Chcesz mieć możliwość przygotowania własnych, domowych wędzonek? Zastanawiasz się, jaka wędzarnia balkonowa będzie najlepsza dla Ciebie? Przedstawiamy kilka produktów, które pozwolą Ci przygotować samodzielnie smaczne, wędzone potrawy. Dzięki kompaktowym rozmiarom urządzeń, możesz wędzić nawet na niewielkim balkonie czy tarasie.

Czy wolno mieć wędzarnię na balkonie?

Wędzarnia balkonowa to doskonały produkt dla osób, które mieszkają w bloku, a również chcą mieć dostęp do świeżych i naturalnych wędzonek. Czy jednak wędzenie na balkonie jest dozwolone?

W polskim prawie nie ma jednoznacznego zapisu o zakazie grillowania czy wędzenia na balkonie. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że istnieją ustawy, które trzeba uwzględnić, jeśli zdecydujemy się na rozpalenie grilla lub wędzarni na balkonie. Przykładowo, rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 r. reguluje przepisy przeciwpożarowe w budynkach. Zabrania ono rozpalanie ognia w miejscu, które umożliwia zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów.

Sprawdź także: Grill na balkonie. Czy można grillować na balkonie?

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że proponowane przez nas urządzenia nie wytwarzają bezpośrednio ognia. Wędzarnie balkonowe, jakie przedstawiamy, są to wędzarnie elektryczne, gdzie źródłem ciepła jest grzałka elektryczna, dzięki temu nie ma w nich żywego płomienia. Dodatkowo wędzarnie elektryczne emitują dużo mniej dymu, niż wędzarnie tradycyjne. Co nie oznacza, że nie ma tego dymu wcale. Budynki wielorodzinne mają często własne regulaminy opracowane przez spółdzielnie i zarządców, warto więc sprawdzić, czy w regulaminie naszej spółdzielni znajdziemy taki zakaz.

Wędzarnia balkonowa

Wędzarnia na balkon – jak działa?

Domowa wędzarnia na balkon to jeszcze większe możliwości kulinarne, a także okazja do wypróbowania nowych przepisów i stworzenia własnych receptur. W każdej wędzarni, również w tej elektrycznej, wędzenie polega na wytwarzaniu dymu. W przypadku elektrycznych wędzarni na balkon, od spodu podgrzewane są zrębki wędzarnicze, które znajdują się na dnie wędzarni. Zrębki zostają podgrzane za pomocą grzałki i wytwarzają wówczas niezbędny przy wędzeniu dym. Wiórki są oddzielone od wędzonek tacką tłuszczową, która zapobiega niezdrowemu spalaniu wytopionego tłuszczu. Na tacce umieszczony jest ruszt, a na nim spoczywają wędzone produkty.

Kompaktowa wędzarnia na balkon, która zasilana jest prądem, nie ma w środku żywego płomienia ognia. Zrębki spalają się w wyniku podgrzewania grzałką o określonej mocy. Dzięki temu ilość emitowanego dymu jest dużo mniejsza niż w tradycyjnej wędzarni.

Wędzenie na balkonie

Na rynku dostępne są także wędzarnie zasilane specjalnym paliwem żelowym. Nie mają one grzałki elektrycznej, a źródłem ciepła jest spalający się żel. Polewamy nim przygotowane wcześniej zrębki i umieszczamy w palnikach, a następnie podpalamy. Spalające się paliwo żelowe i wiórki wytwarzają dym, w którym wędzą się przygotowane przez nas potrawy.

Co można przygotować w wędzarni balkonowej?

Wielu z nas nie wyobraża sobie Wielkanocy lub Bożego Narodzenia bez dobrej jakości wędlin. Własna wędzarnia daje możliwość wędzenia dowolnych produktów. Najbardziej popularne są wędliny i mięsa – wędzona szynka, boczek, ale również ryby, sery czy warzywa z pewnością zachwycą Twoich gości. Przygotowując wędzonki samodzielnie, masz pewność, co do ich zdrowego i naturalnego składu. Dodatkowo wędzenie na balkonie to również sposób na odstresowanie się po ciężkim dniu i zrelaksowanie. Żaden produkt sklepowy nie smakuje tak dobrze, jak te, które przygotujemy samodzielnie.

Wędzenie ryb

Jaka wędzarnia na balkon – co wybrać?

Rekomendujemy wybór elektrycznej wędzarni na balkon, gdzie wiórki drewna podgrzewane są za pomocą grzałki elektrycznej. Taki rodzaj wędzarni balkonowej emituje mniej dymu niż klasyczne rozwiązania, co jest szczególnie ważne, jeśli mieszkamy w zabudowaniach wielorodzinnych. Wędzarnia na balkon, którą rekomendujemy ma 2 funkcje: możemy używać jej jako grilla i właśnie jako wędzarni. Fińska marka Muurikka posiada w swojej ofercie model, który za pomocą zmiany umiejscowienia elementu grzejnego będzie zarówno grillował, jak i wędził przygotowane przez nas produkty. 

To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdzi się zwłaszcza na balkonach czy tarasach, ponieważ kompaktowe rozmiary urządzenia pozwalają ustawić je nawet na niewielkiej przestrzeni. Dodatkowo zyskujemy 2 urządzenia w 1, a grill dzięki zastosowaniu grzałki praktycznie nie emituje dymu. Możliwość przełożenia grzałki i zamontowania jej w pokrywie, sprawia, że produkt pełni funkcję bezdymnego grilla. Natomiast przełożenie grzałki do wnętrza korpusu, zamienia Muurikkę w wędzarnię.

Jak działa elektryczna wędzarnia na balkon?

Na spodzie elektrycznej wędzarni balkonowej umieszczamy element grzewczy. Ten sam element możemy umieścić też w pokrywie, jeśli chcemy uruchomić urządzenie jako grill. Moc grzałki wynosi 900 W.

Dolna grzałka w wędzarniNad grzałką umieszczamy następnie tacę wykonaną ze stali nierdzewnej.

Taca na zrębki wędzarniczeDo wędzenia potrzebne są nam zrębki wędzarnicze, które po podgrzaniu emitują dym. Wysypujemy je na tacę.

Zrębki wędzarnicze

Sprawdź także: Jakie drewno do wędzenia?

Ile dymu emituje wędzarnia na balkonie?

Jest to kwestia indywidualna, zależna od modelu, na który się zdecydujesz. Ilość dymu emitowanego przez wędzarnię elektryczną fińskiej firmy Muurikka, możesz ocenić samodzielnie na poniższym filmie.

Co zamiast wędzarni na balkon? Wędzarnie ogrodowe

Jeżeli dysponujemy miejscem w ogrodzie lub na działce, warto rozważyć zakup większej wędzarni ogrodowej. Takie modele oferuje polska marka Borniak – to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą samodzielnie przygotowywać aromatyczne i naturalne produkty bez zbędnych konserwantów i dodatków chemicznych. Wędzarnie ogrodowe tej marki są w pełni automatyczne, a ich obsługa nie sprawia trudności. Wędzenie może rozpocząć osoba, która nigdy wcześniej nie miała do czynienia z tym sposobem przygotowania jedzenia.

Sprawdź także: Jak działa wędzarnia elektryczna?

Czym wyróżniają się wędzarnie Borniak? Mogą osiągnąć temperaturę do 120°C wewnątrz komory wędzarniczej, a smokery tej marki aż 150°C! Dodatkowo mają one dużo większą pojemność, niż wędzarnie balkonowe. Modele dostępne są w wersji 70 lub 150-litrowej. Pozwala to przygotować jeszcze więcej smacznych wędzonek np. na imieniny, urodziny, czy święta.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak Simple UWD-70 v1.4 – wewnątrz komory wędzarniczej zmieścisz do 10 kg mięsa, do 8 kg kiełbasy lub około 10 sztuk ryb. Ten model posiada cyfrowy sterownik i wykonany jest z ocynkowanego aluminium. Wędzonki możemy rozłożyć na 6 poziomach. Wędzarnia UWD-70 Simple marki Borniak może maksymalnie osiągnąć temperaturę 120°C. Moc urządzenia wynosi 615 W.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4 – pojemność wędzarni wykonanej z blachy Alu-Cynk wynosi 70 litrów. Urządzenie jest wyposażone w innowacyjny cyfrowy sterownik temperatury Borniak Timer, który zapewnia wyjątkową precyzyję w ustawianiu temepratury i czasów pracy dla różnych funkcji.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak Simple UWD-150 v1.4 – pojemność komory wędzarniczej wynosi 150 l i pomieści ona do 20 kg mięsa albo do 20 sztuk ryb. Urządzenie zostało wykonane z ocynkowanego aluminium, posiada cyfrowy sterownik Borniak Simple, pozwalający bardzo precyzyjnie określać temperaturę.

  • Wędzarnia elektryczna cyfrowa Borniak UWDS-150 INOX Simple – urządzenie wykonane ze stali szlachetnej INOX (z wyjątkiem komory wędzenia, która jest z blachy nierdzewnej i posiada atest do kontaktu z żywnością). Model ma pojemność 150 l i pomieści do 20 kg wsadu. Model marki Borniak posiada aż 7 poziomów, które pozwalają w tym samym czasie przygotować wiele dań. Wędzarnia ma moc 1115 W.

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Zobacz wszystkie modele wędzarni Borniak, kliknij tutaj.

Wędzarnie Borniak