Wędzarnie elektryczne są niezwykle proste w obsłudze. Pozwalają nam oszczędzić wiele czasu, przy zachowaniu wyśmienitego efektu w postaci naturalnych i smacznych wędzonek. To rozwiązanie dla wszystkich osób, które uwielbiają smak wędzonych dań, a przy tym na co dzień nie dysponują dużą ilością czasu. Polska marka Borniak wyszła na przeciw wszystkim miłośnikom wędzenia, wprowadzając do oferty cyfrowe wędzarnie oraz Smokery. Jak działa wędzarnia elektryczna? Zapraszamy do zapoznania się z naszym tekstem!

Wędzarnie elektryczne to doskonałe rozwiązanie, które pokochają wszyscy miłośnicy wędzenia. Dzięki nim możesz bez wysiłku przygotować dla swoich najbliższych smaczne i zdrowe wędzonki. Wędzenie w wędzarniach elektrycznych wymaga jedynie naciśnięcia jednego guzika! Reszta dzieje się automatycznie. Ten rodzaj wędzarni nie wymaga ciągłego nadzoru ani dosypywania węgla. Dzięki zasilaniu prądem, wędzarnie elektryczne mogą pracować bez przerwy, a utrzymanie ich w czystości nie sprawia żadnego problemu.

Jak działa wędzarnia elektryczna?

Jak zbudowana jest wędzarnia elektryczna?

W wędzarniach elektrycznych marki Borniak można wyróżnić dwa najważniejsze elementy: generator dymu i szafę wędzarniczą. Generator dymu jest sercem wędzarni elektrycznej, to właśnie ta część odpowiedzialna jest za wytwarzanie dymu i jednostajne spalanie zrębków wędzarnianych. Zasobnik generatora wypełniamy wiórkami wędzarniczymi, skąd przez spiralę przemieszczane są do grzałki, gdzie następuje ich spalanie (nie jest to jednak spalanie za pomocą płomienia). Dzięki odpowiedniej temperaturze, ze zrębek wydobywa się dym, który stanowi podstawę podczas wędzenia.

Budowa generatora dymu w wędzarni elektrycznej

To właśnie generator dymu ma największy wpływ na końcowy efekt wędzenia. Dzięki równomiernej pracy i jednostajnemu spalaniu wiórek wędzarniczych, otrzymujemy wędzonki o idealnym smaku i pięknym kolorze. Ważną informacją jest to, że w wędzarni elektrycznej zrębki nie są spalane za pomocą płomienia, a odpowiedniej temperatury, która sprawia, że generowany dym nie osmala naszych wędzonek. Na budowę generatora dymu składają się: zasyp trocin, włądnik podajnika i palnika, bezpiecznik, przewód zasilający, grzałka, podajnik trocin, zaczep, osłona grzałki i regulator przepływu powietrza.

 

Budowa generatora dymu

Budowa generatora dymu:

  1. Zasyp trocin
  2. Włącznik podajnika i palnika
  3. Bezpiecznik
  4. Przewód zasilający
  5. Palnik (grzałka)
  6. Podajnik trocin
  7. Zaczep
  8. Osłona grzałki
  9. Regulator przepływu powietrza

Jednorazowy zasyp zasobnika pozwala na uwędzenie większości produktów bez konieczności dokładania zrębków w trakcie wędzenia. Wystarczy jeden raz wypełnić zasobnik wiórkami, aby cieszyć się pracą urządzenia nawet do 8 godzin. Dym wytwarzany przez generator jest w zupełności czysty i wolny od niepożądanych substancji.

Jak działa generator dymu?

Po włączeniu generatora dymu, podajnik zaczyna jednostajnie się obracać, podając zrębki na grzałkę. Po załączeniu włącznika, grzałka rozpoczyna grzanie. W kolejnym etapie zrębki transportowane przez podajnik trafiają na grzałkę, gdzie zaczynają się tlić. Spalane zrębki zostają przesunięte przez całą długość grzałki, a na końcu zostają zrzucone do odpowiedniego pojemnika z wodą, który umieszczony jest na samym dole wewnątrz komory wędzarniczej.

Jak działa generator dymu

Budowa szafy wędzarniczej w wędzarni elektrycznej

W szafie wędzarniczej odbywa się cała magia wędzenia. Bardzo ważne jest, aby wnętrze szafy wędzarniczej było wykończone materiałem, który posiada atest do kontaktu z żywnością. Przykładowo w wędzarniach Borniak jest to atestowana stal nierdzewna, która zapewnia doskonałą jakość i bezpieczeństwo przygotowanych wędzonek.

Szafa wędzarnicza składa się z następujących elementów: kominek wylotowy, uchwyt do przenoszenia, panel cyfrowy Simple lub Timer (w zależności od modelu wędzarni), termoregulator, lampka wskazująca grzanie, bezpiecznik, przewód zasilający, wyłącznik główny, regulacja mocy, zaczep generatora, wlot na generator, regulowane nóżki, przysłona oddzielająca grzałkę, drzwi oraz skraplacz.

Budowa szafy wędzarniczej

Budowa szafy wędzarniczej Borniak:

  1. Kominek wylotowy
  2. Uchwyt do przenoszenia
  3. Panel cyfrowy Simple lub Timer (w zależności od modelu wędzarni)
    a. Termoregulator
    b. Lampka wskazująca grzanie
    c. Bezpiecznik
    d. Przewód zasilający
    e. Wyłącznik główny
    f. Regulacja mocy
  4. Zaczep generatora
  5. Wlot na generator
  6. Regulowane nóżki
  7. Przysłona oddzielająca grzałkę
  8. Drzwi
  9. Skraplacz

Sprawdź także: Jaka wędzarnia elektryczna? Przegląd najciekawszych modeli

Jak przebiega wędzenie w szafie wędzarniczej?

Generator dymu w sposób ciągły podaje zrębki wędzarnicze na grzałkę, gdzie następuje powolne
i równomierne wytwarzanie dymu. Grzałka, zainstalowana w komorze głównej, nagrzewa się do zadanej temperatury, którą ustawiamy za pomocą termostatu na panelu elektrycznym. Kominkiem z szybrem na górze wędzarni regulujemy gęstość dymu wewnątrz, w zależności od receptury, z jakiej korzystamy. W szafie wędzarniczej umieszczona jest miska, którą napełniamy do połowy wodą i wsuwamy pod grzałkę generatora. Jej zadaniem jest kompensowanie temperatury oraz gaszenie spadającego popiołu.

Szafa wędzarnicza

Warunki atmosferyczne oraz temperatura otoczenia mają duży wpływ na efektywność wędzenia. Przy
niesprzyjającej pogodzie możemy wydłużyć czas nagrzewania komory. Warto używać także niezależnego termometru do mierzenia temperatury wewnątrz wędzonego produktu. 

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Jaką wędzarnię elektryczną kupić?

Marka Borniak jest jednym z czołowych producentów wędzarni elektrycznych w Polsce. Urządzenia tej marki wyróżniają się doskonałą jakością i bardzo dobrą trwałością. Dzięki wędzarniom elektrycznym, wędzenie w domowych warunkach jest niezwykle proste – wystarczy jedynie dostęp do prądu elektrycznego. Borniak to dobry wybór dla każdego, niezależnie od stopnia zaawansowania w sztuce wędzenia. Poszczególne wędzarnie Borniak możesz porównać tutaj.

Porównanie wędzarni

Sprawdż także: Wędzarnia elektryczna – jak wędzić?

Wędzarnie marki Borniak dostępne są w dwóch pojemnościach – 70 litrów (do 10 kg wsadu) i 150 litrów (do 20 kg wsadu). Możemy wybrać modele z cyfrowym panelem Borniak Simple lub bardziej zaawansowanym panelem Borniak Timer. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze wędzarnie elektryczne Borniak.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak UWD-70 Simple v1.4 – urządzenie wykonane jest z ocynkowanego aluminium. Wewnątrz komory wędzarniczej zmieścisz do 10 kg mięsa, do 8 kg kiełbasy lub około 10 sztuk ryb. Dania możesz rozłożyć na 6 poziomach. Wędzarnia UWD-70 Simple marki Borniak może maksymalnie osiągnąć temperaturę 120°C. Moc urządzenia wynosi 615 W.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak UWD-150 Simple v1.4 – większy odpowiednik wędzarni UWD-70 Simple, który pomieści do 20 kg mięsa albo do 20 sztuk ryb. Urządzenie wykonane jest z ocynkowanego aluminium, posiada cyfrowy sterownik Borniak Simple, pozwalający bardzo precyzyjnie określać temperaturę.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak UWDT-70 Simple v1.4 – podobnie jak model UWD-70, ma pojemność 70 litrów oraz obudowę wykonaną z ocynkowanego aluminium. Jej atutem jest cyfrowy sterownik temperatury Borniak Timer, który posiada 3 przyciski z symbolami, wyświetlacz temperatury oraz czasu pracy.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak UWDS-150 INOX Simple – wędzarnia wykonana z  wysokojakościowej stali szlachetnej INOX (z wyjątkiem komory wędzenia, która jest z blachy nierdzewnej i posiada atest do kontaktu z żywnością). W wędzarni zmieści się do 20 kg mięsa lub do 16 kg kiełbasy albo do 20 sztuk ryb. Model marki Borniak posiada aż 7 poziomów, które umożliwiają nam równoczesne wędzenie wielu dań. Wędzarnia ma moc 1515 W.