Kawa nitro szturmem wdarła się do menu najlepszych kawiarni w całej Polsce. Branża kawowa nieustannie się zmienia, bariści i właściciele kawiarni chcą zaskakiwać swoich gości i oferować im coś wyjątkowego. Kawa nitro, a inaczej kawa z azotem, istnieje od lat, ale teraz zyskała jeszcze większą popularność. Czym jest nitro? Czego potrzebujemy, aby ją przygotować?

Czym jest nitro?

Kawa nitro jest zwykle przygotowywana z kawy parzonej na zimno (tzw. Cold Brew). Nitro Cold Brew, w skrócie nitro, to napój, który został nasycony azotem – właśnie od niego pochodzi nazwa napoju. Azot jest też używany w różnych rodzajach piwa, np. porterach lub stoutach. Tworzy małe bąbelki w kawie i nadaje napojowi gęstą i kremową konsystencję. Azot tworzy również gęstą pianę, która jest podobna do piany piwa.

Sprawdź także: Jak zrobić Cold Brew Coffee?

Kawa nitro: od piw stout do kawiarni

Dodawanie azotu do napojów nie jest wcale nowym rozwiązaniem. Miłośnicy ciemnych piw z pewnością znają już ten sposób. Azot w piwie najczęściej spotykany jest w mocnych napojach typu stout. Browar Guinness opracował tzw. widget, czyli plastikową, pustą w środku kulkę o średnicy ok. 3 cm, która ma jeden niewielki otwór o średnicy 0,61 mm. Producent umieszcza kulkę w puszkach z piwem, a podczas ich napełniania dodaje do nich ciekły azot, który w połączeniu z dwutlenkiem węgla, tworzy mieszankę gazową.

Piwo z azotem

Fabryczne zamknięcie puszki sprawia, że azot odparowuje, a następnie wewnątrz wzrasta ciśnienie. Wtedy azot razem z piwem wnika do środka widgeta. W momencie, kiedy spragniony złotego napoju piwosz otworzy puszkę, z naboju pod ciśnieniem ulatuje azot z małą dawką piwa, co powoduje intensywne pienienie się napoju. To właśnie dlatego stouty są na ogół kremowe i niegazowane oraz mają przyjemną, aksamitną konsystencję i wyjątkowe walory smakowe. Niewielkie pęcherzyki gazu tworzą obfitą i gęstą pianę, a jednocześnie obniżają zawartość dwutlenku węgla w samym piwie.

Oprócz Guinnessa widget podczas wyszynku piwa stosują także inne marki browarów z Wysp Brytyjskich, takie jak: Murphy's, Kilkenny Draught Irish Beer, Young's Double Chocolate Stout czy Tetley's English Ale.

Kawa nitro i jej historia

Azot nie jest już tylko wyłącznie domeną piwoszy. Kawa Nitro Cold Brew była po raz pierwszy serwowana w kawiarniach działających w ramach Trzeciej fali kawy, które powstały na początku 2010 roku. Specjaliści nie mają pełnej zgodności, co do ustalenia jednej wersji pochodzenia tego specjału. Men's Journal twierdzi, że Nitro Cold Brew pierwszy raz pojawiła się w 2013 roku w kawiarniach rzemieślniczych Cuvee Coffee w Austin w Teksasie i Stumptown w Portland w stanie Oregon. Jednak gazeta Esquire przypisuje wynalezienie Nitro Cold Brew kawiarni The Queens Kickshaw w Nowym Jorku w 2011 roku.

Sprawdź także: Trzecia fala kawy – co to jest?

Kawiarnia Cuvee Coffee zaoferowała po raz pierwszy Nitro Cold Brew podczas Quizu Slow Food Bowl w Austin w Teksasie 14 sierpnia 2012 r. Cuvee może być więc pierwszą firmą, która przygotowała kawowy napar w puszce z widgetem na wzór piw stout. BevNet przyznał Cuvee nagrodę za najlepszą innowację w zakresie opakowań, nazywając ich pierwszą marką, która wprowadziła na rynek kawę z azotem.

Coffee Nitro

Starbucks wprowadził Nitro Cold Brew dopiero latem 2015 r. i był on dostępny w około 500 placówkach. Do 2020 roku marka oferowała napój w ponad połowie swoich lokalizacji w Stanach Zjednoczonych, co uczyniło go jednym z obowiązkowych punktów menu słynnej kawiarni.

Jak przygotować kawę nitro?

Na rynku działają kawiarnie, przygotowujące Nitro Cold Brew z batch brew, czyli za pomocą dużego ekspresu przelewowego, który zapewnia ciekawe efekty smakowe i ułatwia kontrolę nad ekstrakcją. W kawiarniach barmani lub bariści nalewają nitro ze specjalnego kranu podłączonego do butli z azotem. Na wierzchu napoju tworzy się charakterystyczna, gęsta i kremowa pianka, która bywa nazywana wodospadem, ponieważ piętrzy się jak opadające strumienie wody. Kawę nitro możemy też przygotować w warunkach domowych nawet jeżeli nie dysponujemy specjalnym kranem czy podłączeniem do nalewaka albo kega. Będzie nam natomiast potrzebny specjalny syfon do nitro i kawa np. kawa Arabika.

Kawa z azotem

Przepis na klasyczne Cold Brew Nitro

Aby przygotować Nitro Cold Brew, musimy zaopatrzyć się w specjalny syfon. Zazwyczaj sprzedawany jest on w zestawie, w skład którego wchodzą także wymienne końcówki, naboje N2 (bardzo ważne, aby był to czysty azot, a nie tlenek azotu) oraz szczoteczki do czyszczenia dysz. Taki zestaw pozwoli nam przygotować znakomite zimne napoje, w szczególności kultową kawę Cold Brew, która podbiła Nowy Jork, herbatę oraz koktajle. Ich smak z pewnością będzie zaskakujący dla nas i naszych gości!

Syfon do kawy nitro

  1. Zaczynamy od przygotowania kawy Cold Brew35 g grubo mielonej kawy zalewamy 0,5 l zimnej przefiltrowanej wody. Naczynie z kawą zamykamy lub przykrywamy folią spożywczą i umieszczamy w lodówce na 9-12 godzin (im dłuższy proces parzenia, tym cięższa kawa). Po tym czasie przelewamy kawę przez filtr.
  2. Kawa, którą przelewamy do syfonu nie powinna zawierać żadnych grudek. Jeżeli chcemy dosłodzić napój, najlepiej użyć cukru pudru, a jeśli stosujemy zwykły kryształ, należy go uprzednio rozpuścić w odrobinie wody.
  3. Uważamy, aby nie przekroczyć maksymalnej dozwolonej pojemności płynu.
  4. Upewniamy się, że wszystkie elementy syfonu są na właściwym miejscu (syfon powinien dać się lekko złożyć), a następnie wkręcamy nabój z azotem.
  5. Po wkręceniu naboju potrząsamy syfonem główką do dołu do góry i do dołu ok. 10 razy – pozwoli to lepiej napowietrzyć zawartość.
  6. Syfon możemy otworzyć po upewnieniu się, że nie jest już pod ciśnieniem – w tym celu naciskamy tak długo rączkę, aż syfon przestanie wydawać charakterystyczny syczący dźwięk.
  7. Kawę za pomocą syfonu nalewamy do szklanki lub filiżanki.

Czy kawa z azotem jest bezpieczna do picia?

Azotu używa się jako dodatku do napojów od setek lat. Jest on w pełni bezpieczny do picia i stanowi alternatywę dla dwutlenku węgla. Większość napojów wykorzystuje dwutlenek węgla, który tworzy większe bąbelki. Można je znaleźć w napojach gazowanych i zwykłych piwach. Azot reaguje inaczej, gdy jest pompowany do cieczy – pęcherzyki stają się mniejsze, a napój zyskuje kremową i aksamitną konsystencję. Azot dodaje również odrobinę słodyczy do napoju. Dlatego tak dobrze sprawdza się jako dodatek do kawy. Smak nitro nasyconego azotem jest gładki i kremowy. Kawa ma wyczuwalne nuty smakowe, które z powodzeniem mogą zastąpić mleko czy cukier.

Nitro Cold Brew

Nitro Cold Brew pięknie prezentuje się w przezroczystym szkle. Ma intensywny kolor, spienioną pianę, a bąbelki tworzą efekt wodospadu, spływając po bokach szklanki. Atrakcyjność wizualna kawy nitro sprawia, że tak chętnie sięgają po nią wszyscy miłośnicy napoju z kofeiną. Oddziałuje nie tylko na kubki smakowe – kawosze podziwiają także jej wygląd.

Zalety Nitro Cold Brew

Oprócz zmiany tekstury napoju, azot pomaga również zmniejszyć gorycz i kwasowość kawy, co czyni ją smaczniejszą zwłaszcza dla osób, które nie przepadają za tym specjałem. Jednym z powodów, dla których kawa z azotem staje się tak popularna, jest to, że może być zdrową alternatywą dla napoju, w którym występuje wysoka zawartość kofeiny. Jakie jeszcze zalety ma kawa z azotem?

  • Ma mniej kalorii niż Caffe Latte lub inna aromatyzowana kawa czy kawa z syropami smakowymi.
  • Jest słodka bez użycia cukru.
  • Ma łagodny smak, dzięki czemu nie są potrzebne dodatki w postaci mleka krowiego lub roślinnego.
  • Ma niższą kwasowość i jest łagodniejsza dla żołądka.

Azot wzmacnia smak kawy i sprawia, że jest ona kremowa i słodka, więc nie ma potrzeby dodawania mleka lub cukru. Ważną zaletą jest też sposób parzenia kawy z azotem, chodzi tu o kawę parzoną na zimno. Napar powoli moczymy w zimnej wodzie, dzięki czemu zyskuje mniejszą kwasowość. Jest to bardzo korzystne dla żołądka, mniejsza kwasowość to także mniej problemów trawiennych u miłośników kawy. Korzyści zdrowotne i szeroki wachlarz zalet kawy nitro są powodem, dla którego możemy zobaczyć ją w coraz większej liczbie kawiarnianych menu.

Kawa nitro z syfonu

Jaka kawa do kawy z azotem?

Wybierając kawę, warto zdecydować się na kawy jakości speciality. Dzięki temu mamy pewność, że w filiżance uzyskamy wyjątkowy smak i aromat. Poniżej prezentujemy kilka kaw ziarnistych, które docenią wszyscy miłośnicy małej czarnej. 

COFFEED kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND 1 kg

Kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND od polskiej marki COFFEED to fantastyczne połączenie zaskakujących aromatów. Podczas degustacji kawy z pewnością wyczujesz słodkie nuty mlecznej czekolady. Ziarna Robusty, pochodzące z ugandyjskich plantacji, pozwolą cieszyć się smakiem orzecha laskowego, a całość bukietu smakowego wypełnia delikatna nuta cytrusów. Doskonały blend, który zachwyci każdego.

COFFEED kawa ziarnista GWATEMALA Todosantarita 1 kg

Kawa GWATEMALA Todosantarita to kawa o średnim stopniu wypalenia. Wyróżnia się wyczuwalną czekoladą i przyjemną kwasowością cytrusów. Odpowiednio zbalansowany smak sprawia, że będzie doskonałą propozycją jako kawa z azotem. W filiżance z pewnością wyczujemy nutę grejpruftów, suszoną śliwkę i czekoladę. Metoda obróbki kawy w przypadku COFFEED z Gwatemali to obróbka myta. Kawę marki COFFEED cechuje wyrazisty profil sensoryczny.

Kawa ziarnista Lavazza Qualita Rossa 1 kg

Pora na prawdziwą klasykę, czyli kawę Lavazza. Lavazza Qualita Rossa ma wysoką zawartość kofeiny, co ucieszy z pewnością osoby, które szukają w kawie głównie efektu pobudzenia. Ziarna wyróżnia intensywny smak i łagodny zapach. W skład mieszanki wchodzą ziara Arabiki (30%) i Robusty (70%). Kawa idealnie nadaje się do parzenia w ekspresach ciśnieniowych.

Kawa ziarnista Pellini Top 100% Arabika 1 kg

Kawa ziarnista Pellini Top 100% to szlachetna odmiana delikatnie palonej Arabiki. Ziarna są wypalane oddzielnie, w małych porcjach, wolno i w odpowiedniej temperaturze. Kawę wyróżnia harmonijny smak i niski poziom kofeiny, dlatego sprawdzi się dla osób, które lubią delektować się kawowym napojem po obiedzie lub wieczorem. To flagowa mieszanka palarni Pellini, przeznaczona dla najbardziej wymagających smakoszy włoskiej kawy.

Ekspres do kawy Cold Brew

Warto podkreślić, że słynna kawa Cold Brew może być przygotowana także w ekspresie do kawy. Szwajcarska marka Jura wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie, czyli ekspresy Z10, które mają możliwość przygotowania aż 32 specjałów kawowych, w tym długo macerowanej kawy Cold Brew. Model Z10 został wyposażony w innowacyjną technologię Cold Extraction. To właśnie za jej pomocą przygotujemy orzeźwiającą kawę Cold Brew o doskonałym smaku! Zazwyczaj kawa ta uzyskiwana jest w wyniku tradycyjnej metody maceracji, która trwa nawet 12 godzin. Ekspres do kawy Jura Z10 pozwoli nam otrzymać upragniony napój w kilka sekund!

Ekspres do kawy Jura Z10 Aluminim Dark Inox (EA)

Model ten został wyposażony w szereg innowacyjnych technologii. Duży ekran dotykowy z przejrzystym menu pozwala na wybór dowolnej kawy – wystarczy nacisnąć przycisk, a urządzenie po chwili spełni nasze życzenie. Jura Z10 Aluminium Dark Inox (EA) jest też wyposażony w takie funkcje jak: regulacja ilości zaparzanej kawy, regulacja temperatury kawy, czy regulacja mocy kawy.

Ekspres do kawy Jura Z10 Aluminium White (EA)

Ekspres Jura Z10 Aluminium White został wyposażony w funkcję One Touch. To innowacyjne rozwiązanie zostanie docenione przez wszystkich miłośników kawy. Wystarczy tylko jeden przycisk, aby uzyskać kawowy specjał, który smakuje tak dobrze, jak we włoskiej kawiarni. Koniec z długim, mozolnym procesem przygotowywania kawy! Wystarczy wybrać z dostępnego menu ulubiony specjał kawowy i po kilku sekundach delektować się doskonałym smakiem!

Ekspres do kawy Jura Z10 Diamond White (EA)

Ekspresy do kawy Jura Z10 są także wyposażone w innowacyjną technologię Fine Foam, czyli efekt gładkiej pianki. Dzięki temu ekspres Jura Z10 Diamond White (EA) zadba o idealny rezultat dla każdego Cappuccino i Caffe Latte. To zasługa wydajnej dyszy spieniającej i technologii gładkiej pianki!

Sprawdź także: Ekspresy Jura – opinie użytkowników