Majówka 2024 zbliża się wielkimi krokami, a to oznacza oficjalne rozpoczęcie nowego sezonu grillowania! Czas odkurzyć dawno nieużywany ruszt i pomyśleć nad nowymi przepisami, które zaimponują Twoim bliskim. Jak odpowiednio przygotować grill na majówkę? Co koniecznie musisz sprawdzić przed pierwszym rozpaleniem grilla po kilkumiesięcznej przerwie? Jakie potrawy warto wrzucić na ruszt grilla w majówkę, by zapewnić gościom jak najlepsze wrażenia? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku!

Jak przygotować grill na majówkę? Czyszczenie po zimowej przerwie

Majówka 2024 zbliża się wielkimi krokami, a wiosenna aura zachęca do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu! Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś sezonu grillowego, to czas najwyższy zadbać o swój sprzęt do grillowania, aby urządzić imprezę z grillem w weekend majowy!

Niezależnie od tego, z jakiego sprzętu korzystasz – grilla gazowego, czy grilla węglowego – rozpocznij od dokładnego oczyszczenia jego wszystkich elementów. Podczas miesięcy zimowej bezczynności w zakamarkach Twojego grilla mógł nazbierać się kurz oraz inne zabrudzenia. Być może na jego obudowie pozostały także jakieś odbarwienia od tłuszczu? Przygotuj specjalistyczne środki i zabierz się do pracy!

Zaczynamy od przetarcia wszystkich zewnętrznych elementów za pomocą mokrej gąbki lub ściereczki z mikrofibry. Do czyszczenia użyj profesjonalnych płynów pielęgnacyjnych zalecanych przez producenta – w ten sposób łatwo pozbędziesz się nawet uporczywych zabrudzeń. Ponadto, zazwyczaj mają one właściwości konserwujące i nabłyszczające.

Jeśli nie masz takiego preparatu, to możesz spróbować oczyścić sprzęt za pomocą ciepłej wody wymieszanej z płynem do naczyń.

Grill gazowy czyszczenie szczotką rusztu

Wypalanie grilla, czyli piroliza

Samo czyszczenie preparatem pielęgnacyjnym nie wystarczy – musisz odpowiednio przygotować ruszt, wykonując proces wypalania, czyli pirolizę. Rozgrzej grill do wysokiej temperatury, zamknij pokrywę i pozostaw na około 30 minut. W grillach gazowych i elektrycznych wystarczy przekręcić wszystkie dostępne pokrętła do końca, by palniki pracowały z najwyższą mocą. Po co właściwie przeprowadzamy ten proces? Wysoka temperatura zdezynfekuje wnętrze grilla, przygotowując go do kontaktu z żywnością!

Po upływie odpowiedniego czasu wypalania poczekaj, aż temperatura rusztu spadnie i przejdź do czyszczenia go za pomocą specjalistycznej szczotki. Następnie oczyść aromatyzery, palniki i dno piekarnika.

Jak konserwować ruszt?

Po zakończeniu czyszczenia rusztu zawsze pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć go przy użyciu oleju, którzy stworzy powłokę ochronną. Dzięki temu działaniu znacząco ograniczysz przywieranie potraw do rusztu i zahamujesz proces rdzewienia. To znacząco wydłuży żywotność Twojego grilla!

Będziesz do tego potrzebować pędzelka silikonowego, który pozwoli precyzyjnie pokryć wszystkie elementy.

Możesz także wykorzystać specjalny rozpylacz do oleju, dzięki któremu znacznie szybciej przeprowadzisz konserwację.

Jaki olej najlepiej zabezpieczy Twój ruszt? Wybierz taki, który ma wysoki punkt dymienia – zabezpieczy grill na dłużej. Idealnie sprawdzi się olej rzepakowy, który prawdopodobnie znajdziesz w swojej kuchni. Dobrym wyborem będzie również olej ryżowy, olej z awokado, olej sojowy lub olej z nasion moreli. Pamiętaj o tym, aby przed rozprowadzeniem oleju nagrzać grill do temperatury 100-120 stopni Celsjusza – dzięki temu lepiej wniknie w głębokie struktury żeberek rusztu.

Grill w majówkę

Szczotka do czyszczenia grilla – jaką wybrać?

Szczotka do czyszczenia, wykonana z trwałego materiału i dopasowana wielkościowo do grilla, to podstawa! Dzięki niej skutecznie usuniesz wszystkie zaschnięte resztki jedzenia, a nawet nalot rdzy, który pojawił się w okresie nieużywania grilla przez dłuższy czas. Jaką szczotkę wybrać? Najwięcej osób decyduje się na zakup modeli z włosiem ze stali nierdzewnej, ale dobrym wyborem będzie również szczotka z włosiem nylonowym lub włosiem z palmy. Oto nasze propozycje:

  • Trójstronna szczotka do czyszczenia grilla Weber – dzięki niej w łatwy sposób dotrzesz nawet do ukrytych zakamarków. Ma szerokość 18 cm i trwałe włosie ze stali nierdzewnej, dzięki czemu posłuży Ci przez długi czas.

  • Szczotka do czyszczenia grilla bez włosia Weber – nieduży model, idealny do czyszczenia przenośnych grilli elektrycznych. Głowica z siatki drucianej jest wymienna.

  • Lodowa szczotka do rusztu Broil King – oferuje innowacyjne podejście do czyszczenia grilla, przy użyciu kostek lodu, parujących na rozgrzanej powierzchni do grillowania.

Zobacz też: Piroliza grilla gazowego – czyli o tym, czym jest wypalanie grilla gazowego?

Tradycyjny grill węglowy – węgiel drzewny czy brykiet?

Największą popularnością wśród miłośników grillowania nadal mają grille węglowe, a dobra podpałka to podstawa! Wiele supermarketów oferuje atrakcyjne promocje na brykiet lub węgiel, gdy zbliża się majówka, ale lepiej unikaj takich produktów, jeśli zależy Ci na stabilnej temperaturze i zdrowych posiłkach. Wybieraj produkty od uznanych producentów, którzy dbają o to, by w składzie oferowanego paliwa nie było żadnych toksycznych substancji.

Jaka podpałka będzie najlepsza? Według zaleceń Unii Europejskiej, na grillu powinniśmy stosować brykiet lub węgiel drzewny. Oto porównanie ich zalet i wad, które pozwoli Ci łatwiej podjąć decyzję:

  • Węgiel drzewny – zapewnia odpowiednią temperaturę grillowania znacznie szybciej niż brykiet, jednak musisz częściej dokładać nowe kawałki, aby grill nie wygasł. Kolejnym wyzwaniem przy utrzymaniu wysokiej temperatury jest nieregularny kształt kawałków węgla. Musisz także pamiętać o zabezpieczeniu przed wilgocią. Natomiast jego atutem jest bardziej naturalny skład, a ponadto – generuje mniej dymu.

  • Brykiet – rozpalanie brykietu trwa dłużej, jednak dzięki regularnym kształtom spala się równomiernie i łatwiej o otrzymanie właściwej temperatury. Mniej pyli i jest łatwiejszy w przechowywaniu. Ponadto, jego cena jest atrakcyjniejsza, jednak warto pamiętać, że węgiel drzewny ma z reguły lepszy skład.

  • Drewno – dla doświadczonych miłośników grillowania, którzy chcą przyrządzić posiłki przepełnione dymnym aromatem. Jego rozpalanie jest czasochłonne, a podczas spalania powstaje wiele dymu, który może przeszkadzać innym.

Możesz także wykorzystać dwa rodzaje paliwa – rozpocznij od węgla drzewnego, który szybciej się rozpali, a następnie dołóż brykiet, którzy dłużej utrzyma wysoką temperaturę.

Węgiel drzewny czy brykiet tabela

Jeśli chcesz ułatwić sobie proces rozpalania grilla węglowego, rozważ zakup specjalnego komina do rozpalania brykietu. Dzięki temu uzyskasz równomiernie rozpalonego grilla w ciągu 15 minut.

Zobacz też: Węgiel drzewny, brykiet czy drewno? Jakie paliwo wybrać do grilla węglowego

Grill gazowy na majówkę – sprawdzanie sprzętu przed rozpaleniem

Coraz częściej w przydomowym ogrodzie pojawiają się grille gazowe, które są znacznie wygodniejsze w obsłudze. Jednak te sprzęty wymagają nieco więcej czynności konserwacyjnych na początku sezonu. Jeśli chcesz, żeby Twój grill działał z pełną wydajnością, sprawdź stan techniczny jego części. Zanim zaczniesz grillować, upewnij się także, czy wszystkie przewody są szczelne, aby zadbać o maksymalne bezpieczeństwo. Oto wszystkie czynności, które warto wykonać przed ustawieniem potraw na ruszcie:

  • Dokładnie obejrzyj palniki, aromatyzery oraz ruszty w Twoim grillu – jeśli zauważysz dziury na wylot, czyli korozję perforacyjną, to wymień zużyty element na nowy – części zamienne do grilli od najabrdziej uznanych producentów znajdziesz w naszej ofercie. Sprzęty dobrej jakości mogą służyć sprawnie przez wiele sezonów, ale pewne części po prostu się zużywają.
  • Oczyść palniki wewnątrz – zabrudzenia, takie jak zaschnięty tłuszcz lub pajęczyny, mogą zakłócać przepływ gazu, utrudniając wydajne grillowanie. Ten problem objawia się m.in. nierównomiernym płomieniem. Aby temu zapobiec, wystarczy wyczyścić wnętrze palników za pomocą odpowiednio długiej, wąskiej szczotki, która dotrze w każdy zakamarek.

  • Kup butlę z gazem – zadbaj o to, by w trakcie grillowania ze znajomymi nie zabrakło gazu. Na początku sezonu warto dokupić nową butlę.

Sprawdzanie instalacji gazowej

Sprawne działanie instalacji gazowej w grillu jest niezwykle istotne dla bezpieczeństwa. Wąż doprowadzający gaz z butli do palników, nie może mieć żadnych przetarć ani pęknięć. Jeśli je zauważysz, zakup nowy zestaw podłączeniowy.

Sprawdź także szczelność wszystkich przewodów doprowadzających gaz, postępując według poniższych kroków:

  1. Przygotuj rozwój wody i mydła, wymieszany w proporcjach 1:1.
  2. Rozprowadź przygotowany roztwór po wszystkich połączeniach gazowych i odkręć zawór butli.
  3. Obserwuj, co się dzieje z roztworem. Jeśli pojawią się pęcherzyki powietrza, to oznacza, że połączenie jest nieszczelne.
  4. Zamknij zawór butli, odkręć od niej reduktor i podejmij próbę uszczelnienia połączenia.
  5. Utnij około 4 cm końcówki od węża, nałóż nową opaskę zaciskową, a później ponownie załóż wąż na reduktor i mocno dokręć śrubę od opaski.
  6. Ponownie przeprowadź test szczelności za pomocą przygotowanego roztworu.

Jeśli to nie rozwiąże problemu, a wymiana węża również nie pomoże, to oznacza, że usterka jest poważniejsza. Potrzebna będzie pomoc autoryzowanego serwisu, który zdiagnozuje problem z Twoim grillem gazowym. Nigdy nie ryzykuj, grillując na niesprawnym sprzęcie.

Przeowdy gazowe w grillu Broil King

Zakupy na grillowanie – jak zadbać o dobre jedzenie?

Gdy zbliża się majówka, to niemal w każdym sklepie znajdziemy szeroki wybór gotowych produktów w marynacie, które wystarczy wrzucić na ruszt. Oszczędność czasu może być kusząca, ale niestety pamiętaj o tym, że takie produkty nigdy nie dorównają jakością świeżemu mięsu od zaufanego sprzedawcy. O czym warto pamiętać, robiąc zakupy na majówkowe grillowanie? Oto najważniejsze zasady:

  • Jeśli chcesz przygotować dla gości grillowane kiełbaski, to wybieraj takie o jak najkrótszym składzie bez dodatku saletry, z jak największą zawartością mięsa. Powinny być średnio-rozdrobnione, w naturalnym jelicie.
  • Do zrobienia burgerów domowej roboty najlepiej sprawdzą się części takie jak: rostbef, antrykot, udziec wołowy lub łopatka.
  • Nie kupuj produktów w gotowych marynatach – w ich składzie zazwyczaj pełno jest sztucznych polepszaczy smaku, które szkodzą naszemu zdrowiu.
  • Jeśli jesteś na diecie, to postaw na kurczaka, indyka lub ryby – są zdrowsze niż wieprzowina i wołowina.
  • Do szaszłyków wykorzystuj kawałki mięsa, które pieką się w podobnym czasie co warzywa. Wszystkie szczegóły dotyczące czasów grillowania znajdziesz w opracowanych przez nas tabelach. Sprawdź: Jak grillować? Poznaj optymalny czas i temperaturę
  • Jeśli grillujesz ryby, to nie ustawiaj na ruszcie innych mięs, ponieważ może to źle wpłynąć na ich walory smakowe.

Majówka grill węglowy w ogrodzie

Grill w majówkę – przepisy

Największy klasyk z rusztu to karkówka i kiełbasa, ale nadchodząca majówka to świetna okazja do wypróbowania na grillu nowych przepisów, które zaskoczą Twoich bliskich. Wystarczy kilka smakowitych dodatków, by odkryć na nowo dobrze znaną potrawę! Jako danie główne doskonale sprawdzi się chrupiąca pizza w stylu włoskim lub sycące hot-dogi z konfiturą cebulowo-truskawkową domowej roboty. Warto również zadbać o to, by oprócz głównego dania, w menu pojawiły się proste w przygotowaniu przekąski z warzyw – na przykład różnokolorowe szaszłyki, faszerowane ziemniaki lub sezonowe szparagi z parmeńską szynką.

Hot-dog z grilla

Grill doskonale sprawdzi się do przygotowania hot doga z kiełbaską wysokiej jakości i niezwykle chrupiącą bułką. Ponadto, zamiast ketchupu i musztardy, możesz stworzyć konfiturę cebulowo-truskawkową domowej roboty, która urozmaici danie.

Składniki:

  • kiełbaski
  • 4 bułki
  • 2 cebule
  •  imbir (kawałek wielkości kciuka)
  •  chili (ilość według uznania)
  • 100 g cukru
  • 4 ząbki czosnku
  • 100 g truskawek
  • 100 ml octu balsamicznego
  • 2 łyżki sosu sojowego
  • 100 ml octu jabłkowego
  • 50 g cukru
  • 1 cukinia
  • 2 papryki

Hot dog z grilla z konfiturą

Wykonanie:

  1. Przygotuj patelnię żeliwną i wlej do niej olej, a następnie dodaj cebulę, chilli, czosnek oraz cukier. Podsmażaj przez kilka minut na palniku bocznym grilla gazowego lub na domowej kuchence. Po zarumienieniu dodaj ocet balsamiczny, truskawki oraz sos sojowy i pozostaw na patelni jeszcze na 20 minut.
  2. Przygotuj miseczkę i wlej do niej ocet jabłkowy, a następnie dosyp cukier i wymieszaj. Dodaj do marynaty pokrojoną paprykę i cukinię i dokładnie obtocz je płynem. Odstaw na kilka minut.
  3. Nagrzej ruszt do wysokiej temperatury, a następnie opiekaj kiełbaski przez 6-10 minut na górnej półce grilla.
  4. Ułóż na górnym ruszcie bułki i opiekaj pod zamkniętą pokrywą przez kilka minut, aby się zarumieniły.
  5. Po zdjęciu bułek z rusztu włóż do nich kiełbaskę, sałatę, marynowane warzywa oraz przygotowaną konfiturę.

Włoska pizza z grilla

Funkcjonalny girll ze szczelną pokrywą sprawdzi się do przygotowania pizzy w stylu włoskim. Wystarczy zaopatrzyć się w kamień do pieczenia, by zachwycić gości aromatycznym daniem, które szybko zniknie z talerzy!

Składniki na ciasto:

  • świeżych drożdży
  • 600 ml wody (na 1 kg mąki)
  •  cukier (szczypta)
  • 1 kg mąki
  • 20 g soli (2% do ilości mąki)

 Dodatki do pizzy (ilość według uznania):

  •  passata pomidorowa
  •  biała mozarella
  •  żółta mozarella tarta
  •  plastry chorizo
  •  rukola
  •  szynka parmeńska

Pizza włoska z grilla na majówkę

Wykonanie:

  1. Do miski dodaj świeże drożdże i cukier, a następnie wlej trochę wodę. Wymieszaj, aby rozpuścić drożdże.
  2. Wlej resztę wody (600 ml na 1 kg mąki), a następnie wsyp mąkę i wymieszaj. Możesz robić to stopniowo dla ułatwienia. Na koniec dopraw solą.
  3. Przełóż ciasto na deskę obsypaną mąką i wyrabiaj 10 minut. Naprzemiennie zawijaj i ugniataj, obracając ciasto dookoła deski.
  4. Gotowe ciasto uformuj w kształt kuli i odstaw do wyrastania na 30-40 minut.
  5. Wyrośnięte ciasto podziel na 8-10 porcji. Uformuj w kształt kulek, a następnie każdą z nich zakryj dłonią i obracaj dookoła na desce, by ciasto zrobiło się sztywniejsze. Później odstaw na kolejne 20 minut.
  6. Rozpłaszcz i rozciągnij kawałki ciasta, naciskając dwoma palcami na środku. Następnie rozciągaj w dłoniach przez kilka minut.
  7. Rozpocznij nagrzewanie grilla i w tym czasie ułóż na kawałkach ciasta dodatki na pizzę, zaczynając od pasaty pomidorowej (wystarczy 1 łyżka). Później ułóż kawałki świeżej mozzarelli, kawałki żółtej tartej mozzarelli oraz plastry chorizo.
  8. Przełóż pizzę szybkim ruchem na łopatę, a następnie ułóż na rozgrzanym kamieniu. Piecz przez około 3 minuty pod zamkniętą pokrywą na grillu rozgrzanym do 300 stopni Celsjusza.
  9. Po zdjęciu z grilla dodaj jeszcze szynkę parmeńską i rukolę, by pizza zyskała bardziej włoski charakter. Smacznego!

Propozycje na przekąski z grilla

Oprócz dań głównych, warto także zadbać o warzywne przekąski oraz propozycje deserowe. Oto przepisy, na które warto zawrócić uwagę.

Sałatka orientalna z grilla

Ziemniaki na grilla z serem, porem i szpinakiem

Grillowany bakłażan

Zobacz też: Pieczarki z grilla – 5 sposobów na podanie