Osoby decydujące się na zakup wędzarni, zazwyczaj planują przygotowywać w niej przede wszystkim wędliny, schaby i ryby. Warto jednak spróbować wędzonych serów, które pod wpływem dymu wędzarniczego zyskują intensywny aromat i niezwykłą, złocistą barwę. W wędzarni możesz umieścić praktycznie każdy rodzaj sera – biały typu włoskiego, żółty czy camembert. Dowiedz się, jak wykonać wędzenie sera w warunkach domowych! Poznaj przepis na wędzenie sera typu włoskiego i uzyskaj wyrób o zniewalającym smaku, bez żadnych konserwantów!

Wędzenie sera – od czego zacząć?

Planujesz po raz pierwszy przygotować w wędzarni ser? Pamiętaj o tym, że to produkty o delikatnej, kruchej strukturze –  wymagają znacznie ostrożniejszego podejścia niż mięsa. Wędzenie sera, który ma delikatną konsystencję początkowo może Ci sprawiać trudność.

Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na zawartość tłuszczu w wybranym produkcie – im więcej tłuszczu w danym gatunku nabiału, tym mniejsza szansa, że rozpadnie się w trakcie procesu przygotowania. Jeśli jeszcze nie masz wprawy, zdecyduj się na wędzenie sera typu włoskiego – jest on zwarty, a dzięki temu łatwiejszy w obróbce. Jednak to nie jedyna opcja – możesz umieścić w wędzarni praktycznie każdy rodzaj sera.

Wędzenie serów ułożenie na ruszcie przed wstawieniem do wędzarni

W przypadku serów rekomendowaną metodą obróbki jest wędzenie na zimno – w wysokiej temperaturze produkt straci zbyt duże ilości wody oraz tłuszczu. Wartość na termometrze nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. Czas wędzenia będzie się różnił, w zależności od wybranego rodzaju sera.

Tak samo jak w przypadku wędlin, ważnym etapem przed przystąpieniem do wędzenia będzie moczenie wybranych produktów w solance. Ten krok możesz pominąć, jeśli zamierasz uwędzić dojrzały ser żółty.

Zalety wędzenia serów

Dlaczego właściwie warto wędzić sery? Oto kilka powodów:

  • To świetny sposób na konserwację produktów nabiałowych. Odpowiednio przechowywany ser zachowa świeżość na kilka tygodni.
  • Wędzonki zyskują bardziej wyrazisty, oryginalny smak.
  • Uwędzone produkty o złocistej skórce wyglądają znacznie bardziej apetycznie.

Niektórzy zastanawiają się jednak, czy wędzenie sera jest korzystne dla zdrowia. Składniki dymu wędzarniczego spożywane w nadmiarze mogą wpływać niekorzystnie na organizm, ale dokładne osuszenie produktu i kontrolowanie procedury wędzenia znacznie zmniejsza ilość substancji smolistych. Oczywiście należy zachować umiar w spożywaniu sera, tym bardziej, że jest to produkt wysoko kaloryczny. Jeśli wędzonki nie są podstawą Twojej diety, a jedynie jej urozmaiceniem, to nie masz powodów do obaw.

Różne gatunki serów żółtych na stole

Solanka do sera

Przygotowania do wędzenia sera należy rozpocząć odpowiednio wcześniej – większość gatunków (np. biały ser typu włoskiego) wymaga moczenia w solance. Pomiń ten krok, jeśli wędzisz ser żółty.

Do przygotowania roztworu będziesz potrzebować jedynie wody oraz soli kuchennej. Niezależnie od tego, jak wiele serów zamierzasz umieścić w wędzarni, proporcja będzie zawsze taka sama – na każdy litr wody dodaj około 80 gramów soli. Przed przygotowaniem roztworu podgrzej wodę, aby sól szybciej się rozpuściła. Zadbaj o to, aby każdy produkt przeznaczony do wędzenia był dokładnie zanurzony w roztworze i odstaw naczynie z solanką w chłodne miejsce.

Jak długo moczyć ser w przygotowanym roztworze? To zależy od jego masy. Pamiętaj także o tym, że im twardszy jest ser, tym wolniej wchłania się solanka. Przyjmuje się, że ser powinien pozostać zanurzony w solance przynajmniej przez 12 godzin. Możesz także wziąć pod uwagę swoje preferencje smakowe – jeśli wolisz bardziej intensywne smaki, pozostaw produkty w solance na dłuższy czas. Gdy zamierasz uwędzić kilka kilogramów sera, odczekaj 24 godziny przed wyciągnięciem ich z roztworu.

Wędzenie sera – o czym jeszcze pamiętać?

Kolejny etap przygotowań do umieszczenia serów w wędzarni, to dokładne osuszenie kawałków wyjętych z solanki. Nigdy nie pomijaj tego kroku, jeśli zależy Ci na udanych efektach wędzenia i zdrowych produktach, pozbawionych osadu ze smolistych substancji.

Talerz serów wędoznych

Jak prawidłowo wykonać osuszanie? Na początek dokładnie odsącz kawałki sera z nadmiaru wody, używając ręczników papierowych. Następnie pozostaw sery w chłodnym miejscu na około 3 godziny – w ten sposób pozbędziesz się reszty wilgoci. Od czasu do czasu możesz je obracać z jednej strony na drugą – dzięki temu przyspieszysz proces osuszania. Po czym poznasz, że ser jest już gotowy do kolejnego etapu wędzenia? Jego zewnętrzna powierzchnia powinna być całkowicie sucha.

Po zakończeniu osuszania możesz przejść do kolejnego etapu – dodaj ulubione przyprawy, aby uzyskać jeszcze ciekawszy smak. Czym warto doprawić ser? Oto kilka propozycji:

  • zioła prowansalskie
  • czarnuszka
  • suszone pomidory
  • czosnek
  • tymianek
  • papryka ostra
  • pieprz biały

Dokładnie obtocz cały ser w wybranej przyprawie. Jeśli zamierasz wędzić więcej kawałków – dobrym pomysłem będzie zastosowanie innych przypraw do każdego z nich. Możesz także wykonać wędzenie sera niedoprawionego żadnymi przyprawami.

Sprawdź także: Wędzenie kurczaka

Jak wędzić ser?

Jeśli planujesz wykonać wędzenie sera, będziesz potrzebować siatki wędliniarskiej. Na rynku znajdziesz siatki w różnych rozmiarach, w tym również takie, które idealnie się sprawdzą do zabezpieczania wędzonych serów. Dzięki temu zachowają one zwartą konsystencję i nie spadną podczas wędzenia. Siatkę zwiąż mocno z obu stron wędzonki. Z jednej strony zrób pętelkę, którą wykorzystasz do zamocowania produktu na haku lub drążku.

Jeśli planujesz większe wędzenie i w tym samym czasie zamierzasz umieścić w komorze wędzarniczej również wędliny lub schaby, pamiętaj o tym, aby sery zawiesić najwyżej. Dzięki temu tłuszcz skapujący z mięs nie zepsuje ich smaku.

Jakie drewno wybrać do wędzenia?

Drewno do wędzenia dostępne na rynku może mieć różną formę – każda z nich jest przeznaczona do innego typu wędzarni. Jeśli korzystasz z tradycyjnej wędzarni drewnianej lub murowanej – będziesz potrzebować większych kawałków drewna. Powinny być całkowicie suche i pozbawione jakichkolwiek spróchniałych elementów. Znacznie wygodniejszą opcją będą wiórki lub zrębki wędzarnicze, stosowane w nowoczesnych wędzarniach elektrycznych.

Rodzaje drewna do wędzenia ryb

Niezależnie od typu wędzarni, unikaj drewna pochodzącego z drzew iglastych – mają zbyt dużą zawartość żywicy i wydzielają niezdrowe substancje smoliste, które nadają wędzonym produktom gorzki smak.

Wśród drzew liściastych znajdziesz sporo gatunków, które będą dobrze pasować do wędzenia sera. Oto kilka propozycji:

  • Drewno jabłoni – najczęściej polecany gatunek. Zapewni łagodny, owocowy smak, który nie zdominuje naturalnych właściwości sera.
  • Drewno wiśniowe – łagodna odmiana, która nie przytłoczy smaku sera. Jest bardziej słodka niż jabłoń.
  • Drewno dębu – będzie dobrze pasować do twardszych serów, które wychwytują mniej aromatu, niż bardziej miękkie odmiany.

Możesz także zastosować zrębki buku, olchy lub śliwy.

Sprawdź też: Jakie drewno do wędzenia?

Wędzenie sera – czas i temperatura

Gdy ułożysz w komorze wędzarniczej wszystkie produkty przygotowane do wędzenia – nie puszczaj od razu dymu. Zanim rozpoczniesz wędzenie sera, poświęć jeszcze trochę czasu na dokładniejsze osuszenie produktów ciepłym powietrzem z wędzarni. Temperatura wewnątrz na tym etapie powinna wynosić 30 stopni Celsjusza. Po upływie 1 godziny możesz uruchomić generator dymu, napełniony zrębkami buku, olchy lub drzew owocowych.

W jakiej temperaturze wędzić sery? Nie ma jednego uniwersalnego zalecenia – każdy gatunek sera wymaga obróbki innego typu. Zalecana temperatura nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza – ale jej dokładna wartość będzie się różnić, w zależności od wybranego produktu nabiałowego. Czas wędzenia również w każdym przypadku będzie inny. Oto zalecenia dla najczęściej wybieranych serów:

  • Wędzony ser typu włoskiego – wędź przez około 4-5 godzin, w temperaturze 45-55 stopni Celsjusza.
  • Wędzony camembert – ustaw temperaturę w wędzarni na 30 stopni Celsjusza i pozostaw w wędzarni na około 2-3 godziny.
  • Wędzony ser żółty – wędź w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza przez około 6 godzin. Pamiętaj o tym, że ten typ sera nie wymaga moczenia w solance.

Po czym poznać, że ser jest już gotowy do wyjęcia z wędzarni? Jego powierzchnia powinna uzyskać złoto-brązowy kolor. Czas wędzenia możesz skrócić lub wydłużyć, w zależności od tego, jaki stopień wypieczenia preferujesz. Dobrze uwędzony ser powinien być zwarty, aromatyczny i łatwy do krojenia. Pamiętaj o tym, aby przed podaniem ostudzić ser.

Wędzenie serów czas i temperatura

Przepis – wędzenie sera typu włoskiego

Już wiesz, że etapy przygotowania wędzonego sera są dokładnie takie same, jak w przypadku ryb czy mięs. Niezależnie od tego, jaki produkt wybierzesz, musisz przygotować solankę, a następnie odpowiednio osuszyć jego powierzchnię, zanim uruchomisz generator dymu. Wiesz również, że w zależności od wybranego gatunku sera temperatura i czas wędzenia będą różne, jednak zawsze wybieramy metodę wędzenia na zimno.

Teraz przyszedł czas na praktykę! Dowiedz się, jak przygotować serki typu włoskiego – dzięki zwartej konsystencji są one stosunkowo łatwe w obróbce. Po uwędzeniu są lekko słone i rozpływają się w ustach, a w smaku przypominają oscypki.

Składniki na wędzone serki typu włoskiego

  • 6 sztuk sera białego okrągłego
  • 2 litry wody
  • 120 gramów soli kuchennej
  • Czosnek granulowany
  • Czosnek niedźwiedzi
  • Papryka słodka
  • Suszone pomidory
  • Bazylia
  • Oregano
  • Kozieradka

Przepis na wędzony ser typu włoskiego

  1. Wlej do naczynia 2 litry zimnej wody, a następnie dodaj 120 gramów soli kuchennej i mieszaj, aż się rozpuści.
  2. Ułóż serki typu włoskiego w przygotowanej solance, szczelnie przykryj, a następnie wstaw do lodówki na 24 godziny.
  3. Po upływie doby wyjmij sery z solanki i ułóż na kratce wędzarniczej, aby ociekły z wody. Pozostaw na około 3 godziny.
  4. Gdy przygotowywane serki typu włoskiego obciekną już z wody, obtocz je w przyprawach (czosnku, papryce, bazylii, oregano, suszonych pomidorach i kozieradce).
  5. Przyprawione kawałki serów ułóż ponownie na półce wędzarniczej, wstaw do wędzarni i ustaw temperaturę na 50 stopni Celsjusza.
  6. Wędź przez około 5-6 godzin. Kontroluj efekty i zakończ wędzenie sera, gdy jego skórka uzyska preferowany przez Ciebie kolor wypieczenia.
  7. Wędzone serki typu włoskiego gotowe. Smacznego!

Wędzenie sera typu włoskiego w wędzarni elektrycznej

Sprawdź też: Jak grillować ser na grillu gazowym Broil King? Ser na grilla – poznaj przepisy

Jak przechowywać wędzony ser?

Wędzenie sera to świetny sposób na zakonserwowanie produktu. Proces wędzenia jest dosyć czasochłonny, ale możesz umieścić w komorze wędzarniczej kilka kilogramów sera, które odpowiednio przechowywane, zachowają świeżość na dłuższy czas. Produkty magazynowane w suchym miejscu zachowają przydatność do spożycia nawet przez kilka tygodni.

Możesz przechowywać sery także w lodówce – wytrzymają tam nawet przez 1,5 miesiąca. Pamiętaj jednak o tym, aby ochronić produkty nabiałowe przed nadmierną wilgocią – wystarczy przykryć je papierem, aby zachowały swoje walory smakowe na długi czas. Nie stosuj folii spożywczej – znacznie przyspiesza utratę świeżości. Jeśli przechowujesz wędzonki w lodówce już od jakiegoś czasu, przed każdym spożyciem dokładnie obserwuj ich konsystencję i wygląd – jakiekolwiek zmiany świadczą o tym, że produkt już nie jest zdatny do spożycia.

Wędzone sery na desce

Jaka wędzarnia do wędzenia serów?

Do wędzenia serów dobrze się sprawdzą zarówno pełnowymiarowe wędzarnie elektryczne lub gazowe, jak i wędzarnie balkonowe w kompaktowym rozmiarze. Warto zdecydować się na w pełni zautomatyzowane urządzenie – kontrola nad procesem wędzenia będzie znacznie łatwiejsza. Jeśli poszukujesz wędzarni łatwej w obsłudze, mamy dla Ciebie kilka propozycji:

  • Wędzarnia domowa Cyfrowa Borniak Simple UWD-70 v1.4 – model z elektronicznym panelem sterowania, który może generować dym nawet przez 8 godzin, bez konieczności uzupełniania zasobnika dymu. Pomieści aż 10 kg mięsa, które można układać na 6 poziomach – możesz przygotowywać w tym samym czasie różne dania.

  • Muurikka 2w1 grill elektryczny i wędzarnia 900 W – to urządzenie, które świetnie się sprawdzi zarówno do grillowania, jak do wędzenia. Ten model jest zasilany prądem, a do generowania dymu potrzebuje zrębków wędzarniczych. Grzałka podgrzewa zrębki umieszczone na dnie wędzarni, dzięki czemu tworzy się dym. Produkty są układane na ruszcie o wymiarze 34 x 22 cm. Dodatkowym udogodnieniem jest tacka na tłuszcz, która zapobiega niezdrowemu spalaniu tłuszczu.

  • Wędzarnia gazowa Broil King Smoke – jeśli posiadasz w domu grill zasilany butlą gazową, możesz zdecydować się na wędzarnię gazową. Ten model pomieści aż 113 litrów, a w zestawie znajdują się 4 ruszty ze stali szlachetnej oraz 16 haków wędzarniczych. Ułożenie wewnętrznych elementów można zmieniać, aby dopasować wędzarnię do swoich potrzeb.

  • Wędzarnia domowa Borniak Timer UWDT-70 v1.4 – oferuje dokładnie taką samą pojemność jak model UWD-70 v.1.4, ale jest jeszcze bardziej funkcjonalna. To zasługa cyfrowego sterownika Borniak Timer, dzięki któremu ustawisz nie tylko temperaturę, ale także dokładne czasy pracy generatora dymu, grzałki i osuszacza.

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Planujesz zakup wędzarni elektrycznej? Możesz sprawdzić nasze porównanie produktów marki Borniak tutaj.

Sprawdź także: Jaka wędzarnia elektryczna? Przegląd najciekawszych modeli

Wędzarnie Borniak