Grillowane potrawy, szczególnie w sezonie letnim cieszą się ogromną popularnością. Doskonały smak jedzenia, połączony z czasem spędzonym na świeżym powietrzu wraz z najbliższymi osobami to chwile, które zostają z Nami na długo. Dlaczego więc nie pozwolić sobie na odrobinę przyjemności z doskonale przygotowaną karkówką, która dodatkowo umili te wspomnienia? Żeby to zrobić, musisz poznać tajemnicę idealnie przygotowanego mięsa i doskonale dopasowanej do Twojego podniebienia marynaty. Przygotowanie jej jest bardzo proste i z pewnością każdy, nawet niedoświadczony kucharz w pełni poradzi sobie z tym zadaniem.

Jaka marynata do karkówki?

W większości książek kucharskich znajdziemy hasło o treści „przepis na marynatę”. Spośród tej kategorii, możemy wyróżnić jej poszczególne rodzaje tj.: marynaty do karkówki, marynaty do mięsa, marynaty do wieprzowiny, wołowiny, a nawet kurczaka. Ich kluczowym zadaniem jest nadanie nowego, wyrazistego smaku mięsa i stworzenie idealnego połączenia składników. Przyjrzyjmy się bliżej jednej spośród tych kategorii i spróbujmy odkryć sekret najlepszej marynaty do karkówki. Nie ma jednego idealnego przepisu na marynatę do karkówki. Doskonale zamarynowana karkówka to taka, która jest spełnieniem oczekiwań i dopasowaniem do pełni Twoich potrzeb.

Marynując mięso, wybieraj ulubione składniki. Jeżeli jesteś zwolennikiem słodkiego smaku, doskonałymi składnikami będą miód lub słodka musztarda. Naturalny miód pszczeli jest fenomenalnym dodatkiem do mięs, potęgującym walory smakowe i wartości odżywcze serwowanych dań. Musztarda natomiast, wzbogaca marynatę o fantastyczny kolor i dodaje jej wyrazistości.

Marynata do karkówki: musztarda i miód

Jeżeli powyższa propozycja jeszcze Cię nie przekonała możliwe, że Twoje podniebienie uwielbia ostre, palące zmysł smaku połączenie mięsa i marynaty. W takim wypadku świetnym pomysłem będzie użycie ostrej musztardy, pikantnego ketchupu lub papryki chilli. Dzięki temu marynata uzyska pożądany smak, a Ty zjesz karkówkę, która zaspokoi Twoje upodobania.

Różne marynaty do karkówki

Po co marynujemy karkówkę?

Większość z nas wie, że karkówkę przygotowywaną z myślą o grillowaniu trzeba zamarynować. Ale czy zdajemy sobie sprawę z tego, po co właściwie to robimy? Odpowiedź jest w zasadzie bardzo prosta! Po pierwsze, marynata do karkówki powoduje, że mięso kruszeje, a jego włókna poddają się, przez co uzyskujemy pożądaną miękkość. Używając marynaty zyskujemy pewność, że wieprzowina będzie soczysta, a nie stanie się przysłowiową „podeszwą”. Po drugie, osiągamy fantastyczny aromat, który w trakcie grillowania dodatkowo wnika w strukturę karkówki.

Ulubiony miks przypraw, świeżych ziół i ostrzejszych, bądź słodszych smaków, połączony ze scalającym konsystencję składników olejem to mieszanka, która doskonale pasuje do bohaterki grillowego szaleństwa. Marynując karkówkę, zwróć jednak uwagę na długość przebywania mięsa w zalewie. Jest to istotne ze względu na konieczność przeniknięcia i wymieszania się składników. Dla uzyskania idealnego połączenia wszystkich aromatów, postaraj się marynować mięso ok. 12–24 h. Najlepszym sposobem na uniknięcie zbędnego czekania, jest przygotowanie mięsa dzień wcześniej i pozostawienie go w lodówce na całą noc.

Marynowana karkówka na grilla

Sprawdź także: Jak sprawdzić, czy mięso jest upieczone? Grillowanie a temperatura w środku potraw

Jak zamarynować karkówkę, żeby była miękka?

Miękkość karkówki i jej soczystość odczuwana w trakcie jedzenia to sukces gospodarza serwującego dania z grilla. Aby osiągnąć ten rezultat i już zawsze cieszyć się doskonałym smakiem karkówki, warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi poradami. Sekretem kruchości mięsa jest jego odpowiednie przygotowanie. Przede wszystkim, aby osiągnąć jak nalepsze rezultaty musisz zwrócić uwagę na jakość kupowanego mięsa. Unikaj przerośniętych tłuszczem, żylastych kawałków oraz sprawdź pochodzenie produktu.

Gdy już znajdziesz idealny kawałek, pamiętaj, aby nie kroić go na zbyt grube plastry — wystarczające będą ok. 1 cm porcje. Ta niepozorna czynność, ma znaczenie dla obróbki termicznej mięsa. Jeżeli kawałki będą zbyt cienkie — mięso się zeschnie. Natomiast zbyt szeroko pokrojone plastry mogą przedłużyć czas pieczenia — tym samym doprowadzić do jego przypalenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji.

Również kwaśny dodatek do marynaty, taki jak ocet, czy sok z cytryny sprawiają, że marynowana karkówka będzie bardziej miękka. Kwaśne dodatki rozpuszczają białka we włóknach mięsa, dzięki czemu mięso zyskuje przyjemną strukturę. 

Cytryna do marynaty na karkówkę

Jeżeli masz czas, możesz również zafundować swojej karkówce kąpiel w solance. Solanka to 3%, 5% lub 6% roztwór wody i soli, który przedłuża trwałość mięsa, nadaje mu smak i kruchość. Dla osiągnięcia efektu, przygotowany karczek (zanurzony w solance) najlepiej zostawić na całą noc w lodówce. Jest to oczywiście wyłącznie propozycja, która może jednak przypaść Ci do gustu. 

Surowa karkówka na grilla

Jeżeli chcesz, aby karkówka była w pełni nasycona przygotowaną marynatą lub masz mało czasu do przyjścia gości, polecanym sposobem jest delikatne nacięcie struktury mięsa, przypominające szachownicę. Możesz to zrobić, używając specjalnego noża do steków. Dzięki tej czynności marynata wniknie w głąb nacięć, a mięso będzie jeszcze smaczniejsze. Tak przygotowane kawałki możesz zamarynować z użyciem swojego ulubionego przepisu na marynatę do karkówki, ewentualnie skorzystać z jednej z naszych propozycji przedstawionych poniżej.

Sprawdź także: Jakie mięso na grilla wybrać i jak je przygotować (zamarynować, przyprawić)?

Proste przepisy na marynatę do karkówki

Dobry i prosty przepis to podstawa pysznego karczku. Odpowiednia receptura pozwala uzyskać pożądany smak i aromat mięsa. Oto dwie przygotowane przez naszych ekspertów propozycje, które podbiją serca każdego i sprawią, że nie będziesz chciał przyrządzić jej w inny sposób. 

Marynata do karkówki – przepis pierwszy:

Pierwszą propozycją jest przepis przygotowany przez Marka Siola. Sekretem tej marynaty jest dodanie miodu, dla uzyskania słodkiego posmaku karkówki.

Składniki marynaty: 

  • 2 ząbki czosnku
  • cebula
  • 1 łyżka miodu
  • świeży tymianek
  • Kminek
  • Olej rzepakowy

Wykonanie:

  1. Karczek kroimy na cienkie, 1-centymetrowe plastry, a następnie nacinamy jego włókna, tworząc wzór kratki. Następnie jeżeli mięso nie było wcześniej w solance, to solimy je z każdej strony (pamiętaj, nie solimy wtedy marynaty, a samo mięso!)
  2. Marynata. Czosnek przeciskamy przez praskę. Następnie dodajemy pokrojoną cebulę, łyżkę miodu, kilka gałązek tymianku (wrzucamy same listki, pozostałe gałązki oddzielamy), olej, kminek rozdrabniamy w moździerzu (lub kupujemy już rozdrobniony). Wszystkie składniki mieszamy.
  3. Mięso dokładnie nacieramy marynatą, tak, aby wypełniła nacięcia.
  4. Grill rozgrzewamy do 160–180°C. Nie rozgrzewamy grilla mocniej, aby mięso grillowało się powoli i nie przypalało. Układamy mięso na grillu. Pieczemy i gotowe!

Marynata do karkówki na grilla – przepis drugi:

Pomysł numer dwa to uniwersalna propozycja przygotowana z myślą o miłośnikach grilla elektrycznego, grilla gazowego, a nawet grilla turystycznego zaproponowana przez Kacpra Salzmana. Specjalna marynata, która zaskoczy Cię smakiem i wspaniałym rezultatem!

Marynata:

  • 200 g jogurtu naturalnego
  • 2 cebule
  • 2 łyżki soli
  • 1 łyżka mieszanki curry (opcjonalnie)

Przyprawy: 

  • 2 łyżki papryki słodkiej
  • 2 łyżeczki soli
  • 1 łyżka rozmarynu suszonego
  • 1 łyżka czosnku granulowanego
  • 1 łyżka cukru
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • 1 łyżeczka gałki muszkatołowej
  • 1 łyżeczka pieprzu cayenne (opcjonalnie)

Dodatkowo: 

  • 15 ząbków czosnku
  • 30 listków szałwii

Wykonanie: 

  1. Przygotuj wszystkie składniki. Przyprawy, wchodzące w skład mieszanki, wymieszaj ze sobą w jednym naczyniu.
  2. Posiekaj cebulę w pióra, a następnie wrzuć do pojemnika razem z pokrojonym wcześniej mięsem.
  3. Wymieszaj sól z curry i dodaj do marynaty.
  4. Do mięsa, cebuli i curry z solą wlej jogurt, a następnie natrzyj dokładnie karkówkę marynatą (tym celu możesz wykorzystać pędzel do marynaty).
  5. Tak przygotowane mięso zostaw w lodówce na 612 h
  6. Wyjmij karkówkę na papierowy ręcznik i za jego pomocą zbierz większość jogurtu.
  7. Małym nożem zrób w karkówce 1015 dziur. Poszerz je palcem.
  8. Ząbki czosnku owiń z dwóch stron liśćmi szałwii i umieść je w nacięciach mięsa.
  9. Karkówkę zasyp mieszanką przypraw.
  10. Nalej wodę do tacki aluminiowej i umieść nad włączonym palnikiem (z lewej strony). Jeśli grillujesz w zimowych warunkach, możesz użyć też śniegu.
  11. Grilluj, aż temperatura wewnątrz mięsa osiągnie 68 stopni, aby uzyskać dokładny pomiar, możesz skorzystać z termometru.
  12. Następnie zdejmij karkówkę z grilla i odłóż do odpoczywania na około 1015 minut.
  13. Miękka karkówka w całorocznym wydaniu gotowa! 

Przepis na marynatę do karkówki

Po więcej szczegółów i inspiracji zajrzyj na bloga!

Zadbaj o swój komfort w czasie grillowania karkówki

Zadowolony gospodarz to szczęśliwi goście. Zadbaj o swój komfort w trakcie grillowania! Aby zachwycić profesjonalnym wyglądem i wyposażeniem, zapoznaj się z ofertą akcesoriów do grillowania.

Zestaw noży do steków Broil King

Ostry i odpowiednio dobrany do składnika nóż to niezbędny element wyposażenia kuchni. Noże do steków Broil KIng doskonale nadadzą się do nacinania i krojenia mięsa. Ostrza zostały wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej. Doskonale trzymają się w dłoni i będą idealne do nacinania karkówki.

Pędzel silikonowy Imperial Broil King

Dokładne pokrycie powierzchni mięsa marynatą możesz uzyskać, używając pędzla silikonowego Imperial Broil King. Przy jego pomocy wypełnisz wszelkie nacięcia i wgłębienia przygotowaną zalewą. Praktyczna silikonowa końcówka, jest odporna na wysokie temperatury do 260°C, a długa rączka zakończona specjalnym uchwytem, umożliwi powieszenie go na stojaku, bądź haczyku.

Premium Broil King: Szczypce do grilla Imperial

Uniwersalne szczypce do grilla marki Broil King Imperial są wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej. Rączka wykonana z bakelitu zapewnia bezpieczny i wygodny chwyt. Szczypce doskonale sprawdzą się do każdego rodzaju potraw serwowanych z grillowego rusztu.

Metalowe widelce do szarpania mięsa Broil King

Widelce do szarpania mięsa zostały stworzone z wysokiej jakości stali szlachetnej, co gwarantuje ich ogromną wytrzymałość. Możesz ich użyć do ręcznego szarpania wołowiny, wieprzowiny czy drobiu. Widelce są wyposażone w silikonowy łącznik, który ułatwia ich przechowywanie i zabezpiecza przed ewentualnym zgubieniem. Produkt cechuje się odpornością na temperatury do 260­°C oraz nadaje do mycia w zmywarce. 

Fartuch Broil King

Fartuch został wykonany z grubego i odpornego na wysokie temperatury poliestru. Jest to materiał do którego nie przywierają zabrudzenia, co pozwala na utrzymanie go w czystości. Dodatkowo duża liczba kieszeni, gwarantuje komfort pracy i wygodę. Poręczny otwieracz do kapsli to kolejny atut tego produktu.

Dołącz do nas!

Jeżeli jesteś początkującym miłośnikiem grillowania, a nie masz jeszcze odpowiedniego wyposażenia, zajrzyj na naszą stronę decofire.pl. W zakładce grille ogrodowe przygotowaliśmy dla Ciebie fantastyczną ofertę, niezawodnych i uwielbianych przez naszych Klientów grilli oraz akcesoriów. Bądź na bieżąco i śledź naszego bloga! Sprawdź także: Jakiej wielkości grill gazowy kupić? Porady na przykładzie modeli Broil King