Wiele osób uważa, że na początek przygody z wędzeniem najlepiej sprawdzi się kurczak. Jest dosyć prosty w obróbce i szybszy w przygotowaniu niż szynka lub schab. Co więcej, nie musisz co chwilę kontrolować postępów wędzenia – szczególnie, gdy korzystasz z wędzarni automatycznej. Wystarczy zadbać o mięso wysokiej jakości ze sprawdzonego źródła i przestrzegać kilku zasad, by wędzenie kurczaka przyniosło dobry efekt. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak samodzielnie wykonać wędzenie udek z kurczaka!

Wędzenie kurczaka – jak wybrać zdrowe mięso?

Duży wpływ na końcowy efekt wędzenia ma jakość wybranego mięsa – kurczak jest co prawda łatwo dostępny w każdym sklepie, ale nie wszędzie jego jakość jest dobra. Na co więc zwracać uwagę podczas robienia zakupów na wędzenie kurczaka?

Przede wszystkim postaraj się wybierać mięso pochodzące z ekologicznych gospodarstw, gdzie kurczaki miały możliwość swobodnego poruszania się i były karmione naturalną paszą, bez chemicznych dodatków stymulujących przyspieszony wzrost. Aktualnie wiele ras drobiu osiąga optymalną masę zaledwie po 40 dniach życia – warto jednak zdecydować się na zakup mięsa z odmiany hodowanej minimum przez 56 dni. Zwolennicy ekologicznych hodowli twierdzą, że kurczęta, które mają dostęp do świeżego powietrza i wolnego wybiegu, są znacznie odporniejsze na choroby. Ponadto, ich mięso ma więcej walorów smakowych, niż mięso kurczaków z hodowli przemysłowych, które przebywają całe swoje życie w ścisku i sztucznym świetle.

Co prawda cena mięsa pochodzącego z kurczaka hodowanego w ekologicznym gospodarstwie będzie wyższa, ale to znacznie lepszy i zdrowszy wybór. Oto kilka zalet:

  • kurczaki z wolnego wybiegu są bardziej umięśnione, a ich mięso ma niższą zawartość tłuszczu
  • mięso z kurczaków pochodzących z hodowli ekologicznych jest znacznie smaczniejsze
  • dzięki podawaniu paszy i ziaren wysokiej jakości, w mięsie kurczaków ekologicznych można znaleźć więcej wartościowych składników odżywczych

Kurczak w całości przygotowywany do wędzenia

Podczas robienia zakupów zwróć także uwagę na świeżość mięsa – kurczak powinien mieć barwę bladoróżową lub lekko beżową. Nigdy nie kupuj mięsa, które ma zbyt ciemny kolor – unikaj także kurczaków z popękaną, żółtą skórą. Ponadto, mięso powinno być gładkie i pozbawione jakichkolwiek pasków tłuszczu lub białych błon – to objawy choroby mięśni.

Jak przygotować kurczaka do wędzenia?

W wędzarni możesz przygotować kurczaka w całości lub uwędzić tylko ulubioną część – na przykład udka lub skrzydełka.

Zanim umieścisz w komorze wędzarniczej mięso, które chcesz uwędzić, musisz je odpowiednio przygotować. Rozpocznij od oczyszczenia i osuszenia kurczaka, a następnie pozbądź się nadmiaru skóry oraz kawałków tłuszczu. Jeśli zamierzasz wędzić kurczaka w całości, kolejnym krokiem będzie odcięcie szyi – dzięki temu dym generowany przez wędzarnię dostanie się także do wewnętrznej części mięsa, zapewniając intensywniejszy aromat. Zalecamy także związanie nóg kurczaka za pomocą kuchennego sznurka – dzięki temu będą mniej podatne na przypalenia.

Wędzenie kurczaka to proces, który składa się z kilku etapów – żadnego z nich nie możesz pominąć, jeśli zależy Ci na uzyskaniu mięsa, które zachwyci niezwykłym smakiem i bogactwem aromatów. Pierwszym etapem będzie przygotowanie solanki – będziesz potrzebować soli oraz przypraw, które zapewnią dodatkowe walory smakowe.

Wędzenie kurczaka

Sprawdź też: Wędzeniu boczku

Solanka do kurczaka

Jeśli planujesz zaserwować najbliższym wędzonego kurczaka, rozpocznij przygotowania odpowiednio wcześniej. Co prawda mięso drobiowe jest stosunkowo łatwe w obróbce i wystarczą 3-4 godziny wędzenia, ale wcześniej należy umieścić je w solance przynajmniej na kilkanaście godzin. Samo wędzenie to nie wszystko – aby uzyskać soczyste, aromatyczne mięso, postępuj krok po kroku według następujących etapów:

  • Peklowanie
  • Osuszanie
  • Wędzenie

Jeśli chcesz mieć pewność, że uwędzone mięso będzie pełne walorów smakowych – przed rozpoczęciem wędzenia przygotuj solankę i włóż do niej kurczaka przynajmniej na kilkanaście godzin. Niektórzy pomijają ten krok i wybierają znacznie szybszy sposób przygotowania, nacierając kurczaka przyprawami, ale w ten sposób doprawiasz mięso jedynie od zewnątrz. Jeśli zależy Ci na tym, aby każdy kawałek kurczaka był idealnie doprawiony – poświęć mięsu więcej czasu i przygotuj solankę. Ponadto, peklowanie w solance pozwoli zachować na dłużej świeżość wędzonych produktów.

Peklowanie przed wędzeniem

Jak przygotować solankę na wędzenie kurczaka? Będziesz potrzebować:

  • Wody – 1 litr na każdy kilogram mięsa
  • Soli kuchennej – 120 gramów na każdy litr wody
  • Przypraw – do solanki warto dodać majeranek, rozmaryn, tymianek, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz czosnek.

Przepis na solankę do kurczaka:

  1. Wlej wodę do dużego garnka, a następnie dodaj do naczynia pozostałe składniki.
  2. Postaw garnek na kuchence i gotuj przez kilka minut na średnim ogniu, aż do momentu, gdy sól się rozpuści.
  3. Ostudź zalewę, a następnie umieść w niej wszystkie części kurczaka. Dociśnij mięso tak, aby nie wypływało z naczynia.
  4. Pekluj kurczaka przynajmniej przez kilkanaście godzin w solance pozostawionej w suchym i chłodnym miejscu. Możesz przygotować zalewę wieczorem, aby rano rozpocząć kolejny etap wędzenia.

Cały kurczak powinien być dokładnie zanurzony w solance – wtedy masz pewność, że każda jego część będzie odpowiednio przygotowana do wędzenia. Zalecamy pozostawienie mięsa w solance przez jedną dobę – dzięki temu będzie znacznie smaczniejsze. Jeśli zależy Ci na bardzo intensywnym smaku – pekluj mięso nawet przez 2-3 dni.

W niektórych recepturach można się także spotkać z praktyką nastrzykiwania mięsa solanką. Możesz w tym celu wykorzystać specjalną strzykawkę do marynat. Wystarczy nastrzyknąć mięso pięć razy – zwiększa to pewność, że kurczak będzie perfekcyjnie doprawiony. Ten krok możesz pominąć, jeśli wykonujesz wędzenie udek z kurczaka – nastrzykiwanie jest zalecane, w przypadku części o dużej masie.

Sprawdź też: Niedowędzone mięso – dlaczego wędzarnia nie dowędza mięsa?

Osuszanie kurczaka przed wędzeniem

Po zakończeniu peklowania, nie zapomnij opłukać kurczaka pod bieżącą wodą. To jednak nie koniec przygotowań – przed rozpoczęciem właściwego procesu wędzenia musisz mieć pewność, że mięso jest pozbawione wilgoci. Pominięcie etapu ociekania i osuszania może sprawić, że wędzenie kurczaka zakończy się niepowodzeniem. Pamiętaj także o tym, że tylko prawidłowo osuszone mięso będzie zdrowe – wilgotne produkty włożone do wędzarni nasiąkają szkodliwymi substancjami.

Kolejnym etapem przed rozpoczęciem właściwego procesu wędzenia, będzie więc ociekanie i osuszanie mięsa wyjętego z solanki.

Etap osuszania kurczaka krok po kroku

  1. Mięso wyjęte z solanki opłukaj dokładnie pod bieżącą wodą.
  2. Opłukane kawałki kurczaka umieść w garnku z wodą podgrzaną do 80 stopni Celsjusza, a następnie parz przez około godzinę. Kontroluj temperaturę – powinna wynosić około 70 stopni Celsjusza
  3. Przygotuj haki wędzarnicze i zawieś na nich kawałki wędzonego kurczaka, a następnie pozostaw do ociekania. Haki z mięsem powinny być zawieszone w chłodnym i przewiewnym pomieszczeniu.
  4. Ostatnim etapem będzie osuszanie kurczaka w wędzarni rozgrzanej do temperatury 30-40 stopni Celsjusza. Pamiętaj, aby jeszcze nie uruchamiać generatora dymu – pozwól na to, aby gorące powietrze dokładniej osuszyło mięso, potrwa to około 2-3 godziny. Możesz przyspieszyć ten etap, wykorzystując osuszacz do wędzarni. Wydajny wentylator zamontowany w wędzarni elektrycznej na miejscu generatora dymu, skutecznie usunie z mięsa pozostałą wilgoć.
  5. Po zakończeniu osuszania możesz uruchomić generator dymu i rozpocząć wędzenie kurczaka.

Wędzenie kurczaka w wędzarni elektrycznej

Najlepsze efekty uzyskasz, wędząc kurczaka w wędzarni elektrycznej wyposażonej w sterownik temperatury. Nowoczesne urządzenie potrafi utrzymać przez cały czas wskazaną temperaturę, dzięki czemu wędzenie kurczaka będzie znacznie łatwiejsze. Wystarczy napełnić zasobnik generatora zrębkami wędzarniczymi, a następnie wcisnąć guzik, aby rozpocząć wędzenie. Nie musisz robić nic więcej – pamiętaj tylko o tym, aby pilnować czas wędzenia.

Jakie drewno będzie najlepsze do wędzenia kurczaka? Najlepiej sprawdzi się drewno jabłoni – wydziela słodkawy dym, który posiada łagodny aromat.

Z kurczakiem dobrze komponuje się również drewno gruszy oraz czereśni. Dobry efekt uzyskasz także wybierając drewno dębu lub klonu.

Jakie drewno do wędzenia?

Sprawdź też: Jakie drewno do wędzenia?

Kurczak wędzony – czas i temperatura wędzenia

Jeśli wędzisz kurczaka w całości, rozgrzej wędzarnię do temperatury 50-60°C i wędź mięso przez około 3-4 godziny. Pod koniec wędzenia posmaruj kurczaka olejem, aby uzyskać złocistą skórkę i zwiększ temperaturę do 90°C. Poczekaj, aż mięso osiągnie wewnątrz temperaturę 80°C. Do pomiaru najlepiej wykorzystać specjalistyczny termometr z sondą, dostosowany do pracy w wysokich temperaturach.

Możesz także uwędzić skrzydełka lub udka z kurczaka – cały proces będzie wyglądać dość podobnie, jednak mięso w mniejszych kawałkach uwędzi się szybciej. Wystarczą 2-3 godziny w komorze wędzarniczej nagrzanej do temperatury 50-55°C.

Wędzenie kurczaka czas i temperatura

Przepis – wędzony kurczak w całości

Przygotowanie kurczaka wędzonego w całości jest stosunkowo proste – wystarczy odpowiednio dobrana mieszanka przypraw i wystarczająco długi czas peklowania, by uwędzone mięso zachwyciło bogactwem walorów smakowych.

Składniki na wędzonego kurczaka

  • 1 kurczak, około 2 kg

Solanka:

  • 2l zimnej wody
  • 1/2 szklanki soli peklującej
  • 1/2 szklanki soli
  • 1/3 szklanki cukru brązowego

Przyprawy:

  • 2 łyżeczki suszonego czosnku
  • 1 łyżeczka suszonej cebuli w proszku
  • 2 łyżeczki majeranku
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 1 łyżeczka przyprawy złocistej do kurczaka
  • 4 liście laurowe

Wędzony kurczak krok po kroku

  1. W małym rondelku umieszczamy przyprawy i zalewamy je niewielką ilością wody. Gotujemy przez krótki czas, aby uzyskać wywar, a następnie pozwalamy mu ostygnąć.
  2. Następnie do garnka wlewamy wodę, dodajemy sól i cukier, po czym dokładnie mieszamy, aby składniki się rozpuściły. Następnie wlewamy do garnka schłodzony wywar z przypraw i ponownie mieszamy.
  3. Kurczaka oczyszczamy, myjemy i osuszamy, a następnie układamy na desce. Mięso nakłuwamy w różnych miejscach.
  4. do środka wkładamy wyparzony słoik z wodą, aby kurczak pozostał zanurzony w solance.
  5. Odstawiamy przygotowanego kurczaka w chłodne miejsce na 2-3 dni. Należy obracać go dwa razy dziennie w trakcie peklowania, aby równomiernie rozłożyć solankę.
  6. Po upływie kilku dni do garnka wlewamy wodę i podgrzewamy ją do 80°C. Następnie umieszczamy tam kurczaka wyjętego z solanki i parzymy przez około godzinę w temperaturze 70°C.
  7. Gdy parzenie dobiegnie końca, zawieszamy kurczaka na haku w wędzarni. Używając osuszacza, osuszamy go przez około 2-3 godziny.
  8. W komorze wędzarniczej ustawiamy temperaturę na poziomie około 50-60°C i wędzimy kurczaka przez 3-4 godziny.
  9. Następnie smarujemy kurczaka olejem i podnosimy temperaturę wędzarni do 90°C, kontynuując proces wędzenia, aż kurczak nabierze pożądanego koloru, a temperatura wewnętrzna mięsa osiągnie 80°C.

Wędzony kurczak w wędzarni

Przepis na wędzenie udek z kurczaka

Wędzone udka charakteryzują się delikatnością i kruchością, a jednocześnie są niezwykle soczyste. Dzięki solance z mieszanką przypraw uwędzone mięso zachwyci zarówno złocistą barwą, jak i niezwykłym aromatem. Cała procedura wędzenia udek rozpoczyna się od przygotowania solanki. Następnie parzymy mięso i dopiero po tym rozpoczynamy wędzenie w wędzarni elektrycznej z generatorem dymu.

Składniki na wędzone udka z kurczaka

  • 4 udka z kurczaka, średniej wielkości

Solanka:

  • 2 l wody
  • 140 g soli
  • 2 łyżeczki sosu sojowego
  • 1 łyżeczka cukru brązowego
  • ½ łyżeczki suszonej cebuli
  • ½ łyżeczki papryki słodkiej
  • ½ pieprzu kolorowego
  • 5 ziaren ziela angielskiego
  • 1 łyżeczka tymianku
  • 1 łyżeczka oregano
  • 3 ząbki czosnku

Parzenie:

  • liście laurowe
  • pieprz
  • opieczony na ogniu kawałek cebuli
  • marchewka
  • natka pietruszki

Jak wykonać udka wędzone?

  1. Rozpoczynamy od przygotowania solanki. Do garnka wlej 1,7 l wody, a następnie dodaj 140 gramów soli i wymieszaj.
  2. Przygotuj drugie naczynie i wlej do niego 300 ml zimnej wody, a następnie dodaj wszystkie przyprawy i gotuj na wolnym ogniu przez kilka minut.
  3. Dodaj przestudzony i przecedzony wywar do roztworu z solą.
  4. Umieść w solance dokładnie umyte mięso i pozostaw w lodówce na 24 godziny.
  5. Po upływie doby wyjmij solankowane udka kurczaka z lodówki i przygotuj garnek do parzenia.
  6. Wlej do garnka wodę i podgrzej do 80 stopni Celsjusza, a następnie dodaj przyprawy.
  7. Umieść udka z kurczaka w garnku i parz aż do momentu, gdy wewnętrzna temperatura mięsa wyniesie 72 stopnie Celsjusza.
  8. Wyparzone części kurczaka umieść na półce wędzarniczej i pozostaw do ociekania na 1 godzinę.
  9. Włącz osuszacz w wędzarni elektrycznej i ustaw temperaturę na 30 stopni Celsjusza, a następnie susz przez 1 godzinę.
  10. Po osuszeniu podnieś temperaturę w komorze wędzarniczej do 55 stopni Celsjusza i uruchom generator dymu. Wędź przez 3 godziny.
  11. Wędzone udka z kurczaka gotowe. Smacznego!

Wędzenie udek z kurczaka

Przepis na wędzone skrzydełka

Wędzone skrzydełka sprawdzą się doskonale jako imprezowa przekąska, która zachwyci Twoich gości. Wyśmienicie smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno, a do ich przygotowania potrzebujesz zaledwie kilku składników!

Składniki na wędzone skrzydełka z kurczaka

  • skrzydełka drobiowe z kurczaka
  • sól jodowana kuchenna
  • peklosól
  • oregano suszone
  • ziele angielskie
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 2-3 listki laurowe

Jak przygotować wędzone skrzydełka z kurczaka?

  1. Umyj skrzydełka z kurczaka pod bieżącą wodą i osusz dokładnie za pomocą papierowego ręcznika.
  2. Przygotuj mieszankę peklującą: wymieszaj łyżkę oregano, sól jodowaną oraz peklosól.
  3. Natrzyj skrzydełka przygotowaną mieszanką. Możesz również ponakłuwać mięso widelcem.
  4. Odstaw skrzydełka do lodówki na minimum 24 godziny.
  5. Po upływie doby włóż kawałki kruczaka do wędzarni i wędź przez 2-3 godziny w temperaturze 50°C, aż uzyskają pożądany kolor.
  6. Pod koniec procesu wędzenia przygotuj wodę do parzenia mięsa. Dodaj do niej ziele angielskie, liście laurowe i czosnek.
  7. Gotuj wodę przez chwilę, a następnie zmniejsz temperaturę, aby nie przekraczała 90°C.
  8. Umieść wędzone skrzydełka w garnku z gorącą wodą i parz przez około 20 minut, kontrolując temperaturę, aby nie była większa niż 90°C.
  9. Po zakończeniu parzenia wyjmij skrzydełka z wody i ułóż na półce wędzarni, aby ociekły i wystygły.

Wędzone skryzdełka z kurczaka

Polecane wędzarnie elektryczne

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wędzeniem i jeszcze nie posiadasz własnego sprzętu – mamy dla Ciebie kilka propozycji. Dla osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w przygotowywaniu wędzonek własnej roboty polecamy wędzarnie elektryczne. Doskonałym wyborem będą w pełni zautomatyzowane urządzenia polskiej marki Borniak – utrzymują stabilną temperaturę przez cały czas, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. To niezwykła wygoda i oszczędność czasu. Wystarczy jeden przycisk – urządzenie samo zadba o doskonały efekt wędzenia.

Wędzarnie elektryczne Borniak

W ofercie marki Borniak znajdziesz wiele wędzarni wysokiej jakości – różnią się między sobą pojemnością oraz dodatkowymi udogodnieniami. Mamy dla Ciebie kilka propozycji, dzięki którym łatwiej dobierzesz sprzęt dopasowany do Twoich potrzeb:

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak UWD-70 v1.4 – najbardziej przystępny cenowo model z cyfrowym sterownikiem, dostępny w ofercie polskiego producenta. Zapewnia aż 6 poziomów na wędzone produkty, a jej pojemność wynosi 70 litrów. To pozwoli uwędzić za jednym razem około 10 kg mięsa.

  • Smoker BBQ cyfrowy Borniak BBDS-70 Simple INOX – rozgrzewa się aż do 150 stopni Celsjusza, dzięki czemu świetnie się sprawdzi do przygotowywania dań barbecue takich jak pulled pork, żeberka czy brisket. Ma pojemność 70 litrów, a produkty można umieszczać na 6 poziomach – zmieścisz 8 kg kiełbasy lub 10 sztuk ryb

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Poszczególne wędzarnie Borniak możesz porównać tutaj.

Wędzarnie Borniak