Dzięki dodatkowym akcesoriom, grillowanie może wznieść się na zupełnie nowy poziom. Technika znana jako planking pozwala przygotować aromatyczne ryby i mięsa na grillu gazowym lub węglowym. Grillowanie na drewnianych deskach doskonale aromatyzuje potrawy, zapewniając nam nowe doznania kulinarne. Jak grillować na deskach? Zapraszamy do naszego artykułu.

Co to jest planking?

Grillowanie na drewnianych deskach, znane także jako planking, to metoda, w której żywność umieszcza się w strefie pośredniej grilla na namoczonej, drewnianej desce. Dzięki tej technice, danie nabiera głębokiego, wyrazistego smaku wędzonego drewna. Smak potrawy będzie się różnić w zależności od wybranego rodzaju drewna. Ogromną zaletą plankingu jest to, że mięso nie przywiera do powierzchni drewna. W przeciwieństwie, gdy grillujemy je na tradycyjnym ruszcie, może zdazrzyć się sytuacja, że skóra przywrze do żeberek rusztu. Metoda ta doskonale sprawdza się do przygotowania delikatnych potraw, takich jak ryby, które mają tendencję do rozpadania się i przywierania do powierzchni. 

Grillowanie na drewnianych deskach

Historia grillowania na deskach

Indianie na północno-zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych wykonywali tu kamienne topory, młoty, toporki i kliny od 4400 p.n.e. Kliny, czyli kawałki drewna lub metalu w kształcie zaostrzonego trójkąta, używane do rozbijania twardych materiałów, służyły do mocowania lub blokowania konstrukcji podczas budowy domów i łodzi, a także (prawdopodobnie) pieczenia łososia. Mimo że Indianie nie mieli tartaków z piłami taśmowymi, byli jednak w stanie zrobić wiele desek cedrowych. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy cedr odda odpowiedni aromat do grillowanego mięsa. 

Chinook i inne plemiona indiańskie wykorzystywały do ​​budowy czółen, totemów i desek kuchennych zachodni czerwony cedr Thuja Plicata, znany również jako Giant Arborvitae, pochodzący z północno-zachodniego wybrzeża Pacyfiku. Drewno to nie ma ostrego, odstraszającego zapachu, posiada delikatny, subtelny aromat. Cedr był jednak przede wszystkim stosowany jako podparcie ryby w odpowiedniej odległości od gorącego ognia, później zorientowano się, że jest także doskonały jako środek aromatyzujący.

Na jakiej desce drewnianej grillować?

Jaką deskę do grillowania wybrać?

W sklepach mamy do wyboru różnego rodzaju deski drewniane. Jedną z najpopularniejszych jest deska cedrowa, na której najcześciej grillujemy rybę. Jednak na desce można grillować prawie każde mięso lub warzywo. Cedr jest miękkim drewnem i lepiej wchłania wodę niż drewno twarde używane do innych, wędzonych potraw. Należy jedynie pamiętać, aby na jednej desce nie łączyć różnych rodzajów mięsa, ponieważ mają one różne temperatury oraz czas przygotowania. 

Do grillowania dobrze sprawdzają się także: czereśnia, orzesznik, pekan, klon, jabłko i olcha. Jeśli chodzi o wybór desek na podstawie smaku, pomyślmy o tym, jakie mięso najchętniej chcemy grillować. Łosoś wędzony świetnie pasuje do cedru lub orzesznika, a boczek wędzony i wieprzowina świetnie sprawdzą się na drewnie jabłoni lub klonu. Jeśli nie jesteśmy pewni, warto zacząć naszą przygodę od jednej deski do grillowania i w miarę upływu czasu, powiększać naszą kolekcję. 

Sprawdź także: Jakie drewno do wędzenia?

Deska cedrowa do grillowania Broil King

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, deska cedrowa do grillowania przeznaczona jest przede wszystkim do przygotowania ryb drobiu. Ten rodzaj drewna pozwala nadać mięsom delikatny aromat drewna, który nie zdominuje całej potrawy, a wydobędzie z niej to, co najlepsze. W zestawie znajdują się dwie deski wykonane z drzewa cedru libańskiego, czyli zimozielonego, dużego drzewa iglastego o grubym pniu, spłaszczonym wierzchołku, poziomo rozłożonych konarach i zwisających gałęziach. Drzewo to jest jeszcze bardziej urokliwe, dzięki licznym, jasnobrązowym, stojącym szyszkom, przypominającym ule dzikich pszczół.

Deski dostępne są także w mniejszych rozmiarach: Deska cedrowa do grillowania.

Klonowa deska do grillowania Broil King

Klonowa deska do grillowania kanadyjskiej marki Broil King sprawdzi się doskonale do przygotowania grillowanej wieprzowiny lub wołowiny. Za jej pomocą przygotujesz wyborne żeberka lub steki. Drewno z klonu daje bardzo słodki aromat, który jednocześnie jest subtelny i wyważony. Dobrze komponuje się z wieprzowiną, pizzą, miękkimi serami ze skórką, ananasem i warzywami. Wieprzowina bardzo lubi słodkie dodatki, takie jak miód czy syrop klonowy, dlatego ten rodzaj drewna szczególnie do niej pasuje.

Deski dostępne są także w mniejszych rozmiarach: Deska klonowa do grillowania.

Deska do grillowania z olszyny Big Green Egg

Deska do grillowania z olszyny skutecznie nadaje niezwykły smak i aromat grillowanym rybom, mięsom i innym potrawom. Deski do grillowania marki Big Green Egg wykonane są z drewna pochodzącego z upraw ekologicznych. Grillowanie na desce olchowej nada  mięsu delikatny, ziemisty smak i nutę słodyczy. To uniwersalne drewno sprawdzi się doskonale do białych ryb, owoców morza, warzyw i owoców. W zestawie znajdują się ich 2 sztuki

Deska do grillowania z cedru czerwonego Big Green Egg

Deska do grillowania z cedru czerwonego to kolejne, wspaniałe rozwiązanie od producenta Big Green Egg, które doda przygotowywanym przez Ciebie na grillach gazowych i węglowych rybom i mięsom niepowtarzalnego smaku i aromatu. Jest to gatunek drzewa iglastego z rodziny cyprysowatych. Występuje w stanie dzikim w zachodniej części Ameryki Północnej, wzdłuż wybrzeży Oceanu Spokojnego, na obszarze od Alaski po Kalifornię. W naszym kraju uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna, a w zachodniej części Polski zadomowiony na nielicznych stanowiskach.

Jak grillować na drewnianych deskach?

Grillowanie na drewnianych deskach to bardzo przyjazna technika. Aby jednak uzyskać jak najlepsze rezultaty, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych zasadach. 

Namoczenie deski do grillowania 

Deski, w przeciwieństwie do kawałków drewna, muszą być moczone przez co najmniej 30 minut przed podgrzaniem lub użyciem na grillu. Dlaczego powinniśmy namoczyć deskę przed użyciem?

  • Bezpieczeństwo – namoczona deska do grillowania będzie miała warstwę ochronną, która zapobiegnie jej spalaniu podczas grillowania.
  • Para z namoczonego drewna – pomoże grillować jedzenie, jednocześnie zapewniając smak wędzonego drewna.
  • Nowe nuty smakowe – możesz osiągnąć kolejne nuty smakowe, używając do namaczania dowolnego płynu, takiego jak sok, wino, whisky lub piwo.

Istnieje kilka odmian drewna, które można wykorzystać do plankingu. Cedr to tylko jedna z wielu opcji. Innym popularnym drewnem na deski jest klon

Grillowanie na desce

Grillowanie metodą pośrednią

Chociaż nie jest to konieczne, możesz wstępnie podgrzać deskę na grillu, przed umieszczeniem na niej potraw. Podczas używania desek na grillu ogrodowym powinniśmy stosować metodę pośrednią. Zapalamy wówczas dwa zewnętrzne palniki, pozostawiając jeden na środku grilla wyłączony. Rozgrzewamy grill do żądanej temperatury, a następnie w strefie pośredniej umieszczamy deskę z potrawą. Ryby będą gotowe bardzo szybko, grubsze mięsa, takie jak steki, potrzebują nieco więcej czasu. Użyj cyfrowego termometru do mięsa, aby mieć pewność, że danie jest gotowe.

Wskazówka dla profesjonalistów:
Aby uzyskać nieco więcej dymnego smaku, umieść namoczoną drewnianą płytę nad zapalonym palnikiem podczas pierwszego podgrzewania grilla. Gdy grill osiągnie odpowiednią temperaturę, połóż jedzenie na tej stronie deski, która była skierowana w stronę zapalonego palnika. Ta strona będzie lekko zwęglona, ​​a wilgoć wyparuje, pozostawiając bardziej drzewno-dymny smak.

Sprawdź także: Grillowanie pośrednie na grillach Broil King: metoda ociekowa i metoda jednopalnikowa

Testuj różne rodzaje drewna

Gdy jedzenie jest już ugotowane, czas na najprzyjemniejszą część, czyli jedzenie! Przygotowane potrawy, takie jak ryby, warzywa, drób, wieprzowina, wołowina lub cokolwiek innego, będzie miało niepowtarzalny smak dzięki aromatom znajdującym się w konkretnym rodzaju drzewa. Warto testować różne rodzaje drewna. Jeśli chcesz przygotować deskę samodzielnie, pamiętaj o tym, że nie każdy cedr nadaje się do grillowania. Należy wybrać te odmiany, które zapewnią nam jak największy i najbogatszy aromat.

Jedzenie możemy serwować bezpośrednio na deskach, na których grillowaliśmy. Jeśli jednak deska tli się lub jest delikatnie przypalona, ​​możesz przenieść potrawę na półmisek lub świeżą deskę. Gdy jedzenie zostanie bezpiecznie zdjęte z deski, możesz ją zgasić za pomocą wody i zaczekać, aż całkiem przestygnie. 

Grillowanie na desce

Ponowne użycie deski do grillowania

Drewniane deski do grillowania możemy używać ponownie. Gdy deska lub deski całkowicie ostygną, myjemy je pod bieżącą wodą za pomocą gąbki lub szorstkiej ściereczki. Nie używaj mydła! Mydło może pozostawić nieprzyjemny posmak na desce. Po wyczyszczeniu poczekaj, aż deska całkowicie wyschnie przed ponownym umieszczeniem jej w szafce. Jeśli na kawałkach są trudne do usunięcia pozostałości dań, usuń je za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego.

Sprawdź także: Kurczak z rożna – jak przygotować na grillu i jaki rożen wybrać?

Bezpieczeństwo 

Pamiętajmy o tym, że bezpieczeństwo powinno być naszym priorytetem, a grillujemy, używając drewna w bliskiej odległości płomieni. Oznacza to, że gdy deska znajduje się na grillu, najlepiej nie oddalać się zbytnio, aż do momentu, gdy jedzenie nie będzie gotowe. Powinniśmy mieć pod ręką długie szczypce, spryskiwacz z wodą, żaroodporne rękawice do grillowania i gaśnicę. 

Planking – jak przygotować idealne danie na desce drewnianej

  1. Do plankingu można użyć wielu różnych gatunków drewna, jednak najlepsze jest nieobrobione drewno twarde. Drzewa iglaste, takie jak sosna i te, które nadal mają korę, wytwarzają gorzki dym. Unikajmy grillowania na tego rodzaju drewnie.
  2. Jeśli grillujesz na węglu drzewnym, uważnie obserwuj proces grillowania, aby zapewnić potrawom stałą temperaturę oraz po to, aby deska nie ulatniała się dymem.
  3. Podczas grillowania na desce drewnianej nie podnoś pokrywy grilla.
  4. Nie używaj ponownie deski, która jest zwęglona w ponad 50%. Zamiast tego możesz go rozbić i użyć jako kawałków drewna podczas następnego palenia.

Przepis na grillowanego okonia z deski drewnianej

Okoń lub inaczej labraks to ryba, która wyróżnia się niezwykle soczystym i delikatnym mięsem. Jest ono także bardzo zwarte i jędrne, dzięki czemu doskonale nadaje się do pieczenia na grillu. Wystarczy świeża ryba, limonka i kilka przypraw, aby wyczarować niesamowicie smaczne i aromatyczne danie!

Składniki na okonia z grilla:

  • okoń
  • miód
  • odrobina octu
  • sól
  • fermentowany pieprz
  • cebula
  • limonka
  • świeże zioła

Przepis na okonia z grilla z deski drewnianej

  1. Deskę cedrową moczymy w wodzie przez około 30 minut. Dodaje ona aromatu potrawie i możemy jej używać kilka razy.
  2. Deskę wrzucamy na ruszt i czekamy, aż się nagrzeje. Kiedy zacznie strzelać obracamy ją.
  3. Przygotowujemy marynatę do ryby z miodu, octu, soli i pieprzu fermentowanego. Gotową mieszanką polewamy rybę. Cebulę i limonkę kroimy na plastry. Tymi składnikami faszerujemy rybę. Możemy dodać też świeże zioła.
  4. Okonia marynujemy przez około 20 minut.
  5. Na desce cedrowej kładziemy świeże zioła i układamy rybę. Na rozgrzany brykiet wrzucamy gałązkę świeżego rozmarynu. Okonia po kilku minutach przewracamy na drugą stronę. Kiedy grill jest nagrzany do około 60 stopni (temperatura maksymalna) zdejmujemy rybę z rusztu i obieramy ją ze skóry.

Sprawdź także: Kosz do grillowania – jaki wybrać?