Amerykanie uwielbiają grillowanie, a jedno z najpopularniejszych dań z USA, które pojawia się niemal na każdej imprezie z grillem to burgery. To niezwykle sycąca i prosta w przygotowaniu potrawa, która zdobywa coraz większe uznanie także w Polsce. Ponadto, możesz ją łączyć za każdym razem z innymi składnikami, dzięki czemu unikniesz monotonii! Jak uzyskać świetny efekt? Najważniejsza jest jakość stosowanych składników, a w szczególności mięsa. Dowiedz się, jakie mięso na burgery będzie najlepszym wyborem i zainspiruj się naszymi przepisami!

Skąd pochodzą burgery?

Jaka potrawa kuchni amerykańskiej jest najpopularniejsza? Większość osób bez wahania odpowie, że burgery. To proste danie jest dostępne niemal w każdym barze na terenie Stanów Zjednoczonych i pojawia się praktycznie na każdym przyjęciu barbecue. Coraz częściej trafia także na ruszty miłośników grillowania w Polsce, plasując się na podium najczęściej przygotowywanych na grillu dań, obok kiełbasek i karkówki.

Nie każdy jednak wie, że ta najpopularniejsza kanapka świata wcale nie pochodzi z USA. Swoje korzenie ma w Europie, a dokładnie w niemieckim Hamburgu. Przekazy historyczne wskazują na to, że mieszkańcy tego miasta już w XV wieku przygotowywali kotlety z siekanej wołowiny, nazywane kotletami hamburskimi. Jednak w Stanach Zjednoczonych ta potrawa pojawiła się dopiero kilka stuleci później – pod koniec XIX wieku, wraz z napływem niemieckich imigrantów, którzy poszukiwali lepszych warunków do życia. Kotlety wołowe były szybkie w przygotowaniu, a przy tym smaczne i sycące, a więc szybko zdobyły popularność również w Ameryce.

Burgery z Ameryki

Forma przypominająca burgery znane współcześnie, pojawiła się w 1904 roku, gdy Fletcher Davis, który prowadził bar w Teksasie, zaczął serwować mielony kotlet wołowy w grzance, wraz z dodatkiem sałaty, musztardy i majonezu. Inne źródła podają natomiast, że jednym z najstarszych lokali serwujących burgery jest Louis Lunch, gdzie wołowina jest opiekana na żeliwnych grillach gazowych, a następnie podawana w chlebie tostowym, z dodatkiem pomidora i cebuli. Natomiast w 1924 roku pojawiła się preferowana przez większość osób wersja burgera z plasterkiem roztopionego sera – wymyślił ją amerykański kucharz, Lionel Sternberger.

W Polsce przez wiele lat burgery kojarzono jedynie jako tani fast food z mięsa o wątpliwej jakości, jednak te czasy już minęły! Aktualnie wiele uznanych lokali posiada w swojej ofercie różne warianty kotletów wołowych w opiekanej bułce, przygotowywanych wyłącznie na bazie składników wysokiej jakości. Dobry burger smakuje wyśmienicie, ale często wiąże się to z wysoką ceną. Możesz jednak przygotować tę potrawę w swoim własnym domu – na ruszcie funkcjonalnego grilla gazowego zmieścisz sporo porcji!

Zobacz też: Tydzień amerykański z marką Enders – jak grillują Amerykanie?

Jakie mięso na burgery wybrać?

Według tradycyjnej receptury najlepsze mięso na burgery to wołowina. Kotlet uformowany z mięsa wysokiej jakości będzie soczysty, miękki i wyśmienity w smaku. Mięso wołowe świetnie nadaje się do obróbki termicznej w wysokiej temperaturze. Opiekanie mu nie zaszkodzi – zachowa odpowiedni stopień wilgotności w środku. Oczywiście pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednią część wołowiny. Jeśli chcesz uzyskać świetny efekt, wybieraj kawałki z wysokiej jakości tuszy wołowej. Jako mięso na burgery najlepiej sprawdzą się następujące części wołowiny:

  • Łopatka
  • Rostfbef
  • Antrykot
  • Udziec wołowy

Często stosowaną praktyką jest także łączenie różnych części mięsa wołowego, czyli tak zwany „blend”. Amerykańscy kucharze, którzy serwują burgery uważają, że najlepsze mięso na burgery to połączenie sezonowego antrykotu bez kości (Rib Eye), włókien mięśniowych z części brzusznej (Skirt Steak) oraz tłustego mostku (Brisket). Części te powinny być wymieszane w proporcjach 4:3:2.

Mięso na burgery

Chociaż w tradycyjnych przepisach na burgery zawsze stosuje się wołowinę, restauracje coraz częściej stosują wariacje z innymi gatunkami mięs. Dzięki temu nawet osoby, które nie przepadają za wołowiną lub są na diecie bezmięsnej, znajdą coś dla siebie w karcie menu. Można spotkać burgery z kurczakiem, rybami lub kotlecikami warzywnymi. W niektórych przepisach stosuje się także jagnięcinę lub indyka.

Mięso na burgery – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli chcesz, aby mięso na burgery było dobre jakościowo – kupuj części wołowiny w kawałku tylko w sprawdzonym sklepie. Możesz poprosić sprzedawcę o zmielenie wybranego mięsa na miejscu lub zrobić to samodzielnie w domu, korzystając z maszynki do mielenia. Jeśli obejrzysz mięso w całości przed zakupem, zyskasz pewność, że wygląda zdrowo i nie posiada w sobie żadnych domieszek z mniej jakościowych fragmentów niewiadomego pochodzenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oto kilka wskazówek:

  • Mięso na burgery powinno zawierać około 20-30% tłuszczu – to nośnik smaku, niezbędny do uzyskania świetnego efektu grillowania.
  • Wybieraj dobrze ukrwione części mięsa, które są poprzerastane drobnymi żyłkami tłuszczu.
  • Jeśli w wybranym sklepie jest możliwość zmielenia mięsa na miejscu, poproś sprzedawcę o zmielenie na średnich oczkach. Zbyt drobno zmielone szybko wysycha i traci walory smakowe, natomiast zbyt grubo – jest trudne do uformowania.
  • Kupuj mięso na burgery jedynie w uznanym sklepie, który cieszy się dobrą opinią – tylko wtedy masz pewność, że mięso jest świeże, a jego jakość jest wysoka.

Burger z mięsa wołowego z serem i boczkiem

Niemal w każdym supermarkecie możesz znaleźć gotowe kotlety na burgera, ale kupowanie ich nie jest dobrym pomysłem. Co prawda, wygoda i szybkość przygotowania może być kusząca, ale zawartość procentowa mięsa w takich produktach jest zazwyczaj niska. Ponadto, składy są pełne szkodliwych substancji, a produkt wcale nie broni się smakiem.

Gotowe burgery kupuj jedynie w sprawdzonych sklepach i zwróć uwagę na pochodzenie wołowiny – wybieraj tylko szlachetne odmiany, by mieć pewność co do jakości produktu. Zwróć także uwagę na certyfikaty, które dają gwarancję, że mięso jest zdrowe i bogate w wartości odżywcze.

Jak przygotować mięso na burgery?

Jeśli kupiłeś większy kawałek wołowiny i zamierzasz zrobić burgery od podstaw, musisz odpowiednio przygotować mięso przed wstawieniem na ruszt. Najważniejszym etapem będzie odpowiednie uformowanie mięsa – na szczęście wśród akcesoriów do grillowania dostępne są specjalne prasy do burgerów, które znacząco ułatwią ten proces. Aby przygotować mięso na burgery, postępuj według poniższych kroków:

  1. Przygotuj maszynkę do mielenia mięsa i zmiel wybrany kawałek wołowiny na średnich oczkach maszynki lub zastosuj technikę podwójnego mielenia (najpierw na sitku z oczkami o średnicy 4,5 mm, a później na mniejszym). Jeśli nie posiadasz w domu maszynki do mielenia, możesz poszukać sklepu mięsnego, który oferuje zmielenie mięsa na miejscu, jednak wcześniej sprawdź jakość wybranego produktu.
  2. Odpowiednio uformuj burgery – wymieszaj dokładnie mięso i wyrabiaj ręką około 1 minuty, by uzyskać kruchy, miękki kotlet. Nie przekraczaj tego czasu, ponieważ zbyt długie wyrabianie mięsa sprawia, że staje się ono sztywne i twarde. Burger będzie gotowy, gdy nie będzie się rozpadać i utrzyma swój kształt. Dopasuj średnicę do wielkości bułki – powinien być od niej o 1/3 większy, ponieważ podczas grillowania nieco się skurczy. Możesz skorzystać z prasy do burgerów, jeśli chcesz uzyskać kotlet o idealnym kształcie.
  3. Dopraw uformowane mięso solą i pieprzem.
  4. Uformowane mięso na burgery przypudruj mąką przed ustawieniem na ruszcie. Dzięki temu zyska chrupiącą skórkę i nie straci podczas grillowania tłuszczu, który jest nośnikiem smaku.

Mięso na burgery mielone

Jaką prasę do burgerów wybrać?

Jeśli chcesz za każdym razem uzyskać kotlety wołowe o idealnym kształcie, możesz skorzystać z prasy do burgerów, która znacząco ułatwia formowanie mięsa. Jaki model wybrać? Oto nasze propozycje:

  • Prasa do burgerów Enders – ma średnicę 11,5 cm i jest wykonana z plastiku, który łatwo wyczyścić. Ponadto, karbowana powierzchnia wewnątrz prasy zapewni charakterystyczny wzór na formowanych kotletach, a gumowy uchwyt zapobiegnie wyślizgiwaniu się pokrywy z dłoni.

  • Prasa do burgerów Napoleon – dzięki dwukomorowej konstrukcji tego akcesorium, przygotujesz dwie sztuki burgerów jednocześnie! Powierzchnia jest nieprzywierająca, a części z tworzywa sztucznego możesz myć w zmywarce. Wymiary prasy: około 10 i 6,5 cm.

  • Zestaw premium do burgerów Enders – prasa wykonana z tworzywa sztucznego, posiadająca przezroczyste nakrycie, dzięki któremu dokładnie widzisz kształt sprasowanego mięsa. Ponadto, w zestawie znajdziesz mniejszą prasę do przygotowania kotletów z nadzieniem oraz 4 szaszłyki do serowania burgerów. W tym naczyniu uformujesz kotlety o masie od 110 do 220 g.

  • Praska do burgerów Broil King – przygotujesz w niej burgery w 3 różnych wielkościach: o wadze 110g, 140g lub 170g. Ponadto, dzięki precyzyjnemu wgłębieniu w konstrukcji mięso jest idealnie dociśnięte i nie będzie się wybrzuszać w trakcie grillowania. Dodatkowym udogodnieniem jest przezroczysta obudowa, dzięki której dokładnie widzisz jak wygląda burger.

Przepisy na burgery

Dlaczego warto wrzucić na ruszt burgery? To proste danie, które nigdy się nie znudzi – możesz łączyć je z różnymi dodatkami, tworząc za każdym razem zupełnie nową kompozycję smaków! Jeśli szukasz oryginalnych połączeń, sprawdź nasze przepisy!

Trzy burgery i grill gazowy Weber w tle

Burger z grilla po góralsku

Soczysta wołowina połączona z podwędzanym oscypkiem i suszonymi pomidorami, to propozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kuchni góralskiej! Nasi Grill Masterzy przygotowali to danie na funkcjonalnym grillu gazowym Weber, wykorzystując także stalowy pojemnik na drewienka do wędzenia oraz wiórki jabłkowe, które nadały oscypkom wyjątkowy aromat.

Składniki na burgery po góralsku

  • 800 g wołowiny
  • 200 g łoju
  • 3 bułki
  • 4 oscypki
  • 50 g rukoli
  • 100 g pomidorów suszonych
  • 1 cebula
  • 1 garść pietruszki zielonej
  • 50 g parmezanu
  •  Majonez (4 łyżki majonezu do posmarowania bułek)
  •  Ketchup
  •  Oliwa z oliwek (opcjonalnie, gdyby mięso wyszło zbyt suche)

Dodatkowo

  • 1/2 opakowania wiórków jabłkowych

Burger po góralski

Przepis na burgery po góralsku

  1. Przygotuj pół opakowania wiórków i namaczaj je przez 1 h w wodzie, a następnie umieść w stalowym pojemniku, na grillu rozgrzanym do 200 stopni Celsjusza.
  2. Ułóż oscypki na rozgrzanej górnej półce grilla i pozostaw je tam na 5 minut.
  3. Przygotuj miskę i wymieszaj zmielone mięso na burgery z łojem, w proporcjach 80:20.
  4. Do miski dodaj posiekane suszone pomidory, cebulę pokrojoną w drobną kostkę, posiekaną pietruszkę oraz kawałek utartego parmezanu. Możesz także dodać 1 łyżkę oliwy, jeśli mięso wydaje Ci się zbyt suche.
  5. Uformuj burgery i dopraw je solą oraz pieprzem.
  6. Grilluj uformowane kotlety wołowe metodą bezpośrednią – przez 4 minuty z każdej strony pod zamknięta pokrywą. Grill powinien być rozgrzany do 300 stopni Celsjusza.
  7. Przekrój na połowy bułki na burgery i posmaruj je majonezem, a następnie ułóż na 1 minutę na rozgrzanym ruszcie, by lekko się podpiekły.
  8. Pokrój podwędzone oscypki na małe kawałki i ułóż na burgerach, a następnie grilluj przez 1 minutę.
  9. Bułki zdjęte z rusztu posmaruj ketchupem i majonezem, a następnie ułóż na nich mięso z oscypkiem. Na zakończenie posyp rukolą oraz solą. Burgery po góralsku są gotowe – smacznego!

Izraelski burger

Połączenie klasycznych amerykańskich burgerów wołowych z akcentami kuchni izraelskiej? Tak! Wypróbuj, jak smakuje burger z ziołowym sosem Zhug wraz z grillowanym bakłażanem.

Składniki na izraelskiego burgera

  • 500 g mielonej wołowiny
  •  sól
  •  pieprz

 Składniki na sos majonezowy

  • 1 bakłażan
  • 200 g majonezu
  • 1 natka pietruszki
  • 1 limonka
  • 50 g sosu sojowego

 Składniki na Zhug

  • 1 łyżka ziaren kardamonu
  • 1 łyżka nasion kolendry
  • 1 łyżka kuminu
  • 1 zielone chilli
  • 2 ząbki czosnku
  • 1 pęczek kolendry
  • 1 pęczek natki
  • 2 łyżki oliwy
  •  sól
  •  pieprz
  • 1/2 cytryny (wyciśnięty sok)
  • 4 plastry sera mimolette

Burger izrarelski z sosem Zhug

Przepis na izraelski burger

  1. Rozgrzej grill do temperatury 280 stopni Celsjusza, a następnie wstaw na ruszt bakłażana nakłutego w kilku miejscach i opiekaj go 5 minut, obracając z każdej strony.
  2. Przygotuj blender i umieść w jego pojemniku składniki na sos Zhug – zioła, czosnek oraz chili. Zblenduj tak, by w sosie były widoczne kawałki ziół.
  3. Do zblendowanego sosu dodaj wszystkie potrzebne przyprawy, limonkę oraz oliwę, a następnie dobrze wymieszaj.
  4. Obierz bakłażana ze skórki i wymieszaj w misce razem z majonezem, posiekaną natką, limonką oraz sosem sojowym.
  5. Uformuj burgery i grilluj je przez 3 minuty z każdej strony na grillu rozgrzanym do 280-300 stopni Celsjusza.
  6. Pod koniec grillowania umieść na ruszcie bułki i grilluj przez 1 minutę, a na burgerach ułóż plastry sera mimolette i poczekaj, aż się roztopią. Łączny czas grillowania powinien wynosić 8-12 minut.
  7. Spód podpieczonej bułki posmaruj przygotowanym sosem majonezowym, a następnie połóż burgera z plastrem roztopionego sera, sos Zhug, a na koniec górną część bułki.

Smacznego!