Wędzenie w wędzarni automatycznej to niezwykła wygoda. Miłośnicy smaku wędzonych potraw z pewnością powinni bliżej przyjrzeć się tym urządzeniom. Jeśli natomiast jesteś już posiadaczem tego rodzaju sprzętu, być może zastanawiasz się, jak powinno wyglądać pierwsze wędzenie w nowej wędzarni. W poniższym tekście znajdziesz informację o tym, jak przygotować urządzenie do pierwszego uruchomienia.

Montaż i instalacja wędzarni elektrycznej

Po otrzymaniu przesyłki z wędzarnią elektryczną, należy odpowiednio przygotować urządzenie. Pierwszym krokiem, od którego zaczynamy, jest montaż oraz instalacja. Jak poprawnie zmontować wędzarnię? Poniżej krótka instrukcja na przykładzie wędzarni polskiej marki Borniak.

Całość wyjmujemy z kartonowego opakowania i usuwamy elementy zabezpieczające. Wkręcamy uchwyty, za pomocą których możemy przenosić urządzenie, a także uchwyt do otwierania drzwi. Po lewej stronie urządzenia należy przykręcić panel elektryczny (w zależności od modelu może to być panel cyfrowy lub analogowy). Kable umieść wewnątrz panelu.

 

Wkręcanie uchwytów w wędzarni elektrycznej

Wędzarnię ustawiamy w docelowym miejscu, a następnie delikatnie odchylamy, aby pod spód wsunąć nóżki. Na spodzie wędzarni znajdują się odpowiednie miejsca, w których umieszczamy nóżki, następnie należy je wyregulować.

Montaż nóżek w wędzarni

 

Generator dymu montujemy na szafie wędzarniczej – aby to zrobić, należy wprowadzić do otworu bocznego tubę w obudowie głównej wędzarni. Po przechyleniu w dół, nakładamy generator na zaczepy. Zarówno szafa wędzarnicza, jak i generator dymu powinny być podłączone do gniazd ze stykiem ochronnym. Dodatkowo, przewody zasilające szafę wędzarniczą oraz generator dymu należy ułożyć tak, żeby nie miały kontaktu z gorącymi częściami obudowy .

Montaż generatora dymu

W otworze na górze wędzarni umieszczamy kominek.

Montaż kominka w wędzarni

Sprawdź także: Jak działa wędzarnia elektryczna?

Pierwsze wędzenie w nowej wędzarni elektrycznej

Kiedy wędzarnia została już zamontowana, przechodzimy do kolejnego etapu, jakim jest przygotowanie do wędzenia. Wędzenie w nowej wędzarni zaczynamy od napełnienia wodą miski, która dołączona jest do zestawu. Miskę z wodą umieszczamy w środku komory wędzarniczej, bezpośrednio pod grzałką generatora oraz pod miskami ociekowymi. Miseczki czyścimy i uzupełniamy świeżą wodą co 2 – 4 godziny.

Pierwsze wędzenie w nowej wędzarni

Generator dymu zasypujemy zrębkami wędzarniczymi. Następnie uchylamy nieco szyber na górze wędzarni. Podłączamy generator i wędzarnię do sieci elektrycznej 230 V z uziemieniem ochronnym. Przełącznikiem uruchamiamy generator dymu oraz szafę wędzarniczą, ustawiamy temperaturę na ok. 80°C. na panelu elektrycznym za pomocą pokrętła termostatu lub na panelu cyfrowym. Zasobnik generatora dymu napełniamy wyłącznie zrębkami wędzarniczymi wskazanymi przez producenta urządzenia – są to zrębki marki Borniak lub inne zrębki o wielkości 3 x 3 mm.

Zasypanie zrębkami generatora dymu

Następnie powinniśmy wygrzać wędzarnię przez około 2 godziny. Ten zabieg zniweluje zapachy technologiczne i zapewni wstępne aromatyzowanie urządzenia. Po wygrzaniu możemy rozpocząć właściwe wędzenie. Powinniśmy pamiętać o tym, aby wygrzewać wędzarnię przed każdym użyciem.

Wygrzewanie wędzarni przed pierwszym użyciemPrzy samym włączonym generatorze dymu możemy wędzić na ciepło w temperaturze 30°C – 60°C. Podczas panowania niekorzystnych warunków atmosferycznych, możemy włączyć szafę wędzarniczą, ustawiając odpowiednią temperaturę na termoregulatorze. Natomiast, aby wędzić na gorąco (60°C – 90°C), włączamy generator oraz szafę wędzarniczą, a także ustawiamy panel elektroniczny na żądaną temperaturę.

Sprawdź także: Jaka wędzarnia jest najlepsza? Sprawdź, na co zwracać uwagę podczas zakupów

Pierwsze wędzenie w nowej wędzarni tradycyjnej

Pierwsze wędzenie w nowej wędzarni tradycyjnej będzie natomiast przebiegało dość podobnie – najważniejsze jest wygrzanie wędzarni, przez co najmniej 2 godziny. Rozgrzewanie tradycyjnej wędzarni powinno przebiegać w czasie rozpalania drewna – temperatura nie powinna przekraczać 80°C.

Musimy pamiętać także o tym, aby nie pomijać żadnego etapu podczas procesu wędzenia. Bardzo często zdarza się, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędzeniem, pomijają etap ociekania i osuszania wędzonek. Jest to duży błąd, ponieważ wilgotne wędzonki podczas wędzenia wytwarzają szkodliwe dla naszego zdrowia związki. Kiedy umieszczamy mięso w wędzarni, jego skórka powinna być sucha jak pergamin.

Kolejne etapy, których nie powinniśmy omijać:

  • Peklowanie na sucho lub na mokro
  • Osuszanie
  • Wędzenie
  • Parzenie

Pierwsze wędzenie w wędzarni tradycyjnej

O czym pamiętać, korzystając z nowej wędzarni?

Po każdym wędzeniu powinniśmy pamiętać o tym, aby odłączyć zasilanie generatora i szafy. Istotne jest także każdorazowe czyszczenie wędzarni – w tym celu możemy używać wody wymieszanej z płynem do naczyń. W pełni naturalne jest natomiast pozostawanie osadu we wnętrzu wędzarni po zakończonym wędzeniu. Osadu nie powinniśmy szorować ani zmywać mocnymi środkami. Warto dbać regularnie o czystość obudowy – przecieramy ją delikatnie wilgotną szmatką, aby usunąć wszystkie plamy tłuszczu lub resztki jedzenia.

Miseczkę, w której zbiera się tłuszcz i popiół, a także przesłonę należy bezwzględnie opróżniać i  utrzymywać w czystości, ponieważ nadmiar tłuszczu może ulec zapłonowi. Dodatkowo, wędząc bardzo tłuste produkty, należy kontrolować i usuwać nadmiar tłuszczu, który spada na przesłonę.

Sprawdź także: Wędzarnia w ogrodzie – elektryczna, gazowa czy węglowa?

W trakcie pracy urządzenia na części podajnika trocin tworzy się nagar. Należy go usuwać po 8 godzinach pracy generatora, za pomocą skrobaczki, kombinerek lub innego tępego narzędzia. Nieusunięcie nagaru może skutkować złą pracą urządzenia, a w najgorszym wypadku jego uszkodzeniem.

Wędzarnie

Jakie urządzenia na pierwsze wędzenie w nowej wędzarni?

Wybór wędzarni elektrycznej znacznie przyspiesza proces wędzenia i daje pełną kontrolę nad tym, jakie efekty uzyskamy. Wewnątrz komory wędzarniczej panuje stabilna temperatura, dzięki czemu mamy możliwość bardzo precyzyjnej regulacji, w zależności od receptury, z której korzystamy. Wędzarnie elektryczne są dostępne w wersji analogicznej lub cyfrowej i idealnie nadają się dla osób, które chcą samodzielnie przygotowywać naturalne i smaczne wędzonki, a równocześnie nie mają na tyle czasu, by nadzorować cały proces w tradycyjnej wędzarni. Urządzenia polskiej marki Borniak pozwalają rozpocząć proces wędzenia, już po naciśnięciu jednego przycisku.

Ogromną zaletą są także drzwiczki z zamknięciem na magnes, wyposażone w silikonową uszczelkę izolującą. Uszczelka dodatkowo zatrzymuje ciepło wewnątrz urządzenia i zapewnia 100% szczelność. Wędzarnie Borniak dostępne są w wersji 70- oraz 150-litrowej.

Elektryczne wędzarnie 70-litrowe

  • Cyfrowa wędzarnia Borniak Simple UWD-70 v1.4 – wykonana z ocynkowanego aluminium, posiada panel cyfrowy. Wewnątrz komory wędzarniczej mieści się do 10 kg mięsa (lub do 8 kg kiełbasy albo około 10 sztuk ryb). Wędzonki możemy rozłożyć na 6 poziomach. Wędzarnia UWD-70 Simple marki Borniak może maksymalnie osiągnąć temperaturę 120°C. Moc urządzenia wynosi 615 W.

  • Cyfrowa wędzarnia Borniak Timer UWDT-70 v1.4 – wędzarnia umożliwia jeszcze łatwiejsze przygotowanie potraw, dzięki sterownikowi Borniak Timer z funkcją ustawiania czasów pracy. Możliwość wędzenia na 6 poziomach sprawia, że przygotujemy potrawy dla całej rodziny. W jej wnętrzu znajduje się blacha nierdzewna, która posiada atest do kontaktu z żywnością, a zewnętrzną powłokę wykonano z odpornej blachy Alu-Cynk.

Elektryczne wędzarnie 150-litrowe

  • Cyfrowa wędzarnia Borniak Simple UWD-150 v1.4 – ścianki wędzarni są zrobione z ocynkowanego aluminium, natomiast wewnętrzna komora wędzenia została wykonana z blachy nierdzewnej, która posiada atest do kontaktu z żywnością. Model wyposażony w sterownik cyfrowy Borniak Simple. Wędzarnia UWD-150 Simple ma moc 1115 W i pozwala uwędzić do 20 kg mięsa lub 16 kg kiełbasy albo do 20 sztuk ryb.

  • Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-150 v1.4 – w wędzarni zmieści się do 20 kg mięsa lub do 16 kg kiełbasy albo do 20 sztuk ryb.  Urządzenie posiada aż 7 poziomów wędzenia! Cyfrowy panel sterowania Borniak Timer sprawia, że wędzarnia idealnie utrzymuje wskazaną temperaturę wewnątrz komory wędzarniczej i pozwala precyzyjnie ustawić czas pracy. Urządzenie zostało wykonane z blachy Alu-Cynk (poza komorą wędzenia, która jest z blachy nierdzewnej i posiada atest do kontaktu z żywnością).

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Wędzarnie Borniak możesz porównać tutaj.

Wędzarnie Borniak