Niektórzy twierdzą, że kawa szkodzi zdrowiu, ale tak naprawdę wokół tego aromatycznego napoju narosło wiele mitów. Kofeina spożywana w rozsądnej dawce, nieprzekraczającej 400 mg ma wiele pozytywnych właściwości dla organizmu! Jednak czy każdy może pić kawę? A może niektórzy rzeczywiście powinni jej unikać ze względu na swoje schorzenia? Czy kawa podnosi cukier we krwi? Okazuje się, że niekoniecznie i może nawet chronić przed rozwojem cukrzycy typu 2! Jednak jeśli już zmagasz się z chorobą, to warto sprawdzić, jak kofeina wpływa na podniesienie poziomu glukozy. Wszystko, co musisz wiedzieć na temat cukru, znajdziesz w tym artykule!

Czy kawa podnosi poziom cukru we krwi?

Jak picie kawy wpływa na poziom cukru we krwi? Okazuje się, że klasyczna czarna kawa ziarnista, bez żadnych dodatkowych składników, nie ma wpływu na podniesienie poziomu glukozy. Co więcej, istnieją badania, które dowodzą, że spożywanie napoju z kofeiną wręcz obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2! Okazuje się, że jest ono aż o 11% niższe u badanych, którzy w ciągu 4 lat zwiększyli spożycie kawy o jedną filiżankę, w stosunku do tych badanych, którzy ograniczyli picie tego aromatycznego napoju. To zasługa antyoksydantów i minerałów, obecnych w składzie ziaren kawy. (Źródło: "Changes in coffee intake and subsequent risk of type 2 diabetes: three large cohorts of US men and women", Shilpa N. Bhupathiraju & An Pan & JoAnn E. Manson & Walter C. Willett & Rob M. van Dam & Frank B. Hu)

Jednak u osób chorujących na cukrzycę sprawa wygląda nieco inaczej. Co prawda kawa sama w sobie, bez żadnych dodatków nie podnosi poziomu cukru, ale niektóre badania wskazują na to, że kofeina może prowadzić do osłabienia wrażliwości na insulinę. Jest to hormon odpowiedzialny za metabolizm węglowodanów i obniżanie cukru, dlatego niektórzy lekarze zalecają diabetykom wyłącznie kawę bezkofeinową. Z drugiej strony, antyoksydanty i minerały mogą podnosić wrażliwość na insulinę, co wyrównuje skutki kofeiny – w wielu przypadkach wcale nie trzeba więc rezygnować z picia kawy. Pamiętajmy o tym, że każdy przypadek jest indywidualny – warto zawsze słuchać zaleceń specjalistów, którzy biorą pod uwagę historię choroby, aktualny stan zdrowia oraz wiek pacjenta.

Różne rodzaje akwy i cukier

Udowodniono, że kawa zawiera wiele cennych składników, ale musisz wiedzieć, że dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 400 mg. Jej poziom zależy od sposobu przygotowania napoju – porcja Espresso ma około 40-65 mg, natomiast filiżanka kawy z ekspresu przelewowego może zawierać aż 300 mg. Warto więc spożywać ten napój z umiarem, ponieważ przedawkowanie kofeiny prowadzi do wielu skutków ubocznych.

Zobacz też: Ile kofeiny ma kawa?

Czy kawa rozpuszczalna podnosi cukier?

Kawa rozpuszczalna powstaje z ziaren kawy, które zostały poddane złożonym procesom obróbki cieplnej w specjalnych maszynach. W składach produktów tego typu, podobnie jak w kawach ziarnistych nie ma cukru, a więc jej działanie na poziom glukozy we krwi jest podobne, jak w przypadku kaw ziarnistych.

Jednak kawa rozpuszczalna zawiera znacznie mniej składników, które mają pozytywny wpływ na organizm. Ziarna stosowane do jej produkcji z reguły są gorszej jakości, a bardziej złożony proces obróbki prowadzi do utraty ich cennych właściwości. W efekcie zawartość antyoksydantów (m.in. kwas chlorogenowy oraz kawowy), które odgrywają rolę w zapobieganiu cukrzycy typu 2, również jest mniejsza. Jeśli zależy Ci nie tylko na pobudzających właściwościach, ale także dostarczeniu składników, które mają korzystny wpływ na organizm – lepiej zdecyduj się na kawę ziarnistą.

Kawa rozpuszczalna cukier

Zobacz też: Czy kawa wypłukuje magnez?

Czy kawa z mlekiem podnosi cukier?

Klasyczna kawa bez żadnych dodatków niesie wiele korzyści dla zdrowia i może nawet zmniejszać ryzyko zachorowania na niektóre choroby, w tym cukrzycę. Jednak kawy z dużą zawartością mleka, które zawierają cukier lub syropy smakowe mogą niestety wpływać negatywnie na organizm, prowadząc do wzrostu glukozy we krwi. Są także znacznie bardziej kaloryczne, dlatego warto ograniczyć ich spożywanie.

Najlepiej sięgać po kawy ziarniste z segmentu speciality bez dodatku cukru i mleka, w których znajdziemy wiele nut smakowych, zwiększających walory zaparzonego napoju. Na rynku dostępne są zarówno łagodne mieszanki pełne owocowych nut, jak i bardziej wyraziste kawy, o klasycznym profilu czekoladowo-orzechowym.

Jeśli Twoja ulubiona kawa to Cappuccino lub Latte i nie chcesz całkowicie zrezygnować z mleka, to zwróć uwagę na zawartość tłuszczu. Najlepszym wyborem będzie mleko 1,5-2%. A co z zamiennikami? Zwróć uwagę na zasady poniżej:

  • Coraz częściej wybierane mleko bez laktozy wcale nie jest dobrym wyborem w przypadku cukrzycy oraz insulinooporności. W trakcie jego produkcji powstają bowiem jednocukry, które sprawiają, że poziom glukozy rośnie bardziej niż po kawie z dodatkiem mleka krowiego!
  • Jeśli stosujesz mleka roślinne, koniecznie zwróć uwagę na skład – wiele producentów stosuje cukry i zbędne dodatki, które szkodzą zdrowiu. Wybierz mleko o krótkim składzie, najlepsze będzie sojowe, ze względu na wysoką zawartość białka. Możesz także wybrać mleko migdałowe, ryżowe lub kokosowe. Natomiast lepiej zrezygnować z napoju owsianego, który zawiera głównie węglowodany, które znacznie bardziej podnoszą poziom cukru we krwi.
  • Jeśli ciężko Ci całkowicie zrezygnować z cukru, to możesz wykorzystać zdrowsze zamienniki – erytrol lub ksylitol. Ich wpływ na gospodarkę cukrową organizmu jest mniejszy.

Mleko krowie vs mleko roślinne

Zobacz też: Kawa z mlekiem roślinnym – jakie mleko wybrać, aby nie zepsuć smaku kawy?

Kawa a cukrzyca – jak kofeina podnosi poziom cukru we krwi u chorych?

Jak już wiesz, kawa ma pozytywne właściwości zdrowotne, a obecne w niej składniki zapobiegają rozwojowi cukrzycy. Jednak osoby zmagające się z tym schorzeniem powinny zachować większą ostrożność.

Kofeina może wpływać na wrażliwość insuliny, która reguluje poziom glukozy we krwi. Jednak każdy organizm będzie inaczej reagować na działanie tej substancji psychoaktywnej. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie cukrzycę typu II i zastanawiasz się, czy musisz się pożegnać z Twoim ulubionym napojem, to najważniejsze są zalecenia lekarza. W wielu przypadkach wcale nie trzeba rezygnować z przyjemnego, porannego rytuału. To zależy od tego, jak zmienia się poziom cukru po wypiciu filiżanki kawy. Jak to sprawdzić?

  1. Powstrzymaj się od jedzenia i picia przez 2 godziny, a następnie zmierz poziom cukru we krwi.
  2. Wypij filiżankę czarnej kawy, bez mleka i cukru.
  3. Odczekaj kolejne 2 godziny, nie spożywając w tym czasie żadnych innych napojów i posiłków. Unikaj w tym czasie stresu i aktywności fizycznej.
  4. W tym czasie co każde 30 minut powtarzaj mierzenie cukru we krwi i sprawdzaj, jak się zmienia jego poziom po wypiciu kawy.

To najprostszy sposób na sprawdzenie, jak Twój organizm toleruje kofeinę. U diabetyków poziom cukru we krwi 2 godziny po posiłku nie powinien przekraczać 180 mg/dl, natomiast na czczo – 130 mg/dl. Natomiast normy Światowej Organizacji Zdrowia dla osób zdrowych wynoszą 70-99 mg/dl na czczo i do 140 mg/dl po posiłku.

Poziom cukru we krwi normy

Zobacz też: Kawa na czczo – czy można ją pić?

Co jeszcze wpływa na poziom cukru we krwi?

Hiperglikemia, czyli zbyt wysoki poziom cukru we krwi może doprowadzić do stanu przeciwcukrzycowego, a nawet cukrzycy typu 2. Przyczyną tego stanu jest nieprawidłowe działanie hormonu insuliny, którą produkuje trzustka, odpowiedzialna za metabolizm węglowodanów. Każdy powinien regularnie wykonywać badania kontrolne, ponieważ osoby chorujące są narażone na poważne powikłania – m.in. choroby nerek, uszkodzenia naczyń w gałce ocznej, infekcje jamy ustnej lub zaburzenia pracy serca.

Większość osób z cukrzycą typu 2 może spożywać kawę czarną, bez dodatków ulepszających smak napoju. Na utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi wpływa przede wszystkim zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia. Podwyższony poziom najczęściej jest skutkiem poniższych czynników:

  • Nadmierne spożywanie węglowodanów – przede wszystkim z wysoko przetworzonej żywności, wyrobów cukierniczych oraz napojów słodzonych.
  • Posiłki zbyt obfite i jedzone o nieregularnych porach.
  • Siedzący tryb życia z małą ilością ruchu, a także zbyt intensywne treningi.
  • Długotrwały stres i napięcie emocjonalne.
  • Niektóre leki, m.in.: do leczenia stanów zapalnych oraz nadciśnienia tętniczego.

Czynniki wpływające na podniesienie cukru

Jakie korzyści daje picie kawy?

Co prawda, kawa z mlekiem rzeczywiście podnosi poziom cukru we krwi, ale klasyczna czarna kawa bez dodatków spowalnia starzenie organizmu i zapobiega różnym chorobom, nie tylko cukrzycy! Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza, to możesz pić swój ulubiony napój – oczywiście z umiarem! Każdy wie, że kawa niweluje oznaki zmęczenia i podnosi poziom koncentracji, ale korzyści jest znacznie więcej! Oto najważniejsze z nich:

  • Po wypiciu kawy metabolizm przyspiesza, a w efekcie spalanie tłuszczów następuje szybciej. Wypijanie napoju bez cukru może więc sprzyjać odchudzaniu.
  • Poprawia się pamięć krótkotrwała i zdolności poznawcze – jest to efekt przyspieszenia przepływu impulsów elektrycznych między neuronami.
  • Antyoksydanty zawarte w kawie niszczą wolne rodniki w organizmie, a tym samym spowalniają proces starzenia.
  • Kawa spożywana regularnie pomaga także ograniczyć ryzyko różnych chorób. Oprócz cukrzycy, pomaga organizmowi w obronie przed marskością wątroby, niektórymi nowotworami, a nawet chorobą Alzheimera.
  • Poprawia przepływ krwi przez naczynia krwionośne i sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony, a wydolność Twoich komórek staje się większa.

Korzyści z picia kawy

Jaka kawa ziarnista będzie dobrym wyborem?

W większości przypadków kawa podnosi poziom cukru tylko wtedy, gdy dodajesz mleko i ją słodzisz. Jeśli nie ma innych przeciwwskazań, to zrezygnowanie z tych dodatków wystarczy, aby nadal czerpać przyjemność z picia ulubionego napoju. Warto sięgnąć po kawy speciality, które oferują bogactwo nut smakowych i pozwalają w pełni cieszyć się wyjątkowym aromatem. Prezentujemy mieszanki, które zaparzysz zarówno przy użyciu zwykłej kawiarki, jak i w ekspresie do kawy (np. w modelu Jura E4). 

The White Bear kawa ziarnista BRAZYLIA GUAXUPE (A) 250 g

Kawa z ziaren Arabiki, którą sprowadzono z regionu Minas Gerais w środkowowschodniej części Brazylii. Zawiera nuty czekoladowo-karmelowe, wzbogacone aromatami kwiatowymi. Ma subtelny smak i niski poziom kwasowości, dzięki czemu sprawdzi się zarówno w czystej postaci, jak i z mlekiem.

COFFEED kawa ziarnista A&R CLASSIC BLEND 250 g

W tej mieszance dominują ziarna brazylijskiej Arabiki (70%), połączone z ugandyjską Robustą (30%). W jej smaku wyczujesz nuty mlecznej czekolady i orzechów laskowych, przełamane cytrusami. Wyróżnia się delikatną kwasowością i gładkim body.

HAYB Speciality Coffee kawa ziarnista Brazylia Plus Espresso 250 g

Kawa, która zapewni głęboki smak i duże odczucie pełni po wypiciu. W tej mieszance znajdziesz doskonale wyważoną ilość nut czekolady i nugatu, z dodatkiem żółtych owoców, które zapewnią przyjemną słodycz.

Zobacz też: Najlepsza kawa ziarnista – ranking