Cynamon bez wątpienia jest jedną z najczęściej stosowanych przypraw w okresie zimowym. Znany jest z niezwykłego aromatu, który często unosi się w kuchni, gdy przygotowujemy pyszne desery świąteczne. Doskonale sprawdza się także jako dodatek do napojów, działając rozgrzewająco w chłodny wieczór. Kawa z cynamonem zyska jeszcze więcej walorów smakowych, a ponadto ta niezwykła przyprawa może wpłynąć korzystnie na Twoje zdrowie. Dowiedz się, dlaczego warto przyrządzić napój z dodatkiem tej korzennej przyprawy!

Cynamon – wyjątkowa przyprawa z Bliskiego Wschodu

Cynamon to niezwykle popularna przyprawa, którą znajdziemy niemal w każdej kuchni. Przyciąga swoim intensywnym, niezwykłym zapachem i zachwyca charakterystycznym, słodkawo-korzennym smakiem. Zalety tej aromatycznej przyprawy są znane już od czasów starożytności – pierwsze wzmianki o jej właściwościach pojawiły się w książce zielarskiej napisanej ponad 2700 lat p.n.e.! Cynamon był wykorzystywany nie tylko do przygotowywania potraw, ale również w medycynie oraz w procesie mumifikacji.

Początkowo cynamon występował głównie na  Bliskim Wschodzie, a Arabowie przez długi czas trzymali w sekrecie sposób jego pozyskiwania. Współcześnie istnieje 250 gatunków drzew i krzewów cynamonowych, które rosną nie tylko w Azji, ale również w Afryce i Ameryce Południowej. Aromatyczna przyprawa dostępna współcześnie na półkach sklepowych zazwyczaj pochodzi z kory cynamonowca cejlońskiego, zbieranej 2-3 razy w roku, podczas pory deszczowej.

Kora cynamonu oraz mielony cynamon

Proces pozyskiwania cynamonu przebiega w kilku etapach – pierwszym krokiem jest ścięcie gałęzi o długości około 3 metrów. Następnie zdejmuje się z nich korę, która jest poddawana procesowi fermentacji i oczyszczania ze zbędnych elementów. Kolejnym etapem jest suszenie kory cynamonowca na słońcu, aż do momentu, gdy uzyska pomarańczowo-brązową barwę i zwinie się z obu storn, tworząc charakterystyczny rulonik.

Jakie korzyści daje kawa z cynamonem?

Na półkach sklepowych możemy spotkać cynamon występujący w dwóch formach:

  • niewielki kawałek laski cynamonu, czyli kory zwiniętej w rulon
  • opakowanie cynamonu startego na proszek

Ta aromatyczna przyprawa, świetnie sprawdza się jako dodatkowy składnik do przygotowywanych potraw. Chociaż kojarzy się głównie ze słodkimi wypiekami, może wzbogacić również smak dań mięsnych oraz ryb. Doda także aromatu do grzanego wina, nalewek czy kompotów. Świetnym połączeniem jest również kawa z cynamonem – co prawda w napoju zaparzonym z ziaren wysokiej jakości można wyczuć wiele nut smakowych, ale cynamon może dostarczyć zmysłom dodatkowych wrażeń. Ponadto, jego niezwykły zapach działa odprężająco i budzi dobre skojarzenia, wprawiając nas w pozytywny nastój.

Świąteczna kawa z cynamonem

Wiele osób decyduje się na dodawanie cynamonu do kawy, ze względu na jego korzystne właściwości. Kawa wzmocniona tą niezwykłą przyprawą może zapewnić wiele korzyści dla zdrowia. Oto najważniejsze z nich:

  • Wspomaga odchudzanie – cynamon bierze udział w regulowaniu poziomu cukru we krwi, zapobiegając w ten sposób napadom głodu, występującym pod wpływem skoków insuliny. Dzięki temu, osoby walczące z nadprogramowymi kilogramami mogą zachować większą kontrolę nad swoją dietą. Ponadto, cynamon podnosi temperaturę ciała, przyspieszając metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.
  • Chroni przed sezonowymi przeziębieniami – w okresie jesienno-zimowym warto zadbać o naturalne sposoby wzmacniania odporności. Cynamon działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie, dzięki czemu może wspomóc walkę organizmu z infekcjami, gdy pojawią się pierwsze objawy osłabienia lub wychłodzenia.
  • Poprawia dopływ krwi do mózgu – dzięki czemu jego działanie staje się sprawniejsze, a zdolność do koncentracji, przetwarzania informacji, zapamiętywania oraz kojarzenia faktów staje się lepsza. Ponadto, kawa z cynamonem może spotęgować zwykłe działanie kofeiny, skuteczniej niwelując uczucie senności i znużenia. Istnieją także dowody wskazujące na to, że cynamon może częściowo opóźnić objawy choroby Alzheimera i Parkinsona.
  • Poprawia kondycję układu krwionośnego – aromatyczna przyprawa z kory cynamonowca wypływa korzystnie na ciśnienie krwi oraz wspomaga jej krzepnięcie. Ponadto, regularne spożywanie kawy z cynamonem może się przyczynić do obniżenia poziomu cholesterolu.
  • Spowalnia starzenie organizmu – zarówno kawa, jak i cynamon posiadają wiele przeciwutleniaczy, które potrafią zwalczać wolne rodniki w organizmie. Dzięki temu unikniesz przedwczesnego starzenia się skóry i obniżysz ryzyko wystąpienia nowotworów, miażdżycy oraz chorób skórnych.
  • Może łagodzić ból – cynamon przynosi ulgę podczas migreny i łagodzi bóle menstruacyjne.

Kawa z cynamonem i czekoladą

Sprawdź także: Kawa z kardamonem – jak przyrządzić?

Kawa z cynamonem – kto powinien jej unikać?

Chociaż kawa z cynamonem może wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie organizmu, pewne grupy osób powinny unikać tej przyprawy. Kto powinien unikać dodawania do kawy cynamonu? Ta przyprawa może być niebezpieczna dla:

  • Osób cierpiących na choroby układu pokarmowego – cynamon jest stosunkowo ostrą przyprawą i może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej w żołądku. Szczególnie narażone są osoby borykające z wrzodami. Kawa z cynamonem nie jest także wskazana dla osób, które cierpią na problemy z trzustką lub drogami żółciowymi.
  • Kobiet w ciąży – nadmierne spożywanie cynamonu może wywołać przedwczesny poród lub doprowadzić do poronienia.
  • Alergików – jeśli w przeszłości występowały u Ciebie reakcje alergiczne po spożyciu pewnych produktów, upewnij się, że cynamon Cię nie uczula.

Pamiętaj także o tym, aby spożywać cynamon w niewielkich ilościach – spożywany w nadmiarze może wywołać negatywne skutki uboczne nawet u osób, które nie mają żadnych problemów zdrowotnych. Co prawda szkodliwość nadmiernej dawki cynamonu zaobserwowano tylko u zwierząt, jednak istnieje ryzyko, że kumaryna wchodząca w skład tej aromatycznej przyprawy, spożywa w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na nerki oraz wątrobę.

Czarna kawa z cynamonem

Kumaryna spożywana w niewielkich dawkach ma działanie relaksujące, uspokajające oraz przeciwbólowe, ale niektórzy mogą być podatni na jej negatywne działanie. W największym natężeniu występuje w cynamonie chińskim – podczas zakupów zwracaj uwagę na to, z jakiego gatunku drzewa pozyskano przyprawę. Warto wybrać cynamon cejloński, który zawiera tylko 0,04% kumaryny. Naukowcy ustalili, że bezpieczna dawka kumaryny w cynamonie, nie powinna przekraczać 0,1 mg na kilogram masy ciała.

Warto ograniczyć dzienne spożycie kawy do dwóch filiżanek dziennie, doprawionych szczyptą cynamonu.

Kawa z cynamonem – jak przygotować?

Cynamon z pewnością jest najpopularniejszą przyprawą dodawaną do kawy, ale nie każdy specjał będzie korzystny dla zdrowia. Picie każdego dnia dużej porcji Latte z obfitą warstwą bitej śmietany i dużą dawką przypraw z pewnością nie służy zdrowiu. Jeśli chcesz zadbać o swój organizm lub starasz się zrzucić kilka kilogramów, najlepiej zdecyduj się na czarną kawę z dodatkiem szczypty cynamonu. Dobrym wyborem będzie także porcja Espresso lub Ristretto przygotowanego w ekspresie ciśnieniowym, np. modelu ekspresu E6

Warto zdecydować się na kawę ziarnistą wysokiej jakości – będzie znacznie zdrowsza niż kawa rozpuszczalna. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością cynamonu – wystarczy dodać 1/4 łyżeczki do filiżanki z kawą. Jeśli zależy Ci na wyciągnięciu korzyści dla zdrowia, najlepiej zmieszaj porcję cynamonu ze zmielonymi ziarnami kawy jeszcze przed jej zaparzeniem.

Przeczytaj także: Kawa z cykorii – zdrowa alternatywa bez kofeiny

Jakie ziarna kawy będą odpowiednie?

Jeśli zamierzasz doprawić kawę przyprawami, zwróć uwagę na stopień palenia wybranych ziaren oraz ich profil smakowy. Z cynamonem najlepiej będzie się komponować kawa, w której można wyczuć nuty smakowe czekolady, orzechów oraz karmelu. Najlepiej przygotować napój z ziaren średnio lub ciemno palonych – wybierz mieszankę wyprodukowaną z wyselekcjonowanych ziaren wysokiej jakości. Mamy dla Ciebie kilka propozycji kaw speciality, które możesz wykorzystać do przygotowania kawy z cynamonem:

  • COFFEED kawa ziarnista ARABICA BLEND Brazylia, Kostaryka, Gwatemala, Kolumbia – łagodna kawa o ciemnym stopniu palenia, składająca się z mieszkanki wyselekcjonowanych ziaren Arabiki pochodzących z 4 krajów. W jej smaku można wyczuć nuty ciemnej czekolady, orzecha włoskiego, karmelu oraz jeżyny. Kawa z cynamonem przygotowana na bazie tych ziaren, sprosta oczekiwaniom wymagającego konesera.

  • HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Brazylia Cerrado Patrociniokawa o średnim stopniu palenia, wyprodukowana z mieszanki najlepszych brazylijskich ziaren – Mundo Novo oraz Yellow Catuai. Zebrane ziarna zostały dwukrotnie posegregowane, tak aby do opakowania kawy trafiły tylko najlepsze z nich. To uniwersalna mieszanka, która sprawdzi się zarówno do Espresso, jak i do kaw mlecznych o klasycznym profilu smakowym z nutami czekolady i karmelu.

  • The White Bear kawa ziarnista KOLUMBIA EXCELSO – łagodna kawa o niskiej zawartości kofeiny, składająca się z ziaren Arabiki uprawianych w Kolumbii. Dzięki obróbce ziaren na mokro, metodą washed, wyróżnia się wyjątkowo delikatnym profilem sensorycznym. Świetnie sprawdzi się do przygotowania kaw z ekspresu, w jej smaku można wyczuć nuty czekolady, karmelu oraz śliwki.

Jakie inne przyprawy warto dodać do kawy?

Cynamon to nie jedyna przyprawa, która może wzbogacić smak i aromat kawy, dając także korzyści dla zdrowia. Jako dodatek do napoju z kofeiną, możesz także wykorzystać:

  • Kardamon – ma właściwości rozgrzewające i przeciwbakteryjne, a ponadto oczyszcza organizm z toksyn. Potrafi udrożnić drogi oddechowe i wspomaga walkę ze wzdęciami oraz zgagą.
  • Imbir – ma właściwości rozgrzewające i pomaga zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia.
  • Wanilia – doda kawie słodyczy, dzięki czemu dobrze się sprawdzi jako zamiennik cukru. Poprawia nastrój, łagodzi stres  i zwiększa wydajność umysłową.
  • Kurkuma – jest mocnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu spowalnia procesy starzenia organizmu. Może załagodzić choroby skórne ora reakcje alergiczne. Najlepiej sprawdza się w połączeniu z czarnym pieprzem, który poprawia jej wchłanianie.
  • Chili – ostra przyprawa o mocnym działaniu rozgrzewającym. Pomaga w spalaniu nadmiaru tłuszczu, dzięki pobudzaniu organizmu do przyspieszenia metabolizmu.

Dwie filiżanki kawy z przyprawami

Możesz zdecydować się na przygotowanie kawy z jednym dodatkiem lub stworzyć mieszankę złożoną z kilku przypraw. Kawa z cynamonem świetnie połączy się z innymi przyprawami korzennymi, a ekstrakt z wanilii może zbalansować ostrzejsze smaki wyczuwalne w napoju.