Zbliżające się święta do doskonała okazja, by przygotować dla swojej rodziny pyszne, domowe przysmaki! Aromatyczny, wędzony schab świetnie uzupełni świąteczny stół i będzie przyjemną odmianą od wędlin kupowanych w sklepie. Ponadto własnoręcznie przyrządzone mięso cechuje się wyjątkowym smakiem i aromatem, a my mamy pewność, że jest ono najwyższej jakości. Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, jak przygotować idealny, wędzony schab, którym zachwycisz swoich bliskich w okresie świąt i nie tylko!

Sposoby wędzenia schabu – na zimno i na gorąco

Możesz wybrać jedną z dwóch metod wędzenia schabu – na gorąco lub na zimno. Pierwsza metoda sprawdzi się dla osób, którym zależy na tym, by mieć gotowy przysmak w krótkim czasie. Wędzenie na gorąco zajmuje zaledwie kilka godzin. Jest to duży plus, jeśli chcesz przygotować pysznie uwędzony schab na święta i w natłoku obowiązków nie masz zbyt wiele czasu. Natomiast wędzenie na zimno jest dużo bardziej wymagającym procesem i zajmuje kilka dni. Temperatura musi wynosić między 12 a 24°C. Mimo czasochłonności tej metody ma ona jednak jedną dużą zaletę: wędzone w ten sposób potrawy cechują się jeszcze bogatszym smakiem oraz aromatem.

Schaby wiszące w wędzarni

Etapy wędzenia schabu

Wędzenie schabu jest czasochłonnym procesem, który wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli chcesz uzyskać aromatycznie uwędzone mięso najlepiej kierować się wskazówkami z przepisu, precyzyjnie określającymi czas przygotowania oraz czynności, które trzeba wykonać. Wędzenie schabu składa się z pięciu ważnych etapów:

  1. Pierwszym z nich jest peklowanie. Polega ono na nasączeniu mięsa wcześniej przygotowaną mieszanką, która ma za zadanie nie tylko wzbogacić jego smak, ale także zakonserwować. Dzięki temu mięso może dłużej zachować swoją świeżość.
  2. W kolejnym kroku należy poddać mięso ociekaniu. Jest to jeden z etapów przed rozpoczęciem wędzenia. Ważne, by nie przebiegało ono w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ mogą wtedy rozwinąć się bakterie.
  3. Następnym etapem jest osuszanie mięsa. Trwa ono zazwyczaj kilka godzin i ma na celu pozbawienie mięsa wilgoci. Można wtedy umieścić schab w specjalnej siatce wędliniarskiej. Dobrze osuszone mięso będzie po wędzeniu lepsze w smaku, a także unikniemy osmolenia szkodliwym dymem.
  4. Po wykonaniu kroków z poprzednich etapów można przejść już do właściwego wędzenia schabu. Temperatura oraz jego czas zależy w dużej mierze od wielkości i rodzaju przyrządzonego mięsa, a także od samego urządzenia, w którym wędzimy schab.
  5. Ostatnim etapem jest parzenie. Warto zwrócić uwagę, by podczas niego nie zagotować wody. Dobrze, by temperatura oscylowała w granicach 80 - 85°C. Na końcu schab umieszcza się na chwilę w zimnej wodzie i odstawia do ostudzenia.

Wędzony schab

Przeczytaj także: Wędzenie szynki – jak przygotować idealną wędzoną szynkę?

Czy wędzenie schabu bez parzenia jest możliwe?

Być może szukasz sposobu na to, aby wędzenie schabu było mniej skomplikowane i zastanawiasz się, czy można pominąć etap parzenia? Prawidłowa obróbka termiczna w trakcie której dochodzi do ścięcia białka jest kluczowa – jeśli mięso nie osiągnie właściwej temperatury wewnątrz, to pozostanie surowe, pomimo kilkugodzinnego wędzenia.

Teoretycznie wędzenie schabu bez parzenia jest możliwe – zamiast tego możesz zdecydować się na podpiekanie w końcowym etapie, zwiększając po prostu temperaturę w komorze wędzarniczej. Pamiętaj o tym, że w dymie wędzarniczym są obecne szkodliwe substancje, takie jak rakotwórcze benzodiazepiny – podpiekanie wydłuża proces wędzenia, co skutkuje większą ilością niepożądanych składników na powierzchni mięsa.

Natomiast parzenie w gorącej wodzie prowadzi do wypłukania części szkodliwych benzodiazepinów i azotynów, dzięki czemu uwędzone produkty nie powinny przekroczyć dopuszczalnej normy substancji smolistych. Z tego względu rekomendujemy właśnie taką metodę obróbki wędzonego schabu.

Wędzony schab

Zobacz też: Niedowędzone mięso – dlaczego wędzarnia nie dowędza mięsa?

Wędzenie schabu – przepis

Marzy Ci się aromatyczny, wędzony schab domowej roboty? Teraz możesz przygotować go samodzielnie! Choć cały proces wymaga nieco pracy, to końcowy efekt jest wart wysiłku! Domowo przyrządzony schab z pewnością zaskoczy Twoich domowników i urozmaici świąteczny stół. Wystarczy, że wyposażysz się w składniki i dobrą wędzarnię, by móc zachwycić bliskich wyjątkowym przysmakiem!

Składniki:

  • 3 kg schabu bez kości
  • 10 łyżeczek peklosoli
  • 3 łyżki brązowego cukru
  • 2 łyżeczki suszonej cebuli
  • 3 ząbki czosnku
  • 2 łyżeczki pieprzu kolorowego mielonego
  • 3/4 łyżeczki zmielonego ziela angielskiego
  • 3 liście laurowe

Przepis na wędzony schab

  1. Podziel schab na trzy kawałki, które następnie umyj i osusz ręcznikiem papierowym.
  2. Do jednej miski dodaj i dokładnie wymieszaj: suszoną cebulę, peklosól, drobno posiekany czosnek, brązowy cukier, mielony pieprz kolorowy oraz ziele angielskie.
  3. Następnie natrzyj schab mieszanką i odstaw w chłodne miejsce na 24 godziny.
  4. Przygotuj garnek i wlej do niego 3-4 litry wody, do której dodaj pozostałą mieszankę peklującą wraz z liśćmi laurowymi. Doprowadź całość do wrzenia i gotuj przez 10 minut.
  5. Ostudź solankę i zalej nią kawałki schabu, a następnie pekluj przez 6 dni w chłodnym miejscu.
  6. Po wyjęciu z solanki i ocieknięciu z wody, włóż mięso do siatki wędliniarskiej. Zanurz schab na minutę w gorącej wodzie i odstaw do osuszenia na kilka godzin.
  7. Po osuszeniu schabu, wędź go ciepłym dymem.
  8. Włącz swoją wędzarnię, powieś kawałki mięsa na drążku i ustaw temperaturę około 50-60 stopni. Wędź mięso przez około 3 godziny.
  9. Następnie podnieś temperaturę do 70°C na około 60 min, a pod koniec do 90°C i wędź jeszcze przez 30 min.
  10. Przygotuj garnek i wlej do niego wodę oraz wsyp kilka ziaren pieprzu kolorowego i liście laurowe, a następnie zagotuj całość.
  11. Po uwędzeniu włóż schab do gorącej wody o temperaturze około 80-85°C, do momentu osiągnięcia w środku mięsa temperatury 62°C. Nie można doprowadzić do zagotowania wody.
  12. W przybliżeniu można określić czas parzenia jako: 50-60 minut na 1 kg wędzonki.
  13. Wyjmij schab po skończonym parzeniu, włóż do zimnej wody i zostaw do wystudzenia.
  14. Zaserwuj gotowe mięso sobie i bliskim. Smacznego!

Schab wędzony położony na desce z cebulą i rzodkiewkami

Zobacz też: Wędzenie szynki – jak przygotować idealnie wędzoną szynkę?

Wędzenie schabu – jaką wędzarnię wybrać?

Wybór odpowiedniej wędzarni ma istotne znaczenie, jeśli chcemy cieszyć się prawidłowo przyrządzonymi mięsami oraz rybami. Najpierw warto się zastanowić, jak duże porcje jedzenia będziesz wędził. Borniak oferuje wędzarnie zarówno o pojemności 70 litrów, jak i 150 litrów. W obu rodzajach jesteś w stanie uwędzić sporo jedzenia, jednak te większe zaleca się bardziej dla osób, które planują przyrządzać około 20 kg wsadu. Podczas wyboru idealnego urządzenia warto rozważyć wędzarnię elektryczną. Dzięki niej możesz kontrolować cały proces wędzenia, który jest dzięki temu prostszy, a Ty masz gwarancję idealnie przyrządzonych mięs, wędlin, kiełbas i ryb. Proponujemy takie urządzenia jak:

  • Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak UWD-70 v1.4 – to idealne urządzenie, jeśli planujesz wędzić duże porcje jedzenia – posiada aż 70 litrów pojemności, co umożliwia umieszczenie w nim nawet 10 kg wsadu. Zainstalowany szyber pozwala regulować gęstość dymu, a pojemny zasobnik generatora dymu po zasypaniu go zrębkami, gwarantuje wytwarzanie dymu nawet przez 8 godzin, bez konieczności dosypywania. Urządzenie wyposażone jest także w sterownik cyfrowy do łatwej obsługi oraz termostat, który reguluje temperaturę w komorze wędzarniczej. Wnętrze wędzarni wykonane jest z blachy nierdzewnej, a z zewnątrz solidna blacha Alu-Cynk chroni sprzęt przed niekorzystnymi czynnikami. Wędzarnia cyfrowa Borniak sprawdzi się zarówno dla początkujących entuzjastów wędzenia, jak i dla profesjonalistów!

  • Smoker cyfrowy Borniak BBDS-70 Simple ze stali nierdzewnej (INOX) – urządzenie posiada elektroniczny panel sterowania oraz sterownik, dzięki któremu za stałe utrzymywanie temperatury odpowiada komputer. Za sprawą podwójnej mocy grzewczej zastosowanej w urządzeniu grzałki, jesteś w stanie osiągnąć temperaturę nawet 150 °C! Smoker cyforwy Borniak jest to odpowiednim urządzeniem dla osób, które chcą za jednym razem wędzić duże porcje jedzenia – bez problemu umieścisz w wędzarni nawet do 10 kg wsadu! Dzięki solidnej budowie – wykonany jest ze stali nierdzewnej szczotkowanej na mokro, urządzenie z pewnością posłuży Ci wiele lat i będzie odporne na działanie czynników atmosferycznych.

  • Wędzarnia domowa cyfrowa Borniak UWD-150 v1.4 – ten model to idealny wybór dla osób, które chcą przygotowywać naprawdę duże porcje mięsa. Sprzęt posiada pojemność 150 litrów, co oznacza, że można za jednym razem wędzić nawet 20 kg mięsa! Sprawdzi się zwłaszcza dla posiadaczy dużej rodziny lub osób pragnących organizować przyjęcia. Wędzarnia posiada generator dymu o pojemnym zasobniku, który po zasypaniu zrębkami wędzarniczymi dostarcza dym nawet przez 8 godzin, bez konieczności dosypywania. Sprzęt charakteryzuje się także trwałą i solidną konstrukcją z blachy Alu-Cynk, odporną na działanie czynników atmosferycznych oraz przypadkowych uszkodzeń mechanicznych. Urządzenie jest w pełni automatyczne, a Ty możesz cieszyć się komfortem wędzenia swoich mięs i ryb!

  • Smoker BBQ Cyfrowy Borniak BBDS-150 Simple INOX – model, który również najlepiej sprawdzi się do wędzenia bardzo dużych porcji mięsa i ryb, dzięki możliwości umieszczenia w nim nawet do 20 kg wsadu. Wykonany jest z blachy nierdzewnej, szlifowanej, dzięki czemu posłuży Ci na lata. Jest niezwykle komfortowy i intuicyjny w użyciu – cały proces wytwarzania dymu sprowadza się do naciśnięcia guzika. Po zasypaniu zasobnika generatora dymu zrębkami wędzarniczymi, wytwarza on dym nawet do 8 godzin bez konieczności dosypywania. Dzięki sterowaniu komputerowemu wystarczy ustawić temperaturę, a będzie ona utrzymywana w komorze przez cały czas.

Zasadę działania wędzarni Borniak przedstawiliśmy na poniższym filmie:

Poszczególne wędzarnie Borniak możesz porównać tutaj.


Wędzarnie Borniak

Jakie zrębki wędzarnicze wybrać?

Jeśli chcesz, aby wędzony schab zyskał jeszcze więcej unikalnego smaku i aromatu, to warto zwrócić uwagę na rodzaj zrębków wędzarniczych, którymi będziesz zasilać swoją wędzarnię. W zależności od drewna, z którego zostały przygotowane, będą nadawać mięsu zupełnie inny charakter. Do wędzenia schabu świetnie sprawdzą się zrębki wędzarnicze z drzewa śliwy. Nadadzą one mu lekkiego smaku z owocowym aromatem. Dobrym wyborem będą również zrębki wędzarnicze z drzewa czereśni, które zapewnią mięsu delikatny posmak goryczy i ciemnobrązowy, apetycznie wyglądający kolor.

Fani bogatego i intensywnego smaku oraz aromatu mięsa powinni sięgnąć po zrębki wędzarnicze orzechowca, natomiast dla złocistego koloru mięsa i niesamowitego zapachu warto sięgnąć po zrębki wędzarnicze z brzozy. Wybór jest naprawdę szeroki i z pewnością każdy entuzjasta wędzonych schabów i nie tylko znajdzie coś dla siebie!

Więcej o wyborze zrębków do wędzenia możesz przeczytać we wpisie: Jakie drewno do wędzenia?