Przygotowanie pysznych wędzonek we własnym ogrodzie wiąże się nie tylko ze smakowitą ucztą, ale również z koniecznością zadbania o urządzenie do wędzenia. Jak wyczyścić wędzarnię elektryczną? Jakich środków wolno używać, a na co uważać? Czyszczenie wędzarni to nieskomplikowany proces, ale warto pamiętać o kilku zasadach.

Jak wyczyścić wędzarnię elektryczną?

Jeżeli zastanawiasz się, jak wyczyścić wędzarnię elektryczną, śpieszymy z pomocą! Wędzarnię najlepiej czyścić zaraz po zakończeniu procesu wędzenia. Należy jednak pamiętać, aby urządzenie zdążyło ostygnąć i było chłodne, ale nie powinno to potrwać dłużej niż kilka minut. Odczekać należy ze względu na ryzyko poparzeń, które mogłyby się przytrafić, podczas czyszczenia zbyt rozgrzanej wędzarni. 

Sprawdź także: Jak działa wędzarnia elektryczna?

Po zakończeniu wędzenia należy odłączyć zasilanie generatora i szafy. Po każdym wędzeniu powinniśmy wyczyścić wędzarnię: najlepiej używając wody z płynem do naczyń. Wnętrze wędzarni powinno mieć osad po wędzeniu, nie należy go szorować ani zmywać żrącymi środkami. Jeżeli na obudowie są osady z tłuszczu lub inne, należy wytrzeć je delikatnie wilgotną szmatką. Przesłonę oraz miseczkę, w której zbiera się tłuszcz i popiół, należy również utrzymywać w czystości, ponieważ nadmiar tłuszczu może ulec zapłonowi. 

UWAGA! Do czyszczenia urządzenia nie należy używać: benzyny, nafty, spirytusu i innych łatwopalnych substancji.

Czyszczenie wędzarni elektrycznej – usuwanie nagaru

Warto pamiętać, aby podczas wędzenia bardzo tłustych wyrobów kontrolować nadmiar tłuszczu spadającego na przesłonę – tłuszcz należy bezwzględnie usuwać. Podczas pracy urządzenia na części podajnika trocin tworzy się nagar. Nagar to osad węglowy tworzący się z niecałkowicie spalonych cząstek. Nagar ma czarny kolor, jest twardy i porowaty. Zobaczysz go po rozłączeniu generatora dymu od wędzarni. Osad gromadzi się na ślimaku podajnika trocin.

Usuwanie nagaru z wędzarni elektrycznej

Należy go usuwać po 8 godzinach pracy generatora, za pomocą skrobaczki, płaskoszczypiec, kombinerek lub innego tępego narzędzia. Nieusunięcie nagaru może skutkować złą pracą urządzenia, a w najgorszym wypadku jego uszkodzeniem.

Nagar wystarczy kilka razy uderzyć tępym narzędziem, a odpadnie samoczynnie od ślimaka podajnika. 

Generator dymu Borniak

Akcesoria do czyszczenia wędzarni elektrycznej:

  • Ciepła woda
  • Płyn do mycia naczyń
  • Miękka szmatka
  • Śrubokręt (skrobaczka, płaskoszczypce, kombinerki lub dowolne tępe narzędzie) 
  • Rękawiczki

Sprawdź także: Pierwsze wędzenie w nowej wędzarni

Czyszczenie wędzarni – krok po kroku

  1. Na dłonie założ rękawiczki – będą przydatne zwłaszcza podczas usuwania nagaru ze ślimaka podajnika.
  2. Odłącz zasilanie generatora dymu i szafy.
  3. Odczekaj chwilę, aż wędzarnia ostygnie. Nie czekaj jednak zbyt długo, urządzenie nie może Cię poparzyć, ale nie powinno być też całkowicie chłodne. 
  4. Miękką szmatkę zamocz w ciepłej wodzie.
  5. Umyj dokładnie wnętrze wędzarni, ale pamiętaj, że wnętrze wędzarni powinno mieć osad po wędzeniu. Nie powinieneś go szorować ani zmywać żrącymi środkami.
  6. Następnie wyjmij generator dymu. 
  7. Za pomocą śrubokrętu usuń nagar ze spiralnego ślimaka. Pamiętaj, że nagar powinieneś usuwać po 8 godzinach wędzenia, nie później!
  8. Generator dymu umyj na zewnątrz i wewnątrz za pomocą miękkiej szmatki z płynem do mycia naczyń.
  9. Wyjmij misę odgrodową i ociekacz, umyj za pomocą płynu do mycia naczyń i osusz. 
  10. Ciesz się czystą wędzarnią! 

Jak wyczyścić wędzarnię elektryczną?

Sprawdź także: Wędzenie ryb, jak uwędzić aromatyczne ryby?

Dlaczego warto wybrać wędzarnię elektryczną?

Używanie wędzarni elektrycznej nie wymaga szczególnych umiejętności, a doskonały efekt wędzenia osiąga się przy minimum zaangażowania. To doskonałe rozwiązanie dla zabieganych i zapracowanych osób, które nie chcą jednak rezygnować z dostępu do pysznych i zdrowych potraw. Wędzarnia elektryczna ma również wiele zalet. Do jednej z najważniejszych należy możliwość pełnej kontroli procesu wędzenia. W tradycyjnych wędzarniach ze względu na różne warunki atmosferyczne, nie mamy dokładnej kontroli nad stabilnością temperatury. W przeciwieństwie do wędzarni elektrycznych, gdzie możemy uzyskać bardzo powtarzalne rezultaty.

Polecamy wybór wędzarni elektrycznej polskiej marki Borniak. Modele te są niezwykle doceniane na całym świecie wśród wymagających miłośników wędzenia. Wędzenie może rozpocząć każda osoba – wystarczy nacisnąć jeden guzik, aby uruchomić wytwarzanie aromatycznego dymu. Urządzenia idealnie sprawdzą się podczas domowego wędzenia wszelkich wyrobów. Wędzarnie są w pełni zautomatyzowane, proste w obsłudze i łatwe w konserwacji. 

Dostępne są u nas urządzenia marki Borniak w dwóch pojemnościach – 70 litrów (do 10 kg wsadu) i 150 litrów (do 20 kg wsadu). Klienci mogą wybierać wędzarnie analogowe lub wędzarnie cyfrowe. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze modele Borniak.

Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak Simple UWD-70 v1.4

Wędzarnia Borniak Simple UWD-70 v1.4 pozwoli Ci bez żadnego wysiłku przygotować smaczne wędzonki bez konserwantów! Zobacz, jakie to proste. Ustaw wybraną temperaturę wędzenia na cyfrowym sterowniku Borniak Simple, a następnie uruchom generator dymu, by już po kilku godzinach cieszyć się smakiem aromatycznych mięs, serów lub ryb! Cały proces działa automatycznie, a pojemny zasobnik po napełnieniu generuje dym nawet przez 8 godzin!

Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4

Ten model ma pojemność 70 litrów, został wyposażony w zupełnie nowy panel sterowania Timer, pozwalający uzyskać jeszcze lepsze efekty wędzenia. Możesz kontrolować oddzielnie czas pracy grzałki elektrycznej, generatora dymu oraz osuszania! Wędzarnia zmieści do 10 kg mięsa (około 8 kg kiełbasy lub 10 sztuk ryb), jest wykonana z ocynkowanego aluminium.

Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak Simple UWD-150 v1.4

Niezwykle prosta obsługa wędzarni sprawia, że zaczniesz wędzić jeszcze częściej! Wystarczy, że ustawisz odpowiednią temperaturę wędzenia na cyfrowym sterowniku Borniak Simple, później wystarczy tylko uruchomić generator dymu i przygotować ulubione wędzonki. Proces wędzenia jest całkowicie zautomatyzowany, a pojemny zasobnik po zasypaniu go zrębkami, wytwarza dym do 8 godzin bez ponownego napełniania. 

Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-150 v1.4

Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-150 v1.4 to doskonała propozycja dla osób, które chcą przygotować smaczne i zdrowe wędzonki. Model ten został wyposażony w zupełnie nowy panel sterowania Timer za pomocą, którego będziesz mieć oddzielnie kontrolę nad czasem pracy grzałki elektrycznej oraz czasem pracy generatora dymu i osuszania.

Poszczególne wędzarnie Borniak możesz porównać tutaj.

Wędzarnie i smokery