Boczek wędzony to prawdziwy rarytas, który z pewnością zachwyci smakiem naszych gości. Możemy dodać go do kanapek, pokroić w kostkę i zastosować jako składnik sałatki, dodać do nadzienia w pierogach albo ułożyć obok wędliny na świątecznym czy imieninowym stole. Wędzony boczek ma mnóstwo zastosowań w naszej kuchni, a dobrze przygotowany, zniewala swoim aromatem. Wędzenie boczku to proces, który możemy podzielić na kilka etapów. Poznaj wszystkie z nich i przygotuj pyszny boczek wędzony!

Wędzenie boczku – od czego zacząć?

Wędzenie boczku oczywiście zaczynamy od zakupu dobrej jakości mięsa. Najlepiej zakupić je od lokalnego sprzedawcy. Mięso powinno mieć ładny, różowy kolor oraz być sprężyste i jędrne. Zwróć uwagę przede wszystkim na tłuszcz – wybieraj tylko takie kawałki, których tłuszcz jest koloru białego. Żółty kolor tłuszczu świadczy o tym, że mięso nie jest pierwszej świeżości.

Warto kupić surowy boczek w większej ilości. W supermarketach znajdziemy boczek pokrojony na małe kawałki, jednak radzimy zdecydować się na boczek w formie dużych płatów mięsa – będzie nam je łatwiej zawiesić w wędzarni oraz uzyskamy więcej aromatycznych wędzonek. Ponieważ wędzenie boczku jest długotrwałym procesem, który trwa od kilku do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu godzin, warto przygotować więcej mięsa. Długość czasu potrzebna na uwędzenie boczku zależy również od metody, jaką wędzimy – dłużej będziemy wędzić metodą na zimno, a krócej metodą na ciepło.

Wędzenie boczku możemy podzielić na następujące etapy:

  • Peklowanie na sucho lub na mokro
  • Osuszanie
  • Wędzenie
  • Parzenie

Surowy boczek do wędzenia

Sprawdź także: Wędzenie kiełbasy: jak wędzić kiełbasę?

Do przygotowania wędzonego boczku powinniśmy mieć także odpowiednie przyprawy, w zależności, jaki smak i aromat chcemy osiągnąć (dokładny przepis na wędzony boczek znajdziesz na końcu tego tekstu) oraz solankę. W niektórych przepisach umieszczamy mięso najpierw w solance, w innych stosujemy tylko wcierkę z soli i przypraw. Do wędzenia boczku niezbędne są także haki wędzarnicze typu "S". Kawałki boczku zazwyczaj wieszamy na 2 hakach, aby wisiały stabilnie w naszej wędzarni.

Wcierka lub solanka do boczku wędzonego

Kolejnym etapem jest peklowanie na sucho lub na mokro. Peklowanie na sucho polega na przygotowaniu wcierki do boczku wędzonego, a peklowanie na mokro solanki. Peklowanie to niezwykle prosty i znany od wielu lat spobób konserwacji mięsa. W czasach, kiedy nie mieliśmy dostępu do lodówek, korzystały z niego już nasze babcie, zapewniając mięsom jeszcze dłuższą zdatność do spożycia. Aby zapeklować boczek, stosujemy stolankę, czyli nasycony roztwór wody, soli, peklosoli i wybranych przypraw, np. liści laurowych czy ziela angielskiego.

Peklowanie pozwala nam wzbogacić smak mięsa, a także nadać mu ładny, wyrazisty kolor. Kolejną funkcją jest przedłużenie trwałości mięsa, a także zapewnienie dłuższej trwałości. Peklowane mięso może wytrzymać w lodówce znacznie dłużej, niż zwykłe, zachowując wszystkie walory smakowe.

Boczek wędzony

Ociekanie boczku

Po etapie peklowania, czas na ociekanie boczku. Początkujący miłośnicy wędzenia często omijają ten etap, co jednak jest bardzo szkodliwe dla przygotowywanych wędzonek. Dopiero całkowicie odcieknięte mięso będzie w pełni zdrowe – na wilgotnym boczku w trakcie wędzenia osadzają się szkodliwe substancje. Wilgoć sprawia, że dym osmala wędzonki i nasiąkają one niekorzystnymi związkami.

Boczek peklowany na mokro powinien ociekać w pomieszczeniu, którego temperatura nie przekracza 15°C. Można umieścić go np. w chłodni, na powietrzu (jeżeli wędzimy np. wczesną wiosną lub jesienią) albo w lodówce na kratce. Solanka powinna mieć możliwość swobodnego ściekania do pojemnika.

Sprawdź także: Wędzenie szynki – jak przygotować idealną wędzoną szynkę?

Wędzony boczek

Osuszanie boczku

Kolejnym etapem przed wędzeniem jest osuszanie boczku. Boczek możemy w prosty sposób osuszyć w komorze wędzarniczej za pomocą specjalnego narzędzia, jakim jest osuszacz.

Mięso zawieszamy w komorze wędzarniczej i osuszamy w temperaturze 30°C około 60-90 minut. Po tym czasie przystępujemy do kolejnego etapu, jakim jest wędzenie boczku.

Wędzenie boczku w wędzarni automatycznej

Mięso należy nabić na haki typu "S" i umieścić w wędzarni na 30 minut bez dymu w temperaturze 60°C. Po tym czasie, włączyć generator i wędzić 2-3 godziny w 55°C.

Sprawdź także: Wędzenie ryb, jak uwędzić aromatyczne ryby?

Przepis na boczek wędzony


Składniki:

  • 3 kawałki surowego boczku

Wcierka:

  • majeranek suszony
  • przyprawa curry
  • suszony czosnek niedźwiedzi
  • 1 łyżka soli jodowanej
  • 1 łyżka peklosoli

Przepis na wędzony boczek

Etap I: peklowanie boczku na sucho

  1. Surowy boczek płuczemy pod bieżącą wodą.
  2. Mięso wycieramy ręcznikiem papierowym.
  3. Peklosól mieszamy z solą jodowaną i wcieramy w boczek.
  4. Jeden kawałek boczku obtaczamy w majeranku i czosnku niedźwiedzim.
  5. Drugi boczek posypujemy przyprawą curry.
  6. Trzeci kawałek boczku zostawiamy tylko posolony.
  7. Kawałki boczku odstawiamy na noc do lodówki.

Etap II: Osuszanie boczku

  1. Mięso zawieszamy w komorze wędzarniczej i osuszamy w temperaturze 30°C około 60-90 minut. Po tym czasie przystępujemy do kolejnego etapu, jakim jest wędzenie boczku.

Etap III: Wędzenie boczku

  1. Rozgrzewamy wędzarnię.
  2. Boczek umieszczamy w wędzarni na 30 minut bez dymu w temperaturze 60°C.
  3. Następnie włączamy generator dymu i wędzimy 2-3 godziny w 55°C.

Etap IV: Parzenie boczku

  1. Wlewamy wodę do dużego garnka i podgrzewamy do około 90°C. Pamiętaj, że parzenie to nie gotowanie. Pilnujemy, aby temperatura nie przekraczała 90°C.
  2. Do garnka wkładamy boczek.
  3. Parzymy przez około 1,5 godziny, do momentu, aż temperatura wewnątrz mięsa osiągnie 80°C.
  4. Wędzony boczek gotowy!

Gotowy boczek wędzony

W jakiej wędzarni wędzić boczek?

Boczek możemy wędzić zarówno w wędzarni elektrycznej, jak i tradycyjnej. Na rynku dostępne są również wędzarnie węglowe i wędzarnie gazowe. Wędzarnie elektryczne są niezwykle praktyczne i łatwe w obsłudze. Temperaturę ustawiamy za pomocą pokręteł analogowych lub panelu cyfrowego. Co więcej, zastosowanie generatora dymu sprawia, że nie musimy martwić się o temperaturę we wnętrzu wędzarni. Będzie ona taka, jaką ustawiliśmy. Wędzarnie elektryczne doskonale nadają się dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędzeniem. Chętnie korzystają z nich także profesjonaliści, bo w ofercie wędzarni elektryczny znaleźć można modele dostosowane do potrzeb każdego klienta.

Sprawdź także: Jaka wędzarnia jest najlepsza?

Wędzarnie elektryczne mają wiele zalet, do najważniejszych z nich należy stabilna temperatura wewnątrz komory wędzarniczej. Wędzarnie polskiej marki Borniak mają także drzwi posiadające zamknięcie na magnes i silikonową uszczelkę, izolującą drzwiczki. Uszczelka dodatkowo zatrzymuje ciepło wewnątrz urządzenia i zapewnia 100% szczelność.

Wędzarnie elektryczne Borniak

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze modele wędzarni elektrycznych polskiej marki Borniak.

Elektryczne wędzarnie 70-litrowe Borniak

  • Elektryczna wędzarnia cyfrowa Borniak Simple UWD-70 v1.4 – model Borniak UWD-70 Simple o pojemności 70 litrów pozwala na wędzenie do 10 kg potraw. Wewnątrz komory wędzarniczej mieści się do 10 kg mięsa (lub do 8 kg kiełbasy albo około 10 sztuk ryb). Wędzonki możemy rozłożyć na 6 poziomach. Wędzarnia UWD-70 Simple marki Borniak może maksymalnie osiągnąć temperaturę 120°C. Moc urządzenia wynosi 615 W. Model posiada sterownik cyfrowy, który zapewnia wygodną obsługę.

  • Elektryczna wędzarnia cyfrowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4 – to w pełni profesjonalny sprzęt, który spełni oczekiwania niejednego entuzjasty wędzenia. Elektroniczny panel sterowania Borniak Timer znacznie ułatwia obsługę urządzenia, a pojemność 70 litrów i możliwość wyposażenia wędzarni w 6 półek sprawia, że przygotujemy potrawy dla całej rodziny. Wędzarnia wykonana jest z blachy Alu-Cynk a w jej wnętrzu znajduje się blacha nierdzewna, która posiada atest do kontaktu z żywnością.

Elektryczne wędzarnie 150-litrowe Borniak

  • Elektryczna cyfrowa wędzarnia Borniak Simple UWD-150 v1.4 – wędzarnia UWD-150 Simple, o mocy 1115 W, może uzyskać temperaturę do 120°C. Urządzenie pozwala uwędzić do 20 kg mięsa lub 16 kg kiełbasy albo do 20 sztuk ryb. Zewnętrzne ścianki wędzarni są zrobione z Alu-Cynku, natomiast wewnętrzna komora wędzenia została wykonana z blachy nierdzewnej, która posiada atest do kontaktu z żywnością. Model wyposażony jest w sterownik cyfrowy Borniak Simple. Jest większa niż wcześniej wymienione modele i świetnie sprawdzi się podczas wędzenia na większą liczbę osób, a także w gastronomii.

  • Wędzarnia cyfrowa Borniak Timer UWDT-150 v1.4cyfrowy panel sterowania Timer sprawia, że wędzarnia idealnie utrzymuje wskazaną temperaturę wewnątrz komory wędzarniczej przez precyzyjnie ustawiony czas. Urządzenie zostało wykonane z blachy Alu-Cynk (poza komorą wędzenia, która jest z blachy nierdzewnej i posiada atest do kontaktu z żywnością). W wędzarni zmieści się do 20 kg mięsa lub do 16 kg kiełbasy albo do 20 sztuk ryb. Model marki Borniak posiada aż 7 poziomów!

Poszczególne wędzarnie Borniak możesz porównać tutaj.

Wędzarnie Borniak