika dymu zagwarantuje 8 godzin wędzenia, a we wnętrzu komory zmieści się 10 kg mięsa, które rozmieścisz na 6 poziomach.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz porady, to napisz do nas lub zadzwoń. Dane znajdziesz w zakładce Kontakt. Chętnie doradzimy w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Zobacz też: Jaka wędzarnia jest najlepsza? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupów