Wielu posiadaczy grilli węglowych przygotowuje na ruszcie wyłącznie proste klasyki, ale funkcjonalny sprzęt sprawdzi się do wielu różnych potraw. Co prawda, rozpalanie za pomocą brykietu lub węgla drzewnego wymaga trochę wprawy, a regulacja temperatury może być początkowo sporym wyzwaniem, ale wystarczy opanować kilka zasad! W jaki sposób regulować poziom nagrzania grilla węglowego? Jak utrzymać odpowiednią temperaturę przez dłuższy czas? Jak sterować odpowietrznikami grilla? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule.

Grill węglowy – kontrola temperatury

Użytkownicy grilli gazowych lub grilli elektrycznych ustawiają pożądaną temperaturę grillowania przy pomocy pokręteł – takich samych jak te w kuchence gazowej lub piekarniku. W porównaniu z nimi kontrola temperatury na grillu węglowym jest znacznie trudniejsza, co nie oznacza jednak, że niemożliwa.

Jeśli chcemy zachwycić gości różnorodnymi potrawami o wyjątkowym aromacie barbecue, to musimy opanować umiejętności utrzymania i regulacji temperatury. Co zrobić więc, aby uzyskać pożądany poziom ciepła? Przede wszystkim musimy zadbać o:

  • Odpowiednią ilość brykietu stosowanego do rozpalania grilla – im więcej go zastosujemy, tym wyższą temperaturę osiągniemy. Natomiast w przypadku grillowania w niższej temperaturze przez dłuższy czas, rozstawiamy węgiel lub brykiet po obu bokach grilla, środek pozostawiając pusty.
  • Właściwe ułożenie odpowietrzników w grillu, a w szczególności górnego odpowietrznika u wylotu pokrywy – otwarty maksymalnie zapewni wysoką temperaturę, natomiast w pełni zamknięty  doprowadzi do wygaszenia grilla.

Grill węglowy rozpalanie

Pamiętaj jednak o tym, że wpływanie na temperaturę grillowania jest możliwe tylko sprzętach wykonanych z solidnych materiałów, które zapewniają doskonałą szczelność ciepła pod zamkniętą pokrywą. Musisz także zadbać o brykiet lub węgiel o wysokiej kaloryczności, która wystarczy na długi czas grillowania.

Sprawdź: Ranking grilli węglowych 2024

W przypadku tanich grilli marketowych, utrzymanie odpowiedniej temperatury może być bardzo trudne lub nawet niewykonalne. Paliwo kiepskiej jakości stosowane na dobrym grillu również utrudnia osiągnięcie pożądanego efektu, a przy tym jest szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz więcej: Węgiel drzewny, brykiet czy drewno? Jakie paliwo wybrać do grilla węglowego

Regulacja temperatury na grillu węglowym przy pomocy wsadu

Przede wszystkim rozpalając grilla, zwróćmy uwagę na wielkość zastosowanego wsadu. Tutaj zasada jest prosta – im mniejszej ilości brykietu lub węgla drzewnego użyjemy, tym niższej temperatury możemy się spodziewać. Analogicznie, im więcej żaru w kotle, tym większa temperatura na ruszcie.

Informację o tym, ile węgla/brykietu należy użyć – zarówno podczas pierwszej, jak i kolejnych godzin grillowania – znajdziemy w instrukcji obsługi danego modelu. Wraz z grillem powinniśmy otrzymać także poręczną miarkę do węgla. Chcąc ustawić właściwy zakres temperatur, warto skorzystać również z tak zwanego komina do rozpalania.

Użycie pełnego wsadu komina pozwoli nam na osiągnięcie temperatury ok. 280-290 stopni Celsjusza, natomiast wypełniając komin do 1/4 uzyskamy nieco niższą temperaturę – około 120-180 stopni.

Na jakiej zasadzie działa ten przydatny gadżet? W jego dolnej części układamy kilka kostek naturalnej rozpałki, a następnie wsypujemy odpowiednią ilość brykietu lub węgla drzewnego. Po rozpaleniu, za sprawą mocnego ciągu szybko pojawia się płomień, który równomiernie rozpali cały wsad wewnątrz komina. Później wystarczy przesypać zawartość komina na dolny ruszt grilla węglowego, by rozpocząć grillowanie.

Instrukcję, jak rozpalić grill węglowy, znajdziesz w poniższym filmie.

Pamiętaj o tym, aby zawsze stosować rękawice ochronne, ponieważ kontakt z rozżarzonymi kawałkami stosowanego paliwa może doprowadzić do przykrych poparzeń.

Kontrola temperatury przy użyciu komina, grill węglowy

Kluczem do uzyskania odpowiedniej temperatury na grillu węglowym jest również odpowiednie ułożenie brykietu w palenisku. Układając wsad w postaci kopczyka, osiągniemy najwyższą temperaturę i najdłuższy czas jej utrzymania. Rozkładając brykiet równomiernie, uzyskamy natomiast niższą temperaturę, czas jej utrzymania także będzie krótszy.

Jeśli grillujesz metodą pośrednią przez kilka godzin, to po każdej godzinie dokładaj do grilla dodatkowe kawałki węgla drzewnego lub brykietu. Jak dużo? To zależy od wielkości Twojego grilla – szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji obsługi.

Zobacz też: Jak grillować – grillowanie bezpośrednie i pośrednie oraz łączona metoda 50/50

Kontrola temperatury na grillu węglowym przy pomocy wywietrzników

Kolejnym czynnikiem, umożliwiającym kontrolę temperatury na grillu węglowym, są wywietrzniki powietrza w kotle. Podczas grillowania powinny być otwarte – dzięki temu węgiel zaopatrzony zostanie w odpowiednią ilość powietrza, co przełoży się na wysoką temperaturę w kotle.

Sprawdź: Ranking grilli węglowych 2024

Gdy uzyskana w ten sposób temperatura będzie wyższa od pożądanej, to aby ją zmniejszyć, wystarczy częściowo przymknąć górny wywietrznik. Pamiętajmy jednak, aby nie zamykać wlotów powietrza całkowicie – spowoduje to zagaszenie żaru. Dolny wywietrznik pozostawiamy cały czas bez zmian – do kontroli pokrywy wykorzystujemy tylko ten w pokrywie. Według zaleceń amerykańskiej marki Weber, odpowiednie ustawienie wywietrznika dla różnych temperatur wygląda następująco:

  • Wysokie temperatury – jeśli chcemy uzyskać około 250-300 stopni Celsjusza, to wywietrznik powietrza w pokrywie powinien być całkowicie otwarty.
  • Średnie temperatury – jeśli potrzebna temperatura mieści się w zakresie od 180 do 230 stopni Celsjusza, to wywietrznik zostawiamy w połowie otwarty.
  • Niskie temperatury – stosowane przede wszystkim do opiekania potraw kilka godzin metodą bezpośrednią, gdzie potrzebna temperatura wynosi około 120-180 stopni Celsjusza. Wywietrznik w pokrywie powinien być otwarty na około 1/4.
  • Metoda low and slow lub wędzenie – to najniższe możliwe temperatury, mieszczące się w zakresie od 100 do 135 stopni Celsjusza. Wywietrznik pozostawiamy otwarty na około 1/8.
  • Wygaszenie grilla – jeśli chcemy zakończyć grillowanie, to całkowicie zamykamy wywietrznik, aby zablokować dopływ powietrza.

Pamiętaj o tym, by otwierać pokrywę tylko wtedy, jeśli jest to naprawdę konieczne, ponieważ prowadzi to do utraty ciepła i wydłuża czas grillowania.

Kontrola temepratury na grillu węglowym przez wywietrzniki

Oczywiście warto pamiętać o tym, że w przypadku grilli węglowym nie mamy pełnej kontroli nad temperaturą pod pokrywą. Na jej wysokość wpływają także warunki atmosferyczne, takie jak wiatr, a także temperatura powietrza w ogrodzie. Ponadto, na rozprowadzanie ciepła po ruszcie mogą wpływać także niedokładnie usunięte zabrudzenia po poprzednim grillowaniu, a nawet grubość opiekanego mięsa!

Dwie metody na sprawdzenie żaru w grillu

Jeśli pokrywa posiadanego przez nas grilla węglowego ma wbudowany termometr, kontrola osiągniętej temperatury żaru nie będzie stanowić dla nas problemu. Niemal każdy model oferowany przez uznanego producenta oferuje takie rozwiązanie, dzięki czemu zawsze wiesz, czy temperatura pod pokrywą jest odpowiednia dla opiekanej potrawy.

Jeśli posiadasz grill bez wbudowanego termometru, rekomendujemy zakup funkcjonalnego termometru elektronicznego, który wskaże zarówno temperaturę wewnątrz mięsa, jak i temperaturę otoczenia. To świetny sposób na uzyskanie powtarzalnych wyników grillowania! Sugerowanie się czasami z przepisu, bez pomiaru wewnątrz może sprawić, że mięso będzie niedopieczone w środku lub zbyt suche – jeśli natomiast kierujesz się wartościami, jakie powinno osiągnąć mięso wewnątrz, to zawsze uzyskasz tak samo smakowite dania! Oto polecane modele:

  • Inteligentny termometr GrillEye® MAX – dokona pomiaru temperatury z dokładnością do -/+ 0,1 C, zarówno wewnątrz dań, jak i wewnątrz piekarnika grilla. Działa bezprzewodowo i posiada aż 8 portów do podpięcia sond. Ponadto, współpracuje z aplikacją mobilną i wysyła powiadomienia na telefon po osiągnięciu żądanej temperatury.

  • Termometr Weber iGrill 2 – model z magnesem do przyczepienia na obudowie grilla, kompatybilny ze wszystkimi sprzętami marki Weber. Posiada w zestawie 2 sondy do pomiaru mięsa i jest kompatybilny z aplikacją mobilną iGrill, w której ustawisz wszystkie parametry grillowania. Dzięki temu otrzymasz odpowiedni alert, gdy potrawa na ruszcie będzie gotowa.

  • Sonda iGrill Pro Ambient Weber – kompatybilna ze wszystkimi termometrami iGrill Weber, pozwala na odczyt temperatury otoczenia. Dzięki temu wiesz, w jakiej temperaturze opiekają się potrawy na ruszcie. Współpracuje z aplikacją – wystarczy, że ustawisz temperaturę minimalną i maksymalną, a otrzymasz powiadomienie, gdy wartość zbytnio wzrośnie lub spadnie.

Co jednak w przypadku, gdy zaplanowałeś już grillowanie, a nie masz jeszcze termometru? Niektórzy stosują tak zwany test ręki. Im dłużej jesteśmy w stanie utrzymać wyciągniętą rękę na wysokości 12 cm od żaru, tym jego temperatura jest niższa. Przykładowo:

  • Jeśli musimy cofnąć rękę już po 2-4 sekundach, oznacza to, iż temperatura na grillu wynosi ok. 230-290 stopni Celsjusza.
  • Jeśli natomiast jesteśmy w stanie utrzymać dłoń do 10 sekund, oznacza to, że temperatura grilla jest zdecydowanie niższa i mieści się w przedziale 120-175 stopni Celsjusza.

Pamiętaj jednak o tym, że ta metoda odznacza się znacznie mniejszą precyzją, co oznacza, że efekt grillowania może być gorszy.

Grill węglowy Weber z termometrem kontrola temperatury

Zobacz też: Jak grillować? Poznaj optymalny czas i temperaturę

Jaki grill węglowy wybrać?

Uważasz, że aromat potraw przyrządzanych na grillu węglowym jest niepowtarzalny i zamierzasz zainwestować w bardziej funkcjonalny model? Jest w czym wybierać! W naszej ofercie znajdziesz zarówno nieduże przenośne modele do grillowania w plenerze, jak i grille do ogrodu w różnych rozmiarach. Ponadto, znajdziesz u nas również nowoczesne grille węglowe, wyposażone w cyfrowy panel sterowania. Sprawdź koniecznie nasze polecenia!

Grill węglowy Enders Caldera PRO 57

To grill węglowy z rusztem Switch Grid ze stali nierdzewnej o średnicy 57 cm, który współpracuje z różnorodnymi wkładami wymiennymi z dodatkowej oferty. Sprzęt odpowiada na potrzeby początkujących miłośników grillowania – stanowi udane połączenie wysokiej jakości z przystępną ceną. Jego korpus ma klasyczny, kulisty kształt, a pod wysoką pokrywą ze stali zmieszczą się nawet duże kawałki mięs. Ponadto, dzięki suwakowi wentylacyjnemu w pokrywie masz wpływ na osiągany stopień nagrzania, a wbudowany termometr pozwala łatwo monitorować osiąganą temperaturę. Zestaw zawiera także kosze na węgiel, umożliwiające grillowanie zarówno w metoda bezpośrednią, jak i pośredni. Dodatkowo masz do dyspozycji pojemnik na popiół  i dwa duże kółka, które pozwolą wygodnie odstawić nieużywany sprzęt do garażu.

Grill węglowy Weber Compact Kettle 57 cm

To model z chromowanym rusztem o średnicy 57 cm, który zapewnia aż 2342 cm2 powierzchni na girllowane dania. Jego kocioł i pokrywa są pokryte emalią porcelanową, która chroni przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, a dwa koła ułatwiają transport po różnych nawierzchniach. Ogromnym atutem są dwa regulatory dopływu powietrza, dzięki którym zarówno kontrola nad ogniem, jak i procesem wygaszania nie sprawiają problemów. Producent zadbał także o aspekty bezpieczeństwa, wyposażając grill węglowy Weber Compact Kettle w nienagrzewające się uchwyty.

Grill węglowy Weber Master-Touch Premium SE E-5775 57 cm

Model wyposażony w ruszt żeliwny o średnicy 57 cm, który współpracuje z systemem wymiennych wkładów GBS – okrągły element zastąpisz m.in. kamieniem do pizzy, patelnią żeliwną lub rusztem do steków. Ponadto, pierścień Char Ring i Diffuser System dołączone w zestawie, pozwolą Ci łatwo uzyskać niską temperaturę do długiego opiekania lub wędzenia!

Gravity Series 560 cyfrowy grill węglowy + wędzarnia Masterbuilt

Innowacyjne urządzenie z cyfrowym panelem sterowania, dzięki któremu grillowanie na węglu jest znacznie łatwiejsze. Wystarczy napełnić zasobnik brykietem lub węglem, a następnie ustawić pożądaną temperaturę – wentylator DigitalFan zadba o odpowiedni dopływ powietrza. Ponadto, w zestawie znajdziesz także sondę do pomiaru wewnątrz grillowanych dań – wystarczy podpiąć do cyfrowego panelu i wbić w mięso, by mieć pełną kontrolę nad efektem opiekania! Postępy w grillowaniu możesz także śledzić w dedykowanej aplikacji mobilnej. Grill węglowy Gravity Series 560 ma dwustronny ruszt żeliwny, a całkowita powierzchnia do grillowania wynosi około 3612 cm2.

Grill węglowy LotusGrill Standard fioletowy

To ciekawa propozycja dla miłośników grillowania w plenerze – marka Lotus opracowała bezdymny grill węglowy, który nie będzie przeszkadzać osobom w pobliżu! Wszystko dzięki innowacyjnej konstrukcji – palenisko grilla nie ma kontaktu z tłuszczem skapującym z potraw, co sprawia, że dymienie zostało ograniczone niemal całkowicie! Ponadto, wbudowany wiatraczek na baterie sprawia, że rozpalanie grilla jest znacznie łatwiejsze i pomaga utrzymać stałą temperaturę. Średnica rusztu wynosi 32 cm.

Zobacz też: Grill węglowy ceramiczny – nowoczesna wersja kamado